Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se!
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

Nové kotě až po kastraci původní kočičky?


<< Zobrazit předchozí téma | Zobrazit následující téma >>  
Autor Zpráva
Nikita



Založen: 16.02.2010
Příspěvky: 7

Předmět: Nové kotě až po kastraci původní kočičky?
PříspěvekPřitlapkováno: 16. 2. 2010 16:25:19
Odpovědět s citátem

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu. S přítelem jsme se rozhodli pořídit naší půlroční britské kočičce kamarádku. Nevím však jestli máme počkat až bude mít po kastraci nebo kotě pořídit hned. Na kastraci jsme domluveny s vetkou zhruba za měsíc a nerada bych ji k tomu všemu stresovala ještě příchodem nového přírustku. Myslíte si, že máme počkat nebo je lepší pořídit druhou kočičku už nyní a kastraci ještě o další měsíc odložit?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Aélinnel



Založen: 30.10.2009
Příspěvky: 358

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 16. 2. 2010 21:34:45
Odpovědět s citátem

No pokud Vám starší kočena nemrouská,tak není důvod kastraci dělat už teď.
Na druhou stranu,možná bych kočičku vykastrovala,protože pokud napřed pořídíte kotě-to se seznámí se starší kočinou,s jejími pachy a vy potom kočičku odvezete na kastraci,změní se její pachy,mladší kočule bude zmatená..

Já bych buďto-novou kočinu dovezla teď astarší kočičku vykastrovala klidně v roce-pokud nemrouská tak není kam spěchat.
A nebo kastrovala a počkala cca 3 týdny,pak přivézt přírůstek.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Nikita



Založen: 16.02.2010
Příspěvky: 7

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 10. 3. 2010 20:50:44
Odpovědět s citátem

Moc děkuji za odpověď. Tak nakonec jsem se rozhodla pro kastraci před příchodem kotiska, příští týden ji půjdu objednat. Kotě už máme zamluvené, je k odběru začátkem dubna,ale chovatelka nám nabídla, že si ho klidně můžeme vzít později. Chci počkat až bude starší kočena úplně v pořádku.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Aélinnel



Založen: 30.10.2009
Příspěvky: 358

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 10. 3. 2010 21:06:41
Odpovědět s citátem

A jakou pak budete mít novou chlupatou kuličku? Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Nikita



Založen: 16.02.2010
Příspěvky: 7

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 11. 3. 2010 7:38:21
Odpovědět s citátem

Původně jsme plánovali ragdolla, ale nakonec jsme se rozhodli opět pro britku, tentokrát černou Smile V neděli se na ní jedeme podívat. Zatím jsem s chovatelkou komunikovala jen telefonicky, tak doufám, že se nevyskytne žádný problém..
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Karin Š.



Založen: 29.05.2008
Příspěvky: 191
Bydliště: NJ

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 11. 3. 2010 8:35:01
Odpovědět s citátem

Nikita napsal:
Původně jsme plánovali ragdolla, ale nakonec jsme se rozhodli opět pro britku, tentokrát černou Smile V neděli se na ní jedeme podívat. Zatím jsem s chovatelkou komunikovala jen telefonicky, tak doufám, že se nevyskytne žádný problém..


Já jen pořád nějak nechápu, proč tolik spěcháte na tu kastrací?? Nějak jsem se nedozvěděla, jestli důvod pro kastraci je mroukání a nebo jen tak, že to máte např. ve smlouvě od chovatele, což je v pořádku, ale tak mladou kočičku bych asi ještě nechala v klidu dospět, pokud opravdu nemrouká a nové koťátko bych si domů klidně přivezla. Máte doma prozatím také koťátko, tudíž bych při seznamování nějaké velké potíže neočekávala. ( I když nastat mohou.) Kočičku bych nechala kastrovat opravdu až po prvním mroukání.
_________________

www.britaci.estranky.cz
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Nikita



Založen: 16.02.2010
Příspěvky: 7

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 11. 3. 2010 8:50:17
Odpovědět s citátem

Kočička nemrouká, ale vetka nám doporučila kastraci na šesti měsících. Příští týden ji bude sedm měsíců, tak mi věk přišel ok. Co jsem četla články na internetu, tak se názory poměrně různí. Někdo tvrdí, že je lepší kastrace až po prvním mroukání, někdo zase píše, že to není potřeba.Tak já tedy nevím, co je pro ni nejlepší? Myslíte si, že když ji dám vykastrovat teď, tak jsou nějaká vyšší rizika, že nastanou komplikace nebo nějaké pozdější problémy?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Karin Š.



Založen: 29.05.2008
Příspěvky: 191
Bydliště: NJ

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 11. 3. 2010 9:04:12
Odpovědět s citátem

Kočička nemrouká, ale vetka nám doporučila kastraci na šesti měsících. Příští týden ji bude sedm měsíců, tak mi věk přišel ok. Co jsem četla články na internetu, tak se názory poměrně různí. Někdo tvrdí, že je lepší kastrace až po prvním mroukání, někdo zase píše, že to není potřeba.Tak já tedy nevím, co je pro ni nejlepší? Myslíte si, že když ji dám vykastrovat teď, tak jsou nějaká vyšší rizika, že nastanou komplikace nebo nějaké pozdější problémy?[/quote]

Já právě nevidím pro změnu žádný důvod, nechávat ji kastrovat již v tak útlém věku, pokud k tomu nejsou žádné důvody. Pokud by opakovaně a dlouho mroukala, což by ji značně vysilovalo, tak ano a neřeknu Vám k tomu už ani půl slova, ale takhle? Proč tak malé koťátko dávat pod kudlu veterináři, když si ještě v klidu může užívat svůj kotěcí věk. Kdyby to byl kocour a značkoval, či smrděl, tak prosím - není to tak velký zákrok, jako u kočiček a ani tam nejsou sjednocené názory na věk. Ale u kočičky je to podstatně větší zásah a já bych jí tím teď asi nezatěžovala. Pokud by začala mroukat, tak ano, ale pokud ne, čekala bych. Kam spěcháte? Pokud si dovezete domů další koťátko, nevím zdali kočičku, či kocoura, tak v případě kočičky nehrozí nic a v případě kocourka minimálně do jeho 6 - 8 měsíců by také nemělo hrozit to, že by nakryl Vaši již stávající čičinu. Pokud k tomu nejsou nějaké závažné důvody - minimálně do 1 roku bych ji nechala v klidu nebo alespoň do toho prvního mroukání. Ale to záleží na Vás. V tomto oddálení žádné zdravotní komplikace nenastanou - nebo alespoň mě žádné nenapadají.
Po opakovaném mroukání, či nasazení antikoncepce může dojít ke zvětšení dělohy apod., ale i kdyby se to stalo po jednom mroukání, tak to následná kastrace, kterou budete dělat vyřeší. A tyto problémy nastávají až po opakovaném mroukání, takže opravdu žádné nebezpečí zrovna ve Vašem případě nevidím.
_________________

www.britaci.estranky.cz
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
April



Založen: 08.11.2004
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 11. 3. 2010 9:12:57
Odpovědět s citátem

Naše Rubka byla kastrovaná před prvním mrouskáním v 7,5 měsících. Nemyslím, že to bylo brzy, ale u nás to bylo proto, že Maxíš byl stejně starý a kotiska jsme opravdu nechtěli riskovat.

Myslím, že když počkáte ještě nějaký ten měsíc, nebo do prvního mrouskání a pak po něm nechat vykastrovat, nic nezkazíte.

Nemyslím, že hrozí riziko ať už z vykastrování teď, nebo po prvním mrouskání. Ale netřeba se stresovat, že to musí být teď hned okamžitě, a klidně tomu nechte volný průběh a chvíli vyčkejte.
_________________
Týden samomluvy v rámci vlákna zkrotí ledasjaké bouřliváky.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Alamka



Založen: 26.05.2008
Příspěvky: 460
Bydliště: Brno

Předmět: Re: Nové kotě až po kastraci původní kočičky?
PříspěvekPřitlapkováno: 11. 3. 2010 9:37:09
Odpovědět s citátem

Vzhledem k tomu, že Nikita píše "kamarádku", předpokládám, že to bude opět kočička. Proto bych taky s kastrací nespěchala, když kočenka zatím nemrouská. Sice může vzniknout po pozdější kastraci přechodně problém v soužití kočiček, když ta starší přijde z veteriny se zápachem desinfekcí atd. v kožíšku, ale podle toho, co jsem tady všude četla, se to za pár dní zase srovná. Na druhé straně jsem taky četla (jsem ale naprostý laik a nedokážu to posoudit), že u mladých koček jsou orgány (vaječníky) tak droboučké, že může dojít i k neúplnému odstranění a následně z toho plynoucím potížím.
Taky mě napadá, že když původní kočička je půlroční a kotě je k odběru na začátku dubna, tedy nyní pravděpodobně dvouměsíční, je mezi nimi rozdíl 4 měsíce a docela klidně může v budoucnu dojít k tomu, že půjdou na kastraci současně. Opět jsem "někde četla" při neustálém brouzdání po internetu, že je-li doma víc koček, často mrouskají současně (ale zase jsem laik a nemám žádnou zkušenost, mám jen kocoura Smile ).
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Raika



Založen: 13.11.2007
Příspěvky: 214
Bydliště: Rožnov p. Radh.

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 11. 3. 2010 11:25:48
Odpovědět s citátem

Řekla bych, že společná kastrace je ideální - jedna hladovka pro obě (nemusíte tu druhou tajně krmit Smile ), dvakrát se děsit, vše jedním vrzem!
_________________
Raika + Mína + Kira + Denny
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Alamka



Založen: 26.05.2008
Příspěvky: 460
Bydliště: Brno

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 11. 3. 2010 12:22:53
Odpovědět s citátem

Raika napsal:
Řekla bych, že společná kastrace je ideální - jedna hladovka pro obě (nemusíte tu druhou tajně krmit Smile ), dvakrát se děsit, vše jedním vrzem!


Ještě aby to klaplo Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Nikita



Založen: 16.02.2010
Příspěvky: 7

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 11. 3. 2010 12:24:34
Odpovědět s citátem

Moc vám všem děkuji za rady..ještě se v neděli poradím s chovatelkou, od které budeme mít nové kotě, ale už jsme téměř rozhodnutá, že tedy s kastrací počkám. A kdyby byla v budoucnu možnost vykastrovat je obě najednou, tak by to bylo opravdu ideální..už od teď jsem byla nervózní, že by ta naše mazlivka měla jít příští týden pod kudlu..tak by to bylo aspoň o trochu strachu míň Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Nikita



Založen: 16.02.2010
Příspěvky: 7

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 16. 3. 2010 8:13:21
Odpovědět s citátem

Tak už máme kočičku rezervovanou a zaplacenou zálohu. Za tři týdny si ji můžeme vzít. Jen doufám, že jsme udělali dobře. Koťátka vypadali krásně, zdravá, čistá, ani se nás moc nebáli, ALE paní chovatelka je odchovává i s jejich maminkou v kleci!!! Myslela jsem, že se s tím lze setkat jen u velkomnožitelů koťat bez PP a ne u koťat s PP jako je to naše. Vím, že toto téma už do tohoto vlákna nepatří, ale byla jsem z toho dost v šoku. Nemáte někdo zkušenost s takovýmto koťátkem?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Karin Š.



Založen: 29.05.2008
Příspěvky: 191
Bydliště: NJ

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 16. 3. 2010 8:29:08
Odpovědět s citátem

Nikita napsal:
Tak už máme kočičku rezervovanou a zaplacenou zálohu. Za tři týdny si ji můžeme vzít. Jen doufám, že jsme udělali dobře. Koťátka vypadali krásně, zdravá, čistá, ani se nás moc nebáli, ALE paní chovatelka je odchovává i s jejich maminkou v kleci!!! Myslela jsem, že se s tím lze setkat jen u velkomnožitelů koťat bez PP a ne u koťat s PP jako je to naše. Vím, že toto téma už do tohoto vlákna nepatří, ale byla jsem z toho dost v šoku. Nemáte někdo zkušenost s takovýmto koťátkem?


V kleci máte na mysli trvale?? Pokud ano, tak bych si takové koťátko nebrala! Je jich teď spusta k výběru!! A klecový odchov bych už z principu nepodporovala Confused . Pokud jsou v kleci třeba jen na podání jídla, budiž, ale pokud jsou již za 3 týdny k odběru, tak by měla mít volný pohyb, nebo třeba vyčleněný jeden svůj pokoj, kde se mohou libovolně pohybovat a jsou pouštěny i jinam. Jenže v tomto případě, by jste přišla již o zálohu, ale pokud jste byla v šoku, proč jste ji platila? (já vím, koťátko je krásné a mě se to dobře "kecá") Riskujete, že koťátko bude špatně socializované...
Koťátka bývají v ohrádkách, ale do určitého věku a ne trvale! Spíše proto, aby si neublížila, ale ne ve věku, kdy mají přes 2 měsíce Embarassed .

Nikito ještě mi to nedá a zarýpu do úplně jiné oblasti! Když už máte zamluvené koťátko, jsou i jeho rodiče testovaní na HCM a PKD?? Je to poslední dobou velmi rozšířené onemocnění - hlavně HCM a kočičky na něj pak zbytečně umírají, protože je bohužel spousta chovatelů, kteří tento problém úplně přehlížejí a majitelům pak zůstavají jen oči pro pláč a v srdíčku šrámy, když o mazlíka příjdou.
_________________

www.britaci.estranky.cz
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
tatiana



Založen: 30.09.2007
Příspěvky: 2163
Bydliště: Plzeňský kraj

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 16. 3. 2010 8:57:37
Odpovědět s citátem

V určité fázi vývoje koťat je klec dobrým řešením už i z hlediska jejich vlastní bezpečnosti. Ale v momentě, kdy jsou koťata schopná z klece sama vyskočit-např. trvale otevřenou střechou pro možnost volného příchodu a odchodu jejich matky, je už klec zbytečná a koťata by měla mít možnost volného pohybu a kontaktu s lidmi i ostatními zvířaty, jsou-li v domácnosti, kde jsou koťata odchovávána. Jsou-li zavřená v této fázi života trvale v kleci, je něco hodně špatně.

Pokud píšete, že "koťata se nás moc nebála" znamená to, že se přece jenom bála a už to je divné-kočky jsou normálně strašně zvědavá stvoření a kotícï tím spíš-naše koťata se nebála nikoho a ničeho Wink . Jestli jsou ještě takto velká i s mámou zavřená v kleci, tak z toho bych já vycouvala. Můžete mít doma místo mazlíka problémového nesocializovaného jedince, který si bude žít svůj kočičí život vedle vás, ale ne s vámi. Protože neví, jak na to. Některá kočka se dá při veliké trpělivosti a pochopení ze strany člověka změnit, jiná ne a bude pořád plachá.
_________________
Tatiana, Claudius, Čuk, Gek, Baldík, Šantí, Bivoj, Fay, Max, Bejby a Adam-in memoriam

http://www.prestickekocenky.cz
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Nikita



Založen: 16.02.2010
Příspěvky: 7

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 16. 3. 2010 9:24:01
Odpovědět s citátem

Koťata jsou v kleci zavřená neustále. Ven je z ní nepouštějí, jen se s nimi chodí mazlit a chovat si je. Když jsem tam vešla a uviděla klec, tak jsem byla rozhodnutá, že si ji nevezmeme. Ale asi po půl hodině, co jsme tam strávili, sem si začala říkat, že aspoň jednomu z nich dám lepší domov a že to nějak zvládneme..do toho do mě ještě hučel přítel, že se mu líbí a že ji vezmem..tak sem se nechala ovlivnit. Chovatelka mě utvrzovala v tom, že takto chová kočky už 12 let a že zatím nikdo neměl problém s tím, že by si kotě v domácnosti nezvyklo..

Co se týče testování, tak vím jen že jsou rodiče testovaní na FIP a FeLv..HCM a PKD jsem nezjišťovala, ještě chovatelce tedy radši zavolám..

Stále koukám po inzerátech. Kdybych asi narazila na nějaké jiné kotě, tak se té zálohy i kotěte z klece vzdám..
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Karin Š.



Založen: 29.05.2008
Příspěvky: 191
Bydliště: NJ

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 16. 3. 2010 9:58:19
Odpovědět s citátem

Nikita napsal:
Koťata jsou v kleci zavřená neustále. Ven je z ní nepouštějí, jen se s nimi chodí mazlit a chovat si je. Když jsem tam vešla a uviděla klec, tak jsem byla rozhodnutá, že si ji nevezmeme. Ale asi po půl hodině, co jsme tam strávili, sem si začala říkat, že aspoň jednomu z nich dám lepší domov a že to nějak zvládneme..do toho do mě ještě hučel přítel, že se mu líbí a že ji vezmem..tak sem se nechala ovlivnit. Chovatelka mě utvrzovala v tom, že takto chová kočky už 12 let a že zatím nikdo neměl problém s tím, že by si kotě v domácnosti nezvyklo..

Co se týče testování, tak vím jen že jsou rodiče testovaní na FIP a FeLv..HCM a PKD jsem nezjišťovala, ještě chovatelce tedy radši zavolám..

Stále koukám po inzerátech. Kdybych asi narazila na nějaké jiné kotě, tak se té zálohy i kotěte z klece vzdám..


Nikito, nemusíte se omezovat jen na inzeráty - zadejte si do seznamu CHS britských koček a ono Vám jich spousta vyskočí a koťátek je opravdu dost. Požadujete nějaké konkrétní zbarvení?? A bez testování na HCM, bych se do koťátka v dnešní době nepouštěla. Jak píše Tatiana, můžete mít štěstí a koťátko si vychováte a vymazlíte, ale také nemusíte a pak co??
_________________

www.britaci.estranky.cz
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Alamka



Založen: 26.05.2008
Příspěvky: 460
Bydliště: Brno

Předmět: Testování HCM
PříspěvekPřitlapkováno: 16. 3. 2010 10:32:23
Odpovědět s citátem

Víte, když někdo zapře pozitivní test dopplerem a vystavuje negativní genetický (na jedinou alelu) ...
Chystám se pořídit kocourovi kamaráda a tak zkoumám rodokmeny u chovných stanic ..., ale to jsem dělala i u prvního kočičáka a problémy zjistila, až bylo pozdě.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Karin Š.



Založen: 29.05.2008
Příspěvky: 191
Bydliště: NJ

Předmět: Re: Testování HCM
PříspěvekPřitlapkováno: 16. 3. 2010 11:31:32
Odpovědět s citátem

Alamka napsal:
Víte, když někdo zapře pozitivní test dopplerem a vystavuje negativní genetický (na jedinou alelu) ...
Chystám se pořídit kocourovi kamaráda a tak zkoumám rodokmeny u chovných stanic ..., ale to jsem dělala i u prvního kočičáka a problémy zjistila, až bylo pozdě.


Alamko, zapírat si může co chce, pokud bych neviděla originál testu pouze sonografického vyšetření, jelikož genetické testy jsou prozatím celkem k ničemu, tak bych se otočila a šla ... a rodokmeny můžete sledovat, jak chcete. Dneska už rodokmen bez výskytu HCM těžko najdete. Chce to testovat a testovat - jiná cesta nevede. Ale to jsme asi úplně jinde, než je původ tohoto vlákna. Nikitě mohu pouze doporučit, aby chtěla vidět originál testu sonografického vyšetření na HCM a genetické testy nebrala v potaz. Víc udělat nemohu. A pokud toto onemocnění nezná, tak aby si prošla vlákna tady na MK o HCM. Je tady toho už celkem dost, z čeho se dá udělat slušný obrázek o tomto onemocnění.

To, co se stalo ve Vašem případě je bohužel názorný případ toho, jací dovedou "chovatelé" být (já je za chovatele nepovažuji), proto bych se zabývala pouze CHS, které o tomto tématu nic nezatajují a staví se k tomu čelem. Jenže poučení většinou každý dostane, až se s tím setká osobně. Do té doby to většina lidí podceňuje.
_________________

www.britaci.estranky.cz
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Aélinnel



Založen: 30.10.2009
Příspěvky: 358

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 16. 3. 2010 14:55:09
Odpovědět s citátem

Kočka s koťaty v tomto věku neustále v kleci = špatně, špatně, špatně.Tito chovatelé pro mne nejsou lidé se vztahem ke zvířatům.
Pokud to jde, z koupě vycouvejte, a probíralo se to tady v jiném tématu - zálohu by vám chovatelka měla být povinna vrátit.Kotě je závazek na 15 a více let-chcete opravdu riskovat nesocializované kotátko?
O nemocích už tu bylo řečeno vše důležité, dneska už je u britek skoro loterie, jestli koupím kotě zdravé nebo se u něj rozvine HCM(viz smutné zkušenosti p. Zdenky P. z CHS Sweet Calimero), ale testy přece jenom řeknou dost = sono.
Přeji vám při výběru šťastnou ruku, hlavně ať je budoucí kočule zdravá a komunikativní.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Zobrazit příspěvky z předchozích:   





Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Přejdi na:  

Reklama

Nejčtenější

1
RSS kanály (31x)
2
Tristis eris, si solus eris - Bude Ti teskno, ... (17x)
3
Seznam hřbitovů pro zvířata, krematorií ... (16x)
4
Britská krátkosrstá kočka (12x)
5
Je libo pouzdro na telefon s kočičím zadečkem? (12x)

Víte, že...

Víte, že základní informace najdete v části stránek Kocouřovy rady?


Další pomoc Vám může poskytnout naše veterinární poradna.
Kocouřova veterinární poradna Reklama
E-mňauněte nám

Reklama

Modrý kocouř.cz (c)

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube
Top