Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se!
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

Neonatální isoerytrolýsa - nesnášenlivost krevních skupin

Fórum: Nemoci

<< Zobrazit předchozí téma | Zobrazit následující téma >>  
Autor Zpráva
Erianka



Založen: 22.01.2008
Příspěvky: 57
Bydliště: Pikovice

Předmět: Neonatální isoerytrolýsa - nesnášenlivost krevních skupin
PříspěvekPřitlapkováno: 11. 6. 2008 12:32:00
Odpovědět s citátem

Se smutkem musím konstatovat, že do dneška jsem nevěděla, co tyhle dvě slova znamenají a hrozně mě to mrzí, že jsem nevěděla dřív, že se něco takového může stát.
Pro ty, kteří nevědí, o co jde, cituji :
První možností inkompatibilní reakce je nesnášenlivost krevních skupin u narozených koťat. Při přenosu krve skupiny A na příjemce skupiny B dojde k těžké imunitní reakci organismu. Toto onemocnění postihuje zejména novorozence s krevní skupinou A nebo Ab, kteří se narodili z páření kočky skupiny B a kocoura skupiny A. Koťata se narodí zdravá, ale v kolostru dostanou matčiny anti-A protilátky, které způsobí destrukci jejich erytrocytů. V rozmezí několika hodin až dnů dojde k rozvoji onemocnění, k vymizení sacího reflexu, apatii nebo neklidu, ikteru (žlutý čumáček a prsty), hnědému zbarvení moči, anémii a konečně k rychlé smrti. Koncem prvního týdne onemocnění může dojít k odumření špičky ocasu. V rizikovém vrhu ale nemusí onemocnět všechna koťata s krevní skupinou A.

Před hodinou a půl jsem tři z pěti Lejliných koťátek odvezla k veterináři na uspání a do konce života si to asi neodpustím. Aspoň ale netrpěli...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
April



Založen: 08.11.2004
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha

Předmět: Re: Neonatální isoerytrolýsa
PříspěvekPřitlapkováno: 11. 6. 2008 13:09:40
Odpovědět s citátem

Je mi to moc líto.
Ale je rozhodně dobře, i když je to pro Vás velmi smutná záležitost, že to zmiňujete, protože ono opravdu není snadné odchovat si pár vrhů koťátek i jen pro radost a mnoho lidí si neuvědomí rizika s tím spojená. Na nekompatibilitu krevních skupin jsem i já sama několikrát upozorňovala a neradno přistupovat k tomuto problému laxně.

Doufám, že ostatní se z Vaší tragédie poučí a budou přistupovat zodpovědně ke svým případným odchovům.

April
_________________
Týden samomluvy v rámci vlákna zkrotí ledasjaké bouřliváky.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Erianka



Založen: 22.01.2008
Příspěvky: 57
Bydliště: Pikovice

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 11. 6. 2008 13:39:27
Odpovědět s citátem

Děkuji za připomenutí té "lepší" stránky věci... Kéž by se lidé dokázali z tohoto poučit...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
ZdenkaP



Založen: 08.06.2007
Příspěvky: 466
Bydliště: Brno

Předmět: Krevní skupiny
PříspěvekPřitlapkováno: 11. 6. 2008 18:27:10
Odpovědět s citátem

Je mi moc líto, že koťátka musela opustit svět dříve, než se na něm mohla vůbec rozkoukat - škoda, že jste své téma nenazvala "krevní skupiny" - poněvadž osvěty není nikdy dost, chovatelé stále podceňují toto riziko, které u britských koček hrozí až v 50% případů - i když přece jen už jich více začalo testovat poté, co se jim toto téma na fórech a na webech chovatelů předkládá. Je však velká škoda zmařených kotískovských životů, jejich nešťastné mámy a potažmo všech okolo, i když to bylo jen z neznalosti - neznalost či ještě hůře ignorování tohoto nebezpečí v tomhle případě bohužel zabíjí.... Crying or Very sad
_________________
Sweet Calimero*CZ
www.sweetcalimero.cz

Mimochodem, rozhovoříme-li se o kočkách, je téměř nemožné, abychom byli považováni za osoby zcela normální. (Dan Greenberg)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
pazik



Založen: 07.10.2008
Příspěvky: 46
Bydliště: Plzeň

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 12. 11. 2008 21:02:49
Odpovědět s citátem

Very Happy

Naposledy upravil pazik dne 18. 11. 2008 6:32:09, celkově upraveno 1 krát
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
pazik



Založen: 07.10.2008
Příspěvky: 46
Bydliště: Plzeň

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 18. 11. 2008 6:31:30
Odpovědět s citátem

[quote="pazik"]Hezký den všem kočkomilcům,
chci se zeptat zda má někdo z vás praktickou zkušenost s odchovem koťátek ze spojení - kočka B, kocour A. Jeden vrh jsme odchovali bez sebemenších problémů, ale dnes jsem dostala výsledky krevních skupin a bohužel kočička je B a kocourka(vlastního) mám A. Takže teď řeším problém zda odchovat další vrh a koťátka odstavit na prvních 24 hodin. Mám ale obavy jak by to kočička zvládla, zda by koťátka potom neodmítla nebo neměla nějaké problémy kvůli mlíčku.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
AngelikadeSance



Založen: 30.11.2008
Příspěvky: 290
Bydliště: Brno

Předmět: krevní skupiny
PříspěvekPřitlapkováno: 30. 11. 2008 16:39:13
Odpovědět s citátem

Aby se tomuhle dalo příště zabránit, doporučuji vybírat správného kocourka ke kočičce /A k A, B k B). Existují v dnešní době i testy, kdy se dá ihned po narození zjistit, jakou krevní skupinu má novorozenec. Provádí se screening z pupečníkové krve.
Problematika krevních skupin je složitá. Existují případy, kdy matka B neměla po porodu s koťaty žádné problémy a koťata byla A.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
pazik



Založen: 07.10.2008
Příspěvky: 46
Bydliště: Plzeň

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 4. 12. 2008 11:40:21
Odpovědět s citátem

No první koťata přežila v pohodě, dilema nastává teď jestli další nebo ne. Dají se ty testy sehnat u nás?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
April



Založen: 08.11.2004
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 4. 12. 2008 12:10:21
Odpovědět s citátem

No vezmu to z pohledu, kdyby se to rozhodování týkalo mně ... vím, že kočka je B, kocour A, což je v podstatě základní stavební kámen problému nesnášenlivosti krevních skupin. Takže nastává jen jednoduchá otázka - jsem ochotná riskovat to, že koťátka buď budu muset odstavit první den po narození a riskovat, že je matka zpět nepřijme a budu odchovávat ručně (mám na to možnosti a čas?), nebo to, že se mi může stát, že celý vrh umře? Případně že místo radosti nad nadílkou budu pracně zjišťovat krevní skupiny a trnout hrůzou, co se v následujících málo hodinách bude dít?
Na rovinu - já bych to neriskovala a raději bych další spojení plánovala tak, abych v maximální možné míře eliminovala zdravotní rizika.
_________________
Týden samomluvy v rámci vlákna zkrotí ledasjaké bouřliváky.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
vetka.M



Založen: 08.06.2007
Příspěvky: 125
Bydliště: Kuřim

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 4. 12. 2008 12:25:15
Odpovědět s citátem

Vanilka má krevní skupinu B, proto jsem si nechala v Holandsku stanovit její titr (hladinu) anti A protilátek...bohužel má hladinu vysokou, což krytí A kocourem vylučuje, koťata by se rodila už s těžkou hemolýzou (u šelem přeci jen nějaké protilátky přes placentu projdou, není to neprostupná bariéra jako třeba u přežvýkavců...mají prostě jiný typ placenty)

kočky s nízkým titrem v pohodě odchovají A koťata po A kocourovi...není třeba jakýchkoli zásahů

kočky se středním titrem lze A kocourem krýt, ale pak je nutné buď najít/mít zajištěnou náhradní matku s A skupinou, nebo koťata na 24 hodin až 3 dny krmit ručně a pak je teprv dát k matce (bezkolostrální odchov)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
vetka.M



Založen: 08.06.2007
Příspěvky: 125
Bydliště: Kuřim

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 4. 12. 2008 12:28:49
Odpovědět s citátem

pazik napsal:
No první koťata přežila v pohodě, dilema nastává teď jestli další nebo ne. Dají se ty testy sehnat u nás?


v tomhle případě jsou dvě možnosti:
1.kočka má nízký anti A titr a v pohodě odchová koťata po jakémkoli kocourovi

2.kocour byl fenotypově A, ale genotypově A/B (B je recesivní) a koťata mohla mít kliku a všecha po něm podědit tu jeho B polovinu a tudíž jsou všechna s B skupinou...tím pádem opět žádné problémy při prvním odchovu
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
AngelikadeSance



Založen: 30.11.2008
Příspěvky: 290
Bydliště: Brno

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 4. 12. 2008 14:26:26
Odpovědět s citátem

Na rovinu - já bych to neriskovala a raději bych další spojení plánovala tak, abych v maximální možné míře eliminovala zdravotní rizika.[/quote]

Souhlasím Wink Wink

Pokud se přeci jen rozhodnete mít páreček matka B a otec A, sežeňte si před porodem testy na zjištění krevní skupiny koťátek. Dají se sehnat již i u nás.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Lenka V.



Založen: 15.03.2007
Příspěvky: 155
Bydliště: Úžice u Kralup n.Vlt

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 4. 12. 2008 15:14:05
Odpovědět s citátem

pazik napsal:
No první koťata přežila v pohodě, dilema nastává teď jestli další nebo ne. Dají se ty testy sehnat u nás?


zajímavé je, že nekteří chovatelé tvrdí, že první vrh koťat po B kočce a A kocourovi přežije bez problémů, ty prý nastanou až při dalších vrzích ... nevím, ale mají prý takovou zkušenost (stalo se to v několika případech).
Byla jsem u toho, když známá před lety testovala po porodu pupečníkovou krev u devoníků (to tu testy ještě nebyly, nechala si je poslat ze Švýcarska) - byli jsme tam 4 a každý viděl ty výsledky trošku jinak ... jde přibližně o to, jak "husté jsou ty mapy". Takže dobré je zvolit veterináře, který s tím má nějaké zkušenosti Smile
_________________
Lenka Venclíková
Dee burmilky
silver & golden
www.burmilla.snadno.eu
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
AngelikadeSance



Založen: 30.11.2008
Příspěvky: 290
Bydliště: Brno

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 4. 12. 2008 16:00:16
Odpovědět s citátem

jde přibližně o to, jak "husté jsou ty mapy". Takže dobré je zvolit veterináře, který s tím má nějaké zkušenosti Smile[/quote]

Všechno se vyvíjí, tudíž i vyšetření Smile
Nevím na jakém principu byly ty Vaše testy (mapy???), ale ty, o kterých vím já jsou na principu aglutinace a musí dojít ke shlukování, vyvločkování a následnému vyčeření. Krom toho Devon rex (www.medipet.cz/aktual05.htm) by měl mít buď A nebo B (AB zde není), takže by jeden výsledek měl být pozitivní (shlukování a vyčeření) a druhý negativní (bez reakce), takže je zde možnost srovnání.
Pak ještě existují testy na principu těhotenského testu (čárka u A, u B nebo u A i B), ale to nevím,zda by bylo možné použít u koťat.

Nejlepší je neriskovat a zodpovědně vybírat kočku do chovu i kocoura na krytí.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Lenka V.



Založen: 15.03.2007
Příspěvky: 155
Bydliště: Úžice u Kralup n.Vlt

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 9. 12. 2008 18:34:13
Odpovědět s citátem

AngelikadeSance napsal:

jsou na principu aglutinace a musí dojít ke shlukování, vyvločkování a následnému vyčeření. Krom toho Devon rex (www.medipet.cz/aktual05.htm) by měl mít buď A nebo B (AB zde není), takže by jeden výsledek měl být pozitivní (shlukování a vyčeření) a druhý negativní (bez reakce
Nejlepší je neriskovat a zodpovědně vybírat kočku do chovu i kocoura na krytí.


Smile jo, ty "mapy" jsou vyvločkování a vyčeření Smile jen jsem nevěděla jak to nazvat ... matně si pamatuji, že některé vzorky byly vyvločkované víc, některé míň a zdálo se mi, že to není úplně jednoznačné, co je co ... ba i AB jsme tam asi viděli - to jsme ještě netušili, že u devonů není Smile... zcela souhlasím, že nejlepší je prevence - krýt neproblémové spojení, devoníčci mají i bez toho vlastních problémů dost...
_________________
Lenka Venclíková
Dee burmilky
silver & golden
www.burmilla.snadno.eu
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
AngelikadeSance



Založen: 30.11.2008
Příspěvky: 290
Bydliště: Brno

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 9. 12. 2008 18:41:01
Odpovědět s citátem

Smile jo, ty "mapy" jsou vyvločkování a vyčeření Smile jen jsem nevěděla jak to nazvat ... matně si pamatuji, že některé vzorky byly vyvločkované víc, některé míň a zdálo se mi, že to není úplně jednoznačné, co je co ... ba i AB jsme tam asi viděli - to jsme ještě netušili, že u devonů není Smile... zcela souhlasím, že nejlepší je prevence - krýt neproblémové spojení, devoníčci mají i bez toho vlastních problémů dost...[/quote]

Aglutinace potřebuje zkušené oko Wink
Dneska jsem konzultovala ty testy na principu těhotenského testu (čárka u dané skupiny) s výrobcem a lze je používat i z pupečníkové krve, což je super. Test je hrozně jednoduchej na provedení i na odečet Wink .

A.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Martina Kobylisy



Založen: 13.01.2009
Příspěvky: 76
Bydliště: Praha

Předmět: krevní skupiny
PříspěvekPřitlapkováno: 1. 3. 2011 18:50:49
Odpovědět s citátem

Ahoj,
já sama mám zkušenost s odchovem kočička B s vysokým antitrem kocourek A. toto téma je už tu dlouho nediskutované, tak se nebudu rozeisovat - pokud máte zájem napište mi - mohu předat své zkušenosti.
mrohlikova@seznam.cz
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Zobrazit příspěvky z předchozích:   





Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Přejdi na:  

Reklama

Nejčtenější

1
RSS kanály (45x)
2
Kdy je možné odebrat kotě od kočky? A proč ... (25x)
3
Vyhlášení NEJ fotky listopadu 2023 (18x)
4
Třicátá pátá Poznávačka vyhlášena (18x)
5
PKD - polycystická choroba ledvin (18x)
6
Somálská kočka (18x)
7
Zajímavá škrabadla a pelíšky (17x)
8
Voliéra pro kočky z kočičího pohledu (16x)
9
Naléhavě hledáme dobrovolníka pro pomoc ... (15x)

Víte, že...

Víte, že základní informace najdete v části stránek Kocouřovy rady?


Další pomoc Vám může poskytnout naše veterinární poradna.
Kocouřova veterinární poradna Reklama
E-mňauněte nám

Reklama

Modrý kocouř.cz (c)

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube
Top