Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se!
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

Epilepsie


<< Zobrazit předchozí téma | Zobrazit následující téma >>  
Autor Zpráva
payushka



Založen: 11.02.2006
Příspěvky: 273
Bydliště: Cheb

Předmět: Epilepsie
PříspěvekPřitlapkováno: 19. 2. 2007 10:57:41
Odpovědět s citátem

Vcera Mysha spokojene spinkala na gauci a kdyz se probudila,chtela nejspis na zachod nebo neco snist,ale jak se pokusila vstat,najednou dostala zachvat.Ruzne se prohybala a vypadalo to,jako by se chtela obouma zadnima nozickama skrabat na ouskach,myslela jsem,ze to souvisi s jejim zanetem usi.Oci se ji protacely a kmitaly sem tam.Jen jsem ji hladila a drzela jsem ji hlavicku a snazila jsem se ji nejak uklidnit.Po chvilce to preslo,ale Myshka lezela hrozne vycerpana,mzourala a jeste se trosku chvela...Za nejakou dobu jsem ji chtela zkusit dat neco jist.Dala jsem pred ni talirek s konzervou,ale nereagovala,chtela jsme ji pomoc a trochu ji zvedla hlavicku,coz byla chyba,znovu to vyvolalo dalsi zachvat,ktery byl o trochu horsi,slintala a pocurala se.Hned jsem volala nasemu vetovi a ten mi rekl,ze jde o epilepticky zachvat a musim ji nechat v klidu a vubec s ni nehybat...Pokud se to bude opakovat,nasadil by za nejaky cas potrebne leky.
Mate prosim nekdo s epilepsii u kocek nejake zkusenosti?? Uvitam kazdou radu,nejak se s tim budeme muset poprat. Je mozne ze mela k teto nemoci vrozene vlohy diky tomu,jak je malinka,ale take to mohlo vyvolat ten vlekly zanet v usich,ktery prodelala minuly rok a nyni se opet zacali projevovat priznaky - ztrata rovnovahy.
Asi to bude jedno s druhym Sad
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Karolina Leitnerova



Založen: 02.02.2006
Příspěvky: 361
Bydliště: La Maison De Lions

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 19. 2. 2007 21:38:58
Odpovědět s citátem

Dobry den Pavlo,
Vaše zpráva mě dost šokovala. S epilepsií jsem se u Sphynxů (a vlastně ani u jiných koček) nikdy nesetkala. Určitě se optám na mezinárodním fóru, i chovatelů Myshy předků. Tatínek, maminka i všichni č prarodiče jsou v pořádku a nikdy jsem u nich ani jiných příbuzných nic takového nezaznamenala. Určitě se na to soustředím.

Ještě mě napadá, že v roce 1971, v počátcích chovu se určité křeče objevovaly u mladých koček ženského pohlaví, ale nikdy se na důvod nepřišlo. Mám nějaký starý článek z té doby, myslím, že tam byl jmenovaný i medikament, který kočkám podali a křečí je zbavili. Najdu to a dám Vám vědět, případně to zkonzultuji s veterinářem, jestli je možné, že to má nějakou spojitost.

Doufám, že najdeme nějaké řešení. Držte se!
_________________
Karolina
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Karolina Leitnerova



Založen: 02.02.2006
Příspěvky: 361
Bydliště: La Maison De Lions

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 20. 2. 2007 0:39:12
Odpovědět s citátem

Tak se mi podařilo najít článek Lisy Bresler okopírovaný z časopisu Sphynx klubu, který kdysi vycházel v USA. Jednalo se o kočky z příbuzenského spojení kocourka Prune zpět na matku Elizabeth, vrh narozený 16.ledna 1967. Jedna z bezsrstých kočiček z tohoto vrhu měla ve věku 9 měsíců křeče neznámého původu ketré trvaly 18 hodin a kočička je nepřežila. Další, kdo trpěl těmito křečemi byly kočičky taktéž z chovu Bawových (ch.st Prune), postihovaly je mezi šestým týdnem a třetím rokem věku. Dvě kočičky zemřely, dalším dvěma bylo podáno 1/2 cc Cortisone Acetas (Glucocorticoid/ Cortisone). Prune's Kyran měla první záchvat v 8 týdnech věku, pak ve 2,5 letech věku a třetí lehčí v roce 1971, 24 hodin poté co ve svých třech letech porodila koťata.
Nikdy se nepřišlo na původ křečí.

Tolik o tom píše článek. Co se týká použití Hydrokortisonu, je to syntetický hormon, identický s hormonem, který produkují nadledvinky a který se používá při jejich nefunkčnosti, při léčbě různých alergických a zánětlivých onemocnění (potlačuje imunitní reakce) myslím, že i při jiných metabolických poruchách. Tuším, že se používá i při hypokalcemii... Co by mohlo křeče způsobovat a proč zrovna kortikoid zabral, netuším. Tak daleko mé znalosti medicíny nedosahují Crying or Very sad

Pokud by se jednalo o epilepsii, pak by se nejspíše podávala antikovulzíva, neutralizující zvýšenou elektrickou aktivitu mozku, která vyvolává křeče- epileptické záchvaty.

U lidí existuje více forem a typů epilepsie, od krátkodobého bezvědomí s ev. ztrátou paměti, křeče při vědomí nebo provázené bezvědomím. Dávka léčiva se postupně upravuje podle toho, jak působí na pacienta. Nejsem si jistá, jak je to u koček. Ještě to nastuduji.
_________________
Karolina
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
payushka



Založen: 11.02.2006
Příspěvky: 273
Bydliště: Cheb

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 20. 2. 2007 7:35:34
Odpovědět s citátem

Dekuju za informace Karolino,
osobne si myslim,ze tyhle zachvaty spis budou mit souvislost s tim zanetem usi?,ktery je uz vlastne chronicky a urcite to na mozek musi nejak pusobit. Kdyz jsem hledala na netu nejake informace o epileptickych zachvatech,nasla jsem i zanet usi jako jednu z moznych pricin. Je pravda,ze tyhle dva nedelni zachvaty mela Mysha v takove intenzite poprve. V drivejsi dobe se cas od casu nejaky naznak krece nebo neceho podobneho jako zachvat, objevil uz drive.Co si vzpomenu,stalo se to napr.kdyz Mysha spala s nama v posteli,stocena do klubicka a najednou se prudce propnula a pretocila,neco podobneho se stalo i jednou kdyz jsem ji chovala.Zaclo to protocenim hlavicky a nasledne se pretoci i telo.Naposledy,nekdy pred 14 dny si vzpominam,se najednou na zemi pretocila dvakrat za sebou,jako by valela sudy,pak byla hned zase dobra. Vzdycky jsem si to spojovala s tema usima,protoze to pusobilo,jako by ji v ouska intenzivne zabolelo,pichlo a ona na to nejak reagovala. I pri prvnim nedelnim vetsim zachvatu jsem si to myslela,az u toho druheho,kdy se pocurala a slintala,cvakala celistmi,jsem se vylekala a zazmatkovala.

Kdyz jste se zminovala o tech kortikoidech, Mysha ted bere 2 x denne 1/4 Prednisonu a od patku(16.2.) jeste 2 x denne znovu 1 kapsli Antirobe(jako minuly rok-ale loni brala jen 1/2 kapsle)Uvidim behem nasledujicih
zhruba dvou dnu,jak se jeji stav vyvine,vcera se zdalo,ze uz je trochu aktivnejsi,ma tendenci porad nekam chodit a uz nechce jen lezet.Bohuzel se ale porad prevaluje,ujde par kroku a zadeckem na stranu se svali,nebo si chce sednout a prekuli se uplne.Koncem tydne budu volat vetovi a pak se domluvime co dal.

Co se tyka tech epileptickych zachvatu,rekl mi MVDr. Vodicka,ze by zrejme nasadil nejake barbitaly,pokud by se to opakovalo casem casteji.Pevne doufam,ze to nebude treba! Co jsem cetla o techto protiepilept.lecich,musi se pak brat dozivotne,protoze si telo na hladinu leku v krvi zvykne a pripadne vysazeni znovu vyvolava zachvaty. Verim,ze vsechno nejak dobre dopadne, v ramci moznosti!
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
MVDr.Černý



Založen: 09.01.2007
Příspěvky: 13
Bydliště: Karlovy Vary

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 20. 2. 2007 11:01:13
Odpovědět s citátem

Nevím,jestli jsem to nepřehlédl,ale chybí mi tady jakékoliv vyšetření.To váš doktor nasadil ty léky jen tak,na základě toho,že měla kočička křeče?
Tzv.epileptiformní křeče mohou mít velkou řadu příčin-hypoglykemie,hypokalcemie,onemocnění srdce,jater,ledvin atd.a vždy
ten záchvat může vypadat stejně i když může mít jinou příčinu,která se samozřejmě jinak léčí.
Nejdůležitější je odběr krve co nejdřív po záchvatu.V důsledku nasazení kortikoidů bude ale výsledek krve dost špatně vyhodnotitelný.Jako epilepsie se určuje diagnoza až když všechna vyšetření jsou v normě.K léčbě se většinou používají barbituráty ,ale pokud nezabírají ,jsou i jiné léky. Přeju hodně štěstí.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
payushka



Založen: 11.02.2006
Příspěvky: 273
Bydliště: Cheb

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 20. 2. 2007 11:13:27
Odpovědět s citátem

MVDr.Černý napsal:
Nevím,jestli jsem to nepřehlédl,ale chybí mi tady jakékoliv vyšetření.To váš doktor nasadil ty léky jen tak,na základě toho,že měla kočička křeče?
Tzv.epileptiformní křeče mohou mít velkou řadu příčin-hypoglykemie,hypokalcemie,onemocnění srdce,jater,ledvin atd.a vždy
ten záchvat může vypadat stejně i když může mít jinou příčinu,která se samozřejmě jinak léčí.
Nejdůležitější je odběr krve co nejdřív po záchvatu.V důsledku nasazení kortikoidů bude ale výsledek krve dost špatně vyhodnotitelný.Jako epilepsie se určuje diagnoza až když všechna vyšetření jsou v normě.K léčbě se většinou používají barbituráty ,ale pokud nezabírají ,jsou i jiné léky. Přeju hodně štěstí.


Dobry den,mozna jste to jen necetl pozorne,nikdo zatim epilepsii nekonstatoval,jde jen o ten nedelni zachvat,mozna to je zavadejici,ze jsem tohle tema tak nazvala,ale ten zachvat byl podle vsech priznaku epilepticky a doktor to urcil jen na zaklade telefonatu,kdyz jsem mu vystrasena volala,co mam delat. Vse ostatni,o cem tu pisu jsou spekulace.Mam proste obavy a chci mit na tohle tema nejake informace.
Vim,ze se musi pro jasnou diagnozu provest vysetreni krve atd.,ale to je zatim daleko. Nas vet jen podotkl,na otazku,co se da s temi zachvaty delat,ze krom "nechat v klidu a pockat az zachvat prejde" by se ev. pozdeji pri castejsim opakovani nasadili leky,ale to nikdo nevi,jak se vse vyvine.Zatim jsme to vice nekonzultovali,opravdu to byl kratky telefonat,
kdyz jsem zazmatkovala,co se s Myshou deje. Jak jsem psala vyse - koncem tydne budu vetovi volat a nejspis pojedeme na kontrolu a pak se uvidi dal(ale spis nez ve veci zachvatu,v lecbe zanetu usi)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Jana Babická



Založen: 17.04.2006
Příspěvky: 238
Bydliště: Plzeň

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 20. 2. 2007 11:48:50
Odpovědět s citátem

Dobry den,mozna jste to jen necetl pozorne,nikdo zatim epilepsii nekonstatoval,jde jen o ten nedelni zachvat,mozna to je zavadejici,ze jsem tohle tema tak nazvala,ale ten zachvat byl podle vsech priznaku epilepticky a doktor to urcil jen na zaklade telefonatu,kdyz jsem mu vystrasena volala,co mam delat. Vse ostatni,o cem tu pisu jsou spekulace.

Vy jste trochu zamíchala dvě věci dohromady a tak čtenáři z toho vyplynulo, že kortikoidy bere kočička na ty křečovité záchvaty. Ona léky zřejmě ale bere na zánět ucha. Question Takže ale i kdyby se vyšetření krve udělalo, bude zkreslené. Přeji kočičce, aby se to zlepšilo - musí být strašné se na takové záchvaty bezmocně dívat.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
payushka



Založen: 11.02.2006
Příspěvky: 273
Bydliště: Cheb

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 20. 2. 2007 12:56:13
Odpovědět s citátem

Jana Babická napsal:

Vy jste trochu zamíchala dvě věci dohromady a tak čtenáři z toho vyplynulo, že kortikoidy bere kočička na ty křečovité záchvaty. Ona léky zřejmě ale bere na zánět ucha. Question Takže ale i kdyby se vyšetření krve udělalo, bude zkreslené. Přeji kočičce, aby se to zlepšilo - musí být strašné se na takové záchvaty bezmocně dívat.


Dobra tedy,pro vetsi prehlednost pro nezasvecene-od lonskeho roku ma Mysha problemy se zanetem v usich( a tudiz s rovnovahou),ktery byl uz zalecen a situace byla prijatelna,ale poslednich 14 dnu se problemy s rovnovahou vratily a znovu byly nasazeny leky(viz Prednison a Antirobe)
Na to v prispevcich poukazuji. Karolina Myshi situaci zna a protoze jsem odpovidala na jeji reakce,nejak jsem se k tomu blize nevracela. Nicmene si myslim,ze nikde tam neni uvedeno,ze kocicce nekdo neco uz na zachvaty predepisoval,take tam je psano,ze jsme mluvila s vetem jen po telefonu a byla to prvni kratka konzultace na tema zachvaty.Ale nechci se tu opakovat.Snad to na objasneni staci.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Zobrazit příspěvky z předchozích:   





Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Přejdi na:  

Reklama

Nejčtenější

1
RSS kanály (53x)
2
Kdy je možné odebrat kotě od kočky? A proč ... (29x)
3
Voliéra pro kočky z kočičího pohledu (23x)
4
Kočičí jména (22x)
5
PKD - polycystická choroba ledvin (21x)
6
Třicátá pátá Poznávačka vyhlášena (20x)
7
Somálská kočka (19x)
8
Vyhlášení NEJ fotky listopadu 2023 (18x)
9
Vyhlášení NEJ fotky listopadu 2021 (18x)

Víte, že...

Víte, že základní informace najdete v části stránek Kocouřovy rady?


Další pomoc Vám může poskytnout naše veterinární poradna.
Kocouřova veterinární poradna Reklama
E-mňauněte nám

Reklama

Modrý kocouř.cz (c)

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube
Top