Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se!
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

HCM u Sphynxů


Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

<< Zobrazit předchozí téma | Zobrazit následující téma >>  
Autor Zpráva
Blažková Hana



Založen: 23.03.2009
Příspěvky: 345

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 8. 2009 8:04:46
Odpovědět s citátem

Kateřina Urbanová napsal:
Dobré ráno,
v Hradci na HK vet klinice, mě vyšetření trvalo 30 min. Pravý bok pak levý, vše v leže na boku. Ve stole je udělaná díra a paní doktorka ze spodu provádí sono. Paní doktorka byla fantastiská a opravdu věděla očem mluví. Před příchodem mě vše vysvětlila, jak to bude probíhat a šlo se na věc. Když získala vše potřebné šla jsem do čekárny a tam čekala další půl hodiny na vyhodnocení a spočítání hodnot. Paní doktorka si pak pro mě přišla a vše v certifikátu vysvětlila. Také byla pět let na stáži v USA a tam se přímo věnovala této problematice. Cena byla 850 Kč a nemyslím, že za tu cenu neodvedla dobrou práci. Hned si vše vložila do počítače a na příští rok nám sama pošle pozvánku na další vyšetření.
Wink Možná ten kdo má více koček by se vyplatilo tam jet.
Do Hradce to mám kousek, ale kdyby vyšetření neprovádeli tam, tak myslím, že Praha také není daleko a na cenu v tomto případě asi člověk moc nekouká.


Katko, já jsem to nemyslela tak, že 850, = špatná práce.
Ale ten papír jsem viděla, a s Reném jsem mluvila. Takže kde je ta pravda, to ví čert.
Hanka
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
fofo177



Založen: 08.09.2007
Příspěvky: 972
Bydliště: České Budějovice

Předmět: HCM vyšetření
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 8. 2009 9:02:54
Odpovědět s citátem

Katko dík za info, udělám si s klukama do Hradce výlet Wink
_________________
Olda & Felis & Charlie & Naranja & Mr. Big
http://www.mooncat.cz
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Monika2



Založen: 05.08.2009
Příspěvky: 1

Předmět: Re: HCM vyšetření
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 8. 2009 9:08:13
Odpovědět s citátem

fofo177 napsal:
Katko dík za info, udělám si s klukama do Hradce výlet Wink

Nechci tady kalit vodu,můj test na HCM u dr.Anděla vyšel negativní,ale musím dát za pravdu paní Haně,že celé vyšetření trvalo 7 minut a dvacet jsem čekala v čekárně na výsledek.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Kateřina Urbanová



Založen: 02.01.2008
Příspěvky: 92

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 8. 2009 9:27:06
Odpovědět s citátem

Katko, já jsem to nemyslela tak, že 850, = špatná práce.
Ale ten papír jsem viděla, a s Reném jsem mluvila. Takže kde je ta pravda, to ví čert.
Hanka




Dobré dopoledne Hanko!
Však já nepsala, že by na tom mělo být něco špatně za tu cenu. Jen jsem se podělila se svou zkušeností s vyšetřením na HCM.
Rendy je mě strašně líto, známe se a kocourek je přenádherný.
Musíme jen doufat a přát mu, aby se to nezhoršovalo a byl tady ještě moc a moc dlouho, stejně jako Sany kocourek. Je to pro ty majitele opravdu rána.
Testy jsou opravdu potřebná věc a všem držím palce.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Kateřina Urbanová



Založen: 02.01.2008
Příspěvky: 92

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 8. 2009 9:34:00
Odpovědět s citátem

Možná by bylo dobré aby Renda zkusil zajet ještě někam, pokud to už neudělal. Já mám také dva papíry jak z Brna, tak z Hradce. Kočičku mě tam bral můj vet. Pak jsme hodnoty porovnali a bylo to stejné, takže možná dvě zkušenosti a jistoty jsou lepší než jen jedna, ale samozdřejmě je to na každém z nás.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Silvie OK



Založen: 08.03.2008
Příspěvky: 479

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 8. 2009 10:35:54
Odpovědět s citátem

Ahoj všem!

Ještě si dovolím doplnit diskusi, snad ne úplně nevhodně, ale také to patří k životu.

Myslím si, že kromě prevence - a to testování HCM - by měli chovatelé a i majitelé ve svém zájmu, v případě toho nejhoršího - úmrtí - provést řádnou pitvu.

Sama vím, jak moc je to obtížné rozhodnutí, ale vidím to jako nezbytné. Samozřejmě jsou případy, kdy je pitva zbytečná a příčina úmrtí je naprosto zřejmá, ale mnohdy není úplně jasné, co všechno k tomu vedlo. A i podle sdělení našeho veterináře, jsou HCM připisovány úmrtí, ke kterým mohlo vést cokoli jiného a zase naopak. A bez řádné pitvy to nikdo nezjistí.

Každopádně nám všem přeji, ať takovéto situace neřešíme a těšíme se ze zdravých zlatíček.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Tomtom



Založen: 15.07.2008
Příspěvky: 94
Bydliště: Praha 9

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 8. 2009 10:44:46
Odpovědět s citátem

Ahoj lidičky, píšu to schválně do tohoto tématu. Některé z Vás to jistě potěší, že se chystá další sphynxí sraz. Protože vyvstalo spoustu otázek ohledně HCM, bude sraz zaměřen hlavně na tuto problematiku. Domluvil jsem se předběžně s Karolínou na září, termín upřesním během příštího týdne již ve správném vláknu:-) Jinak stejný systém jako minule:-))) ale vše pak znovu napíšuSmile
_________________
Tom
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
luccia



Založen: 18.07.2009
Příspěvky: 2
Bydliště: Praha

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 8. 2009 10:59:03
Odpovědět s citátem

I já jsem nechávala testovat u pana doktora Anděla, vyšetření bylo v leže z jednoho a pak z druhého boku. Trvalo cca 20 minut + vyhodnocování dalších asi 20 minut. Pan doktor byl moc milý. Cena byla 850 + snímky.
Kdyby mi kočičku označil jako pozitivní, hledala bych samozřejmě jiného veta a doufala, že jeho práce byla nedbalá či jinak neprofesionální... Toť můj názor.

Případného srazu se ráda zúčastním, toto téma mě zajímá.
_________________
Lucie Jindrová
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Blažková Hana



Založen: 23.03.2009
Příspěvky: 345

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 8. 2009 11:03:45
Odpovědět s citátem

Kateřina Urbanová napsal:
Katko, já jsem to nemyslela tak, že 850, = špatná práce.
Ale ten papír jsem viděla, a s Reném jsem mluvila. Takže kde je ta pravda, to ví čert.
Hanka




Dobré dopoledne Hanko!
Však já nepsala, že by na tom mělo být něco špatně za tu cenu. Jen jsem se podělila se svou zkušeností s vyšetřením na HCM.
Rendy je mě strašně líto, známe se a kocourek je přenádherný.
Musíme jen doufat a přát mu, aby se to nezhoršovalo a byl tady ještě moc a moc dlouho, stejně jako Sany kocourek. Je to pro ty majitele opravdu rána.
Testy jsou opravdu potřebná věc a všem držím palce.


dobré poledne,
Katko Rendy kocour NENÍ POZITIVNÍ !!!!!

výsledek equivocal znamená, že srdce je jiné, ale ne positivní!!
Proto se doporučuji vyšetření opakovat aby se vidělo, jestli je stále stejně JINÉ nebo jestli je ten stav oproti minule horší. potom by již asi positivní byl.

Hanka
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Alena C.



Založen: 21.08.2007
Příspěvky: 209

Předmět: Re: gnetické testy
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 8. 2009 11:22:33
Odpovědět s citátem

Jana Babická napsal:
... Samozřejmě je chválihodná každá snaha chovatelů odchovávat co nejzdravější zvířata, tady mám ale dojem, že kolem HCM je trochu hysterie - všechno s mírou a rozumem...


Paní Babická, teď jste mi trochu zvedla adrenalin. Možná kdybyste na vlastní oči viděla umírat zvíře na HCM, tak byste mluvila jinak, ale já to zažila. Letos mi na HCM umřel kocour, jeho dcera je pozitivní, kocour pochází z linií, kde už úmrtí bylo a kde je prokázaná pozitivita. A tyto linie jsou ve spoustě rodokmenů zdejších koček. HCM se bohužel objevuje všude možně, ale tím, že nebudu testovat ten problém nevyřeším. Mnozí chovatelé to berou tak, že netestování = zdravý chov, já to nedovedu. A jsem ráda, že jsou tady na tomto fóru chovatelé, kteří to odpovědně berou. Jen mi pořád vadí ta neochota svazu něco řešit. Já vím, že genetické testování zatím není vypovídající, sonograficky se dá zjistit někdy až později, ale něco se dělat musí a né jen prázdně tlachat, že to je jen hysterie.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
RadkaK



Založen: 17.07.2007
Příspěvky: 382
Bydliště: Červený Kostelec - Náchodsko

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 8. 2009 11:39:37
Odpovědět s citátem

Ahoj všem, omlouvám se, ale že se tu objevuji až teď, ale mám už třetí týden dovolenou, tak to teď vše dočítám.
My jsme jezdili na vyšetření k doktoru Novákovi a to je opravdu naše špička v tomto oboru a vše co je tu zde o něm napsáno je pravda.
Naopak musím říct, že vyšetření u paní doktorky Teplé z HK VET kliniky o které tu psala Kateřina, se nám moc nelíbilo. Paní doktorka sice byla příjemná, ale vyšetření trvalo cca 10 minut (byli jsme u ní už 2x) a pak jsme asi 10 min čekali v čekárně na výsledky. Asi nejvíc mi na tom vadilo, že paní doktorka za námi pak přišla do čekárny a před všemi ostatními čekateli nám řekla a vysvětlila výsledky. I u veta by to chtělo trochu soukromí, podle mého názoru.
Jinak pro všechny kdo by se tam chystali, paní doktorka je na mateřské dovolené, v září má rodit, ale říkala, že pokud nám nebude vadit delší čekací doba, že bude dle možností pravidelně na kliniku dojíždět a vyšetření i nadále provádět. Zatím máme kočky zdravé a tak asi budeme i tak jezdit k ní, ale pokud se vyskytne nějaký problém, zkusíme i někoho jiného.
Příklad pro porovnání různosti názorů vetů:
Na mou otázku jestli je rozdíl mezi vyšetřením srdce u 3kg kočičky nebo u 6kg kocoura jsem dostala dvě rozdílné odpovědi:
MVDr. Novák - ano samozřejmě je nutné brát v potaz váhu zvířete, pohlaví, věk a celkové tělesné propozice
MVDr. Teplá - ne, na všechny je jedna tabulka
Tím nechci znevažovat ničí vyšetření a zkušenosti, jen pro názornost.
_________________
Radka a kočičáci
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Alena C.



Založen: 21.08.2007
Příspěvky: 209

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 8. 2009 12:29:32
Odpovědět s citátem

Moje zkušenosti s vyšetřováním - jezdím k dr. Johanidesovi, délku vyšetření si nestopuji, takže nemůžu tvrdit, jak dlouho vyšetření probíhá. Ale vím, že to dělá důkladně. Některé kočky vyšetřuje vleže, některé ve stoje, záleží na tom, jak je ochotná kočka spolupracovat. Dle jeho slov je důležité, aby byl pořádně zachycen obraz srdce, nezáleží teda na poloze. Důležitá je také kromě kvalitního přístroje i malá sonda, kterou se vyšetření provádí, dr. Johanides má tu, kterou se vyšetřují i srdce nedonošených miminek, takže je schopná zachytit i ty nejmenší detaily. Kočku napřed poslechne, pak vyholí a vyšetřuje v různých zobrazení, aby získal co nejvěrnější výsledek. Certifikát pro "přespolní" dává hned, já jsem místní, takže si ho vyzvedávám později, abych neblokovala další pacienty, kteří čekají naošetření. Jinak - taky jsem se zajímala, jestli je rozdíl mezi srdcem kočky a velikým kocourem, bylo mi řečeno, že samozřejmě, že třeba co by u kočky už bylo považováno za zesílení stěny, může být u kocoura normální (větší kocour má i větší srdce), proto se taky v certifikátu uvádí váha zvířete. Jinak celé vyšetření stojí cca 850 Kč a kromě certifikátu se mi dostane vždy vysvětlení.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Jana Babická



Založen: 17.04.2006
Příspěvky: 238
Bydliště: Plzeň

Předmět: Re: gnetické testy
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 8. 2009 14:09:09
Odpovědět s citátem

Alena C. napsal:
Jana Babická napsal:
... Samozřejmě je chválihodná každá snaha chovatelů odchovávat co nejzdravější zvířata, tady mám ale dojem, že kolem HCM je trochu hysterie - všechno s mírou a rozumem...


Paní Babická, teď jste mi trochu zvedla adrenalin. Možná kdybyste na vlastní oči viděla umírat zvíře na HCM, tak byste mluvila jinak, ale já to zažila. Letos mi na HCM umřel kocour, jeho dcera je pozitivní, kocour pochází z linií, kde už úmrtí bylo a kde je prokázaná pozitivita. A tyto linie jsou ve spoustě rodokmenů zdejších koček. HCM se bohužel objevuje všude možně, ale tím, že nebudu testovat ten problém nevyřeším. Mnozí chovatelé to berou tak, že netestování = zdravý chov, já to nedovedu. A jsem ráda, že jsou tady na tomto fóru chovatelé, kteří to odpovědně berou. Jen mi pořád vadí ta neochota svazu něco řešit. Já vím, že genetické testování zatím není vypovídající, sonograficky se dá zjistit někdy až později, ale něco se dělat musí a né jen prázdně tlachat, že to je jen hysterie.


Nechápu čím jsem Vás nadzvedla. Moje nahatka testovaná je u nejlepšího kardiologa, kterého tady máme - má zkušenosti s HCM u MCO. Svým příspěvkem jsem jen chtěla upozornit, že NEEXISTUJE spolehlivý genetický test pro sphynxe a tudíž požadovat přes SCHK na nějaké doporučení či nařízení testování není možné. Neřekla jsem, aby lidé netestovali, ale aby nedělali kolem HCM tolik hysterie. Ono je mnoho nemocí, které jsou smrtelné, mnoho gen. vad které jsou ošklivé, ale to bych mohla hysterčit od rána do večera. Chtěla jsem jen apelovat na rozumnost a neděšení nováčků - v těchto diskusích - viz váš příspěvěk - je mnoho emocí a mnoho emocí nikdy nepřispívá k rozumným řešením.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
René



Založen: 21.04.2009
Příspěvky: 8
Bydliště: Praha

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 8. 2009 14:41:56
Odpovědět s citátem

Dobrý den všem,






Myslím,že nastal čas abych Všem objasnil svou situaci.Než začnu velký dík patří paní Hance Blažkové,která jediná mi podala pomocnou ruku a nedělá předčasné závěry a věří stejně jako já,že náš kocour je HCM negativní.Proti doktoru Andělovi nemám sebemenší nedůvěru v jeho praxi,ale jelikož jsem o HCM přečetl snad vše co jsem na netu našel,stojím si za tím,že vyšetření trvalo maximálně 10minut bez poslechu srdce či vážení kocoura.Celé vyšetření jsem držel kocoura ve stoje jednou rukou na břiše a druhou pod krkem,varianta v leže nebyla nabídnutá,ale možná to nebylo nutné.Po dobo sona mi pan doktor odborně vysvětlil co provádí,ale jako laik jsem stejně ničemu dopodrobna neruzumněl,ale nejsem tolik zdatný v anatomii.(Můj názor a má neznalost).Výsledek vyšel se zvýšenou hodnotou,nikoli POZITIVNÍ!!!Doporučena kontrola za půl roku,s tím,že by po tuto dobu neměl kocour krýt,nikoli jak zde uvedl Tom Tom,vyřadit z chovu rovnou.Tímto chci poprosit,abych o stavu mého kocoura,především informoval veřejnost já a ne kdokoli jiný.S paní Hankou jedeme k vetu do Rakouska a to jen z důvodu,že pokud by kocour byl pozitivní,abych se já mohl postarat o jeho důstojný život.Do te doby to beru jako nečestné a nelidské vůči tomuto nádhernému kocourovi.Děkuji René
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Alena C.



Založen: 21.08.2007
Příspěvky: 209

Předmět: Re: gnetické testy
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 8. 2009 14:53:54
Odpovědět s citátem

Jana Babická napsal:

Nechápu čím jsem Vás nadzvedla. Moje nahatka testovaná je u nejlepšího kardiologa, kterého tady máme - má zkušenosti s HCM u MCO. Svým příspěvkem jsem jen chtěla upozornit, že NEEXISTUJE spolehlivý genetický test pro sphynxe a tudíž požadovat přes SCHK na nějaké doporučení či nařízení testování není možné. Neřekla jsem, aby lidé netestovali, ale aby nedělali kolem HCM tolik hysterie. Ono je mnoho nemocí, které jsou smrtelné, mnoho gen. vad které jsou ošklivé, ale to bych mohla hysterčit od rána do večera. Chtěla jsem jen apelovat na rozumnost a neděšení nováčků - v těchto diskusích - viz váš příspěvěk - je mnoho emocí a mnoho emocí nikdy nepřispívá k rozumným řešením.


Já k problému HCM nepřistupuju s hlavou plnou emocí, své jsem si už zažila a vím, že mě to ještě minimálně u jedné kočky čeká, takže žiju přítomností a snažím si pozitivní kočky užívat, dokud je zdravá a živá. To ale neznamená, že se nebudu snažit na tuto nemoc poukazovat. Tak jak psala někde nahoře April, že u britek je to časovaná bomba a Zdenka, že ta bomba už bouchla. Nesnažím se děsit nováčky, já se je snažím informovat a ze zkušeností vím, že právě chovatelé nováčci díky informovanosti svá zvířata nechávají vyšetřovat, na rozdíl od mnoha letitých chovatelů, kteří poukazují jen na to, že není spolehlivý genetický test. Ano, v tom mají pravdu a já vím, že ten test není, ale sonografické vyšetření k dispozici je a už odhalilo několik pozitivních britek, které díky tomu nebyly zařazeny do chovu. V Holandsku se s vyšetřováním začalo už dávno a své výsledky to nese, nikdo si tam už nedovolí chovat na nevyšetřených zvířatech. Proto se taky hodně britek dováží odtamtud, chovatelé chtějí mít zvířata z vyšetřovaných linií, paradoxem je, že mnozí z nich ostatní svá zvířata z českých odchovů nevyšetřují. Ani v Holandsku není spolehlivý genetický test, vyšetřuje se jen sonograficky, tak nevím, když to funguje tam, proč by to nemohlo fungovat tady. Teda vím, je to všechno v lidech a když není ochota ze strany mnohých chovatelů (a raději si vymýšlejí důvody, proč to nedělat nebo způsoby jak to obejít), tak by to mělo být povinné.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Jana Babická



Založen: 17.04.2006
Příspěvky: 238
Bydliště: Plzeň

Předmět: Re: gnetické testy
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 8. 2009 16:16:22
Odpovědět s citátem

Alena C. napsal:
Jana Babická napsal:

Nechápu čím jsem Vás nadzvedla. Moje nahatka testovaná je u nejlepšího kardiologa, kterého tady máme - má zkušenosti s HCM u MCO. Svým příspěvkem jsem jen chtěla upozornit, že NEEXISTUJE spolehlivý genetický test pro sphynxe a tudíž požadovat přes SCHK na nějaké doporučení či nařízení testování není možné. Neřekla jsem, aby lidé netestovali, ale aby nedělali kolem HCM tolik hysterie. Ono je mnoho nemocí, které jsou smrtelné, mnoho gen. vad které jsou ošklivé, ale to bych mohla hysterčit od rána do večera. Chtěla jsem jen apelovat na rozumnost a neděšení nováčků - v těchto diskusích - viz váš příspěvěk - je mnoho emocí a mnoho emocí nikdy nepřispívá k rozumným řešením.


Já k problému HCM nepřistupuju s hlavou plnou emocí, své jsem si už zažila a vím, že mě to ještě minimálně u jedné kočky čeká, takže žiju přítomností a snažím si pozitivní kočky užívat, dokud je zdravá a živá. To ale neznamená, že se nebudu snažit na tuto nemoc poukazovat. Tak jak psala někde nahoře April, že u britek je to časovaná bomba a Zdenka, že ta bomba už bouchla. Nesnažím se děsit nováčky, já se je snažím informovat a ze zkušeností vím, že právě chovatelé nováčci díky informovanosti svá zvířata nechávají vyšetřovat, na rozdíl od mnoha letitých chovatelů, kteří poukazují jen na to, že není spolehlivý genetický test. Ano, v tom mají pravdu a já vím, že ten test není, ale sonografické vyšetření k dispozici je a už odhalilo několik pozitivních britek, které díky tomu nebyly zařazeny do chovu. V Holandsku se s vyšetřováním začalo už dávno a své výsledky to nese, nikdo si tam už nedovolí chovat na nevyšetřených zvířatech. Proto se taky hodně britek dováží odtamtud, chovatelé chtějí mít zvířata z vyšetřovaných linií, paradoxem je, že mnozí z nich ostatní svá zvířata z českých odchovů nevyšetřují. Ani v Holandsku není spolehlivý genetický test, vyšetřuje se jen sonograficky, tak nevím, když to funguje tam, proč by to nemohlo fungovat tady. Teda vím, je to všechno v lidech a když není ochota ze strany mnohých chovatelů (a raději si vymýšlejí důvody, proč to nedělat nebo způsoby jak to obejít), tak by to mělo být povinné.


Je mi líto že máte bolestnou zkušenost, neberu Vám Váše názory, ale nechám si s prominutím své - to znamená - nelze nikoho nutit dělat testy, které nejsou 100% pod záštitou organizace. Dokonce ani doporučit - výše jsme si přečetli, jak výsledek může být ošidný a jak probírání stavu jmenovytých koček může někoho poškodit. To neznamená, že chovatelé nemohou doporučovat onen - dle mého - nespolehlivý sonotest. Také vím, jaký názor na to někteří vet. mají. Tady z té diskuse ale začátečník musí být paf - zvlášť po příspěvku Reného. Takže testujte, testujte ale respektujte ty, co tyto testy vidí jako nesplehlivé. Mě by jen zajímalo, kolik chovatelů využívá testy, které jsou k dispozici. Já se přiznám, že jsem koukal jak jelen, cože to mám testovat u siamek - ale doporučení FIFe beru jako důležité a určitě budu minimálně ostražitá.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
ZdenkaP



Založen: 08.06.2007
Příspěvky: 466
Bydliště: Brno

Předmět: testy
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 8. 2009 22:16:53
Odpovědět s citátem

citace:
nelze nikoho nutit dělat testy, které nejsou 100% pod záštitou organizace. Dokonce ani doporučit - výše jsme si přečetli, jak výsledek může být ošidný a jak probírání stavu jmenovytých koček může někoho poškodit. To neznamená, že chovatelé nemohou doporučovat onen - dle mého - nespolehlivý sonotest.

Paní Babická, nevím o tom, že by tu někdo někoho nutil - právě proto, že to není pod záštitou organizace. Ale doporučovat mohu komu chci, co chci - je to jen doporučení, nic víc. Kdybych si u Vás kupovala kotě, jistě mi dáte také nějaká doporučení - buď bych je mohla nebo nemusela akceptovat (a Vy mně prodat či neprodat), právě proto je to jen DOPORUČENÍ.
Jen moc nechápu, když považujete test za nespolehlivý, proč jste vlastně svého peterbalda testovala, když to není nařízení... Question
_________________
Sweet Calimero*CZ
www.sweetcalimero.cz

Mimochodem, rozhovoříme-li se o kočkách, je téměř nemožné, abychom byli považováni za osoby zcela normální. (Dan Greenberg)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Jana Babická



Založen: 17.04.2006
Příspěvky: 238
Bydliště: Plzeň

Předmět: Re: testy
PříspěvekPřitlapkováno: 6. 8. 2009 10:11:49
Odpovědět s citátem

ZdenkaP napsal:
citace:
nelze nikoho nutit dělat testy, které nejsou 100% pod záštitou organizace. Dokonce ani doporučit - výše jsme si přečetli, jak výsledek může být ošidný a jak probírání stavu jmenovytých koček může někoho poškodit. To neznamená, že chovatelé nemohou doporučovat onen - dle mého - nespolehlivý sonotest.

Paní Babická, nevím o tom, že by tu někdo někoho nutil - právě proto, že to není pod záštitou organizace. Ale doporučovat mohu komu chci, co chci - je to jen doporučení, nic víc. Kdybych si u Vás kupovala kotě, jistě mi dáte také nějaká doporučení - buď bych je mohla nebo nemusela akceptovat (a Vy mně prodat či neprodat), právě proto je to jen DOPORUČENÍ.
Jen moc nechápu, když považujete test za nespolehlivý, proč jste vlastně svého peterbalda testovala, když to není nařízení... Question


Takže - poslední příspěvk k tomuto tématu - shrnu to

DOPORUČENÉ TESTY pro jednotlivá plemena jsem sem dala proto, aby bylo vidět, že FIFe se tím zabývá, je souhrně doporučeno testovat - viz výše. Reagovala jsme na diskusní příspěvky výše - dáme návrh testovat SPHYNXE na HCM / zde je nahatá diskuse - v britkách se nevyznám / na plenárce a pod.
Také jsem zaznamenala zděšené dotazy plynoucí právě z diskuse zde - proto jsem dodala, aby diskuse nedělala zbytečnou hysterii mezi laiky.
Doporučovat jako chovatelka a soukromá osoba můžete co uznáte za vhodné. Proč ale dávat návrh na SCHK s tím, že spolehlivý test neexistuje a víme že to neprojde - to je to na co jsem chtěla upozornit - že to není jen v tom, že chovatelé nechtějí testovat.
Proč jsem testovala Very Happy sice nechápu proč bych to tady měla zveřejňovat, napsala jsem to jen proto, že ne každý zveřejňuje své testování a testovaných může být víc - ale odpovím. Otec mé peterbaldky zemřel na selhání srdce ve velmi mladém věku - NE na HCM , proto testuji - PRO SEBE - ne abych si veřejně honila triko jak jsem úžasná - prostě jen proto, že chci vědět, jestli je moje zvíře vpořádku. Názor vet. nebudu zveřejňovat - vždy ale odcházím s upozorněním, že výsledek je dnešní stav a není zárukou ničeho budoucího. Zvířata neprodávám na chov téměř žádná a tak testy ani nevytahuji - musela bych navíc novému majiteli zdůraznit, že sice mám test, ale je stejně k ničemu, protože zítra může být vše jinak a že stejně tak nezaručím, že potomek bude zdravej.
Dál nemám co dodat - snad jen testujte i doporučujte.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
fofo177



Založen: 08.09.2007
Příspěvky: 972
Bydliště: České Budějovice

Předmět: HCM
PříspěvekPřitlapkováno: 6. 8. 2009 10:20:21
Odpovědět s citátem

Myslím že to Jana napsala velice výstižně a přesně tak, jak to vystihuje situaci Smile
_________________
Olda & Felis & Charlie & Naranja & Mr. Big
http://www.mooncat.cz
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Blažková Hana



Založen: 23.03.2009
Příspěvky: 345

Předmět: Re: testy
PříspěvekPřitlapkováno: 6. 8. 2009 12:04:56
Odpovědět s citátem

Jana Babická napsal:
ZdenkaP napsal:
citace:
nelze nikoho nutit dělat testy, které nejsou 100% pod záštitou organizace. Dokonce ani doporučit - výše jsme si přečetli, jak výsledek může být ošidný a jak probírání stavu jmenovytých koček může někoho poškodit. To neznamená, že chovatelé nemohou doporučovat onen - dle mého - nespolehlivý sonotest.

Paní Babická, nevím o tom, že by tu někdo někoho nutil - právě proto, že to není pod záštitou organizace. Ale doporučovat mohu komu chci, co chci - je to jen doporučení, nic víc. Kdybych si u Vás kupovala kotě, jistě mi dáte také nějaká doporučení - buď bych je mohla nebo nemusela akceptovat (a Vy mně prodat či neprodat), právě proto je to jen DOPORUČENÍ.
Jen moc nechápu, když považujete test za nespolehlivý, proč jste vlastně svého peterbalda testovala, když to není nařízení... Question


Takže - poslední příspěvk k tomuto tématu - shrnu to

DOPORUČENÉ TESTY pro jednotlivá plemena jsem sem dala proto, aby bylo vidět, že FIFe se tím zabývá, je souhrně doporučeno testovat - viz výše. Reagovala jsme na diskusní příspěvky výše - dáme návrh testovat SPHYNXE na HCM / zde je nahatá diskuse - v britkách se nevyznám / na plenárce a pod.
Také jsem zaznamenala zděšené dotazy plynoucí právě z diskuse zde - proto jsem dodala, aby diskuse nedělala zbytečnou hysterii mezi laiky.
Doporučovat jako chovatelka a soukromá osoba můžete co uznáte za vhodné. Proč ale dávat návrh na SCHK s tím, že spolehlivý test neexistuje a víme že to neprojde - to je to na co jsem chtěla upozornit - že to není jen v tom, že chovatelé nechtějí testovat.
Proč jsem testovala Very Happy sice nechápu proč bych to tady měla zveřejňovat, napsala jsem to jen proto, že ne každý zveřejňuje své testování a testovaných může být víc - ale odpovím. Otec mé peterbaldky zemřel na selhání srdce ve velmi mladém věku - NE na HCM , proto testuji - PRO SEBE - ne abych si veřejně honila triko jak jsem úžasná - prostě jen proto, že chci vědět, jestli je moje zvíře vpořádku. Názor vet. nebudu zveřejňovat - vždy ale odcházím s upozorněním, že výsledek je dnešní stav a není zárukou ničeho budoucího. Zvířata neprodávám na chov téměř žádná a tak testy ani nevytahuji - musela bych navíc novému majiteli zdůraznit, že sice mám test, ale je stejně k ničemu, protože zítra může být vše jinak a že stejně tak nezaručím, že potomek bude zdravej.
Dál nemám co dodat - snad jen testujte i doporučujte.




dobrý den všem,
moje názory na onemocnění HCM jsou myslím naprosto totožné s Janou
Babickou. Já jsem si nechala vyšetřit kočky taky jen pro svůj dobrý pocit. Jednak abych věděla zda nemají nějaké srdeční vady a jednak abych znala stav srdečního svalu mých koček v r. 2009.
Výsledky mám uložené a budoucím majitelům je ráda ukážu když projeví zájem.
Nikdy však nemohu ručit za případnou pozitivitu potomků. Ona ta genetika je opravdu hóóódně zajímavá věda.
A pro všechny co to čtou: zkuste se podívat okolo sebe. Na FIP zemřelo daleko víc zvířat než k dnešnímu dni na HCM. Prostě to tak je, a nikdo s tím nic nemůže dělat dokud opravdu nebudou genetické testy DNA k dispozici.
V případě, že je možné mít testované 3x za sebou 3 generace v rodokmenu a potomek je stejně equivocal, tak co řeknete k tomuto???
Ráda si váš názor přečtu.
Hanka Blažková
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Jana Babická



Založen: 17.04.2006
Příspěvky: 238
Bydliště: Plzeň

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 6. 8. 2009 12:50:20
Odpovědět s citátem

Ještě objasním, proč se bojím hysterie a emocí kolem diskuse zde. Jak mnozí ví, chovám bílé siamské kočky. Hodně jsem jezdila před lety na výstavy do Nemecka. Tam požadují striktně audiometrický test. Proč, to nám vysvětila jedna chovatelka, která taky chovala bílé kočky. Ochranáři dokázali prosadit do zákona na ochranu zvířat nutnost testování bílých zvířat bez vyjímky. Pak začal hon na bílá zvířata, kdy jeden udával druhého - no pěkné to prý nebylo a byla vykastrována většina bílých zvířat. Tak končí hysterie v rukou aktivistů. Jednou nás dokonce na výstavě přepadla nějaká kontrola a museli jsme vyplňovat A4 formulář na téma problém s chovem bílých zvířat. Paradoxní na tom všem je, že bílé siamky NIKDY nejsou hluché - to je taky genetika, ale jsou bílé a basta. Kdo zažil tento test ví, co je to za ošklivý test. Jezdíme na něj přes celou republiku a já si už nyní dávám zbaběle v recepci kávu a se svým zvířetem do ordinace ani nechodím - protože to není nic příjemného - navíc když vím je to ZBYTEČNÉ Crying or Very sad Takže když se tady rozpoutává divoká diskuse jde mi trochu mráz po zádech - nechme to na odbornících. Věřím, že pro britky bude test v blízké době - je jich hodně a tak nebude problém u PEB se ho nedočkáme a u SPX to bude taky asi ještě trvat. Ale gen. testy se množí jak houby po dešti - jsou už na kdeco - uřčitě budou i na HCM.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Alena C.



Založen: 21.08.2007
Příspěvky: 209

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 6. 8. 2009 19:30:38
Odpovědět s citátem

Ale genetický test pro britky už je (HCM2), sama jsem si ho nechávala dělat a i mnozí chovatelé britek rovněž v německém Laboklinu. Jenže ani tento test není stoprocentě spolehlivý, protože se testuje pouze na jednom genu. Stejně tak jako u mainek a ragdollů ... Takže i pro něj platí, že stoprocentně pravdivý je pouze ten, který vyjde jako HCM/HCM - tedy pozitivní. Protože mutace může vzniknout i na jiných genech a to se ještě nepodařilo objevit. Takže pro mě je dosavadní genetický test jen jako pomůcka - vyjde-li negativní, nezbývá nic jiného než dál vyšetřovat každoročně sonograficky chovné kočky.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Jana Babická



Založen: 17.04.2006
Příspěvky: 238
Bydliště: Plzeň

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 7. 8. 2009 6:41:15
Odpovědět s citátem

Alena C. napsal:
Ale genetický test pro britky už je (HCM2), sama jsem si ho nechávala dělat a i mnozí chovatelé britek rovněž v německém Laboklinu. Jenže ani tento test není stoprocentě spolehlivý, protože se testuje pouze na jednom genu. Stejně tak jako u mainek a ragdollů ... Takže i pro něj platí, že stoprocentně pravdivý je pouze ten, který vyjde jako HCM/HCM - tedy pozitivní. Protože mutace může vzniknout i na jiných genech a to se ještě nepodařilo objevit. Takže pro mě je dosavadní genetický test jen jako pomůcka - vyjde-li negativní, nezbývá nic jiného než dál vyšetřovat každoročně sonograficky chovné kočky.


A to je další problém diskusí - lidé se nevyjadřují přesně a vznikne mnoho dohadů. Jak jsem psala v britkách se nevyznám. Zde se diskutuje o naháčích a o tom, že gen. test zatím neexistuje a musí se dělat sono. Měla jste tedy napsat pro nás laiky, že pro britky již existuje a v jakém je testování stádiu - to je asi nejen pro mne nová info. O situaci o MCO vím. U PEB nevěřím, vzhledem k malému počtu zvířat, že se tím někdo v bízké době bude zabýt, jiné to vidím u SPX. Ale stejně napíšu to, co nahoře - pokud není test kompletní - to znamená 100% nemůže se oficiálně doporučit/nařídit - nepíšu samozřejmě o soukromých iniciativách chovatelů.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Zuzkanka



Založen: 03.01.2007
Příspěvky: 98
Bydliště: Luká, Praha

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 7. 8. 2009 16:02:01
Odpovědět s citátem

Ja jsem byla testovat v prosinci u pana doktora Scheera v Malešovicích. Měla jsme s sebou 3kočky a testování trvalo skoro dvě hodiny. První kočku (kocoura) testoval skoro 45minut. Vyšetření proběhlo skutečně poctivě a s maximální pečlivostí.
Druhou kočku testoval asi 30minut a třetí taktéž. U té třetí vyjádřil pochybnosti o negativitě už při samotném poslechu srdeční ozvy a následně sonografickým vyšetřením pozitivitu potvrdil.
Za testování těchto třech koček jsem zaplatila 2850Kč => 950Kč za jednu.
K panu doktorovi Scheerovi budu jezdit kočky testovat i nadále, protože v jeho schopnosti věřím a věřím tomu, že ví co dělá a je ve svém oboru znalec.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
fofo177



Založen: 08.09.2007
Příspěvky: 972
Bydliště: České Budějovice

Předmět: Zkušenost s vyšetřením HCM
PříspěvekPřitlapkováno: 16. 9. 2009 17:13:26
Odpovědět s citátem

Tak má čerstvá zkušenost s vyšetřením. Byl jsem s klukama u Dr. Johanidese ve Žďáru nad Sázavou. Každého kocoura napřed zvážil, poté poslechl a pak následovalo samotné vyšetření. Felďíka který je větší kliďas vyšetřoval ve stoje, Charlie poněvadž statečně odporoval, ve stoje i v leže. Pan doktor mi vše řádně vysvětlil, mimo jiné i to, že jestli kočka leží nebo stojí je úplně jedno, důležité je zachytit obraz srdce, takže když je kočičák klidný, může být s měřením hotovo za 10 minut, pokud sebou mele, může to trvat i půl hodiny, ale poloha na to vliv nemá a výsledek je zcela přesný. Každopádně s oběma kocoury jsem byl v ordinaci cca hodinu. Certifikáty mi pan doktor pošle poštou, abych nemusel čekat. Dále říkal, že je samozřejmě rozdíl, jak velkou kočku vyšetřuje, proto se také váží. Pokud by byl výsledek nejasný, tedy s hraničícími hodnotami, čeká kocoura kontrola cca za půl roku, pokud je výsledek výborný, kontrola za dva roky. Dále ještě u jedinců u kterých je předpoklad chovu je nutný čip, jinak nemůže vydat certifikát. Jak mi tak vysvětloval, proč tomu tak je, dělalo se mi vcelku nevolno od žaludku a pomalu jsem ztratil i ty zbytky iluzí o chovatelském světě... ale to už tu bylo, že vše je jen a jen o lidech.

Jo a to hlavní bych málem zapomněl: srdíčka mají kluci jak pan doktor říkal "přímo ukázková". No ale víme co to je HCM, takže za dva roky znovu... A cena: 1000,-/ kočičák
_________________
Olda & Felis & Charlie & Naranja & Mr. Big
http://www.mooncat.cz
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
fundog



Založen: 07.01.2008
Příspěvky: 274

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 30. 9. 2009 13:10:08
Odpovědět s citátem

Máme za sebou vyšetření na HCM. Jsme negativní Wink
MVDr Hrib v Jesenici u Prahy. SUPER. Vše ochotně vysvětlil, ukázal, na kočičku hodný, klidný. Trvalo to cca 1,5 hodiny a cena 530Kč. Prý je levný, aby přiměl chovatele testovat a myslím, že dělá dobře.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Blažková Hana



Založen: 23.03.2009
Příspěvky: 345

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 1. 10. 2009 10:02:00
Odpovědět s citátem

fundog napsal:
Máme za sebou vyšetření na HCM. Jsme negativní Wink
MVDr Hrib v Jesenici u Prahy. SUPER. Vše ochotně vysvětlil, ukázal, na kočičku hodný, klidný. Trvalo to cca 1,5 hodiny a cena 530Kč. Prý je levný, aby přiměl chovatele testovat a myslím, že dělá dobře.

hezký den všem,
u vyšetření malé Camilly jsem byla přítomna čistě ze zajímavosti. Měla jsem možnost vidět práci dr. Nováka na Jaggy, měla jsem možnost být přítomna vyšetření cardiologem v Rakousku a velmi mne zajímalo porovnat tato vyšetření s vyšetřením dr. Hribem v Jesenici.
Vřele všem doporučuji. Je velmi pečlivý, trpělivý a vše naprosto dokonale vysvětlí. Byla jsem fakt velmi mile překvapena.
Postup vyšetření se od výše zmiňovaných dvou lékařů nijak nelišil. A opravdu "za hubičku"!
Hanka Blažková
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
tatiana



Založen: 30.09.2007
Příspěvky: 2163
Bydliště: Plzeňský kraj

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 27. 2. 2012 22:31:18
Odpovědět s citátem

A zkušenosti s dr. Mužíkem z plzeňského Vedilabu někdo nemáte? Máme tam jet teď v pátek a nejsem si jistá....nikde jsem o něm nenašla zmínku.
_________________
Tatiana, Claudius, Čuk, Gek, Baldík, Šantí, Bivoj, Fay, Max, Bejby a Adam-in memoriam

http://www.prestickekocenky.cz
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
fofo177



Založen: 08.09.2007
Příspěvky: 972
Bydliště: České Budějovice

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 27. 2. 2012 23:30:09
Odpovědět s citátem

Tedy sphynxomilové, nechci vám do toho kecat, ale v "české" databázi HCM, kočky Adélky, jsou celkem čtyři kočky a z toho dvě moje. To se nestydíte???
_________________
Olda & Felis & Charlie & Naranja & Mr. Big
http://www.mooncat.cz
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
carol0



Založen: 23.01.2011
Příspěvky: 56

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 28. 2. 2012 22:15:19
Odpovědět s citátem

fofo177 napsal:
Tedy sphynxomilové, nechci vám do toho kecat, ale v "české" databázi HCM, kočky Adélky, jsou celkem čtyři kočky a z toho dvě moje. To se nestydíte???


Oldo, je dlouho co jsem četla toto vlákno, ale nepsal tu někdo jak je to s tou databází zdlouhavé?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Zobrazit příspěvky z předchozích:   

Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další



Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Přejdi na:  

Reklama

Nejčtenější

1
RSS kanály (55x)
2
Kdy je možné odebrat kotě od kočky? A proč ... (29x)
3
Tristis eris, si solus eris - Bude Ti teskno, ... (24x)
4
Britská krátkosrstá kočka (24x)
5
Seznam hřbitovů pro zvířata, krematorií ... (23x)
6
Mňoukání a štěkání (22x)
7
Kočičí jména (19x)
8
Mrouskání kočky (říje) (18x)
9
Fotočlánek: Kočičí tetování trochu jinak (18x)

Víte, že...

Víte, že základní informace najdete v části stránek Kocouřovy rady?


Další pomoc Vám může poskytnout naše veterinární poradna.
Kocouřova veterinární poradna Reklama
E-mňauněte nám

Reklama

Modrý kocouř.cz (c)

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube
Top