Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se!
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

koťátka


<< Zobrazit předchozí téma | Zobrazit následující téma >>  
Autor Zpráva
J. Babická
Anonymní





Předmět: koťátka
PříspěvekPřitlapkováno: 8. 2. 2007 10:19:22
Odpovědět s citátem

Hezký den,
za 5 týdnů očekávme koťátka peterbaldů, vše konzultuji s původní chovatelkou v Rusku, ale moc ráda bych i nějaké rady a tipy od Vás tady. Třeba mě trápí, jestli koťátka víc než ostatní / mám siamky / zahřívat a pod. Musím říct, že jsem už nějaké to kotě odrodila - siamky jsou vesměs dobré matky a dobře rodí - ale tohle je pro mne nové a mám trochu strach. Jediné, co mne uklidňuje, že je tam siamská krev a je to vlastně trochu siamka Laughing
Odpovědět 
Karolina Leitnerova



Založen: 02.02.2006
Příspěvky: 361
Bydliště: La Maison De Lions

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 10. 2. 2007 15:29:43
Odpovědět s citátem

Siamská krev sice v žilách Peterbaldů koluje, ale siamské chlupy Peterbaldy nechrání. Wink
Každé mládě, lidské i kočičí, nemá do určitého věku úplně vyvinutou termoregulaci. "Obyčejná" chlupatá koťátka mají kožíšek, který chrání jak před prochladnutím, tak před přehřátím. Naháčci jsou bez tohoto ochranného oblečku náchylnější i nanepatrné výkyvy teploty. Při prochladnutí dochází ke zpomalení metabolizmu a podchlazená koťata přestávají sát. Tukové zásoby mají mizivé a tělo začne velmi rychle odbourávat zbytky cukru z krve a pak se vrhne na glykogen v játrech. Kotě bez příjmu energie rychle slábne a umírá. Mluvíme o hodinách, ne dnech.
Přehřáté kotě se intenzivněji dehydratuje, opět tělo nemá ani moc zásob vody. Při větší dehydrataci se zahušťuje krev, snižuje tlak a kotě slábne. Slabé kotě nesaje. Navíc se při zvýšené telpotě snáze množí viry a bakterie.
Z toho plyne, že udržet správnou teplotu je, společně s dalšími věcmi, pro zdárný odchov naháčků klíčové.
Držíme Ivance palce a pacičky.
_________________
Karolina
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
J.B.
Anonymní





Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 10. 2. 2007 16:16:17
Odpovědět s citátem

Karolina Leitnerova napsal:
Siamská krev sice v žilách Peterbaldů koluje, ale siamské chlupy Peterbaldy nechrání. Wink
Každé mládě, lidské i kočičí, nemá do určitého věku úplně vyvinutou termoregulaci. "Obyčejná" chlupatá koťátka mají kožíšek, který chrání jak před prochladnutím, tak před přehřátím. Naháčci jsou bez tohoto ochranného oblečku náchylnější i nanepatrné výkyvy teploty. Při prochladnutí dochází ke zpomalení metabolizmu a podchlazená koťata přestávají sát. Tukové zásoby mají mizivé a tělo začne velmi rychle odbourávat zbytky cukru z krve a pak se vrhne na glykogen v játrech. Kotě bez příjmu energie rychle slábne a umírá. Mluvíme o hodinách, ne dnech.
Přehřáté kotě se intenzivněji dehydratuje, opět tělo nemá ani moc zásob vody. Při větší dehydrataci se zahušťuje krev, snižuje tlak a kotě slábne. Slabé kotě nesaje. Navíc se při zvýšené telpotě snáze množí viry a bakterie.
Z toho plyne, že udržet správnou teplotu je, společně s dalšími věcmi, pro zdárný odchov naháčků klíčové.
Držíme Ivance palce a pacičky.


Můžu vyzvídat, jak udržuje teplotu u koťátek vy? Já mám - el. dečky pro kočky, potom mám nahřívací disky, které drží teplotu kolem 50ti stupňů stupňů cca 5-7 hodin. Také jsem se dívala na další ohřívací el. dečky - které mají teplotu od 28 do 38 stupňů. V bytžě máme tam, kde je Ivanka teplotu cca 24 stupňů s tím, že se může ohřát buď v pelíšku nad radiátorem, nebo v pelíšku s dekou. Já věděla, že to bude větší problém i když musím podotknout - naši peterbáldci - dáli Pán Bůh - budou mít nějakou srst, protože tatík je osrstěný siamák. Ale nebude to plnohodnotný kožíšek jako u simek. Laughing Do narození je ještě víc než měsíc a já už mám trému, jakou jsem měla při prvním porodu mých koček. Děkuji za držení palečků.
Odpovědět 
Karolina Leitnerova



Založen: 02.02.2006
Příspěvky: 361
Bydliště: La Maison De Lions

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 11. 2. 2007 13:09:18
Odpovědět s citátem

Dospělí naháčci nemají s teplotou problém. U nás máme okolo 20-21°C, někdy trochu více, ale když při vichřici vypli elektriku, spadla teplota až na 17°C. Kočičáci to zvládli bez následků (nachlazení).

U dospělých koček je to otázka vrozené imunity a otužilosti. Krátkodobé výkyvy kočka zvládne. Vzpomeňte na fotky Sphynx kocoura Robina brodícího se ve sněhu.

Imunitní odolnost je mj. dána i genetickou diverzitou, příbuzenská plemenitba může imunitu oslabit, protože se zmenší různorodost genů které si kočičák nese ve své DNA výbavě.

Za běžného režimu je dobré, aby měl naháček na výběr a mohl si sám zvolit teplotu, která mu momentálně vyhovuje. Oni se nejen zahřívají (zahrabou do peřin, nalezou na topení, pod deku na sedačce nebo pelíšku...), ale občas se i chladí, leží třeba natažení na studené dlažbě, a to nejen v létě.

Kdysi jsem, jako vystrašený začátečník, el. dečky používala nejen pro koťata, ale i pro dospěláky. Pak jsem ale došla k závěru, že tím naháčky spíše zchoulostivím a postupně jsem dospělé kočičáky začala zvykat na nižší teploty. Totéž platí pro používání oblečků (vyjímka je opravdový chlad nebo cestování).

U větších koťátek můžete pozorovat, pokud je el. dečka jen na polovině pelíšku, že si podle potřeby přelézají na teplejší nebo chladnější část. Jinak je to s nahatými miminky. Koťátka si, do určitého věku, nedokáží ani sama vybrat jaká teplota jim vyhovuje. U menších miminek je to otázka kontroly a stabilizace prostředí, pravidelná kontrola, jak miminka prospívají a přibývají na váze, jakou mají kůži, jak se pohybují, jak dýchají... ovlivní to i množství koťat ve vrhu, nebo kolik času s nimi maminka tráví. Je to velmi individuální, a je to spíše otázka citu, zkušenosti a rychlosti, kdy a jak v danné situaci zakročit. Nelze jednoduše říct, použijte dečku a nastavte na tu a tu teplotu. Osobně někdy el.dečku pod koťata dávám, někdy ne. Občas ji, podle potřeby vypínám, nebo snižuji výkon. Je pravdou, že po určité období z koťat, ve dne v noci, téměř nespustím oči.
_________________
Karolina
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Jana Babická



Založen: 17.04.2006
Příspěvky: 238
Bydliště: Plzeň

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 11. 2. 2007 17:16:17
Odpovědět s citátem

Karolina Leitnerova napsal:
Dospělí naháčci nemají s teplotou problém. U nás máme okolo 20-21°C, někdy trochu více, ale když při vichřici vypli elektriku, spadla teplota až na 17°C. Kočičáci to zvládli bez následků (nachlazení).

U dospělých koček je to otázka vrozené imunity a otužilosti. Krátkodobé výkyvy kočka zvládne. Vzpomeňte na fotky Sphynx kocoura Robina brodícího se ve sněhu.

Imunitní odolnost je mj. dána i genetickou diverzitou, příbuzenská plemenitba může imunitu oslabit, protože se zmenší různorodost genů které si kočičák nese ve své DNA výbavě.

Za běžného režimu je dobré, aby měl naháček na výběr a mohl si sám zvolit teplotu, která mu momentálně vyhovuje. Oni se nejen zahřívají (zahrabou do peřin, nalezou na topení, pod deku na sedačce nebo pelíšku...), ale občas se i chladí, leží třeba natažení na studené dlažbě, a to nejen v létě.

Kdysi jsem, jako vystrašený začátečník, el. dečky používala nejen pro koťata, ale i pro dospěláky. Pak jsem ale došla k závěru, že tím naháčky spíše zchoulostivím a postupně jsem dospělé kočičáky začala zvykat na nižší teploty. Totéž platí pro používání oblečků (vyjímka je opravdový chlad nebo cestování).

U větších koťátek můžete pozorovat, pokud je el. dečka jen na polovině pelíšku, že si podle potřeby přelézají na teplejší nebo chladnější část. Jinak je to s nahatými miminky. Koťátka si, do určitého věku, nedokáží ani sama vybrat jaká teplota jim vyhovuje. U menších miminek je to otázka kontroly a stabilizace prostředí, pravidelná kontrola, jak miminka prospívají a přibývají na váze, jakou mají kůži, jak se pohybují, jak dýchají... ovlivní to i množství koťat ve vrhu, nebo kolik času s nimi maminka tráví. Je to velmi individuální, a je to spíše otázka citu, zkušenosti a rychlosti, kdy a jak v danné situaci zakročit. Nelze jednoduše říct, použijte dečku a nastavte na tu a tu teplotu. Osobně někdy el.dečku pod koťata dávám, někdy ne. Občas ji, podle potřeby vypínám, nebo snižuji výkon. Je pravdou, že po určité období z koťat, ve dne v noci, téměř nespustím oči.

Laughing pomoc, já potřebuju konkrétní údaje Laughing Pravě jedu z veteriny a hledali jsme, při jaké teplotě koťata držet. Nalezli jsme jen teplotu pro štěňata a to pozor - 30stupňů, což se nám oběma zdálo moc. Veteriářka prý bude ještě hledat, ale prý by volila teplotu jako pro kojence.
Imunita - no musím říct, že všechny naše kočičáky postihl jakýsi vleklý, dlouhodobý zánět očí - laboratoř nedokázala identifikovat co to je! Jediný, kdo vyvázl naprosto bez projevů nemoci byla naš Ivanka z deseti příbuzenskej Laughing Je to pro mne neuvěřitelné a těžko pochopitelné, protože jsem čekala, že právě ona to odnese nejvíc. Takž já bych tu příbuzenskou plmenitbu tak nezatracovala - tady je vidět, že byli použiti zdraví jednici. Ivanka absolvovala před nakrýtím i vyšetření srdce - v této době je to v pořádku - Plzeň má také šikovného a zkušeného kardiologa. Manžela jsem pověřila instalací teplotního čidla do porodnice / ta se chystá také nová, zcela omyvatelná / a vymýšlí topeníčko - doufám, že nebudu hlásit uvařená miminka Laughing
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Karolina Leitnerova



Založen: 02.02.2006
Příspěvky: 361
Bydliště: La Maison De Lions

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 11. 2. 2007 18:00:46
Odpovědět s citátem

Jana Babická napsal:


pomoc, já potřebuju konkrétní údaje

všechny naše kočičáky postihl jakýsi vleklý, dlouhodobý zánět očí - laboratoř nedokázala identifikovat co to je! Jediný, kdo vyvázl naprosto bez projevů nemoci byla naš Ivanka z deseti příbuzenskej Laughing Je to pro mne neuvěřitelné a těžko pochopitelné, protože jsem čekala, že právě ona to odnese nejvíc. Takž já bych tu příbuzenskou plmenitbu tak nezatracovala - tady je vidět, že byli použiti zdraví jednici.


Přesnou teplotu neměřím, myslím si, že to může být dost zavádějící. Paní doktorka Říhová, ve své knize o chovu koček, udává teplotu pro odchov koťat 30°C v prvním týdnu, 27-29°C v druhém a třetím týdnu a ve čtvrtém týdnu už jen 21°C. Docela by mě zajímalo, jestli chovatelé teplotu v kotěcí porodnici měří a dodržují.

Jak říkám, já se spíše orientuji podle citu. Nebudu zarputile dodržovat nějakou teplotu, když vidím, že kotě se zjevně dehydratuje a teplota je příliš vysoká, jestli rozumíte, co chci říct. Jsme zpět na začátku... tím, že Sphynxové nemají tu ochrannou vrstvu chlupů, je potřeba věnovat zvýšenou pozornost vlivu prostředí a toto operativně přizpůsobit.

Co se týká očního zánětu. Podívejte se na to z druhé strany. Nemůže být Ivanka skrytým nositelem nějaké choroby na kterou má už sama protilátky, kdežto Vaše původní osazenstvo ne a proto je to zkolilo?

Problematika imunity... neříkám, že automaticky všechny kočky z příbuzenské jsou více náchylné než kočky zcela nepříbuzné. Ale snížená životaschopnost a odolnost jsou jedny z projevů inbrídingové deprese.

Mimochodem téma příbuzenské, zda ano či ne, jaké kočky se pro tuto chovatelskou metodu hodí a jaké ne, je na dlouhou a vášnivou diskuzi. Wink
_________________
Karolina
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Karolina Leitnerova



Založen: 02.02.2006
Příspěvky: 361
Bydliště: La Maison De Lions

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 11. 2. 2007 18:27:06
Odpovědět s citátem

Jana Babická napsal:
... všechny naše kočičáky postihl jakýsi vleklý, dlouhodobý zánět očí - laboratoř nedokázala identifikovat co to je! ...


Jak se infekce očí projevuje? Co všechno jste testovali? Dělal se PCR test? (nejblíže ho udělají ve Vídni)

Laborka by měla odhalit bakteriální infekci, Mykoplasmu a Chlamydie (mikroorganismy) nebo plísňové infekce... a rovnou udělat test resistence antibiotik.

Špatně se diagnostikuje (a na antibiotika nereaguje) zánět očí způsobený viry (herpesvirus, calcivirus, reovirus).
_________________
Karolina
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Jana Babická



Založen: 17.04.2006
Příspěvky: 238
Bydliště: Plzeň

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 11. 2. 2007 18:56:59
Odpovědět s citátem

Karolina Leitnerova napsal:
Jana Babická napsal:
... všechny naše kočičáky postihl jakýsi vleklý, dlouhodobý zánět očí - laboratoř nedokázala identifikovat co to je! ...


Jak se infekce očí projevuje? Co všechno jste testovali? Dělal se PCR test? (nejblíže ho udělají ve Vídni)

Laborka by měla odhalit bakteriální infekci, Mykoplasmu a Chlamydie (mikroorganismy) nebo plísňové infekce... a rovnou udělat test resistence antibiotik.

Špatně se diagnostikuje (a na antibiotika nereaguje) zánět očí způsobený viry (herpesvirus, calcivirus, reovirus).


Je to zánět spojivkového vaku - na rohovce není nic. Zasaženo bylo vždy jen jedno oko. Laboratoř zkoumala bakterie, chlamidii, herpes virus, protilátky na viry a taky protilátky na alergie. Víc neumí. Nikde nic, dokonce jsem byla v podezření, že simulujeme Laughing pak jsem si zánět přenesla do očí i já, což prý není možné, nicméně je to tak - lidké oční netestuje nic - zkouší. Na kočkách i na mě bylo vyzkoušeno snad všechno a nic nezabíralo. Nakonec jsem dostala nové atb Fucitalmic - to se teprve zkouší a to mi pomohlo - léčba více než dva měsíce. Laboratoř u koček jsme dělali 1.11. a ještě se se zánětem potýkáme. Jedno mé kotě má oko pořád červené, dokonce jsem nasadili kapky, které potlačují imunitní reakci v oku - pořád červené. Ale myslím, že kotě je i alergické na něco z očních kapek - takže teď jsem všechno vysadila, omývám jen převařenou vodou a doufám.
Nikdo si s tím nevěděl rady Crying or Very sad a nebyla jsem sama, kdo měl tyhle oční probléy. Pátrala jsem po nějaké souvislosti - účast na výstavách a pod. NIC - měli to chovatelé, co na výstavách byli, ale i ti co seděli doma, také místa výskytu byla dost vzdálená od sebe a dokonce jsem zaznamenala tento problém v zahraničí. Ale naše Ivanka nahatá, která má extrémně úzké oko a u které jsem zánět řešila v době, kdy jsem si ji přivezla je zdravá a přitom je tohle záhadné onemocnění 100%přenosné. Jsem opravdu mile překvapená její odolností.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Jana Babická



Založen: 17.04.2006
Příspěvky: 238
Bydliště: Plzeň

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 11. 2. 2007 19:09:23
Odpovědět s citátem

Co se týká očního zánětu. Podívejte se na to z druhé strany. Nemůže být Ivanka skrytým nositelem nějaké choroby na kterou má už sama protilátky, kdežto Vaše původní osazenstvo ne a proto je to zkolilo?

Myslím, že to Ivanka nepřenáší. Její problém byl - jakoby ječná zrna po celé délce víčka - to diagnostikoval p. Beránek a zánět byl velmi rychle vyléčen - atb na něj působilo. To, že na tento zánět atb. nepůsobí podle mne svědčí o tom, že se jedná o nějaký vir - možná nějaká nová mutace ??
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Karolina Leitnerova



Založen: 02.02.2006
Příspěvky: 361
Bydliště: La Maison De Lions

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 11. 2. 2007 19:56:14
Odpovědět s citátem

Jana Babická napsal:
Myslím, že to Ivanka nepřenáší. Její problém byl - jakoby ječná zrna po celé délce víčka - to diagnostikoval p. Beránek a zánět byl velmi rychle vyléčen - atb na něj působilo. To, že na tento zánět atb. nepůsobí podle mne svědčí o tom, že se jedná o nějaký vir - možná nějaká nová mutace ??


Rozhodně bych nechtěla doktoru Beránkovi fušovat do řemesla. Určitě ví, co dělá Smile K viróze se může přidat sekundární bakteriální infekce. Tu správnými antibiotiky můžeme vyléčit úspěšně.
Viry mají jednoduchý řetězec a velmi snadno mutují.
_________________
Karolina
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Karolina Leitnerova



Založen: 02.02.2006
Příspěvky: 361
Bydliště: La Maison De Lions

Předmět: Re: koťátka
PříspěvekPřitlapkováno: 24. 3. 2007 14:16:57
Odpovědět s citátem

J. Babická napsal:
Hezký den,
za 5 týdnů očekávme koťátka peterbaldů,


Už máte koťátka? Dopočítala jsem se, že už je to 6 týdnů!
_________________
Karolina
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Jana Babická



Založen: 17.04.2006
Příspěvky: 238
Bydliště: Plzeň

Předmět: Re: koťátka
PříspěvekPřitlapkováno: 25. 3. 2007 19:45:24
Odpovědět s citátem

Karolina Leitnerova napsal:
J. Babická napsal:
Hezký den,
za 5 týdnů očekávme koťátka peterbaldů,


Už máte koťátka? Dopočítala jsem se, že už je to 6 týdnů!


Crying or Very sad Ano koťátek jsme se dočkali, kočička výborně rodila i se starala o koťátka po porodu. Bohužel měla málo mléka a po deseti dnech se mléko ztratilo úplně. Bohužel nemám čas koťátka uměle krmit a tak jsme o ně přišli. Je mi to líto, ale abych pravdu řekla, očekávala jsem nějaké problémy, takže úplně překvapená nejsem. Příště Ivanku nakryjeme až když budu mít březí další kočku a tudíž kojnou, protože siamky jsou velmi dobré matky a dobře kojí tak snad. J.B.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
payushka



Založen: 11.02.2006
Příspěvky: 273
Bydliště: Cheb

Předmět: Re: koťátka
PříspěvekPřitlapkováno: 26. 3. 2007 11:52:56
Odpovědět s citátem

Jana Babická napsal:
Karolina Leitnerova napsal:
J. Babická napsal:
Hezký den,
za 5 týdnů očekávme koťátka peterbaldů,


Už máte koťátka? Dopočítala jsem se, že už je to 6 týdnů!


Crying or Very sad Ano koťátek jsme se dočkali, kočička výborně rodila i se starala o koťátka po porodu. Bohužel měla málo mléka a po deseti dnech se mléko ztratilo úplně. Bohužel nemám čas koťátka uměle krmit a tak jsme o ně přišli. Je mi to líto, ale abych pravdu řekla, očekávala jsem nějaké problémy, takže úplně překvapená nejsem. Příště Ivanku nakryjeme až když budu mít březí další kočku a tudíž kojnou, protože siamky jsou velmi dobré matky a dobře kojí tak snad. J.B.


Kotatek je mi moc lito Crying or Very sad Musi to byt strasne,kdyz vam umre nekolik tvorecku najednou,mne ted stacila jedna kocicka a jeste ted mam obcas nocni mury Sad
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Kicki



Založen: 07.03.2005
Příspěvky: 76
Bydliště: Dubí u Teplic

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 26. 3. 2007 16:36:00
Odpovědět s citátem

Paní Babická, nezlobte se, že jitřím Vaše rány ohledně ztráty koťátek. Ale není mi nějak jasný Váš obrat, že "nemáte čas koťátka uměle krmit, tak jste o ně přišli". To jste se nepokusila koťátka zachránit, že byste si třeba vzala dovolenou nebo tak něco? Nějak si nedovedu představit, že bych nechala koťátka umřít hlady bez pokusu o záchranu. Navíc ve věku 10 dní, což sice není hodně, ale už ani málo. To kdybych je měla nosit do práce v batohu, tak bych to aspoň zkusila. A nechci si dělat názor bez toho, abych se zeptala na podrobnosti. A asi nebudu jediná, koho to překvapilo resp. zaskočilo ...
_________________
Kicki + Kenny, Maggie a Barnabáš
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Jana Babická



Založen: 17.04.2006
Příspěvky: 238
Bydliště: Plzeň

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 26. 3. 2007 18:55:52
Odpovědět s citátem

Kicki napsal:
Paní Babická, nezlobte se, že jitřím Vaše rány ohledně ztráty koťátek. Ale není mi nějak jasný Váš obrat, že "nemáte čas koťátka uměle krmit, tak jste o ně přišli". To jste se nepokusila koťátka zachránit, že byste si třeba vzala dovolenou nebo tak něco? Nějak si nedovedu představit, že bych nechala koťátka umřít hlady bez pokusu o záchranu. Navíc ve věku 10 dní, což sice není hodně, ale už ani málo. To kdybych je měla nosit do práce v batohu, tak bych to aspoň zkusila. A nechci si dělat názor bez toho, abych se zeptala na podrobnosti. A asi nebudu jediná, koho to překvapilo resp. zaskočilo ...


Bohužel nejsem zaměstnanec s výhodami dovolené a tak musím své nasmlouvané zakázky plnit a obhajoba, že musím krmit koťátka a já nemohu splnit zakázku by rozhodně neprošla. Jó, zaměstnanci, ti se maj - mají nárok na dovolenou, nebo mohou mít koťata v práci / jak zajistit stálou teplotu, čištění koťat atd. /
Za druhé - nejsem moc pro umělé odchovávní koťátek, myslím, že příroda ví, lépe co dělá , líp než my, lidé, kteří to řešíme navíc emocemi.
Koťátka neodešla v deseti dnech, ale postupně a u posledního jsem myslela a doufala, že krmení v době, kdy je to možné bude stačit - nestačilo.
Navíc, neznám linie z kterých kočička pochází a tak tam můžou být jiné zdravotní problémy - tak to v životě chodí, že některá koťátka prostě nevydrží, to chovatel ví a musí se s tím smířit. Minulý rok jsem mluvila s velmi zkušeným, belgickým chovatelem - přišel o celé dva vrhy peterbaldů a proto vím, že je to někdy těžké - s tím jsem do toho šla. moje kamarádka nedávno krmila koťata po dvou hodinách a sama po třech kojila dítě - o všechna koťátka stejně přišla. Kdo si myslí, že odchovat koťata, pokud je příroda proti, je snadné - nechť zkusí - ono o tom mluvit je tak snadné. Věřím, že to jde, ale ne vždy. Já osobně budu volit cestu náhradní kojné kočky, než umělý odchov koťat a i tak se to nemusí podařit.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Karolina Leitnerova



Založen: 02.02.2006
Příspěvky: 361
Bydliště: La Maison De Lions

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 27. 3. 2007 17:37:49
Odpovědět s citátem

Jana Babická napsal:


Bohužel nejsem zaměstnanec s výhodami dovolené ....

Za druhé - nejsem moc pro umělé odchovávní koťátek, myslím, že příroda ví, lépe co dělá , líp než my, lidé, kteří to řešíme navíc emocemi.....

Navíc, neznám linie z kterých kočička pochází a tak tam můžou být jiné zdravotní problémy - tak to v životě chodí, že některá koťátka prostě nevydrží, to chovatel ví a musí se s tím smířit. Minulý rok jsem mluvila s velmi zkušeným, belgickým chovatelem - přišel o celé dva vrhy peterbaldů .... .


Samozřejmě mi je líto koťátek, někdy i přes veškerou snahu, se to stane. Nemám v úmyslu pranýřovat paní Babickou a hodnotit, jestli a jak a co měla udělat pro záchranu koťátek. To, co budu psát berte, prosím, obecně.

Otazka je, proč se to stalo. Těch důvodů je více, ale "normální" jev to není. Neznám situaci u Peterbaldů, ale zdraví Sphynxové z dobrých linií, dobře živení a v dobré zdravotní a psychické kondici nemívají problém tohoto rázu (úplná ztráta mléka, úhyn celého vrhu z neznámých příčin).

Mluvilo se tady před časem o možnosti virózy, i toto mohl být důvod. Svou roli může hrát i stres v období porodu a po něm. Mnoho Sphynxů třeba neporodí bez přítomnosti majitele a jeho přítomnost je uklidňuje i po porodu. Další věc, ve které jsou Sphynxové specifičtí od jiných plemen. Když rodila Night, byla několik dnů před porodem oddělená od ostatních v ložnici. Byla jsem s ní většinu času, byla klidná, vyvalovala se v pelíšku a zdálo se, že jí je jedno, zda s ní jsem, nebo ne. Ale jak pustila zátku a trochu vody, "vyšplhala" se na mě, dala mi packy kolem krku a už neslezla. Když jsem opouštěla místnost, byť jen na záchod, najíst se, a nebo postarat o ostatní kočky, stála za dveřmi a naříkavě mňoukala. Takže jsem s ní na klíně (a beze spánku) strávila dalších 38 hodin. Pak mi pustila všechnu plodovou vodu do klína a tam porodila i všechna koťata. Nevím, co by se stalo, kdybych neměla tu možnost s ní, a pak s koťátky zůstat.
Když jsem začala Sphynxe chovat, velmi brzy jsem pochopila, že chov a náročné zaměstnání nejdou dost dobře dohromady. I za cenu snížení příjmů, nejistoty a sbohem kariéře, jsem šla na volnou nohu, kdy jsem pánem svého času a mohu se podřídit potřebám koček. Je pravda, že tohle řešení si nemůže každý dovolit, ale je nutné zvážit, než se člověk pro tak náročnou věc, jakou je chov naháčků rozhodne, zda se bude moci kočkám a koťatům plně venovat. Časovým, fyzickým i psychickým možnostem chovatele by mělo odpovídat i množství koček v domácnosti i počet vrhů. To ostatně upravuje i zákon na ochranu zvířat proti týrání a vyhláška na ochranu zvířat při chovu, veřejném vystoupení a svodu, ale především je to na morální zodpovědnosti chovatele.
Aby platili nebozí tvorečci svými životy za to, že chovatel na ně nemá čas, je vůči nim přinejmenším nefér.

S neznalostí linií... to říká hodně nováčků, ale také je úsloví, neznalost neomlouvá. Kdo nesplní "domácí úkol" při hledání Sphynxe (platí to ale i pro jiná plemena), ať už mazlíka nebo do chovu, může skončit se zvířetem se zdravotními problémy. To, co třeba ušetřil na pořizovací ceně, doplatí (a často hodně přeplatí) veterináři.
U Sphynxů je to hlavně HCM, ale některé linie mají slabší imunitu, zálomky, kýlu, problémy se zabřeznutím, porodem (rodí opakovaně císařem), občas se vyskytuje dědičná urticaria pigmentosa a u Don Sphynxů je např. častější výskyt očního onemocnění entropion... aj.

Další důkaz toho, že chov není "legrace" Sad
_________________
Karolina
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Jana Babická



Založen: 17.04.2006
Příspěvky: 238
Bydliště: Plzeň

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 27. 3. 2007 19:34:35
Odpovědět s citátem

S tím co píše Karolína lze souhlasit - mám jen několik poznámek. Stává se poměrně často, že kočička ztratí mléko stejně, jako se to stává u lidí / mě osobně se to také stalo / .
O umělému odchovu - nejsem jeho zástánce a můžete mě klidně kamenovat. Pokud kočička a koťata nejsou dost silná a není schopnost jejich přirozeného odchovu je něco špatně. Moje vet říká, že u domácáí kočky je velký úhyn koťat, ztímco my, chovatelé zachraňujeme i slabá koťata a tím kočky vlastně celkově oslabujeme a to není dobře. Zachraňujeme to, co by v přírodě normálně nepřežilo. Já s ní souhlasím.
To, že někdo přijde o celý vrh není zase tak ojedinělé, z poslední doby znám několik takových případů a jedná se o kočky které koťata měly i o prvničky. Na případnou virózu jsem také myslela, proto jsem před narozením koupila dermicidní lampu i čističku vzduchu s UV světlem - myslím, že jsem nic nezanedbala, ale je možné, že jsem viry prostě nezničila. S Ivankou jsem rodila celou dobu a tu noc kariéru pověsila na hřebík Laughing Zaměstnání - bohužel musím přednostně živit děti Laughing a doposud šlo skloubit " kariéru " Laughing i můj minichov. Já osobně odchovávám minimum koťat a produkce koťat není úplně moje priorota. Na naháčky jsem se těšila / mimochodem byly velmi chlupatí, víc než siamečky a vypadali jak beránci / ale pokud to nepůjde přirozenou cestou, budu mít krásného, nahatého, ruského mazlíčka, kterého jsem si velmi přála. To je věc se kterou jsem i počítala. Taky jsem smutná, ale rozhodně to úplně tak nedramatizuju - příroda prostě řekla ne, já osobně udělal to, co jsem mohla / mimo oxitocinu, který jsem asi mohla využít - on podporuje tvorbu mléka /. To vidím jako jedinou chybu - tedy mimo toho, že musím živit rodinu a moje zakázky / akce / mají pevné, neodvolatelné termíny.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Karolina Leitnerova



Založen: 02.02.2006
Příspěvky: 361
Bydliště: La Maison De Lions

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 29. 3. 2007 15:19:06
Odpovědět s citátem

Jana Babická napsal:


1. O umělému odchovu - nejsem jeho zástánce a můžete mě klidně kamenovat. .....

2. Moje vet říká, že u domácáí kočky je velký úhyn koťat, ztímco my, chovatelé zachraňujeme i slabá koťata a tím kočky vlastně celkově oslabujeme a to není dobře. Zachraňujeme to, co by v přírodě normálně nepřežilo. Já s ní souhlasím. ...

3.To, že někdo přijde o celý vrh není zase tak ojedinělé, z poslední doby znám několik takových případů ...

4. Na případnou virózu jsem také myslela, proto jsem před narozením koupila dermicidní lampu i čističku vzduchu s UV světlem - myslím, že jsem nic nezanedbala, ale je možné, že jsem viry prostě nezničila. ...


1. Umělým odchovem by se dalo označit i to, že se použije náhradní matka. Wink Pokud chceme být důslední, v přírodě je i tohle nepřirozené. Neříkám, že jsem nikdy boj nevzdala, neříkám ani, že by se mělo zachraňovat za každou cenu vše. Řekla bych, že je potřeba každý případ posuzovat zvlášť, a podle toho se také zachovat.

2. Ano, v přírodě nepřežije zdaleka tolik koček jako doma, kde je "léčíme, ošetřujeme, krmíme špičkovými krmivy a často si sami utrhneme masíčko od huby Smile , dopujeme vitamínky a dobrůtkami, zkrátka rozmazlujeme..." Pan Doc. Knotek uvádí, že ve venkovní populaci koček se (z mnoha různých důvodů- nemoci, nedostatečná výživa, úrazy...) dožije roku věku pouze 20% narozených koťat. Průměrná "životnost" venkovní kočky je prý asi 3 roky! V domácích chovech dle různých zdrojů přežije rok asi 90% (tedy úmrtnost je asi 10%) a kočky se dožívají 15ti i více let.
Pokud byste to brala "in absurdum", pak nepůjdete k vetovi ani s obyčejnou rýmou a kočku necháte trpět nebo při horší nemoci zdechnout. S venkovní kočkou přece k vetovi také málokdo chodí. Já bych nad uměle odchovanými koťaty nelámala hůl. Koťata, kterým trochu pomůžeme, aby přežila, mohou být dobrými mazlíky a do chovu stejně jdou jen ti po všech stránkách, tudíž i po zdravotní stránce, nejlepší. (teda u některých chovatelů... jinak vše co má 4 nohy, ocas a nemá zálomek hihihi... ) Koťata vážně nemocná nebo s některými defekty neslučujícími se s životem, stejně nepřežijí, ať děláme cokoliv. Crying or Very sad

3.Nevím, s jakými chovateli (a jakými plemeny) příjdete do styku, o celých vymřetých vrzích slýchávám málokdy a to mám blízké přátele s různými plemeny.

4. Z prostředí se možná viry odstranily dobře, ale kočka s některými virovými onemocněními se může stát celoživotním bezsymptomatickým přenašečem. Rolling Eyes
_________________
Karolina
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Jana Babická



Založen: 17.04.2006
Příspěvky: 238
Bydliště: Plzeň

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 30. 3. 2007 11:05:10
Odpovědět s citátem

3.Nevím, s jakými chovateli (a jakými plemeny) příjdete do styku, o celých vymřetých vrzích slýchávám málokdy a to mám blízké přátele s různými plemeny.

4. Z prostředí se možná viry odstranily dobře, ale kočka s některými virovými onemocněními se může stát celoživotním bezsymptomatickým přenašečem. Rolling Eyes[/quote]

Do styku přijdu s chovateli různých plemen, ale jmenovat je zde nebudu, protože jsou některá i málopočetná = lehce identifikovatelná a nebudu riskovat, aby chovatelé byli obviněni, že nědělali, maximum, že mají špatné, neprověřené linie a pod. Ale psala jsem o belgickém chovateli / sphynx a peterbald / , který přišel o dva vrhy peterbaldů a nijak se tím netajil, což by asi v ČR udělal jen jednou.
Osobně si připadám, jako bych odhodila na smetiště novorozence v igelitce. Statistika organizovaných chovatelů bude zřejmě ovlivněna i tutláním uhynulých koťat, čemuž se už rozhodně nedivím.

viry - nevíme co to bylo - laboratoř nic neukázala, ale zánět spojivkového vaku se mi opět u jednoho zvířete vrátil. Samozřejmě kocour nebyl s novorozenci, ale pokud je to nějaký vir, ten si létá jak se mu zlíbí. Víc nez UV lampu ale nevymyslím.
Takže co dodat - že se příště polepším, pověsím kariéru na hřebík, ve škole omluvím nezaplacení školnéhopro dítě kojením koťat a pod. Píšu to záměrně jako nadsázku, protože myslím, že nic se nemám přehánět a mesmyslně dramatizovat a to si myslím, že patřím k velmi úzkostným chovatelům, co běhají k veterináři 3x do týdne s banalitami.
Všem přeji, aby jejich koťátka byla zdravá a vrhy mnohapočetné. J.B.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
MaxKatka



Založen: 07.11.2005
Příspěvky: 120
Bydliště: Hodonice okr. Znojmo

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 30. 3. 2007 12:05:02
Odpovědět s citátem

Tak jsem celá v rozpacích o tomhle povídání. Sice nemám žádné zkušenosti s žádnou "papírovou" kočku, ale jen s pouliční směsí a jen s jednou, která byla můj životní sen, který jsem si splinila a mám ji v podstatě krátce a to 1,5 roku, ale přes tohle všechno mi porstě vadí tenhle přístup ke zvířátkům, které mám kolem sebe... pokud se jednou rozhodu a budu mít víc zvířat a popřípadě budu chtít mít koťátka, tak za ně přebírám naprostou zodpovědnost a ochotu pro ně udělat cokoliv, proto na mě působí celkem dost nepřirozeně, že nemám čas je krmit... Mad Nechci nikoho soudit, každý máme své mouchy, ale kdyby ta věta byla napsaná: mamina neměla mléko a tak jsme se snažili umělě přikrmovat, ale i přes veškerou snahu, se nám je nepodařilo zachránit, tak věřím, že by tu každý psal, že je mu to strašně moc líto, že Vás obdivuje, ale bohužel se to stává... ale tak jak to bylo podané, tak s tím nemůžu naprosto souhlasit. Je to tedy pouze můj názor a nechci ho nikomu vnucovat...

Jinak to tu už vše bylo popsáno a jsem strašně moc ráda, že je tu evidentní rozdíl mezi chovateli odborníky, které své mazlíčky milují a jsou ochotni i za cenu zůstání doma se o ně postarat a mezi lidi, co je berou jen jako věc, protože náš právní řád mimo jiné i kočku nazývá věcí...

Karolíno děkuji, že existujete a přeji Vám ve vašem úsilí hodně dalších úspěchů...
_________________
Katka, Damča (2) a Pišta (2)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Jana Babická



Založen: 17.04.2006
Příspěvky: 238
Bydliště: Plzeň

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 30. 3. 2007 14:38:12
Odpovědět s citátem

Jinak to tu už vše bylo popsáno a jsem strašně moc ráda, že je tu evidentní rozdíl mezi chovateli odborníky, které své mazlíčky milují a jsou ochotni i za cenu zůstání doma se o ně postarat a mezi lidi, co je berou jen jako věc, protože náš právní řád mimo jiné i kočku nazývá věcí...

Karolíno děkuji, že existujete a přeji Vám ve vašem úsilí hodně dalších úspěchů...[/quote]

Za neonatální mortalitu se považuje úhyn živě narozených koťat do dvou týdnů po narození. Je to kritická doba, kdy se mohou projevit všechny nepříznivé vlivy omezující až vylučující život jedince. U koček držených volně nezjistíme, kolik koťat se narodilo a kolik uhynulo, kočka obvykle předvede svá koťata, až jsou schopna samostatného pohybu. Ve sledovaných chovech je nutno počítat se ztrátami před odstavem 10 - 30 %, z toho 65 % v prvním týdnu po narození. Každý problematický, nefyziologicky probíhající porod zvyšuje možnost úhynu koťat, taktéž příbuzenská plemenitba. /
Je na zvážení chovatele, jestli koťata, která se narodí postižená většími nebo menšími vadami nebo slabá, neduživá a málo životná, za každou cenu udržovat při životě. Za neplnohodnotná zvířata, pro která je mnohdy přežívání utrpením, přebírá chovatel plnou zodpovědnost a nemůže je s dobrým svědomím předat jiným zájemcům o kočky. Z knihy Zvělolékař pro kočku MvDr Mahelkové a s tímto jen souhlasím.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Karolina Leitnerova



Založen: 02.02.2006
Příspěvky: 361
Bydliště: La Maison De Lions

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 30. 3. 2007 22:31:59
Odpovědět s citátem

Myslím, že se tahle diskuze začíná ubírat směrem, kterým by neměla. Nechceme si tu vyčítat, co kdo zanedbal a vzájemně se chytat slovíček nebo se obviňovat, že kočky zanedbáváme. Pro někoho je 5 koček astronomické a nezvládnutelné číslo, někdo jich má 50 a příjde mu to normální. Každý má také na kvalitu jejich života různou laťku.
Řekla bych, že co chovatel, to trochu jiný názor, také mají chovatelé různá plemena a různé zkušenosti a nacházejí se v různých životních situacích. V neposlední řadě každý koníčku obětuje a podřídí různou část svého života. To, co si může dovolit svobodný člověk, je pro matku s rodinou a dětmi nepředstavitelné. Důvody a metody chovu jsou různé a tím i přístup k němu. I intenzita "lásky" ke kočkám je různá a každý chovatel ji různě vyjadřuje. Asi nikdo z nás by v kritické situaci neupřednostňoval kočky před vlastními dětmi, i když jsem zažila i to. Zkrátka něčí ráj může být druhému peklem. A tak je potřeba k tomu přihlížet.

Celou věc bych shrnula a uzavřela tím, že budeme doufat, že každý, kdo se rozhodne pořídit a rozmnožovat kočičáky, to bude dělat s nejlepším vědomím a svědomím, a nabere si na svá bedra jen tolik, kolik dokáže zvládnout. Aby tvorečci které má v opatrování (neptal se jich, jestli k němu chtějí nebo ne) a tvorečci, kterým dal život (a kteří se o to vůbec neprosili), ale za něž má fyzickou i morální zodpovědnost, se měli co nejlépe, byli co nejhezčí, nejzdravější, koťátek přežilo přirozenou cestou co nejvíce, a aby našla ten nejlepší domov s množstvím lásky a pozornosti.

Jestli si chceme povídat o morálce chovu, můžeme založit nové téma, stěžovat si tam na bolístky chovatelského života i odsuzovat chovatelské "prasárny" a snažit se dát obrysy tomu, co je a co není chovatelsky čestné a správné, a především za jakých okolností. Základní etické mantinely máme dány chovnými řády a zákony a vyhláškami na ochranu zvířat, a jak se říká, přes to nejede vlak, a i když jejich dodržování by mělo být samozřejmostí, vždy se tak neděje...

Přeji hezký víkend a rozmazlujte své kočičáky. Zaslouží si to Smile
_________________
Karolina
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Zobrazit příspěvky z předchozích:   





Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Přejdi na:  

Reklama

Nejčtenější

1
RSS kanály (68x)
2
Kdy je možné odebrat kotě od kočky? A proč ... (33x)
3
Britská krátkosrstá kočka (28x)
4
Tristis eris, si solus eris - Bude Ti teskno, ... (25x)
5
Seznam hřbitovů pro zvířata, krematorií ... (25x)
6
Kočičí jména (23x)
7
Mňoukání a štěkání (22x)
8
Mrouskání kočky (říje) (21x)
9
Fotočlánek: Kočičí tetování trochu jinak (19x)

Víte, že...

Víte, že základní informace najdete v části stránek Kocouřovy rady?


Další pomoc Vám může poskytnout naše veterinární poradna.
Kocouřova veterinární poradna Reklama
E-mňauněte nám

Reklama

Modrý kocouř.cz (c)

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube
Top