Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se!
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

Obsah sodíku v kočičí stravě


<< Zobrazit předchozí téma | Zobrazit následující téma >>  
Autor Zpráva
pe3ce



Založen: 13.11.2012
Příspěvky: 2
Bydliště: Brno

Předmět: Obsah sodíku v kočičí stravě
PříspěvekPřitlapkováno: 13. 11. 2012 19:03:19
Odpovědět s citátem

Dnes jsem rozdělala balení Brit Care kitten. Bohužel jsem si při objednávce nepřečetla pořádně složení. V podstatě na každé granulce jsem našla zrníčko až dvě soli. Kočinda byla doteď krmena Brit premium kitten, kde sodík není, takže jsem ho nepředpokládala u BC. Na stránkách výrobce je uvedeno u BC kitten obsah sodíku 0,25%, zdá se mi to pro koťata hodně. U BC pro kastráty je sodíku dokonce 0,88%.
Existuje nějaká studie o tom, že je pro kočky sodík (sůl) prospěšný? Měla jsem až do teď dojem, že je tomu právě naopak.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
beta.1



Založen: 20.06.2007
Příspěvky: 640

Předmět: Re: Obsah sodíku v kočičí stravě
PříspěvekPřitlapkováno: 13. 11. 2012 19:29:30
Odpovědět s citátem

pe3ce napsal:
Dnes jsem rozdělala balení Brit Care kitten. Bohužel jsem si při objednávce nepřečetla pořádně složení. V podstatě na každé granulce jsem našla zrníčko až dvě soli. Kočinda byla doteď krmena Brit premium kitten, kde sodík není, takže jsem ho nepředpokládala u BC. Na stránkách výrobce je uvedeno u BC kitten obsah sodíku 0,25%, zdá se mi to pro koťata hodně. U BC pro kastráty je sodíku dokonce 0,88%.
Existuje nějaká studie o tom, že je pro kočky sodík (sůl) prospěšný? Měla jsem až do teď dojem, že je tomu právě naopak.



Pozor,nepleťe si sodík Na s chloridem sodným-NaCl-kuchyňská sůl.Samotný sodík-Na není slaný na rozdíl od NaCl-kuch.soli.

BBLMM
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
pe3ce



Založen: 13.11.2012
Příspěvky: 2
Bydliště: Brno

Předmět: Re: Obsah sodíku v kočičí stravě
PříspěvekPřitlapkováno: 13. 11. 2012 20:00:40
Odpovědět s citátem

beta.1 napsal:
Pozor,nepleťe si sodík Na s chloridem sodným-NaCl-kuchyňská sůl.Samotný sodík-Na není slaný na rozdíl od NaCl-kuch.soli.

BBLMM

Ano samozřejmě vím, že sodík je Na. Na granulkách je evidentně NaCl, psala jsem to i výrobci. Pokud sodík dotuje solí, pak varuji všechny před nákupem BC.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Balisek



Založen: 07.12.2007
Příspěvky: 74

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 14. 11. 2012 14:06:08
Odpovědět s citátem

Co všichni blbnete s tou solí?! Bajky, že dobré krmivo neobsahuje NaCl, jsou stále přepisovány stále dokola, aniž by si někdo dal tu práci a vyhledal si informace. Jak sodík (Na), tak chlór (Cl) jsou pro kočku esenciální (pro život nezbytné) minerály. Je zcela jedno, zda je podáte v izolované formě nebo v podobě sloučeniny NaCl, tj. obyčejné kuchyňské soli - výsledek je pořád stejný!!!

Obě látky jsou nepostradatelné pro normální metabolismus - podílejí se na udržování acidobazické rovnováhy a regulaci osmotického tlaku. Kočka pŕi nedostatku sodíku a/nebo chlóru celkově neprospívá, má sníženou chuť k jídlu, dochází k váhovým úbytkům, vyskytuje se alopecie a kožní defekty. Deficit chlóru vede k metabolické alkalóze, což je porucha acidobazické rovnováhy, při které stoupá pH nad fyziologickou mez. Nedostatek sodíku způsobuje mimo jiné i neurologické potíže.

Doporučovaný denní příjem sodíku je 500 mg Na na 1 kg živé váhy. Chlór by měl být k Na v poměru 1:1,5. Tyto hodnoty stanovil americký NRC (National Research Council), uznávaná mezinárodní autorita, dle které se ve svých doporučeních řídí AAFCO.

Všechna krmiva Brit Care (vyjma granulí pro kastráty) obsahují 0,25% sodíku. Tato hodnota je zcela v intencích doporučení AAFCO, které jako minimální obsah stanovuje na 0,20%. Obsah 0,25% Na je tak akorát i pro koťata - spíše by sodíku mělo být ještě o malinko více, jelikož v období růstu se doporučuje hladina až 0,3%.

Proč je zrovna v krmivu pro kastráty 0,88% sodíku Vám neřeknu - je to spíše otázka na výrobce, určitě pro to nějaký důvod existuje.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
April



Založen: 08.11.2004
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 14. 11. 2012 17:44:20
Odpovědět s citátem

Balisek napsal:

Proč je zrovna v krmivu pro kastráty 0,88% sodíku Vám neřeknu - je to spíše otázka na výrobce, určitě pro to nějaký důvod existuje.


Tady bych čistě laicky konstatovala jako důvod, že sodík udržuje rovnováhu tekutin, vody v těle. Takže kočka bude zřejmě více pít. Samozřejmě k tomu musí být vyváženě dodány i další elektrolyty, jako např. draslík. Pak bych řekla, že je "docíleno" toho, že organismus je v rovnováze a vodní hospodaření odpovídá "potřebám" kastrátů, u nichž se všeobecně doporučuje, že kvůli rizikům vzniku močových problémů by měli více pít a tím více čůrat.
_________________
Týden samomluvy v rámci vlákna zkrotí ledasjaké bouřliváky.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Zobrazit příspěvky z předchozích:   





Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Přejdi na:  

Reklama

Nejčtenější

1
RSS kanály (68x)
2
Kdy je možné odebrat kotě od kočky? A proč ... (33x)
3
Britská krátkosrstá kočka (28x)
4
Tristis eris, si solus eris - Bude Ti teskno, ... (25x)
5
Seznam hřbitovů pro zvířata, krematorií ... (25x)
6
Kočičí jména (23x)
7
Mňoukání a štěkání (22x)
8
Mrouskání kočky (říje) (21x)
9
Fotočlánek: Kočičí tetování trochu jinak (19x)

Víte, že...

Víte, že základní informace najdete v části stránek Kocouřovy rady?


Další pomoc Vám může poskytnout naše veterinární poradna.
Kocouřova veterinární poradna Reklama
E-mňauněte nám

Reklama

Modrý kocouř.cz (c)

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube
Top