Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se!
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

Retinální degenerace u koček (PRA-rdAc )

Fórum: Nemoci

<< Zobrazit předchozí téma | Zobrazit následující téma >>  
Autor Zpráva
Běla Bartošová



Založen: 30.09.2011
Příspěvky: 3

Předmět: Retinální degenerace u koček (PRA-rdAc )
PříspěvekPřitlapkováno: 30. 9. 2011 13:31:11
Odpovědět s citátem

Dobrý den, právě jsem se dozvěděla že má naše kočička PRA, je mi to moc líto protože jsme se chystali na koťátka, ale to vem čert, spíš teď sháním jakkékoliv informace o této nemoci nebo kdyby měl někdo z vás osobní zkušenost a chtěl se o ní podělit. Díky, Běla
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Aélinnel



Založen: 30.10.2009
Příspěvky: 358

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 1. 10. 2011 9:23:42
Odpovědět s citátem

Měla byste se v první řadě zeptat chovatele, od kterého kotě máte - vy jste nechtěla vidět testy rodičů?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
ZdenkaP



Založen: 08.06.2007
Příspěvky: 466
Bydliště: Brno

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 2. 10. 2011 19:36:57
Odpovědět s citátem

PRA bohužel vede k postupné totální ztrátě zraku. Fotoreceptory postupně zanikají a to vede k úplné slepotě, někdy pomaleji, spíše však rychleji, tak mezi 3.-5. rokem věku. Pokud je Vaše kočička pouze domácí, naučí se s tímto postižením žít bez větších problémů, obzvláště, pokud jí nebudete měnit postavení nábytku apod. Měla jsem takto postiženého jezevčíka, dožil se 13 let a doma by na něm nikdo nepoznal, že je slepý... Byl to více můj psychický problém, než jeho. Nechejte tedy kočičku vykastrovat a hlavně se k ní chovejte, jakoby se nic nedělo, nejistotu a lítost by z Vás vycítila znejistěla by.
_________________
Sweet Calimero*CZ
www.sweetcalimero.cz

Mimochodem, rozhovoříme-li se o kočkách, je téměř nemožné, abychom byli považováni za osoby zcela normální. (Dan Greenberg)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Běla Bartošová



Založen: 30.09.2011
Příspěvky: 3

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 10. 2011 14:28:58
Odpovědět s citátem

Aélinnel napsal:
Měla byste se v první řadě zeptat chovatele, od kterého kotě máte - vy jste nechtěla vidět testy rodičů?
Díky za reakci, ale řešit tohle na to už je pozdě.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Běla Bartošová



Založen: 30.09.2011
Příspěvky: 3

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 10. 2011 14:32:34
Odpovědět s citátem

ZdenkaP napsal:
PRA bohužel vede k postupné totální ztrátě zraku. Fotoreceptory postupně zanikají a to vede k úplné slepotě, někdy pomaleji, spíše však rychleji, tak mezi 3.-5. rokem věku. Pokud je Vaše kočička pouze domácí, naučí se s tímto postižením žít bez větších problémů, obzvláště, pokud jí nebudete měnit postavení nábytku apod. Měla jsem takto postiženého jezevčíka, dožil se 13 let a doma by na něm nikdo nepoznal, že je slepý... Byl to více můj psychický problém, než jeho. Nechejte tedy kočičku vykastrovat a hlavně se k ní chovejte, jakoby se nic nedělo, nejistotu a lítost by z Vás vycítila znejistěla by.


Díky za reakci, s tou lítostí máte určitě pravdu, zatím na kočičce není nic znát. Přemýšlela jsem nad věcmi jako, jak si budem hrát? Jestli se bude honit za provázkem podle sluchu a tak... ale to asi nějak vyplyne...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Leemet



Založen: 24.10.2006
Příspěvky: 210
Bydliště: Praha

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 10. 2011 18:31:14
Odpovědět s citátem

Vím, že je to smutné, ale i slepá kočka může mít plnohodnotný život a zažijete spolu dost srandy. Ztrátu zraku si vynahradí zbystřením jiných smyslů. Jediný problém je při soužití s více kočkami, protože nevidí postoje, postavení uší atd. Ale vy jste nepsala, že máte koček více. Důležité je mít zabezpečená okna, balkon a dávat pozor aby nevyběhla třeba na chodbu, kde to nezná. Nepřemísťovat mističky, záchůdek, pelíšky. Na hraní zkuste použít ovoněné hračky s catnipem nebo s kozlíkem. Jsem si jistá, že se vše časem utříbí a člověk už bude vědět jak na to.
Držím palce:)
_________________
žižkovská smečka a Leemet
www.spokojenakocka.cz , www.malytygr.cz, www.toulavetlapky.cz
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
tatiana



Založen: 30.09.2007
Příspěvky: 2163
Bydliště: Plzeňský kraj

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 10. 2011 22:05:56
Odpovědět s citátem

Není to žádná velká radost, to chápu, ale jsou i horší věci. I slepí lidé žijí plnohodnotný život. Ona bude též. Tím spíš, že to víte včas a máte čas se na to připravit. A ji taky. Bude to dobrý, uvidíte.
_________________
Tatiana, Claudius, Čuk, Gek, Baldík, Šantí, Bivoj, Fay, Max, Bejby a Adam-in memoriam

http://www.prestickekocenky.cz
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
April



Založen: 08.11.2004
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 6. 10. 2011 9:56:42
Odpovědět s citátem

Běla Bartošová napsal:
Přemýšlela jsem nad věcmi jako, jak si budem hrát? Jestli se bude honit za provázkem podle sluchu a tak... ale to asi nějak vyplyne...


Já bych možná začala přemýšlet i o nějakém kočičím parťákovi, chtělo by to nějakou klidnější, přátelskou, a aby si na sebe zvykly a teoreticky ta druhá by jí mohla dělat průvodce. Ale to je opravdu o tom, jak znáte svou kočku a vhodném výběru a jak předpokládáte, že se kočině bude moct věnovat nejen teď, ale i za pár let. A pokud byste do budoucna plánovala třeba další kočku, bylo by možná vhodné pořídit jí ještě dokud u první není hendikep ještě úplný.

Ale taky věřím tomu, že se to vytříbí a určitě přijdete na to, jak si hrát a tak, navíc je i pár hraček, které zvuky vydávají, takže na nich se bude moc kočina vyřádit. A ono taková obyčejná rolnička na provázku udělá svojí službu taky.
_________________
Týden samomluvy v rámci vlákna zkrotí ledasjaké bouřliváky.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
MadlaD



Založen: 09.07.2008
Příspěvky: 26
Bydliště: Vysočina

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 6. 10. 2011 11:03:27
Odpovědět s citátem

Já si myslím,že na kočičce pomalu ani nepoznáte,že nevidí.
Pokud opravdu budete mít všechno pořád na stejném místě,tak se na 100% naučí víc než si myslíte.Na hraní jsou bezva ořechy(krásně rachotí,když si je navzájem kutálíte),nebo taky kaštany. Laughing
Možná,že se taky naučí zůstat stát jak zmrazená,když na ní zavoláte pozor,když budete vidět,že by se jí mohlo něco přihodit.Tak to u nás doma funguje s Amikou už tři roky a někdy si říkám,když ji popadne "amok"a lítá po celém bytě,že to jenom dělá,že nevidí.
Přeji hlavně hodně zdravíčka.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Balisek



Založen: 07.12.2007
Příspěvky: 74

Předmět: Re: Retinální degenerace u koček (PRA-rdAc )
PříspěvekPřitlapkováno: 1. 11. 2011 12:02:11
Odpovědět s citátem

Běla Bartošová napsal:
Dobrý den, právě jsem se dozvěděla že má naše kočička PRA, je mi to moc líto protože jsme se chystali na koťátka, ale to vem čert, spíš teď sháním jakkékoliv informace o této nemoci nebo kdyby měl někdo z vás osobní zkušenost a chtěl se o ní podělit. Díky, Běla


Jakým způsobem byla Vaší kočka vyšetřena? Jednalo se o genetický test, nebo se už PRA projevila a byla potvrzena oftalmologickým vyšetřením?

V případě genetiky totiž může být výsledek N/P - tj. kočka je sice přenašečem PRA, ale sama touto nemocí neonemocní.

V každém případě byste měla bez odkladu informovat chovatelku. K chovu totiž použila pár, kde jsou jeden (při N/P koťatech) či oba (při P/P koťatech) rodiče min. přenašeči. Přitom chovatelka o této genetické zátěži vůbec nemusí vědět (zvláště pokud se jedná o N/P jedince) a nechtěně tak postižení šíří dál. Takže jí určitě zavolejte nebo napište!
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Zobrazit příspěvky z předchozích:   





Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Přejdi na:  

Reklama

Nejčtenější

1
RSS kanály (28x)
2
Kdy je možné odebrat kotě od kočky? A proč ... (20x)
3
HCM u koček - program PawPeds (19x)
4
Debakl (17x)
5
Byl jsem hubenej a mrňavej (16x)
6
Zlomek vteřiny (16x)
7
Deníček stříbrné šelmy – 6. část (15x)
8
Na domácí frontě klid? (14x)
9
Kočky a vepřové maso - jak je to ... (14x)

Víte, že...

Víte, že základní informace najdete v části stránek Kocouřovy rady?


Další pomoc Vám může poskytnout naše veterinární poradna.
Kocouřova veterinární poradna Reklama
E-mňauněte nám

Reklama

Modrý kocouř.cz (c)

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube
Top