Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se!
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

Chlamydie

Fórum: Nemoci

Jdi na stránku 1, 2  Další

<< Zobrazit předchozí téma | Zobrazit následující téma >>  
Autor Zpráva
terez4



Založen: 29.06.2007
Příspěvky: 120

Předmět: Chlamydie
PříspěvekPřitlapkováno: 1. 12. 2008 22:00:53
Odpovědět s citátem

Ráda bych založila tohle téma, kde bychom si mohli psát zkušenosti s chlamydiemi.
Budu ráda za vaše zkušenosti s tímhle onemocněním, zejména jaké léky vám zabraly, nebo jeslti veterinář zjišťoval chlamydie i nějakým vyšetřením, z kterého se jasně prokážou?


Naposledy upravil terez4 dne 22. 1. 2009 15:29:32, celkově upraveno 1 krát
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
AngelikadeSance



Založen: 30.11.2008
Příspěvky: 290
Bydliště: Brno

Předmět: chlamydie
PříspěvekPřitlapkováno: 1. 12. 2008 23:00:42
Odpovědět s citátem

Chlamydiaceae zahrnují dva druhy: Chlamydie a Chlamydophily

Diagnostika: potilátky proti Chlamydiím (Elisa test, imunochromatografické testy), lepší pak metoda PCR - přímá detekce Ch. Vyšetření provádí SVÚ Praha (http://www.svupraha.cz/cz/content/p136.htm)

Léčba: tetracykliny - Ronaxan (je doxycyklin, druhá generace tetracyklinových ATB). Zajímavé, že Vám to nezabralo Sad

Prevence: možnost vakcinace proti Chlamydophila felis

Je to opravdu Chlamydiová infekce? Záněty očí a nasálních dutin dělá i Pasteurella multocida či Streptococcus canis, Mycoplasma felis a podobné potvůrky.
Chtělo by to cílený odběr a vyšetření (pokud budete mít zájem, bakteriologii bych Vám udělala Smile .

Pěkný večer
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
beta.1



Založen: 20.06.2007
Příspěvky: 640

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 1. 12. 2008 23:03:05
Odpovědět s citátem

nejsem odborník,ale bylo by potřeba udělat labor,zkoušku,jestli příslušná ATB jsou proti těmto potvorám účinná,podle mne pokud se onemocnění opakuje ATB nebyla ta pravá,bylo by potřeba léčit jinými ATB



Bětka,Barunka a Matěj
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
AngelikadeSance



Založen: 30.11.2008
Příspěvky: 290
Bydliště: Brno

Předmět: PM Chlamydil extra animals
PříspěvekPřitlapkováno: 1. 12. 2008 23:16:26
Odpovědět s citátem

Bohužel léčba u Chlamydií je omezena na tetracyklinová ATB, takže tam si vet moc vybírat nemůže. Je také možné, že častým podáváním vznikla rezistence na tato ATB.
Exituje i tento příravek pro očistu organismu od Chlamydií: PM Chlamydil extra animals.

Rozhodně doporučuji nejdříve vyšetření,o co se jedná.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
AngelikadeSance



Založen: 30.11.2008
Příspěvky: 290
Bydliště: Brno

Předmět: ještě něco k Ch.
PříspěvekPřitlapkováno: 2. 12. 2008 7:58:17
Odpovědět s citátem

U lidí se jedná spíše o Ch. trachomatis (urogenitální trakt), Ch. pneumoniae (respirační trakt), Ch.psittaci (od papoušků).
Najít něco na netu je dost složité, objevila jsem přenos Ch.pneumoniae i na prasata, ale na kočku zatím ne. Jedině co mě napadá s Vaším případem je Ch. psittaci, ta je patogenní jak pro lidi tak pr kočky (dělá záněty očí u koček).
Pokud máte podezření u sebe na Chlamydie, můžete se nechat vyšetřit. Jen podotýkám,že léčba Chlamydií je dosti zdlouhavá. Doporučovala bych si na Google nebo jiném vyhledavači pročíst problematiku Chlamydií obecně.

pěkný den
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
terez4



Založen: 29.06.2007
Příspěvky: 120

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 2. 12. 2008 11:41:38
Odpovědět s citátem

Děkuji za odpověď, o chlamydiích u lidí jsem si už něco přečetla. Těch druhů je několik a četla jsem i názory na přenos (některých druhů chlamydií) zvíře-člověk. Někteří doktoří říkají ano a někteří ne. No mám v plánu se na to zeptat obvodní doktorky a případně se nechám vyšetřit, protože ty chlamydie u lidí nejsou zrovna sranda.

Naposledy upravil terez4 dne 22. 1. 2009 15:31:35, celkově upraveno 1 krát
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Lister



Založen: 05.08.2007
Příspěvky: 23
Bydliště: Česká Ves (U Jeseníku)

Předmět: Re: PM Chlamydil extra animals
PříspěvekPřitlapkováno: 2. 12. 2008 17:59:59
Odpovědět s citátem

AngelikadeSance napsal:
Bohužel léčba u Chlamydií je omezena na tetracyklinová ATB


Co makrolidy ?? Ty se u koček nepoužívají. Nevím jak je to u koček, ale nikdy bych nenechal nikoho z rodiny nenechal léčit tetracyklinem. Stejně tak bych se bál u vlastní kočky - vlastně se právě bojím, protože našemu 3 měsíčnímu kotěti byl právě Ronaxan indikován. Jen se modlím, aby to dále nepoškodilo jeho vývoj. I když výrobce může tvrdit že afinita k zubní a kostní tkáni je menší než u klasického tetracyklin, tak to riziko prostě nelze pominout.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
AngelikadeSance



Založen: 30.11.2008
Příspěvky: 290
Bydliště: Brno

Předmět: Re: PM Chlamydil extra animals
PříspěvekPřitlapkováno: 2. 12. 2008 18:21:19
Odpovědět s citátem

Lister napsal:
AngelikadeSance napsal:
Bohužel léčba u Chlamydií je omezena na tetracyklinová ATB


Co makrolidy ?? Ty se u koček nepoužívají. Nevím jak je to u koček, ale nikdy bych nenechal nikoho z rodiny nenechal léčit tetracyklinem. Stejně tak bych se bál u vlastní kočky - vlastně se právě bojím, protože našemu 3 měsíčnímu kotěti byl právě Ronaxan indikován. Jen se modlím, aby to dále nepoškodilo jeho vývoj. I když výrobce může tvrdit že afinita k zubní a kostní tkáni je menší než u klasického tetracyklin, tak to riziko prostě nelze pominout.


To si musí každej rozhodnou sám. Já bych rozhodně raději vyléčila Chlamydie i s tímto rizikem, než je mít celej život v těle Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Lister



Založen: 05.08.2007
Příspěvky: 23
Bydliště: Česká Ves (U Jeseníku)

Předmět: Re: PM Chlamydil extra animals
PříspěvekPřitlapkováno: 2. 12. 2008 18:26:05
Odpovědět s citátem

AngelikadeSance napsal:
To si musí každej rozhodnou sám. Já bych rozhodně raději vyléčila Chlamydie i s tímto rizikem, než je mít celej život v těle Smile


No to samozřejmě, ale to jste tak nějak neodpověděla na moji otázku - zda se ve veterinární medicíně používají i makrolidy. Protože pokud ano, tak nevidím jediný důvod nepoužít jako první volbu je. Uvádíte že Ronaxan je jediná volba, tak by mě zajímalo, zda je tomu opravdu tak.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
terez4



Založen: 29.06.2007
Příspěvky: 120

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 2. 12. 2008 21:26:20
Odpovědět s citátem

Můžu se zeptat, jaká konkrétně jsou ta zdravotní rizika Ronaxanu? Zvyšuje se riziko u mladších zvířat? Kocourek ho dostával ve vyšších dávkách, než by odpovídalo jeho hmotnosti.

Naposledy upravil terez4 dne 22. 1. 2009 15:32:10, celkově upraveno 1 krát
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Lister



Založen: 05.08.2007
Příspěvky: 23
Bydliště: Česká Ves (U Jeseníku)

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 2. 12. 2008 22:00:02
Odpovědět s citátem

Ronaxan (Doxycyclin) patří do skupiny tetracyklinů, což jsou antibiotika se širokým spektrem, které mimo jiné působí i na chlamydie a mycoplasmata což jsou "takové divné potvory" - jsou to prostě trošku jiné bakterie a způsobují poměrně velkou skupinu různých chorob.
Tetracyclinoá ATB by je měla pokrýt, problém je ale ten že je na ně již velká rezistence a navíc stačí aby byl patogen rezistentní na jeden lék této skupiny a bude pak zkříženě rezistentní na všechny tetracykliny - když nezabere jeden nemá cenu dávat jiný.
Bohužle jsou poměrně dost toxické a mají vysokou afinitu (vazbu) na tkáň zubní skloviny a novotvořenou kost a oboje mohou nenávratně poškodit.
V lidské medicíně se nesmí podávat dětem pod 8 let, ale to je celkem fuk, protože neznám nikoho, kdo by dítěti až do 18 let takové ATB předepsal.
Na krabičce Ronaxanu je uvedeno, že tyto účinky mají být potlačeny. Moc tomu nevěřím, protože Doxycyclin má u lidí stejné omezení a udávají se stejné nežádoucí účinky jako u tetracyclinu.

Pro dospělý organismus už jsou více "vhodná", protože kostní přestavba probíhá mnohem pomaleji a zuby už jsou vyvinuty.

Takže z mého pohledu - tato ATB ano, ale ne pro mladá zvířata. Pokud není jiná možnost ve veterinární medicině, tak indikovat opatrně a jen při průkazu škůdce. U lidí neni problém, protože máme právě makrolidy, které na tyto bakterie zabírají spolehlivě a nebezpečnost řádově menší - obchodní názvy třeba Klacid, Klabax Sumamed....a spousta jiných.

Osobně si myslím že makrolidy budou i pro zvířata - na zahraničních stránkách jsem našel nějaké veterinární léky, které je obsahují, ale tohle bych nechal upřesnit nějakého veterináře.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
tif



Založen: 15.02.2007
Příspěvky: 145
Bydliště: okres Nový Jičín

Předmět: re
PříspěvekPřitlapkováno: 2. 12. 2008 22:04:47
Odpovědět s citátem

Pokud vím, tak ve veterinární medicíně se používá makrolidové antibiotikum Tylosin, které se však u koček používat nesmí ( je určeno pro skot, prasata a psy ).
_________________
tif, Barča, Šebí a Mikča
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
tif



Založen: 15.02.2007
Příspěvky: 145
Bydliště: okres Nový Jičín

Předmět: re
PříspěvekPřitlapkováno: 2. 12. 2008 22:15:34
Odpovědět s citátem

ještě dodatek - enrofloxacin patří do skupiny ATB zvané fluorochinony, mají širokospektrální účinek, působí i na chlamydie a mykoplazmy, mají však ( mimo jiné ) výše uvedený vedlejší účinek - mohou poškodit chrupavky rostoucích jedinců.
_________________
tif, Barča, Šebí a Mikča
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
AngelikadeSance



Založen: 30.11.2008
Příspěvky: 290
Bydliště: Brno

Předmět: Re: re
PříspěvekPřitlapkováno: 4. 12. 2008 9:19:05
Odpovědět s citátem

tif napsal:
ještě dodatek - enrofloxacin patří do skupiny ATB zvané fluorochinony, mají širokospektrální účinek, působí i na chlamydie a mykoplazmy, mají však ( mimo jiné ) výše uvedený vedlejší účinek - mohou poškodit chrupavky rostoucích jedinců.



V Databáze léků AISLP jsem našla tohle:
Enrofloxacin je chemoterapeutický lék ze skupiny chinolonů (derivát chinolon-karboxylové kyseliny). Ve velmi nízkých koncentracích je baktericidní proti větąině gramnegativních a grampozitivních bakterií, avąak má téz mykoplasmocidní účinek. Enrofloxacin inhibuje syntézu DNA v bunečných jádrech mikroorganismů a zabraňuje paralelní rezistenci a současně je vysoce účinný proti organismům rezistentním na beta-laktamová antibiotika, tetracykliny, aminoglykosidy a makrolidy.

Enrofloxacin je účinný proti následujícím organismům:
Mycoplasma spp., E. coli, Salmonella spp., Campylobacter spp., Haemophilus spp., Pasteurella spp., Bordetella spp., Erysipelothrix rhusiopathiae, Klebsiella spp., Proteus spp., Vibrio parahaentolyticus, Staphylococcus aureus, Streptococcus spp. (B, C, E), Clostridium perfringens, Actinobacillus spp. a proti enterokokům a daląím.
CHLAMYDIE MI TADY CHYBÍ Smile

Krom toho se užívá u prasat, skotu a psů. O kočkách bohužel zmínka není.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
vetka.M



Založen: 08.06.2007
Příspěvky: 125
Bydliště: Kuřim

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 4. 12. 2008 10:33:58
Odpovědět s citátem

enrofloxacin se samozřejmě používá i pro kočky (a ostatní fluorochinolony taky) kontraindikován je pouze u mladých rostoucích zvířat...
pro léčbu Chlamydiózy je lékem první volby antibiotikum tetracyklinové řady (zejména doxycyklin pro minimum vedlejších účinků), který samozřejmě opět není vhodný pro mladá rostoucí zvířata....někde jsem četla (doma kouknu do Nemocí kočky), že v takovémhle případě lze použít dlouhodobou léčbu (několikatýdenní) amoxicilin-klavulonátem....ale podrobnosti dopíšu, až na to kouknu, abych nekecala...a o fluorochinolonech v souvislosti s Chl. je tam taky zmínka

pokud je infekce jen oční, je super Aureomycin oční mast, kterou už zase začali vyrábět...obsahuje sice chlortetracyklin, ale působí jen lokálně, celkově se nevtřebává, takže ho lze použít i u koťat...máme s ním jen nejlepší zkušenosti
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
AngelikadeSance



Založen: 30.11.2008
Příspěvky: 290
Bydliště: Brno

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 4. 12. 2008 11:50:36
Odpovědět s citátem

vetka.M napsal:
enrofloxacin se samozřejmě používá i pro kočky (a ostatní fluorochinolony taky) kontraindikován je pouze u mladých rostoucích zvířat...
pro léčbu Chlamydiózy je lékem první volby antibiotikum tetracyklinové řady (zejména doxycyklin pro minimum vedlejších účinků), který samozřejmě opět není vhodný pro mladá rostoucí zvířata....někde jsem četla (doma kouknu do Nemocí kočky), že v takovémhle případě lze použít dlouhodobou léčbu (několikatýdenní) amoxicilin-klavulonátem....ale podrobnosti dopíšu, až na to kouknu, abych nekecala...a o fluorochinolonech v souvislosti s Chl. je tam taky zmínka

pokud je infekce jen oční, je super Aureomycin oční mast, kterou už zase začali vyrábět...obsahuje sice chlortetracyklin, ale působí jen lokálně, celkově se nevtřebává, takže ho lze použít i u koťat...máme s ním jen nejlepší zkušenosti


Hm..já napsala jen to,co je v příbalovém letáku přímo Enroxilu. Veti občas používaj i humánní ATB, tak se není čemu divit.
V humánu se f.chinolony II a III.generace na Chlamydie používají, tak proč nevyzkoušet Enroxil i tady Smile
V každém případě je lékem volby tetracyklin, o tom žádná Smile . Bohužel z vlastních zkušeností vím,že na něj vzniká dost často rezistence.

Pěkný den
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
vetka.M



Založen: 08.06.2007
Příspěvky: 125
Bydliště: Kuřim

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 4. 12. 2008 12:19:02
Odpovědět s citátem

tak už jsem to našla: "březí kočky a koťata, u nichž se teprve vyvíjejí zuby (cca mladší 9 měsíců) se mohou bezpečně léčit orálním podáváním amoxicilin klavulonátu (Synulox nebo Noroclav, specialit je spousta) v dávce 12,5 mg/kg ž.hm. dvakrát denně (obecná dávka je 12,5 - 25 mg/kg ž hm. 2x denně), přestože je často potřebné toto antibiotikum podávat delší časa navíc po jeho vysazení infekce častěji opětovně exacerbují (propuknou, vzplanou, znovu se objeví, snad je jasné, co je tím myšleno)"

co je kurzívou, jsou moje poznámky, nikoli citace...jasně z toho vyplývá, že se jedná o provizorium, jak překlenout nejhorší období, ale pořád lepší, než neléčit vůbec a hlavně (dodávám já) něco takového podstoupit po kultivaci a stanovení citlivosti

co se týče fluorochinolonů, o jejich celkovém podávání při Chl. jsem ještě neslyšela, myslím, že to není vyloučeno, protože pro lokální podání existují oční kapky Ciplox (obsahují ciprofloxacin, který má v indikacích výslovně uvedené Chlamydie a používá se dokonce pro léčbu trachomu...při dlouhodobém používání)...v mezeře, která vznikla mezi koncem a novým začátkem registrace Aureomycinu masti, jsme ho s úspěchem používali na oční infekci chlamydiofilou


ale znovu opakuji: bez kultivace je to věštění z koule, jako chlamydióza vypadá i spousta jiných infekcí
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
AngelikadeSance



Založen: 30.11.2008
Příspěvky: 290
Bydliště: Brno

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 4. 12. 2008 14:07:35
Odpovědět s citátem

ale znovu opakuji: bez kultivace je to věštění z koule, jako chlamydióza vypadá i spousta jiných infekcí[/quote]

Dovolila bych si Vás upozornit, že Chlamydie dost těžko vykultivujete v běžných laboratorních podmínkách (jako třeba E.coli) Very Happy .

Možnosti diagnostiky jsou tyto:
1) Sérologické testy ( Elisa , RVK) - ze séra se zjišťují protilátky
Materiál: sérum, krev
2) Přímý průkaz chlamydiové DNA - metodou PCR.
3) IF
Materiál pro vyšetření: výtěry ze spojivek, event. kloubní výpotek, orgány, trus, ejakulát

S Terez4 už jsme domluvené na odběru a vyšetření Wink Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
terez4



Založen: 29.06.2007
Příspěvky: 120

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 4. 12. 2008 16:34:48
Odpovědět s citátem

Ano, opravdu moc děkuji za ochotu Angeliko, snad se na základě rozboru pohneme v léčbě dále. Už jsem z těch našich zvířátek začínala být zoufalá.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Lister



Založen: 05.08.2007
Příspěvky: 23
Bydliště: Česká Ves (U Jeseníku)

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 4. 12. 2008 16:34:51
Odpovědět s citátem

AngelikadeSance napsal:
1) Sérologické testy ( Elisa , RVK) - ze séra se zjišťují protilátky
Materiál: sérum, krev

...pro jistou diagnosu minimálně dva odběry ke sledování titru protilítek.

AngelikadeSance napsal:
2) Přímý průkaz chlamydiové DNA - metodou PCR.

...finančně náročné Sad
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
AngelikadeSance



Založen: 30.11.2008
Příspěvky: 290
Bydliště: Brno

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 4. 12. 2008 16:49:06
Odpovědět s citátem

Lister napsal:
AngelikadeSance napsal:
1) Sérologické testy ( Elisa , RVK) - ze séra se zjišťují protilátky
Materiál: sérum, krev

...pro jistou diagnosu minimálně dva odběry ke sledování titru protilítek.

TEN PRVNÍ ODBĚR UŽ MĚL BÝT DÁVNO (AKUTNÍ FÁZE?)..KROM TOHO, POKUD BUDOU TITRY VYSOKÉ, TAK JE TO JASNÝ.
OPAKOVÁNÍ ZA ČAS JAKO KONTROLA, ZDA TITRY KLESAJÍ

AngelikadeSance napsal:
2) Přímý průkaz chlamydiové DNA - metodou PCR.

...finančně náročné Sad

DLE MĚ 600 Kč NENÍ ZAS TAKOVÁ HRŮZA, KDYŽ BY SE KONEČNĚ ZJISTILO, CO JE PŮVODCE STAROSTÍ. MYSLÍM,ŽE MILOVNÍCI KOČEK UTRÁCEJÍ ZA VĚTŠÍ BLBINY Wink .

JÁ OSOBNĚ PREFERUJI PCR.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
AngelikadeSance



Založen: 30.11.2008
Příspěvky: 290
Bydliště: Brno

Předmět: NZ
PříspěvekPřitlapkováno: 4. 12. 2008 16:54:14
Odpovědět s citátem

terez4 napsal:
Ano, opravdu moc děkuji za ochotu Angeliko, snad se na základě rozboru pohneme v léčbě dále. Už jsem z těch našich zvířátek začínala být zoufalá.


NEMÁTE ZAČ. MÁM DOMA TAKY KOČIČKY A VÍM CO TO JE, KDYŽ JSOU NEMOCNÉ. BUDU MOC RÁDA, KDYŽ VÁM POMOHU.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
AngelikadeSance



Založen: 30.11.2008
Příspěvky: 290
Bydliště: Brno

Předmět: chlamydie
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 12. 2008 16:26:52
Odpovědět s citátem

Ve skriptech MVDr. Čížka (VFU Brno) a Clinical veterinary microbiology P.J.Quinn a M.E. Carter (experti na veterinární patogeny) jsem našla, že Ch. psittaci osidluje krom ptáků a člověka všechny savce, to znamená i kočku. Způsobuje u koček: pneumonie, záněty spojivek, záněty kloubů, urogenitální infekce, potraty a další.
Zajímavá je tato pasáž: první izolát Ch.psittaci byl získán z kočky s pneumonií a zánětem spojivek a toto onemocnění bylo pojmenováno kočičí pneumoniae. Postižené kočky se sice za čas uzdravily, ale příznaky se často po 10 - 14 dnech znova objevily.

Pozor tedy na tyto Chlamydie - patří mezi zoonózy!
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
tif



Založen: 15.02.2007
Příspěvky: 145
Bydliště: okres Nový Jičín

Předmět: re
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 12. 2008 18:02:54
Odpovědět s citátem

Je to tak, již delší dobu je známá nemoc chlamydióza ( dříve ornitóza - psitakóza, papouščí nemoc ), onemocnění ptáků a savců vyvolané Ch. psittaci, které je přenosné i na člověka, a to vdechnutím ( aerogenní infekce ). Vnímaví jsou hlavně mladí jedinci. Člověk se nakazí přímým stykem s nemocným zvířetem, zejména ptákem.
U různých druhů zvířat má různé klinické příznaky, nejčastěji je postižen dýchací a trávicí trakt a pohlavní orgány ( u koček se vyskytují zejména záněty spojivek a pneumonie, u ptáků a člověka je postižen hlavně dýchací trakt ).
Nemoc může probíhat i skrytě, ve stresu dochází k její aktivaci. Průběh zhoršují přidružené infekce a parazité.

Co jsem zjišťovala ohledně kultivace chlamydií, tak je možná na kuřecích embryích a některých tkáňových kulturách. Ale nevím, jak moc se to v praxi používá, je to celkem zdlouhavé...
_________________
tif, Barča, Šebí a Mikča
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
AngelikadeSance



Založen: 30.11.2008
Příspěvky: 290
Bydliště: Brno

Předmět: Re: re
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 12. 2008 18:21:34
Odpovědět s citátem

Co jsem zjišťovala ohledně kultivace chlamydií, tak je možná na kuřecích embryích a některých tkáňových kulturách. Ale nevím, jak moc se to v praxi používá, je to celkem zdlouhavé...[/quote]

To už jsem psala viz výše Wink

Kultivace Chlamydií se běžně v laboratorních podmínkách neprovádí (není to tak snadné jako třeba E. coli či Staphylococcus spp.).
Na kuřecích embryích či tkáňovkách to lze, je to dost nákladné a obtížné. V poslední době se díky metodě PCR od toho již upouští.

Takže zbývá sérologie (protilátky metodou ELISA a RVK) a PCR. Vše je možné nechat si vyšetřit třeba na SVÚ Praha Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
tif



Založen: 15.02.2007
Příspěvky: 145
Bydliště: okres Nový Jičín

Předmět: re
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 12. 2008 19:53:57
Odpovědět s citátem

Já hledala odpověď na otázku "kultivace chalmydií", nikoliv "diagnostika chlamydií" Smile
Metody další diagnostiky chlamydií ( Elisa, reakce vazby komplementu, PCR, imunofluorescence ) jsou mi známy.
_________________
tif, Barča, Šebí a Mikča
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
AngelikadeSance



Založen: 30.11.2008
Příspěvky: 290
Bydliště: Brno

Předmět: Re: re
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 12. 2008 20:24:27
Odpovědět s citátem

tif napsal:
Já hledala odpověď na otázku "kultivace chalmydií", nikoliv "diagnostika chlamydií" Smile
Metody další diagnostiky chlamydií ( Elisa, reakce vazby komplementu, PCR, imunofluorescence ) jsou mi známy.


Hm.. ale furt se to motá kolem diagnostiky, na kterou se paní tereza4 ve svém prvním dotazu ptá Wink

Já jen vysvětluji, že zrovna u Chlamydií se kultivace neprovádí a nahrazuje se jinými metodami
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
April



Založen: 08.11.2004
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha

Předmět: Re: re
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 12. 2008 20:26:59
Odpovědět s citátem

No já myslím, že k diagnostice už toho bylo řečeno až až, takže asi bych nechala prostor pro případnou diskuzi o léčbě a osobních zkušenostech. Abychom případné čitatele neděsili odbornými termíny Smile

April
_________________
Týden samomluvy v rámci vlákna zkrotí ledasjaké bouřliváky.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Lister



Založen: 05.08.2007
Příspěvky: 23
Bydliště: Česká Ves (U Jeseníku)

Předmět: Očkování a léčba makrolidy
PříspěvekPřitlapkováno: 28. 12. 2008 19:45:32
Odpovědět s citátem

Tak položil jsem dotaz na makrolidy naší veterinářce, která zapátrala v knihách a zjistila, že není jediný důvod proč by se nedali makrolidová ATB používat i u koček, protože účinná jsou. Jediným důvodem je tedy jen to, že jsou drahá a tím pádem ne moc žádaná a proto se jako veterinární léky skoro nevyrábí - osobně musím říct, že mi tenhle důvod hlava moc nebere Sad

No a ještě jedna věc - nevím zda jde o opravdu novou věc nebo možná jen moje neznalost. Ale bylo mi to sděleno až tento měsíc - a to že existuje očkovací látka, která se aplikuje se základním očkováním - možná jde dokonce o kombinovanou vakcínu. Očkovací schéma je totožné se základním očkováním, stejně tak přeočkování až po roce. Cenový rozdíl je přitom minimální - v řádech desetikorun za dávku. Takže pokud bude mít někdo koťata k naočkování, tak se na tuto možnost poptejte.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
April



Založen: 08.11.2004
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha

Předmět: Re: Očkování a léčba makrolidy
PříspěvekPřitlapkováno: 28. 12. 2008 19:53:07
Odpovědět s citátem

Očkování na chlamýdie existuje a je běžně dostupné, jak jako volná vakcína tak jako kombinovaná vakcína. Potíž s ní je v tom, co jsem tak kdysi četla, že chlamýdií existují různé druhy a to očkování nemusí obsáhnout zrovna ten, kterým se kočka nakazí.
Každopádně není to očkování, které je nezbytně nutné, proto existují kombinace vakcinačních látek i bez chlamýdií.
_________________
Týden samomluvy v rámci vlákna zkrotí ledasjaké bouřliváky.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Zobrazit příspěvky z předchozích:   

Jdi na stránku 1, 2  Další



Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Přejdi na:  

Reklama

Nejčtenější

1
RSS kanály (71x)
2
Kdy je možné odebrat kotě od kočky? A proč ... (33x)
3
Britská krátkosrstá kočka (29x)
4
Tristis eris, si solus eris - Bude Ti teskno, ... (28x)
5
Kočičí jména (26x)
6
Seznam hřbitovů pro zvířata, krematorií ... (25x)
7
Mňoukání a štěkání (22x)
8
Mrouskání kočky (říje) (21x)
9
Fotočlánek: Kočičí tetování trochu jinak (20x)

Víte, že...

Víte, že základní informace najdete v části stránek Kocouřovy rady?


Další pomoc Vám může poskytnout naše veterinární poradna.
Kocouřova veterinární poradna Reklama
E-mňauněte nám

Reklama

Modrý kocouř.cz (c)

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube
Top