Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se!
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

Moje nová kočička


Jdi na stránku 1, 2  Další

<< Zobrazit předchozí téma | Zobrazit následující téma >>  
Autor Zpráva
mňoukátko



Založen: 27.07.2005
Příspěvky: 53
Bydliště: Praha - Letňany

Předmět: Moje nová kočička
PříspěvekPřitlapkováno: 8. 11. 2006 23:41:48
Odpovědět s citátem

Milí kočkaři,

nevím jestli to sem patří, ale chtěla bych se s Vámi podělit o radost z nového kočičího člena naší rodiny- šestiměsíční kočičky z útulku: http://motylek.anep.cz/kocky/zrzka/PB080024.JPG

Je to moje druhá kočka z útulku, mám už staršího černobílého kocoura (vánočně ozdobený Smile : http://www.anep.cz/kocour/vanocni_kocour.jpg ).

Samozřejmě kočička z útulku má zdravotní problémy, musí si nejdřív ze všeho odpočinout a trochu se tady usadit. Ještě se mi nepodařilo přivést si z útulku zdravou kočku; kocour si před rokem a čtvrt z útulku přinesl rýmu, kočička má pro změnu průjem, je hodně vychrtlá, asi i dost unavená (pořád spí), nevím jestli bude schopná chodit na kočičí záchod (už nám tady "zasvětila" koberec na chodbě) + žárlivé kocourovo seznamování se s ní. Zatím vás ale nežádám o žádné rady, protože ji mám teprve 2 dny a je moc brzy na to, abych popsala její problémy; musí si teď asi hlavně odpočinout a trochu se tady usadit. Zatím jsem si alespoň pročetla vaše předchozí rady v diskuzích o průjmech.

Děkuji předem za jakákoliv povzbudivá slova. Přestože mám už trochu zkušeností od kocoura, mám o kočičku strach. Je moc krásná a vypadá velmi křehce a moc si přeju, aby se u nás uchytila a brzy nám dala najevo, že tady má hlavní slovo ona. Very Happy
_________________
mňoukátko + kocour Pinďa
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
mňoukátko



Založen: 27.07.2005
Příspěvky: 53
Bydliště: Praha - Letňany

Předmět: Chyby v textu
PříspěvekPřitlapkováno: 9. 11. 2006 0:18:25
Odpovědět s citátem

Omlouvám se za chyby v textu, omylem jsem kus textu zkopírovala do textu dvakrát. Smile
_________________
mňoukátko + kocour Pinďa
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Karin



Založen: 17.07.2005
Příspěvky: 338
Bydliště: Brno

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 9. 11. 2006 9:39:21
Odpovědět s citátem

Mňoukátko,
přeju vám všem hodně štěstí a trpělivosti. Mám také kocourka z útulku, taky byl zezačátku hodně nemocný a slaboučký, ale strašně šťastný a vděčný, a to je doposud. Vaše kočička má už půl roku, tak snad to nejhorší překonala a už se začne její stav zlepšovat. Láska dělá divy, hlavní je, aby se u vás cítila opečovávaná a v bezpečí a snad to vše ostatní už pak půjde samo.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
mňoukátko



Založen: 27.07.2005
Příspěvky: 53
Bydliště: Praha - Letňany

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 9. 11. 2006 12:09:56
Odpovědět s citátem

Karin, děkuji za odpověď. Myslím, že nějaký pokrok je vidět už teď. Když jsem si pro kočičku přijela do útulku, kočička se jim během pěti minut před mýma očima vyčůrala na podlahu a potentovala jim stůl. Během cesty autobusem mi pořádně zaneřádila přepravku a doma pak ještě koberec (nestačila jsem se divit, kde se to v ní ještě bere). Majitelka útulku sice tvrdila, že kočička nemá problém s přemístěním na jiné místo, ale já mám dojem, že měla z přesunu stres a takhle na to reagovala. Po dvou dnech doma se situace zklidnila. Kočička chodí na velkou už jen jednou denně a zatím šla vždy vzorně na záchod (i když systematicky vždy na kocourův záchod, ne na svůj Smile Teď už jen zbavit ji toho průjmu, protože to má stále tekuté. Četla jsem mnoho rad (podávat pouze pořád stejné granule / kuřecí maso / vařenou rýži / černé uhlí / entizol...); každému se osvědčilo něco jiného. Tak nevím, s čím bych měla začít.
_________________
mňoukátko + kocour Pinďa
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Karin



Založen: 17.07.2005
Příspěvky: 338
Bydliště: Brno

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 9. 11. 2006 12:22:59
Odpovědět s citátem

To, že z přemístění měla kočička stres, je jisté. Kočky jsou velice citlivé a každá to projevuje jinak. Kdoví, co si v životě prožila a co tak mohla očekávat od dalších změn... Štěstí, že to pro ni dopadlo takhle.

Co se týče rozdělení záchůdků, už to zde také bylo někde psáno, nedá se očekávat, že si kočičky záchůdky mezi sebe rozdělí. Určitě aspoň dva potřebují, ale budou je používat navzájem. Někomu už se zde také stalo, že kočičky používaly jen jeden společně a druhý nechaly netknutý. Tím se netrapte, je to úplně normální, hlavně když to není na koberci.

Já už jsem tady ve fóru na průjem radila čistý vývar, vždy mi pomohl a mám ho v pohotovosti v zásobě v mražáku. Můj kocourek měl průjem měsíc v útulku, ani mi ho kvůli tomu nechtěli vydat, že ho léčí antibiotiky, a stejně když jsem si ho nakonec přivezla, průjem měl pořád. Ještě se mi nestalo, že by vývar nezabral. Koupím vždy třeba kuřecí špalíky, nakrájím k tomu mrkev, je možné přihodit hrst rýže, také staví. Napřed podám jen čirý přecezený vývar, když se průjem zastaví, přidám i to vyvařené maso a rozmačkanou mrkev spolu s vývarem. Pak jsme vždy bez problémů přešli zpátky na stravu, na jakou byla kočička zvyklá.

Tak hodně štěstí!
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Dagmar



Založen: 29.09.2004
Příspěvky: 109
Bydliště: Praha

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 9. 11. 2006 13:17:33
Odpovědět s citátem

Mňoukátko,
moc držíme tlapky, aby se kočička co nejdříve uzdravila a jedním dechem dodávám, že Vás a ostatní, kdo si vezmou kočičku z útulku musím obdivovat a i trochu závidět statečnost.
Já jsem po jediné zkušenosti obrovský zbabělec Embarassed Před dvěma lety jsme si přivezli 2 koťátka z útulku a když nám Elsička po půl roce umřela na FIP, straště špatně jsem to nesla a slzy v očích mám i teď po půl druhém roce, když si na ni vzpomenu.
Takže přeju já i naše holky kočičí, abyste co nejdříve měli doma zdravou a přítulnou a hlavně šťastnou kamarádku.
Moc Vám fandí
Dagmar, Suzi a Nancy
PS: Už pro číču máte jmeno?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
mňoukátko



Založen: 27.07.2005
Příspěvky: 53
Bydliště: Praha - Letňany

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 10. 11. 2006 14:47:21
Odpovědět s citátem

Tak nevím, vypadá to, že průjem se pomalinku spravuje sám od sebe, přestože jsem kromě trochy rýže nenasadila nic jiného (krmím pouze granulema Hills). Možná ten průjem byl celý ze stresu.
Ale dnes jsem objevila hovínko na koberci. Viníka jsem nezastihla, ale domnívám se, že to je od kočičky. Přitom oba (kočička i kocour) chodí sami od sebe i na kočičí WC. Uvidíme, kam bude kočička chodit, až půjdu od pondělka do práce a dopoledne tu nikdo nebude.

Dagmar, to je smutné, sama nevím, nakolik bych zvládla smrt kočičky z útulku, ale vězte, že i tak jste jí umožnila daleko lepší život, než jaký by ji čekal někde na ulici nebo i v útulku.

Kočička se od předchozí majitelky jmenuje Pína, ale já ji budu učit na zavolání Kočičko, protože náš kocour už slyší na Koucoura. Smile
_________________
mňoukátko + kocour Pinďa
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Anonymní






Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 10. 11. 2006 23:10:21
Odpovědět s citátem

Bohužel se moje obavy naplňují - kočička chodí kakat i mimo záchod. Sad Kromě toho chodí i na záchod, ale občas jde jinam - do tmavých koutů. Co mám teď narychlo udělat, aby nám do pár dnů byt nesmrděl jako kupka hnoje? Rolling Eyes Question
Odpovědět 
mňoukátko



Založen: 27.07.2005
Příspěvky: 53
Bydliště: Praha - Letňany

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 10. 11. 2006 23:11:43
Odpovědět s citátem

Pardon, zapomněla jsem se přihlásit.
_________________
mňoukátko + kocour Pinďa
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
mňoukátko



Založen: 27.07.2005
Příspěvky: 53
Bydliště: Praha - Letňany

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 10. 11. 2006 23:31:43
Odpovědět s citátem

Sumírovali jsme to s manželem a došlo nám, že kočička chodí samostatně na WC pouze na malou. Když chce na velkou, tak se skoro vždy zašije do nějakého tmavého rohu, a ne vždy do stejného (samostatně šla na velkou na kočičí WC jen asi 1-2x). Když se nám podaří ji včas odchytit a posadit na WC, tak udělá velkou potřebu tam. Máte někdo zkušenosti s takovým chováním? Čím to může být způsobeno? A jak to napravit?
_________________
mňoukátko + kocour Pinďa
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
janča



Založen: 22.09.2004
Příspěvky: 313

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 11. 11. 2006 14:30:20
Odpovědět s citátem

Píšete, že chodí do tmavého koutu, tak mě napadá, co když chce mít při velké potřebě soukromí? Máte krytý záchod? Pokud ne zkuste koupit záchod s boudičkou a třeba ho dát zpočátku i někam do kouta, kde jinak tuto potřebu dělá. Třeba to pomůže . J.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
mňoukátko



Založen: 27.07.2005
Příspěvky: 53
Bydliště: Praha - Letňany

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 11. 11. 2006 21:58:44
Odpovědět s citátem

Koupili jsme jí kryté WC. Zkoušeli jsme ho v odkryté i kryté variantě. Dát ho do míst, kam se šla vyprázdnit, nemůžeme, protože to jsou vždy moc malá místa (roh u dveří od bytu, pod postelí... atd.), kam se WC nevejde. Zkusíme k WC ještě přidat i dvířka, která jsme sundali, protože jimi neuměla projít, a budeme ji učit těmi dvířky procházet. Časem dám vědět, jak se situace vyvíjí...
_________________
mňoukátko + kocour Pinďa
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Jája
Anonymní





Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 12. 11. 2006 11:26:08
Odpovědět s citátem

mňoukátko napsal:
Koupili jsme jí kryté WC. Zkoušeli jsme ho v odkryté i kryté variantě. Dát ho do míst, kam se šla vyprázdnit, nemůžeme, protože to jsou vždy moc malá místa (roh u dveří od bytu, pod postelí... atd.), kam se WC nevejde. Zkusíme k WC ještě přidat i dvířka, která jsme sundali, protože jimi neuměla projít, a budeme ji učit těmi dvířky procházet. Časem dám vědět, jak se situace vyvíjí...

Já bych doporučovala zkusit dát ještě jeden záchod, třeba i nekrytý. Některé kočky totiž vyžadují pro malou i velkou potřebu zvláštní záchůdek.
Odpovědět 
mňoukátko



Založen: 27.07.2005
Příspěvky: 53
Bydliště: Praha - Letňany

Předmět: Smutný konec...
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 12. 2006 10:04:07
Odpovědět s citátem

Zrzavá kočička z útulku zemřela na FIP. Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

Měla jsem ji doma jen měsíc.
Teď se navíc bojím i o kocoura.

Paní Dagmar, začínám Váš příspěvek vidět v dalších souvislostech.

Znám více případů, kdy si lidé přinesli z útulku kočku s FIP. Testy na FIP jsou drahé a pochybuju, že na ně útulky mají peníze, takže se FIP v útulcích může volně šířit.

Bohužel po těchhle zkušenostech zjišťuju, že útulky jsou zlo (ať už si o mně paní útulkářky myslejí cokoliv).
_________________
mňoukátko + kocour Pinďa
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Karin



Založen: 17.07.2005
Příspěvky: 338
Bydliště: Brno

Předmět: Re: Smutný konec...
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 12. 2006 10:49:05
Odpovědět s citátem

mňoukátko napsal:
Bohužel po těchhle zkušenostech zjišťuju, že útulky jsou zlo (ať už si o mně paní útulkářky myslejí cokoliv).


Je mi to moc líto...

Chápu, že z vás teď mluví smutek, bezmoc, možná vztek, ale zlo nejsou útulky, zlo je tato hnusná a nevyzpytatelná nemoc, o které toho ani sami odborníci mnoho neví. Když si přečtete víc informací, zjistíte, že žádné spolehlivé testy na FIP ani nejsou. Bohužel se nevyhýbá ani kočičkám z chovu, jak se můžete dočíst na mnoha místech tady ve fóru.

To, že se nemoc často projeví u kočičky, která je z útulku, je bohužel logické - taková kočička nebyla od narození hýčkaná, byla vystavená různým možným infekcím, stresům fyzickým a hlavně psychickým. Zlo však není útulek, který se takové kočičky ujme a snaží se jí poskytnout lepší život. Zlo je lidská lhostejnost a nezodpovědnost (živá koťata vyhozená do kontejneru a podobné příběhy, které se v "lidské" společnosti neustále opakují).
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Anonymní






Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 12. 2006 11:24:30
Odpovědět s citátem

Karin: Ano, mluví ze mě smutek, přesto ale mám důvod pro svá tvrzení. V útulcích žije mnoho koček pohromadě, řada z nich je nemocná a nemoci si vzájemně předávají. Tohle není "nehýčkání", to jsou velmi drsné podmínky (z hlediska zdraví).

Lidé se snad domnívají, že v útulcích se žije kočkám líp než venku, ale ty kočky, které v útulku chytly FIP, přece mohly žít někde venku déle. Kdybych si mohla vybrat, jestli moje kočka bude žít v pohodlí a teplíčku s FIP a dožije se půl roku, anebo bude žít venku a žrát myši a odpadky a bude žít několik let, zvolila bych to druhé.
Odpovědět 
mňoukátko



Založen: 27.07.2005
Příspěvky: 53
Bydliště: Praha - Letňany

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 12. 2006 11:25:45
Odpovědět s citátem

Omlouvám se, opět se zapomínám přihlásit...
_________________
mňoukátko + kocour Pinďa
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Karin



Založen: 17.07.2005
Příspěvky: 338
Bydliště: Brno

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 12. 2006 11:51:15
Odpovědět s citátem

Pozor, ono není vůbec jisté, jak to s infekčností FIP vlastně je. Přeplněný útulek jistě není ideální prostředí pro kočky, proto se většina útulků snaží zvířata co nejrychleji umísťovat. V různých útulcích či depozitech jsou různé podmínky. Lidé jsou různí. To je nepopiratelné. Také si nemyslím, že KAŽDÁ venkovní kočička čeká jen na to, až ji někdo odchytí. Ale nikde také není psáno, že Vaše kočička chytla FIP v útulku - mnohem spíše v sobě virus nosila už předtím. V takovém případě byste také radši volila, aby "žila venku a žrala myši a odpadky" a v půl roce umřela někde v křoví, aniž poznala lidské pohlazení? Já ne. Zkuste se na to tak podívat. Byli-li to její smutný osud, pak jste jí aspoň ten poslední měsíc života dali to nejlepší, co v něm poznala. To je obrovský dar.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
April



Založen: 08.11.2004
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 12. 2006 16:25:03
Odpovědět s citátem

[quote="Anonymous"] ... kočky, které v útulku chytly FIP ... [quote]

FIPka je strašně zvláštní onemocnění, především velkým otazníkem bývá jak nakažlivost, tak vlastně propuknutí nemoci. Rozhodně bych útulky nevinila z toho, že na FIP netestují, příp. že se v nich FIPka může množit.
FIPka je totiž vlastně zmutovaný coronavirus, který se naprosto běžně vyskytuje v těle kočky, např. pokud kočka má úplně obyčejný průjem, je možné, že "rychlotest" na FIPku na veterině vyjde pozitivní ... je to totiž test ne na FIP, ale na přítomnost právě coronavirů .... potíž je v tom, že pokud opravdu chcete zjistit přítomnost FIP je zapotřebí dělat testy úplně jiným způsobem ... tenhle test je orientační a ani to, že vyjde pozitivní, není ještě jistota, že kočka je nemocná ... takovým ukazatelem je titr protilátek, nicméně to už jsou trochu náročnější testy a útulkům nikdo nemůže mít za zlé, že tyto testy nedělají ...
A hlavně, podle nových výzkumů není FIP davové onemocnění, nýbrž onemocnění jedince, proto není vůbec neobvyklé, že v domácnosti, kde umře kočička na FIPku, je druhá kočička naprosto zdravá. Kdyby FIP byla tolik rozšířená v kočičí populaci, rázem by zmizel problém s přemnoženou venkovní populací koček. Otázkou je, proč u někoho coronavirus do podoby FIP zmutuje a u některé kočky ne.
Nicméně další potíž s FIP je, že bez pitvy je konstatování o úmrtí na FIP naprosto neprůkazné ... je to onemocnění s natolik nespecifickými příznaky, že bohužel, někteří veterináři, jistě ne se zlým úmyslem, diagnostikují FIP a přitom důvod onemocnění či úmrtí může být i jiná závažná nemoc.

Proto se soudy FIP, jejího šíření v davu koček, příp. ne/dostatečné péče v útulcích, buďme vždy opatrní a neunáhlujme se ... kočičky z útulků nemají zrovna jednoduchý život ... a stres, změny, i nejspíš zprvu lehká onemocnění mohou být spouštěcím mechanismem pro zmutovaný coronavirus ... tohle onemocnění je opravdu natolik specifické, že dva různí veterináři vám řeknou klidně dvě různé odpovědi ....

Úmrtí kočičky je samozřejmě vždycky smutná věc ... nicméně buďme se soudy trochu objektivní a obezřetní ...

April
_________________
Týden samomluvy v rámci vlákna zkrotí ledasjaké bouřliváky.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Kicki



Založen: 07.03.2005
Příspěvky: 76
Bydliště: Dubí u Teplic

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 12. 2006 18:40:10
Odpovědět s citátem

Moc mě mrzí, že to takhle dopadlo Sad
Ale taky bych chtěla říct něco na obranu útulků ... Vedle na "zdravotním" fóru se dočtete, že musela být uspána kočička s PP a pocházela z ověřeného testovaného chovu. Můj veterinář byl na nějakém kongresu o FIP a nejnovější poznatky jsou takové, že FIP je problém jednoho konkrétního zvířátka, kterému zmutuje koronavirus na nosních sliznicích. Zatím nikdo nepřišel na to, proč k té mutaci dojde, a až se to někomu povede, nebude problém začít léčit. To, že třeba ve skupině uhyne více zvířat najednou, je pouze a jenom shoda špatných náhod.
Zároveň jsem však přesvědčena, že útulky kolikrát vedeny chvályhodnou snahou o záchranu kočiček investují mnoho peněz a energie do vyléčení opravdu hodně nemocných zvířátek, která si pak tu svou "zátěž", i když třeba skrytou, nesou dál do nových rodin a stačí troška stresu a malér je na světě ...
_________________
Kicki + Kenny, Maggie a Barnabáš
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
mňoukátko



Založen: 27.07.2005
Příspěvky: 53
Bydliště: Praha - Letňany

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 12. 2006 19:28:34
Odpovědět s citátem

I podle toho, co píšete, je docela dost pravděpodobné, že kočička chytla FIP v útulku. Ona totiž strávila v útulku měsíc, než mi ji předali.

Je pro mě nesmírně těžké být v této chvíli objektivní, určitě chápete. Vaše obhajoba útulků mi ale také nepřipadá objektivní, jelikož veterinář, který kočičku uspával, mi podal o FIP poněkud odlišné informace. Především že FIP je mezi kočkami vysoce nakažlivá - což odporuje tomu, jak uvádíte, že FIP je nemoc jedince. Za druhé vaše reakce mi připadají příliš jednostranné – přece situace, kdy zavřete cca 20 koček, vesměs nemocných, do 1-2 místností, musí nutně být pro ty kočky ze zdravotního hlediska hotová katastrofa. A řešit nedostatek peněz tím, že se vykašlu na to nejdůležitější – zdraví, mi přijde jako velké zlo. Snad způsobí méně škody, když pro nedostatek peněz raději omezí kapacitu útulku.

Nevím, kolik z vás si vzalo kočku z útulku a jaké s tím máte zkušenosti, ale docela mě zarazilo (a to je důvod, proč se nad problematikou zdraví koček z útulku zamýšlím), že když jsem napsala zprávu o smrti své kočky na jiných diskuzních stránkách, ozvalo se mi dost lidí s podobnou fatální zkušeností a jen málokdo s dobrými zkušenostmi. Dost na to, abych získala pocit, že něco není v pořádku.

Stále si myslím, že by to kočka měla venku lepší než takhle a že by zřejmě FIP vůbec nechytla a dožila se delšího věku. V malém městě, odkud pocházím, žijí kočky volně u domů v zahradách, nekontrolovaně se množí (to je zase na jinou debatu), ale nepřijdou do styku s takovým množstvím nemocných koček a tak často jako v útulku.
V Nuslích jsem žila v baráku, na jehož dvoře žila cca 12tihlavá skupina koček. Ty kočky žijí v nezáviděníhodných podmínkách, ale žijí tam už roky, což je rozhodně déle než moje půlroční kočka. Navíc dost lidí je tam krmí, takže jsou i docela zaoblené. Takový život bych své kočce opravdu přála mnohem víc než ten, který měla. Co z toho, že měla lidskou lásku, když za to zaplatila životem v tak útlém věku.

Mimochodem, snažila jsem se na těchto stránkách najít nějaký článek o FIP, ale nějak se mi to nepodařilo. Je na tomto webu něco o FIP?

Jinak děkuji moc za informace.
_________________
mňoukátko + kocour Pinďa
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
April



Založen: 08.11.2004
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 6. 12. 2006 7:04:15
Odpovědět s citátem

V první řadě zopakuji, že FIP opravdu nejspíš není nemoc, která se dá chytit jako chřipka mezi dvěma jedinci, kteří spolu příjdou do užšího kontaktu, ono by v útulcích už pak opravdu nebylo přeplněno. Jsou tu opravdu případy, kdy v jedné domácnosti spolu žily dvě kočky z nichž jedna umřela na FIP a druhá byla testována negativně a žije si spokojeně dál ... a v kontaktu byly ve velmi těsném ... hraní, záchůdky, společné misky ...
Ohledně veta - psala jsem, že dva různí vetové vám dají dvě různé odpovědi ... proto je zapotřebí číst různé názory, informace, zkušenosti, a především ptát se vícero zdrojů a nejen brát jeden konkrétní názor za ten jediný ...
Útulky neobhajuju, souhlasím s Kicki v tom, že někdy možná zachraňují až přespříliš, přesto si ale uvědomte, co způsobíte prohlášením, že v útulcích jsou kočky nemocné s FIP a ty umřou? Útulky jsou na tom už takhle finančně bledě, jsou rádi za každou korunu, za každou pomocnou ruku, za každou dobře umístěnou kočičku ... a tímhle prohlášením můžete shodit jedním vrzem několikaletou každodenní snahu lidí, kteří kočkám věnují víc času a péče, než jen my, kteří si domu kočku z útulku vezmeme příp. jim pošleme pár korun!!!! Navíc s útulky nemám vůbec nic společného.
Ale kočky podstupují před umístěním do depozita veterinární prohlídky, jsou určitou dobu v karanténě .. ale nemůže nikdo po nich chtít, aby nechali dělat testy FIPku, na které prostě peníze nezbývají ... už takhle začali testovat alespoň FeLV ... myslím, že na zdraví nikdo nekašle ... zeptejte se např. na Kočkách-online, kolik útulkářky vrazí do léčby svrabů, průjmů, plísní, nemocných očiček, rozdrcených tlapek, zraněných ocasů, chřipek, zánětů .... tam se ptejte, jakou zdravotní péči kočkám věnují!
Omezení kapacity útulku - ti, kteří se kočkám na této úrovni věnují nemají moc na výběr ... někdo jim zavolá - jsou tu koťata v popelnici .. mají říct - sorry, máme plno, nebereme? Četla jsem, že některým, které mají zahradu, lidé dokonce hází koťata přes plot ... anonymně ... a postarejte se ...
Já si kočku z útulku vzala, prošli jsme průjmem a plísní ... nechali jsme testovat FeLV, FIP jsme netestovali ... kočičce budou v dubnu 3 roky, což by měla být taková orientační hranice pro onemocnění FIPkou ... blbé je, že je to tak, že lidé s dobrými zkušenostmi nemají zapotřebí psát na internet pochvalné texty, kdežto se špatnými zkušenostmi se lidé podělí, příp. žádají o pomoc ...
Kočka, která by žila venku by se líp neměla ... když by nechytla FIP, chytla by něco jiného ... nemocí, na které se dá umřít, je mnoho ... od všelijakých zánětů ledvin, jater, kočičích rým, panleukopenií, až po přejetí autem ...

Víte, já nikoho neobhajuju, ani nikomu nevnucuju svůj názor ... jen se snažím neodsuzovat někoho, že dělá málo, když vím, že dělá víc než já ...

Bolest z úmrtí kočičky je jistě strašná, proto to asi vidíte tak, jak to vidíte a přistupujete k tomu takhle a chápu to.

April

P.S.: Tak jsem si dala trochu práci a snažila se najít nějaký článek, tenhle by vás mohl zajímat (je to ke stažení Word soubor) - http://www.animalclinic.cz/news/11.doc
_________________
Týden samomluvy v rámci vlákna zkrotí ledasjaké bouřliváky.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
mňoukátko



Založen: 27.07.2005
Příspěvky: 53
Bydliště: Praha - Letňany

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 6. 12. 2006 10:03:56
Odpovědět s citátem

April: Díky za odkaz na článek, už jsem na něj narazila dříve. Podle toho, co jsem se v něm dočetla, moje kočička skutečně měla FIP - tu mokrou verzi. Myslím, že veterinář se snad nemohl s diagnózou mýlit – kočička u něj byla v posledním stádiu, kdy měla bříško nafouklé plné tekutiny a při pohmatu na bříško jí tekutina vytékala tlamičkou ven.

Je mi z toho opravdu smutno, hlavně si říkám, že nemusela umřít, kdyby... kdyby...
... třeba kdyby nešla z útulku ve stresu a v ne úplně plném zdraví. Když jsem do útulku přijela, měla kočička zrovna průjem, kterého si u ní všimli při mé návštěvě. Zároveň mi řekli, že kočička v poslední době zhubla. Byla vychrtlá, v 5ti měsících vážila 1 kg.
Neměla jsem ji z toho útulku v tomhle stavu brát, ale netušila jsem... Je to běžné, že z útulku předají vyhublou kočičku s průjmem? Navíc měla i svrab v uších, kterého si zřejmě nevšimli ani v útulku, ani veterinář, který ji tehdy prohlížel.

Samozřejmě vím, že útulky se vše snaží dělat pro záchranu koček, ale nejde mi o to likvidovat jejich práci, jen jsem prostě došla k názoru, že by pro spoustu koček bylo lepší, kdyby je jen nechali prohlédnout, příp. přeléčili v izolaci nebo vykastrovali a pak pustili zase ven (což by mohlo být řešení např. pro kočky v popelnici atd.)
Připadá mi, že prostě nelze najít pro všechny potřebné kočky umístění u lidí tak, aby to nebylo na úkor zdraví a životů koček.

Proč by po útulcích nemohl nikdo chtít, aby testovali kočky na FIP? Vždyť FIP je zákeřná a smrtelná choroba, ta by se neměla přehlížet. Navíc případů, kdy kočka nedlouho po převzetí z útulku zemřela na FIP, je poměrně hodně. Když píšu o smrti svojí kočky, ozývají se mi i lidé, kteří si z útulku přinesli zdravou nebo jen mírně nemocnou kočku, ale těch, jejichž kočka z útulku krátce po převzetí zemřela, je daleko víc. (Narazila jsem např. na případ 4 lidí, kteří si z útulku vzali 4 kočky a jen jediná z nich přežila.) Domnívám se, že i přes tématičnost té diskuze je těch zemřelých koček z útulku významné množství, že se to prostě nesmí přehlížet, ale musí se s tím něco dělat.

Uvědomuju si, že svým tvrzením ohrožuju útulky tím, že omezuju ochotu lidí brát si kočky z útulku. Po finanční stránce ale snad ne, já jsem také nijak nezměnila ochotu přispívat útulkům – jen jsem změnila svůj úmysl vzít si kočku z útulku; po této zkušenosti raději budu hledat kočky jinde. Moji přátelé změnili svůj úmysl po mých zkušenostech také (aniž bych jim vůbec říkala o svém názoru). A také drtivá většina lidí, o nichž vím, že jim zemřela kočka z útulku, si už nechce brát další kočky z útulku. Myslím si, že je lepší odradit ty lidi dřív, než k jejich odrazení dojde po smrti kočky.
Nedivte se postoji těch lidí. Oni taky chtěli pro ty kočky to nejlepší a zažili si svoje. Jde tady jak o kočky, tak i o lidi, nechci nadřazovat kočky nad lidi ani lidi nad kočky.
_________________
mňoukátko + kocour Pinďa
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
April



Založen: 08.11.2004
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 6. 12. 2006 10:31:51
Odpovědět s citátem

Já se nedivím postoji lidí, kterým kočička umřela na FIP, opravdu je chápu, že se koček z útulku chtějí pro příště stranit. A zvolí jinou cestu, ale věřte, že k úmrtí s největší pravděpodobní na FIPku dochází i u papírových koček, nejde dopředu říct, která kočka prostě onemocní a která ne ... dokud nebude plně pochopen princip mutace coronaviru, asi se nedočkáme jak léčby, tak i 100% testování. Útulky nemůžou testovat na FIPku z jednoduchého důvodu - protože testy tuším Elisa nejsou 100% spolehlivé, jsou to testy na FeCoV - na přítomnost coronaviru v těle (nikoliv konkrétního zmutovaného coronaviru) a cena tohohle je vlastně relativně nejdostupnější, ale výsledek svým způsobem nevypovídající o ničem, pak se dělá test na titr protilátek, který je sice důkladnější, ale tam už to nejspíš bude dražší (navíc musím se na tyhle titry trochu podívat, nevím přesně, jak to funguje, ale mám pocit, že opět vypovídají jen o tom, zda kočka přišla s coronavirem do kontaktu či ne, ale opět - jde o coronavirus nikoliv o FIP) ... tímhle testem se dost často prokazují chovatelé, že jejich chovná kočka či kocour je negativní. Největší vypovídající hodnotu by měl pravděpodobně test DNA, nicméně tam už jsou sumy pravděpodobně tak astronomické, že je to pro nějaké větší testování nereálné. A hlavně na principu testování a na umění přečíst správně výsledky a na cenách.
Ohledně finanční otázky ... ono ne každý je natolik chápavý, že bude i dál přispívat na něco, kde "kočky jsou nemocné a umírají" ... lidé, kteří nechtějí vidět podstatu útulkářství, to šmahem odsoudí ... a nezkoumají příčiny, nedávají si otázky a nehledají odpovědi ...
Bylo by řešením sebraté kočky přeléčit a vypustit, jenže pokud máte krabici plnou koťat, kam je vypustíte? Na sídliště? Na dvorek? Do lesa? Na chatu? Ono není kam je vypustit či vrátit ... tohle funguje u starších koček, které se vezmou, vykastrujou a vypustí do svého teritoria, ale koťata není kam dávat ... kam dávat kočky, kterým umřou majitelé a rodina je dá do útulku? Pro ně taky není domov ... je tu cesta - cesta, kterou volí některé americké útulky - eutanázie, pokud je kočka po nějakou dobu neumístitelná ... ale jak rozhodnout o životě a smrti u zdravé kočky?
Myslím, že chybou bylo, že kočička k vám už šla pravděpodobně nemocná, jak ten svrab, průjem, celkově vyhublá ... tady v tomhle bych přičítala chybu útulku, nebo možná jen konkrétnímu jedinci v něm. My si naší Rubyšku brali bez svrabu v uších, přitom to je takový nejčastější zdravotní problém, neměli jsme blešky, rýmu, ... průjem způsobila spíš naše tehdy nevědomost a plíseň ... tam je to úplně sporné .. nejspíš stres ... protože v útulku tehdy žádná kočka plíseň před a ni po neměla ...

Pokud to chceme "vzít" statisticky, tak by se do toho musel zahrnout celkový počet útulků a zařízení, celkový počet umístěných koček a počet umřelých koček ... pokud nejsou přesná čísla, tak jakákoliv nadhozená jsou nevypovídající, byť jsou ty čísla z blízkého okolí a jeví se opravdu tragicky!

Jak píšu, nezastávám se nikoho, nikoho neobhajuju, a projít si zkušeností s FIPkou, měla bych asi jiný přístup, ale když tady čtu různé příběhy o nemocných kočičkách a večer před usnutím ještě přemýšlím, co té kočičce je, jakou radu majitelce dát, co nechat vyšetřit, na co se to podobá, kde by se daly najít ještě další informace ... tak mi taky občas není do smíchu Confused

April

P.S.: A tohle všechno beru z laického hlediska, informace které mám a poskytuji a vyhledávám jsou ty, které mám načtené z internetu, které hledám na různých veterinárních stránkách, diskuzích, zkušenostech lidí ... takže pokud je někde nepřesnost, předem se za ní omlouvám, ale snažím se podat alespoň nějaké relevantní informace.
_________________
Týden samomluvy v rámci vlákna zkrotí ledasjaké bouřliváky.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Karin



Založen: 17.07.2005
Příspěvky: 338
Bydliště: Brno

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 6. 12. 2006 11:16:53
Odpovědět s citátem

Mňoukátko, už jsem nechtěla odpovídat na vaši reakci po našich příspěvcích, protože v nich bylo už řečeno vše - April byla přesto tak laskavá a trpělivá, že vše ještě jednou zopakovala a dovysvětlila.

Samozřejmě máte naprosté a snad i logické právo se po své zkušenosti rozhodnout, že osobně si z útulku kočičku nevzmete. Ani váš zármutek vám ale nedává právo odsoudit útulky, že jsou "zlo". V útulcích to také nefunguje tak, že by radostně sbírali každou kočku, na kterou natrefí. Přečtěte si o jejich činnosti víc třeba na kočky-online nebo na jejich jednotlivých stránkách. Investují peníze (své osobní, případně od sponzorů - od obce či státu žádné příspěvky nemají) do odchytu a následné kastrace venkovních koček, které opětovně vypouštějí do původní lokality. Ovšem v případě, že jde o malá a bezmocná koťata nebo o kočky, které jsou příliš handicapované pro život venku anebo o kočky, které při nutné rekonvalescenci v depozitu dávají očividně najevo, že se jim zptáky na ulici nechce, pak se tato zvířátka snaží umístit do nových domovů.

Popisujete jakousi 12-hlavou smečku z Nuslí. Počítala jste? Víte jistě, že ty hlavy byly za celá ta léta stejné? Tušíte vůbec, kolik koťat mezitím zcela nepozorovaně umíralo v křoví nejen na FIP, ale na spoustu dalších různých onemocnění, kolik jich zaživa sežrali červy a blechy, kolik koček nepozorovaně umíralo na psy, na auta, na zlé lidi? Kolik jich bylo odnášeno v krabicích k veterináři k utracení? Přečtěte si ty příběhy, jsou dost podrobně zdokumentovány. Naše země prostě není ideální ani klimaticky ani společensky pro volný venkovní život koček. Ano, jsou místa, kde je o ně dobře postaráno, kde je hodní lidé nechají vykastrovat, aby se zamezilo jejich nešťastnému množení, kde je krmí a na zimu jim dávají zateplené boudičky nebo kde mají přístup někam do tepla - tam můžou být takové kočky opravdu šťastné. Ale jsou to spíš řidší případy.

Hodně z nás tady má kočičku z útulku. Některým z nás kočička z útulku umřela na FIP. Některým z nás umřela kočička na FIP z testovaného chovu. Některé naše kočičky z chovu mají jiné vážné choroby a vrozené vady, jejichž léčba je finančně a hlavně psychicky velmi náročná. Koho obviníte? Bohužel, o kočkách se toho ještě ví strašně málo. Nebyly dosud v popředí zájmu veterinárního výzkumu, jejich oblíbenost jako domácího mazlíčka teprve přichází.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Kicki



Založen: 07.03.2005
Příspěvky: 76
Bydliště: Dubí u Teplic

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 6. 12. 2006 12:17:41
Odpovědět s citátem

Náš Barnabášek je "čerstvý" nalezenec, můžete si jeho příběh přečíst v Deníčkách. Když ho někdo vyhodil na mráz, měl něco málo přes 1kg. Původně jsem si ho nechtěla nechat a byla jsem strašně vděčná, že mi ho přeplněný útulek byl ochotný vzít. Kdyby mě odmítli a já ho neměla kam dát, tak umřel, protože ty noční mrazy by nepřežil a taky by si ve věku 2 měsíců určitě ani neuměl sám obstarat krmení. Takže u popelnic by určitě šťastný nebyl, protože by to prostě nepřežil. A spousta dalších kočiček by nepřežila, kdyby si je útulky nevzaly do péče. Viděla jste někdy "pravou" kočičí sídlištní kolonii? Geometrickou řadou se zvyšující počet plesnivých, zasvrabených, blechatých, hladových a zraněných kočiček, orvaných, vzteklých, nevykastrovaných kocourů. A taky rozzlobených lidí, kteří jsou ve svém vzteku schopni těmto kočičkám udělat cokoliv.
Barnabáška jsem nechtěla vzít rovnou ke svým starousedlíkům, na to vím o různých kočičích chorobách dost, po domluvě s veterinářem jsem ho umístila na 14 dní do karantény a následně nechala testovat na FeLV, FIV, FIP. Proč útulky netestují? No to vám můžu říct naprosto přesně, cena za tyhle testy byla totiž 2100,-Kč + cena za očkování a odčervení. Takže náklady na jednoho nalezence činily 3 tis. Kč. A to by podle mě útulky nemohly investovat, ani kdyby radikálně snížily počty zvířat. Navíc o neprůkaznosti pozitivního testu na FIP se toho napsalo víc než dost. A co by s těmi nejistě pozitivními zvířaty měly útulky dělat, utratit je?
Pokud by můj veterinář neměl pravdu, že FIP je nemoc jednoho kterého konkrétního jedince, tak by to znamenalo, že během pár týdnů by musely uhynout všechny kočičky, se kterými přišly do styku ty onemocnělé ... A to se nestalo. Musely by vyhynout přinejmenším dva papírové chovy, o kterých vím, že koťátka od nich uhynula na FIP, a to se také nestalo. Navíc na 100% se FIP potvrdí až při pitvě, už se také stalo, že se po provedené pitvě zjistilo, že to nebyla diagnostikovaná FIPka ale ledvinové selhání ...
Jak píšete, že je lepší odradit lidi od útulků dřív, než to později zjistí sami, co ty papírové kočičky, které uhynuly na FIP. Co další fatální choroby, kterými mohou kočičky onemocnět. To bychom si za chvíli nemohli nikdo vzít žádnou kočičku ani z útulku ani papírovou.
A jak psala April, vždycky jsou víc "vidět" případy, kdy se vyskytne problém, o těch se totiž mluví, málokdy se do těchto diskusí zapojí ti, u kterých bylo a je všechno v pořádku.
Chápu, že je vám smutno ze ztráty kočičky, ale mrzí mě, že jste začala tímto způsobem zbrojit proti kočičkám v útulcích, protože ve výsledku by to odnesly jen a jen kočičky ...
Žádný extrém totiž není v pořádku ...
_________________
Kicki + Kenny, Maggie a Barnabáš
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
mňoukátko



Založen: 27.07.2005
Příspěvky: 53
Bydliště: Praha - Letňany

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 6. 12. 2006 22:25:46
Odpovědět s citátem

Určitě bych neměla nic proti útulkům, resp. proti jejich postupům s kočkami, kdybych neměla pocit, že spoustě koček by bylo lépe venku než v útulku, k čemuž jsem došla na základě setkání s kočkami venku a v útulcích. Pokud jak říkáte, se kočky v útulcích mají lépe než venku, pak nechápu, jak je možné, že skupina koček v Nuslích delší dobu úspěšně přežívala a zrovna tak kočky u nás na venkově.

Předpokládám, že v chovných stanicích si FIP lépe hlídají a že pravděpodobnost, že si přinesu nemocné kotě, je nižší než u útulků. Zajímalo by mě, jak se chovají chovné stanice, když vám zemře kotě krátce poté, co jste si je od nich přinesli? Vrátí vám alespoň část peněz nebo ne? Poskytují nějakou záruku na zdraví svých koťat např. v několika následujících měsících?

Volala jsem do útulku, abych majitelku informovala o smrti své kočičky. Vyšlo najevo, že majitelka vůbec neví, co je to FIP. Docela mě to zaskočilo a raději jsem jí okamžitě přeposlala článek o FIP, na který tady odkazovala April. Nikdy by mě nenapadlo že já, která mám s kočkami jen málo zkušeností, budu poučovat útulkářku... Shocked

Myslím, že ti z vás, kdo nezažili umírání své kočky na FIP, by to přesto snášeli lépe než já, protože máte s kočkami daleko větší zkušenosti a znalosti než já, asi jste na to připravení. Ale tam, kde se setkávám s lidmi, jako jsem já, které FIP dokonale zaskočila, vídám podobnou reakci jako u sebe. Mě se smrt kočky, ke které nemuselo dojít, dotýká... jsem zvědavá, jestli vůči tomu někdy otupím... ale doufám že ne, protože tu smrt považuji za zbytečnou, tím pádem mi to prostě nemůže být jedno.
_________________
mňoukátko + kocour Pinďa
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Dagmar



Založen: 29.09.2004
Příspěvky: 109
Bydliště: Praha

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 6. 12. 2006 22:58:38
Odpovědět s citátem

Mňoukátko,
tvé kočičky je mi moc a moc líto. A velice dobře chápu, co teď cítíš. Kdo to nezažil, asi nechápe, jaké to je, držet milovanou kočičku v náručí a cítit, jak z ní odchází život. Nejde o to, že kočička umřela (každý živý tvor tam jednou musí), ale že umřela tak malinká, ještě koťátko - a jak ty říkáš - možná zbytečně.
Přesto si myslím, že házet všechny útulky do jednoho pytle bychom neměli. Možná, že existují i útulky, kde je čisto a každá kočička má svůj prostor. Chci tomu věřit!!!! Často se dívám na Animal Planet, kde běží seriál o "útulcích" v USA. Nikdy jsem tam neviděla takové podmínky, jako u nás. To je ale úplně jiná kapitola, tam jsou útulky financované sice také ze sponzorských darů, ale asi jsou tam lidé ochotnější na něco takového přispět. Vždyť je to věcí nás všech, jak budou naše útulky vypadat. Tuto otázku by měly řešit i obce a podobná zařízení podporovat. Snad se toho také někdy dočkáme...
Přesto i nadále zůstávám (a myslím, že se to nikdy nezmění) zbabělcem a naprosto sobecky odmítám přijmout kočičku z útulku bez předchozího provedeného testu na FIP. Chci si aktivně zajistit to, že tuto zkušenost už nikdy nezopakuji. Jsem asi ujetá, ale když myslím na naši Elsičku, vždycky se mi vrátí ten okamžik, kdy mi umírala v náručí a brečím a brečím...

Mňoukátko, přeju, aby se ta největší rána co nejdříve zacelila - jizva ale zůstane zřejmě navždy.
Dagmar
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
April



Založen: 08.11.2004
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 7. 12. 2006 7:16:11
Odpovědět s citátem

To Dagmar: Víte, ono s těmi televizními pořady o amerických útulcích to není až zas tak růžové .. psala jsem již výše ... jsou totiž útulky a útulky. V některých mají "stop stav", tj. i kdybyste je prosila na kolenou, tak už žádnou další kočku nevezmou, i kdyby jí šlo o život, dokud se jim kapacita neuvolní. Dalším typem je takový, kde po určité době, kdy je kočka neumístitelná, volí cestu euthanázie ... bohužel, tyhle pořady v TV vypadaj naprosto skvěle, nicméně to pozadí za tím až tak krásné není, byť by člověk chtěl věřit, že někde se mají kočky jako v ráji. Myslím, že zbylé útulky fungují na podobném principu jako ty naše, nicméně jejich osud už pro televizní obrazovku asi tak lákavý není. Narazila jsem při hledání informací na spoustu věcí, jak to tam funguje a věřte, že jsem iluze o nich ztratila

To mňoukátko: Karin se ptala - v jakém stavu ty kočky v Nuslích přežívaly? Byly to stále jedny a tytéž? Byly kastrované? S venkovní populací to není o moc lepší, ale ty kočky umírají někde v koutě bez lidského zájmu, bez "statistik". A o stavu koček na vesnici ... zeptejte se někde, jaké vztahy panují mezi vesničany a kočkami, kočka je zvíře, které je neužitečné, které se o sebe postará samo .... Tady máte další ukázku toho, jak to "funguje v r. 2004" http://www.blansko.cz/clanky/04/03/kocky-krmeni-premnozeni.php
Ty pravé kočičí smečky jsou někdy terčem útoků lidí, kteří kočky nechápou, nikdo jim nedá najíst, nikdo se o ně zdravotně nepostará, nikdo jim neudělá boudičku ... nemluvě o tom, že kolikrát je přejede auto, kolikrát na ně krutí lidé útočí. Nejde říct, jestli je kočce líp venku, nebo v útulku, opravdu tohle nejde zevšeobecňovat.
Ohledně chovatelských stanic a FIPky, tam je trochu problém v tom, že pokud se chcete opravdu ohánět úmrtím na FIP, musí být provedena pitva, a tu, po takovéhle tragické zkušenosti, už majitelé nechtějí podstoupit, takže pak je každé úmrtí na FIPku, u kterékoliv kočičky, sporné.

Ono jak píšete, poučovala jste paní v útulku. Víte, pokud si chcete vzít kočku (resp. jakékoliv jiné zvíře), ať už z útulku či chovatelské stanice, takřka každý, koho se zeptáte, vám bude klást na srdce, abyste si ověřili, jak to v tom konkrétním místě vypadá, v jakém stavu jsou ostatní kočky, jak k nim majitel (pečovatel) přistupuje, prostě vzít si kočku z čistého a "zdravého" prostředí. A všichni vám řeknou, že vzít si kočičku, která už je jakýmkoliv způsobem marodná, je risk. A u koček z útulku je ten risk větší, ale člověk s tím musí snad počítat, nebo alespoň já byla smířená s tím, že i tohle rozhodnutí může být fatální.

Myslím, že všichni tady chápou vaší bolest a nikomu není smrt lhostejná a nikdo není vůči ní otupělý, ale strašným šmahem jste odsoudila lidi, kteří kočkám svůj život opravdu zasvětili, odsoudila jste útulky, jejichž existence má smysl, především kvůli lhostejným a bezohledným lidem! A to jen díky kruté nemoci, která si nevybírá, na kterou kočku skočí, které ani vetové pořádně snad nerozumějí, nemoci, jejíž princip fungování nejsme s to pochopit.

Snad jen vědomosti a informovanost nám umí smrt alespoň trochu vysvětlit, a čím víc člověk ví, tím víc je s tím možná smířen, že stát se může cokoliv.

April
_________________
Týden samomluvy v rámci vlákna zkrotí ledasjaké bouřliváky.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
mňoukátko



Založen: 27.07.2005
Příspěvky: 53
Bydliště: Praha - Letňany

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 7. 12. 2006 12:31:35
Odpovědět s citátem

Dagmar: Pokud jak píšete, je v Americe skutečně větší ochota přispívat na dobročinnost než u nás, moc se tomu přesto nedivím. Předpokládám, že v USA je vyšší životní úroveň (že obecně lidem zůstane po výplatě víc peněz) než v Čechách, tudíž jsou více ochotni někomu peníze darovat.

April: Ano, v Nuslích to byly stále stejné kočky, poznávala jsem je. Lidé je chodili na dvůr krmit nebo jim spouštěli granule v míse (na provazu) z okna. Jestli byly kastrované, nevím - nicméně asi po roce se objevila 2 nová koťata a jedno z nich chodilo pít k jedné z těch koček, takže možná aspoň některé kastrované nebyly. Bylo by ale potřeba zeptat se útulkářek, je dost možné, že některé o této tlupě koček vědí (jedna útulkářka mi potvrdila, že o tom ví).
Jak sleduju dvě malé města s volně žijícími kočkami v zahradách, žijí tam kočky částečně samostatně, ale jsou přikrmovány lidmi. Často se nějaká kočka u některého domu usadí a už zůstává v jeho blízkosti. Moji rodiče se takto začali starat o starého kocoura a kočku, následně o jejich koťata a teď už o koťata jejich koťat. Tam je myslím v prvé řadě velký problém v tom, že místní obyvatelé bývají konzervativní a nechtějí nechat kočky kastrovat.

Když jsem si brala kočičku z útulku, nepoznala jsem na ní, že je vážně nemocná. Byla pohublá a měla průjem, který začal zrovna toho dne, kdy jsem si pro ni přijela, ale já jsem věřila, že se z toho u nás dostane (průjem jí pak u nás skutečně přestal). Tím spíš, že mi ke kočce do papírů napsali, že je až na ten průjem zdravá. Hubenost (resp. zhubnutí v posledních dnech před odejitím z útulku) nepřišlo majitelce útulku jako překážka.
Domnívám jsem se, že útulkářka kočkám rozumí daleko lépe než já, proto jsem jí také bezvýhradně věřila. Těžko bych si mohla myslet, že tomu rozumím líp já, když oay přece má zkušenosti s tolika kočkami. A jak bych mohla odmítnout kotě kvůli podezření na možné nemoci, když mi majitelka útulku tvrdí, že to, co kočička má, není na překážku tomu, aby odešla z útulku do rodiny?

Když je u útulků větší pravděpodobnost, že si kočka přinese smrtelnou nemoc, podporuje to můj strach vzít si ještě někdy kočku z útulku. Tím spíš že mám doma ještě kocoura a nechci ho zbytečně vystavovat zvýšené pravděpodobnosti výskytu smrtelné choroby.

Já se ale nechci smířit se smrtí, která nemusela nastat.

Myslím si, že mě chápete jinak, než jak to myslím. Já neodsuzuju útulky. Já jen nesouhlasím s některými jejich postupy.
_________________
mňoukátko + kocour Pinďa
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Zobrazit příspěvky z předchozích:   

Jdi na stránku 1, 2  Další



Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Přejdi na:  

Reklama

Nejčtenější

1
RSS kanály (36x)
2
Kdy je možné odebrat kotě od kočky? A proč ... (34x)
3
Debakl (21x)
4
HCM u koček - program PawPeds (21x)
5
Zlomek vteřiny (21x)
6
Byl jsem hubenej a mrňavej (20x)
7
Kočky a vepřové maso - jak je to ... (19x)
8
Deníček stříbrné šelmy – 6. část (17x)
9
Na domácí frontě klid? (16x)

Víte, že...

Víte, že základní informace najdete v části stránek Kocouřovy rady?


Další pomoc Vám může poskytnout naše veterinární poradna.
Kocouřova veterinární poradna Reklama
E-mňauněte nám

Reklama

Modrý kocouř.cz (c)

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube
Top