Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se!
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

testy a ockování chovné kočičky

Fórum: Rady

<< Zobrazit předchozí téma | Zobrazit následující téma >>  
Autor Zpráva
luczinka



Založen: 22.07.2008
Příspěvky: 44

Předmět: testy a ockování chovné kočičky
PříspěvekPřitlapkováno: 15. 12. 2008 10:46:46
Odpovědět s citátem

mám jen několik otázek ohledně testů a pod. Jsem začátečník a mám půlroční kočičku. Zajímám se o to.Čtu si o tom na internetu. Chtěla bych se zeptat jak to je se všemi testy, které by chovná kočičky měla mít. Mám v tom doclea zmatek. Dnes chceme nechat testovat na krevní skupinu. Našla jsem jinak testy na HCM, PKD, FeLV, FIV a FIP. To by asi vše měla mít že? To se testuje jednorázově nebo je potřeba pak testy opakovat? A dál se očkuje FeLV a FIP a pak na chlamidie je očkování? A ještě něco krom zákadního? Je dobrý ji nechat hned nebo to pak stačí na jaře než pojedeme nakrytí? Díky předem za info a pěkný den.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
AngelikadeSance



Založen: 30.11.2008
Příspěvky: 290
Bydliště: Brno

Předmět: testování
PříspěvekPřitlapkováno: 15. 12. 2008 11:22:12
Odpovědět s citátem

Jaké máte plemeno? U některých koček není třeba vyšetřovat krevní skupinu, bo mají jen třeba A. Další testy,které jsou důležité jsou FeLV a FIV, FeLV by jste ale měla mít už před první vakcinací proti FeLV. FIP (pokud ho nevyžaduje majitel před krytím)vůbec nevyšetřujte, to je u zdravých koček zbytečné, případná pozitivita Vám akorát zamotá hlavu.
HCM - záleží co chcete zjistiti: pokud chcete genetiku, tak v ČR je validace testu myslím pouze na Ragdolly,jinak na další plemena možno poslat do zahraničí, pokud chcete vyšetřit srdce, zda není nějak postižené,tak na některém specializovaném pracovišti (sono?).
PKD - dělá Genomia (www.genomia.cz)
Očkování - základní (rhinotracheitida, kalicivirová a panleukopéniová infekce), rozšířené (rhinotracheitida, kalicivirová a panleukopéniová infekce + FeLV, Chlamydie) - PUREVAX RCPCh FeLV. Pokud budete chodit na výstavy, musíte mít základní + vzteklina. FIP očkování jsou vyhozené peníze.


Naposledy upravil AngelikadeSance dne 15. 12. 2008 11:26:45, celkově upraveno 1 krát
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
luczinka



Založen: 22.07.2008
Příspěvky: 44

Předmět: očkovani
PříspěvekPřitlapkováno: 15. 12. 2008 11:26:35
Odpovědět s citátem

taakže já právě ragdollí kočičku. základní očkování už má. už byla i na první výstavě. Ale v létě nebo až to bude aktuální jedeme ke kocourkovi na krytí a smlouvou mam dané toto:Majiteľ mačky sa zaväzuje a prehlasuje, že mačka bola max. 2 týždne pred krytím
otestovaná na FIP, FIV a Felv. Zároveň musí byť mačka v čase, keď príde ku kocúrovi min. 31 dní po očkovaní na tieto choroby ako aj Chlamydie a iné nákazlivé mačacie choroby.
tak si zjišťuju co všechno budu muset zařídit. Dnes bYch ji nechala vzít krev na tu skupinu. A pak nevím čím mám pokračovat abych to pak měla kompletní.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
AngelikadeSance



Založen: 30.11.2008
Příspěvky: 290
Bydliště: Brno

Předmět: Re: očkovani
PříspěvekPřitlapkováno: 15. 12. 2008 12:45:36
Odpovědět s citátem

luczinka napsal:
taakže já právě ragdollí kočičku. základní očkování už má. už byla i na první výstavě. Ale v létě nebo až to bude aktuální jedeme ke kocourkovi na krytí a smlouvou mam dané toto:Majiteľ mačky sa zaväzuje a prehlasuje, že mačka bola max. 2 týždne pred krytím
otestovaná na FIP, FIV a Felv. Zároveň musí byť mačka v čase, keď príde ku kocúrovi min. 31 dní po očkovaní na tieto choroby ako aj Chlamydie a iné nákazlivé mačacie choroby.
tak si zjišťuju co všechno budu muset zařídit. Dnes bYch ji nechala vzít krev na tu skupinu. A pak nevím čím mám pokračovat abych to pak měla kompletní.


Očkování proti FIV u nás zatím není možné, očkování proti FIP je zbytečné,protože je to očkování pouze proti koronavirům (jsou 2 druhy: FeCov avirulentní a FECV způsobující průjem a tento může zmutovat v FIPV a způsobit FIP a není jasné, který koronavirus je ve vakcíně). Co se týče vakcinace proti Chlamydophile felis, tak do toho běžte,ale myslete na to, že nechrání tato vakcína proti jiným Chlamydiím (psittaci).
Já rozhodně bych udělala test na FeLV a v případě negativity pak naočkovala proti FeLV, proti Ch. felis, dermatofyta.
Vyš. krevní skupiny je důležité, u ragdolů je to takto: A - 57,9%, B -28,9 %, AB -13,2%. Tu udělejte hned a zjistěte si, kterou skupinu má krycí kocourek. HCM lze buď v cizině (kde,to by Vám mohl poradit nějaký chovatel), nebo v Genomii (ale nevím,jak jsou tam s vývojem daleko).
A.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
zelvounek



Založen: 07.12.2008
Příspěvky: 12

Předmět: Re: očkovani
PříspěvekPřitlapkováno: 8. 1. 2009 15:32:50
Odpovědět s citátem

AngelikadeSance napsal:
luczinka napsal:
taakže já právě ragdollí kočičku. základní očkování už má. už byla i na první výstavě. Ale v létě nebo až to bude aktuální jedeme ke kocourkovi na krytí a smlouvou mam dané toto:Majiteľ mačky sa zaväzuje a prehlasuje, že mačka bola max. 2 týždne pred krytím
otestovaná na FIP, FIV a Felv. Zároveň musí byť mačka v čase, keď príde ku kocúrovi min. 31 dní po očkovaní na tieto choroby ako aj Chlamydie a iné nákazlivé mačacie choroby.
tak si zjišťuju co všechno budu muset zařídit. Dnes bYch ji nechala vzít krev na tu skupinu. A pak nevím čím mám pokračovat abych to pak měla kompletní.


Očkování proti FIV u nás zatím není možné, očkování proti FIP je zbytečné,protože je to očkování pouze proti koronavirům (jsou 2 druhy: FeCov avirulentní a FECV způsobující průjem a tento může zmutovat v FIPV a způsobit FIP a není jasné, který koronavirus je ve vakcíně). Co se týče vakcinace proti Chlamydophile felis, tak do toho běžte,ale myslete na to, že nechrání tato vakcína proti jiným Chlamydiím (psittaci).
Já rozhodně bych udělala test na FeLV a v případě negativity pak naočkovala proti FeLV, proti Ch. felis, dermatofyta.
Vyš. krevní skupiny je důležité, u ragdolů je to takto: A - 57,9%, B -28,9 %, AB -13,2%. Tu udělejte hned a zjistěte si, kterou skupinu má krycí kocourek. HCM lze buď v cizině (kde,to by Vám mohl poradit nějaký chovatel), nebo v Genomii (ale nevím,jak jsou tam s vývojem daleko).
A.


Dobrý den, pečuji o Ragdolí slečnu a Mainské miminko a ráda bych se zorientovala ve všech nemocech a očkováních. O HCM jsem se zde na fóru dozvěděla poměrně dost a po roce věku kočiček jim nechám udělat testy. Stejně tak o onemocnění FIP jsem zde našla mnoho informací, méně už o PKD a stále mi není jasné, o jaké onemocnění se jedná v případě FIV. Můj veterinář mi též doporučil vakcínu PUREVAX, proti FeLV a Clamydii. Ani o těchto nemocech se přiznám mmoho nevím. Dále mne zajímá, jaký význam mají DNA testy? Mohu Vás požádat o bližší informace, případně odkaz, je možné, že jsem podobnou diskuzi zde přehlédla. Předem moc děkuji.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
AngelikadeSance



Založen: 30.11.2008
Příspěvky: 290
Bydliště: Brno

Předmět: Re: očkovani
PříspěvekPřitlapkováno: 8. 1. 2009 16:27:31
Odpovědět s citátem

[quote="zelvounek"][quote="AngelikadeSance"]
luczinka napsal:

Mohu Vás požádat o bližší informace, případně odkaz, je možné, že jsem podobnou diskuzi zde přehlédla. Předem moc děkuji.


Odpověď máte v soukromé zprávě Wink

A.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
April



Založen: 08.11.2004
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha

Předmět: Re: očkovani
PříspěvekPřitlapkováno: 8. 1. 2009 16:30:13
Odpovědět s citátem

Momentálně jsou ve zpracování články, které trochu přiblíží onemocnění FeLV a FIV. Takže snad se v několika málo týdnech objeví na Kocouřovi. Informace o PKD se zde v dohledné době také objeví.
Stručně se dá říct, že FeLV i FIV jsou onemocnění imunitního systému a v jejich důsledku je kočka náchylnější k recidivám různých onemocnění a jsou pro ní rizikovější choroby, které kočka FeLV a FIV negativní překoná bez větších problémů. Těmito nemocemi se "lze nakazit" prostřednictvím tělních tekutin. Obě jsou to neléčitelné choroby.
PKD je dědičné onemocnění ledvin, nejrizikovějším plemenem jsou perské a exotické kočky, byť tedy je možné jej zachytit u jiných plemen (např. u britek a tuším, že i u mainských mývalích). Jedná se o tvorbu cyst v ledvinách, které omezují postupně jejich funkčnost. Na diagnostiku se používá sono, které zobrazí jejich stav.
Je mi jasné, že Vám jde o informace nyní, ale pokud na to nespěcháte, tak radím chvilku vyčkat, až se zde objeví články.

O chlamýdiích se vedla řeč v tomto vláknu, které je velmi informativní.
http://www.modrykocour.cz/forum/viewtopic.php?t=2964
_________________
Týden samomluvy v rámci vlákna zkrotí ledasjaké bouřliváky.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
AngelikadeSance



Založen: 30.11.2008
Příspěvky: 290
Bydliště: Brno

Předmět: Re: očkovani
PříspěvekPřitlapkováno: 8. 1. 2009 17:07:19
Odpovědět s citátem

April napsal:

PKD je dědičné onemocnění ledvin, nejrizikovějším plemenem jsou perské a exotické kočky, byť tedy je možné jej zachytit u jiných plemen (např. u britek a tuším, že i u mainských mývalích). Jedná se o tvorbu cyst v ledvinách, které omezují postupně jejich funkčnost. Na diagnostiku se používá sono, které zobrazí jejich stav.


Jen bych doplnila, že postižená jsou i jiná plemena. Výčet najdete na http://www.genomia.cz/cz/vysetreni/pkd-polycystic-kidney-dis/
Diagnostika je možná jak bylo uváděno ultrazvukem, pro chovné kočky lze použít genetický test na průkaz mutace v genu PKD1. Na toto vyšetření lze provést odběr speciálním kartáčkem z tlamičky zvířete nebo z krve.

A.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Izzy



Založen: 05.08.2008
Příspěvky: 150
Bydliště: Ostrava

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 9. 1. 2009 21:07:33
Odpovědět s citátem

Jsem moc ráda, že se věnujete tomuto tématu. Mojí malé je 5 měsíců. Má několik základní očkování. Taky se teď potýkám s tím co a kdy. Byla jsem u dvou vetů a každý má jiný názor. Dokonale mě zblblí. Nechtěla bych kočičku stresovat najednou a třeba i zbytečně nějakýma nepříjemnýma procedurama. Vím že nás už brzy čeká čipování a rozšířené očkování na některé choroby. Taky bych chtěla krevní skupiny a genetiku a také samozřejmě všechny potřebné testy třeba na FeLV, FIV. Mám Ragdollku a chtěla bych mít jistotu že je vše oki. Jen bych ji nechtěla zbytečně trápit. Máte někdo takový ,, termínový,, kalendář jaký by měl být ideální časový harmonogram procedur budoucí chovné kočičky? Uf...to jsem se rozepsala Very Happy
Děkuji Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
AngelikadeSance



Založen: 30.11.2008
Příspěvky: 290
Bydliště: Brno

Předmět: očkování, testy
PříspěvekPřitlapkováno: 9. 1. 2009 22:21:21
Odpovědět s citátem

"Chovný kalendář procedur" neexistuje.
Odvíjí se vše od toho, co Vám naočkovali majitelé kočičky. Pokud máte jen základní očkování (kočičí virová rhinotracheitida, kalciviróza a panleukopénie), čeká Vás vzteklina (nutno přečíst propozice první výstavy - 1 měs.předem), dobré je mít očkování proti FeLV, Chlamydophila felis a Microsporum canis. Pokud budete jezdit na výstavy i do zahraničí, je třeba kočku nechat načipovat.
Z testů je třeba před krytím provést - testy na FeLV, FIV, krevní skupiny (dle výsledků zvolit vhodného kocoura), doporučuje se PKD, HCM?, někteří "neznalí" chovatelé trvají na FIP, není špatné si nechat vyšetřit baktérii Streptococcus canis (Fading kittens syndrome, Tichý zloděj koťat). Záleží hodně na tom, co mají v podmínkách majitele krycího kocourka a také na Vaší zodpovědnosti.
A.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Zobrazit příspěvky z předchozích:   





Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Přejdi na:  

Reklama

Nejčtenější

1
RSS kanály (31x)
2
Tristis eris, si solus eris - Bude Ti teskno, ... (17x)
3
Seznam hřbitovů pro zvířata, krematorií ... (16x)
4
Britská krátkosrstá kočka (12x)
5
Je libo pouzdro na telefon s kočičím zadečkem? (12x)

Víte, že...

Víte, že základní informace najdete v části stránek Kocouřovy rady?


Další pomoc Vám může poskytnout naše veterinární poradna.
Kocouřova veterinární poradna Reklama
E-mňauněte nám

Reklama

Modrý kocouř.cz (c)

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube
Top