Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se!
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

Kočky na vesnici

Fórum: Ostatní

<< Zobrazit předchozí téma | Zobrazit následující téma >>  
Autor Zpráva
mcabe



Založen: 07.10.2008
Příspěvky: 4

Předmět: Kočky na vesnici
PříspěvekPřitlapkováno: 7. 10. 2008 8:31:38
Odpovědět s citátem

Zdravím Vás, bydlíme asi 2 roky v RD a sousedi nás podarovali ( z jiné vesnice) 2 koťaty. Byly odchovány na půdě na slámě. Teď je máme zatím ve vytápěném sklepě také na slámě (první den). Mám u stavení takové chlívky a chci se zeptat jestli je budu moci nechávat venku (chlívky jsou čisté), zda nevadí již nastávající zima. Kdy jim umožnit chození ven, izolace od dalších koček atd.

Jedná se o kočky vesnické - omlouvám se nevím přesně plemeno.

Děkuji za odpověď Michal
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
April



Založen: 08.11.2004
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha

Předmět: Re: Kočky na vesnici
PříspěvekPřitlapkováno: 7. 10. 2008 8:43:54
Odpovědět s citátem

Můj názor je takový - samozřejmě, že je možné, nechat koťata čistě jen jako venkovní, ovšem i tak je zapotřebí dodržovat určitá "pravidla".

V první řadě byste měli koťata vzít a odnést na veterinu a nechat je odčervit, odblešit a nechat jim prohlídnout uši a oči, zda jsou v pořádku a vyléčit případné neduhy.

Pak je dobré, udělat koťatům ve vyhrazených prostorech nějaké pelíšky, kde se budou moc uvelebit (lepší než sláma jsou nějaké starší deky atp.), zahřát, schovat před deštěm a zimou. Určitě by bylo dobré je držet chvíli v uzavřených prostorech, aby se nezatoulali.

Také by bylo dobré je kvůli kondici alespoň přikrmovat nějakými granulemi, obzvlášť teď před zimou, aby nabrali sílu a tuk, protože v zimě toho asi moc nenaloví a aby je hlad a špatné zdraví nesklátilo dřív než budou vůbec moct vyrůst.

Otázkou také je, kolik je koťatům. Pokud jsou hodně malá, bylo by lepší, aby byli chvíli v tom vyhřátém sklepě a poskytl jste jim stravu, vodu a případně i záchůdek. Samozřejmě jako kočkaři by se mi jevilo ideální řešení nechat je jako polodomácí a polovenkovní - přístup do domu s volným výběhem. To ovšem musíte sám rozhodnout, jak budete koťata brát.

Ptejte se klidně dál, protože moc detailů jste neposkytl, takže podle dalších informací se budou odvíjet další rady.

April
_________________
Týden samomluvy v rámci vlákna zkrotí ledasjaké bouřliváky.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
mcabe



Založen: 07.10.2008
Příspěvky: 4

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 7. 10. 2008 9:09:50
Odpovědět s citátem

Velice děkuji za odpověď. Koťata jsou stará 12 týdnů, záchůdek jsme včera zakoupily protože kálely i do pelíšku, který jsme právě udělaly ze starých dek - myslel jsem si, že jim dáme na co jsou zvyklé. Samozřejmě si dám poradit. Koťata samozřejmě krmíme, mají vše co jsem tu dočetl. Odčervení a očkování-samozřejmě.

Další věc, která mě trápí je v tom, že druhé kotě je viditelně menší a i slabší. Koupil jsem i mlíčko pro koťata, granulky suché moc nechce, namočené ve vodě ano. A kapsičky taky úspěšně žere,musím však druhou odhánět aby jí taky něco nechala. Tak doufám, že to dožene. Z toho taky plyne dotaz, zda ven nebo ne.

Chtěl bych jim udělat právě pelíšek venku, kde by měly vše co potřebují (od žrádla počínaje a péči ohledně očkování konče). Nejsme však oba s manželkou připraveni mít kočku doma. U doma se nám však líbí a to nejen z praktického hlediska. Snad mě pochopíte.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
April



Založen: 08.11.2004
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 7. 10. 2008 9:30:55
Odpovědět s citátem

Ne každý touží po tom mít doma kočku v posteli a rady se musí odvíjet od Vašich podmínek a přání a nikdo Vám nemůže nutit, abyste si koťata nechali v domě.
Určitě je dobře, že se o ně chcete postarat, i kočka, která žije venku, ale má svůj pelíšek někde poblíž člověka, se může mít dobře.

Na záchůdek si myslím, že se koťata naučí velmi rychle, stačí do něj nasypat i nějaký obyčejnější kočkolit, nemusíte kupovat nějaký extra drahý. Pak ovšem bude otázka, zda budou mít záchůdek i v tom "chlívku" nebo zda si zvyknout vykonávat potřebu venku. Samozřejmě je dobré, když kočka netrousí svoje exkrementy sousedům po zahradě, ovšem pro Vás to budou náklady na kočkolit. Určitě pokud kálí pod sebe, je dobré, aby záchůdek měli poblíž, alespoň teď, pro budoucnost se uvidí dle vývoje situace.

Jestli i to menší kotě evidentně baští a chutná mu, nejspíš svůj velikostní hendikep brzy dožene, případně to může být prostě jen drobek.

Teď je takové podivné počasí, na jednu stranu by si koťata měla myslím zvykat na prostředí, kam je hodláte později dát, nicméně dokud nebudou odčervená a odblešená, příp. naočkovaná, zatím bych je ven nedávala. Asi bych je pár dní nechala ještě v kontaktu s Vámi, předpokládám, že ten zateplený sklep máte v domě, a až zesílí a budou zdravá, zvážila pod dohledem přesun do "venkovního" pelíšku.

Mám jen čisté bytovky, takže to beru tak, jak teoreticky bych postupovala já, ale doufám, že se ozve i někdo, kdo má kočku u domu a přispěje se svou radou.
_________________
Týden samomluvy v rámci vlákna zkrotí ledasjaké bouřliváky.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
mcabe



Založen: 07.10.2008
Příspěvky: 4

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 7. 10. 2008 9:52:25
Odpovědět s citátem

Ještě jednou velmi děkuji za odpověď. Je to pro mne zatím plně dostačující. S další prosbou o radu nebudu váhat obrátit se tady na " Vás". Děkuji
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
kockodan



Založen: 26.02.2007
Příspěvky: 204
Bydliště: Praha - Petrovice

Předmět: Re: Kočky na vesnici
PříspěvekPřitlapkováno: 7. 10. 2008 10:32:12
Odpovědět s citátem

mcabe napsal:
Zdravím Vás, bydlíme asi 2 roky v RD a sousedi nás podarovali ( z jiné vesnice) 2 koťaty. Byly odchovány na půdě na slámě. Teď je máme zatím ve vytápěném sklepě také na slámě (první den). Mám u stavení takové chlívky a chci se zeptat jestli je budu moci nechávat venku (chlívky jsou čisté), zda nevadí již nastávající zima. Kdy jim umožnit chození ven, izolace od dalších koček atd.

Jedná se o kočky vesnické - omlouvám se nevím přesně plemeno.

Děkuji za odpověď Michal


U naší babičky je to tak, že koťátka kočka odchová někde, kde porodí (někdy ve stodole, někdy doma). když doma, tak pak je babička přenuse do pelíšku třeba do chlívku, stodoly, na půdu. Mají tam seno, slámu, hadr. Kočka máma tam dostává nějaké jídlo a vodu. Kočky u babičky jsou venkovní, s tím, že mohou dovnitř. Takže kočka máma už ví, že si může odskočit se najíst i domů a až koťátka povyrostou, sama je přivede domů. Takže pak je to tak, že kočky prochází, jak se jim chce. Sami se přizpůsobí teplotě venku i doma a zvyknou si. Mají mističky i doma i venku. Záchůdky kočičí ani pelíšky nemají, doma prostě leží na gauči nebo židli, venku asi v té slámě. Nějaké očkování se také neřeší, neříkám, že je to správně, zvlášť, když jsou pak doma s dětmi. Ale tak to prostě na vsi bývá.
Myslím, že první je rozhodnout se, jestli budou venkovní nebo bytové nebo tak napůlku a tomu to přizpůsobit + samozřejmě ještě přidat péči podle věku a zdraví koťátek. V každém případě ale nespoléhat, že si někdě něco uloví a krmit je + jim zajistit teplé a suché úkryty na zimu.
Ještě je možná důležité připsat, že třeba u nás ty chlívky jsou obývané, takže tam možná mají nějaké živočisné zadýchané teplo. Ale myslím, že i tak jsou chladnější než třeba pořádná půda s hromadou sena. Někdo mívá třeba kočky v kotelně. Prostě je nenechat venku na mokru a mrazu.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
mcabe



Založen: 07.10.2008
Příspěvky: 4

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 7. 10. 2008 11:58:01
Odpovědět s citátem

Také i Vám patří dík
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Kačátko



Založen: 03.01.2007
Příspěvky: 177

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 12. 10. 2008 8:44:15
Odpovědět s citátem

Já mám 3 (polo)venkovní kočky a proto bych taky přispěla svou troškou do mlýna.

K očkování - opravila bych trochu kockodana - kočky se očkují proti chorobám, které (až na vzteklinu) nejsou přenosné na lidi - jde tedy primárně o ochranu zdraví koček, ne lidí.

Pokud budou koťata zdravotně v pořádku, není problém mít je jako venkovní, když budou mít přístup někem, kam jim nebude foukat a budou tam mít teplý pelíšek. Chtěla bych Vás ale upozornit na určité problémy či rizika: koťata u sebe nemají mámu, která by jim ukázala okolí a naučila je vyhýbat se nebezpečí (zahrady se psy, zahrarní bazény apod.). Pokud máte v okolí i jiné kočky, je také dost pravděpodobné, že přijdou na to, že jste udělali prima pelíšek, navíc se tam najdou i nějaké dobroty, takže se budou chtít nastěhovat. Hrozí tak, že budete kromě svých dvou koček krmit i smečku z okolí, nekastrovaní kocouři budou značkovat v obydlí Vašich dvou chlupáčů a můžou je i vvyhánět či napadat (tedy minimálně do doby, než Vaše kočky nedospějí a nevypráskají cizáky).
V mrazech je taky potřeba vyřešit přístup k vodě-nám v kůlně voda v misce vždycky zmrzne.
_________________
Kačátko+Elsa, Čičik a Ošklivka
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Zobrazit příspěvky z předchozích:   





Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Přejdi na:  

Reklama

Nejčtenější

1
RSS kanály (31x)
2
Jsme v pořádným svrabu (30x)
3
Kdo mi to vysvětlí? (12x)

Víte, že...

Víte, že základní informace najdete v části stránek Kocouřovy rady?


Další pomoc Vám může poskytnout naše veterinární poradna.
Kocouřova veterinární poradna Reklama
E-mňauněte nám

Reklama

Modrý kocouř.cz (c)

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube
Top