Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se!
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

VYŠETŘENÍ HCM - Mutation HCM

Fórum: Nemoci

<< Zobrazit předchozí téma | Zobrazit následující téma >>  

Bude zájem o daná vyšetření?
ANO
100%
 100%  [ 3 ]
NE
0%
 0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 3

Autor Zpráva
AngelikadeSance



Založen: 30.11.2008
Příspěvky: 290
Bydliště: Brno

Předmět: VYŠETŘENÍ HCM - Mutation HCM
PříspěvekPřitlapkováno: 30. 1. 2009 16:04:41
Odpovědět s citátem

Mám novinky!!!

Dnes jsem obdržela mail od Dr. Ines Langbein-Detsch z Laboklinu.

Dají se zde testovat (genetický test) tato plemena:

1) Mutation 1 Meurs: (G - C): Main coon, Ragdoll

2) Mutation 2 Koch: (G - A): Main coon, Ragdoll, Birma, Britská kočka, Perská kočka, Norská lesní kočka

Další novinkou je to, že v případě zájmu by naše laboratoř zavedla nové vyšetření zaměřené na detekci Nt-proBNP, který je vylučován právě při onemocnění srdce. Toto kvantitativní vyšetření by sloužilo jako orientační - při vysokých hodnotách by to byl alarm pro majitele, že něco není v pořádku.

Chtěla bych zdůraznit, že genetický test je dobrá věc, ale není 100%.
Mutace vzniká na některém z 12 genů. Jen pro zajímavost jsou to tyhle geny: MYH7, TNNT2, TPM1, MYBPC3, PRKAG2 a další . U výše zmíněných plemen byla popsána mutace právě na MYBPC3, což nevylučuje mutaci i na některém dalším, což je zatím ve stádiu výzkumu.

Doporučuji nechat udělat genetický test (33 Euro/HCM1,33 Euro/HCM2, RAG 50 Euro bez DPH), lze bez omezení věku a po 18 měsících věku echokardiografii doplněnou o pečlivý poslech srdečních ozev.

A.


Naposledy upravil AngelikadeSance dne 2. 2. 2009 21:15:06, celkově upraveno 3 krát
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
tatiana



Založen: 30.09.2007
Příspěvky: 2163
Bydliště: Plzeňský kraj

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 30. 1. 2009 17:42:15
Odpovědět s citátem

Angeliko, a to bude vypovídající jen pro uvedená plemena? Já mám sphynxe a devon-rexe-pro ty ne?
_________________
Tatiana, Claudius, Čuk, Gek, Baldík, Šantí, Bivoj, Fay, Max, Bejby a Adam-in memoriam

http://www.prestickekocenky.cz
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
AngelikadeSance



Založen: 30.11.2008
Příspěvky: 290
Bydliště: Brno

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 30. 1. 2009 18:26:37
Odpovědět s citátem

tatiana napsal:
Angeliko, a to bude vypovídající jen pro uvedená plemena? Já mám sphynxe a devon-rexe-pro ty ne?


Genetický test pouze u těchto plemen.

A.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
ZdenkaP



Založen: 08.06.2007
Příspěvky: 466
Bydliště: Brno

Předmět: gentest
PříspěvekPřitlapkováno: 30. 1. 2009 18:36:11
Odpovědět s citátem

Tak to je opravdu dobrá zpráva, mezi tím jsem si projela Laboklin, kde mají informaqce ne příliš dobře uspořádané. Pokud by tedy někdo měl zájem o gentest HCM mutace 2, stáhněte si zde prosím formulář, kde pak 1. stranu vyplníte:
http://www.laboklin.de/pdf/de/service/untersuchungsantraege/genetik/ua_genetik_sine.pdf
V tomto kontaktním formuláři si můžete vyžádat kartáčky na bukální stěry, pošlou Vám je zdarma:
http://www.laboklin.de/frame.php?lang=de (lze si přehodit jazyk na anglličtinu nebo jiný tam dostupný).
Případně tam můžete odeslat vetem potvrzený formulář a krev odebranou na EDTA, posílala jsem takto krev svého jezevčíka a došla bez problémů - v bublinkové obálce. Z Laboklinu neakceptují platbu kreditní kartou, pošlou Vám fakturu, kterou musíte uhradit bankovním převodem. Tolik jsem vyšťourala na jejich stránkách, snad to zájemcům pomůže.
Opět zdůrazňuji, že gentest není samospasitelný, je to pouze JEDNA z daných bílkovin (u ragdoolů jsou už známy dvě), hodí se proto nejlépe pro kočky, které mají v rodokmenu prokazatelně postižené předky a vždy je nutno toto doplnit o echokardiografické vyšetření!!
_________________
Sweet Calimero*CZ
www.sweetcalimero.cz

Mimochodem, rozhovoříme-li se o kočkách, je téměř nemožné, abychom byli považováni za osoby zcela normální. (Dan Greenberg)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
AngelikadeSance



Založen: 30.11.2008
Příspěvky: 290
Bydliště: Brno

Předmět: testování
PříspěvekPřitlapkováno: 30. 1. 2009 19:00:51
Odpovědět s citátem

Máte pravdu paní Zdenko, dostat informace z Laboklinu je náročné, než jsem se dopracovala k této informaci, stálo mě to asi 5 mailů Wink.

Kartáčky na stěr tlamičky lze vyžádat i u nás. Wink

A.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
ZdenkaP



Založen: 08.06.2007
Příspěvky: 466
Bydliště: Brno

Předmět: Re: testování
PříspěvekPřitlapkováno: 30. 1. 2009 19:21:18
Odpovědět s citátem

AngelikadeSance napsal:
Máte pravdu paní Zdenko, dostat informace z Laboklinu je náročné, než jsem se dopracovala k této informaci, stálo mě to asi 5 mailů Wink.

Kartáčky na stěr tlamičky lze vyžádat i u nás. Wink

A.


Tak to je opět jedna milá informace, prosím ještě jednou rovnou sem s Vaší adresou na vyžádání kartáčků - a nikde jsem na Laboklinu nenašla ceník, ale možná jsem v té jejich změti jen špatně hledala, je dobré, abychom chovatelům usnadnily cestu a daly vše sem na jedno místo. Moc díky! Smile
_________________
Sweet Calimero*CZ
www.sweetcalimero.cz

Mimochodem, rozhovoříme-li se o kočkách, je téměř nemožné, abychom byli považováni za osoby zcela normální. (Dan Greenberg)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
AngelikadeSance



Založen: 30.11.2008
Příspěvky: 290
Bydliště: Brno

Předmět: ceny
PříspěvekPřitlapkováno: 30. 1. 2009 19:48:43
Odpovědět s citátem

HCM 1: 32.90 Euro
HCM2: 32.90 Euro
HCM-Ragdoll: 50 Euro

Cena je bez DPH a poštovného

Zájemci o daná vyšetření se mohou hlásit na moji soukromé adrese, která je uvedena vždy pod příspěvkem (klik na obálku), na ICQ nebo je možné napsat soukromou zprávu.
Také mohu na vyžádání zaslat speciální kartáčky na odběr z tlamičky.

Jméno, adresu naší laboratoře udávat nebudu, nerada bych, aby mě někdo obvinil z reklamy Wink

A.


Naposledy upravil AngelikadeSance dne 2. 2. 2009 20:18:27, celkově upraveno 2 krát
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Izzy



Založen: 05.08.2008
Příspěvky: 150
Bydliště: Ostrava

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 31. 1. 2009 10:14:27
Odpovědět s citátem

Tak jsem si projela web Laboklinu v PL. Laboratoř je ve Waršavě což by pro mě jako Ostraváka bylo super , ale podle toho PDF se dělá v Polsku těch testů méně než v Německu Sad Nebo tomu nerozumím. V Německém PDF jsou tři kolonky pro HCM u ragdolů, v Polské verzi jen jedna. O test mám určo zájem, těď už jen vykoumat kam ho zaslat.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
ZdenkaP



Založen: 08.06.2007
Příspěvky: 466
Bydliště: Brno

Předmět: odpověď pro Luckyna,
PříspěvekPřitlapkováno: 23. 5. 2009 11:38:06
Odpovědět s citátem

z vlákna, které založil:
http://www.modrykocour.cz/forum/viewtopic.php?p=25070#25070
Gentest u britek má kontrolní smysl. Vím o několika britkách, které opravdu na tomhle jediném genu už poruchu mají, buď jsou HCM/HCM, kde se obvykle postižení projeví na sonu poměrně brzy, či jsou N/HCM, tak to už je jisté varování, není však třeba hned panikařit. Nemůžeme si zruinovat genetickou pestrost - čím větší příbuzenská plemenitba, tím větší riziko. Každopádně nejspolehlivější je sono a jediný jednoznačný nález je ten pozitivní Mad Negativní znamená negativní v daný moment. Některá zvířata jsou pozitivní už v roce (vím o několika včetně svých koťat), proto já vyšetřuji už před zařazením do chovu. Jiná jsou pozitivní třeba až v 7 letech, u kocourů tak mohou dát spoustu potomků. Pokud je ale zvíře N/N, tak to vůbec neznamená, že neonemocní či nebude HCM předávat, jsou zvířata, která jsou na sonu pozitivní a na genu negativní, tzn., že jim "sedí" HCM na některém z neprobádaných genů - a těch je ještě 11
Evil or Very Mad Jsou jedinci, kteří HCM pouze přenášejí a sami neonemocní, znám (holandského...) kocoura, který dal už dost pozitivních potomků, přičemž on sám je v poměrně vysokém věku negativní. Ovšemjá bych takovým kocourem i přes negativní vyšetření nekryla a docela se divím majitelce (ne neznámé a nezkušené), že ho nadále používá v chovu... Já sama jsem kastrovala svoji kočku, která je dodnes (5 let) negativní - ale nemám nervy na to, prodat někomu mazlíčka, který bude mít už v roce nemocné srdce.... Takže v případě pochybností (rizikový rodokmen, znalost situace u rodičů či sourozenců..) bych testovala geneticky, rozhodně pak sonem každoročně.
_________________
Sweet Calimero*CZ
www.sweetcalimero.cz

Mimochodem, rozhovoříme-li se o kočkách, je téměř nemožné, abychom byli považováni za osoby zcela normální. (Dan Greenberg)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Zobrazit příspěvky z předchozích:   





Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Přejdi na:  

Reklama

Nejčtenější

1
RSS kanály (36x)
2
Zajímavá škrabadla a pelíšky (16x)
3
Vyhlášení NEJ fotky listopadu 2023 (15x)
4
Voliéra pro kočky z kočičího pohledu (15x)
5
Naléhavě hledáme dobrovolníka pro pomoc ... (14x)
6
Kdy je možné odebrat kotě od kočky? A proč ... (14x)
7
Creepy kočky: Hvězda (12x)

Víte, že...

Víte, že základní informace najdete v části stránek Kocouřovy rady?


Další pomoc Vám může poskytnout naše veterinární poradna.
Kocouřova veterinární poradna Reklama
E-mňauněte nám

Reklama

Modrý kocouř.cz (c)

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube
Top