Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se!
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

Sphynx a obezita


<< Zobrazit předchozí téma | Zobrazit následující téma >>  
Autor Zpráva
sanny



Založen: 16.01.2007
Příspěvky: 191
Bydliště: Ostrava

Předmět: Sphynx a obezita
PříspěvekPřitlapkováno: 13. 10. 2007 7:39:12
Odpovědět s citátem

Všechny zdravíme,
chtěla jsem se zeptat jestli náhodou nemáte zkušenost s obezitou u sphynxíku, protože když veto viděl Mumika, tak se celkem lekl a říkal, že už ted má pořádný náběh na obezitu a at už to hlídám. Jelikož je kastrát, tak jsem s tím počítala, že se mu bude muset upravit strava a tak, jen mně zaskočilo, že Mumik je vlastně ještě kotě. Příjde mi to celkem brzo a myslím si, že má na to velký vliv ta kastrace (3 měsíce a pár dní)
Rolling Eyes
_________________
Sandra a Mutinci Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Karolina Leitnerova



Založen: 02.02.2006
Příspěvky: 361
Bydliště: La Maison De Lions

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 14. 10. 2007 7:32:20
Odpovědět s citátem

No jéje! Dainty i Night mají s tloušťkou problém. Jelikož jsou nekastrované, tak to s kastrací asi souviset nebude. S Dainty se to už muselo řešit, protože začínala mít zdravotní komplikace s nadváhou spojené (plicní hypertenzi).
Myslím, že je to (tak jako u lidí) dáno genetickou dispozicí, stravou (množstvím i nutriční kvalitou), množstvím pohybu, stavem i životní fází. Kastráti mají tendenci tloustnout, důvodem ale není samotná kastrace, ale to, že po kastraci kočkoun většinou zleniví, má méně pohybu a pokud rád papá, má to spočítané. Nespotřebované kalorie se ukládají. Nekastrované kočky v reprodukčním věku mají jiné starosti než jídlo, kocouři toužící po kočce a kočky v říji mívají snížený zájem o potravu což může vést k opačnému jevu, a to vyzáblosti.

Pokud je v domácnosti víc než jedna kočka, může být s odděleným krmením problém. Obzvláště u Vás, když máte jednoho špekounka a jedno kotě ve vývinu, které potřebuje pro růst hodně kalorií. Pohybu mají kluci asi dost, pokud ne, tak je hoňte a nuťte ke hrám. To ostatně prospívá i fyzičce, kardiovaskulárnímu systému a dobré psychické kondici. Řešením je krmit odděleně, i když to bude náročné. Zkuste třeba dopoledne jim nechat nasypáno co jedí oba a později krmit odděleně, Mumíka už dospěláckou a Mutíka kotěcí stravou. Až budou oba dospělí, uvidíte jaká bude situace. Těžko říct dopředu, ale nekastrovaný Mutík bude mít zřejmě vždycky vyšší energetické nároky. Moji kocouři se cpou kotěcíma granulema a s váhou problém nemají (teda největší problém s váhou Mutyho mám já, a to s vážením. Moje váha s limitem do 5kg na jeho 6kg nestačí Shocked ), ale on to má naštěstí ve svalech a ne špekách Laughing

U mě je ve smečce problém krmit každého něčím jiným. Ve skupině jsou starší kočky, kastráti, kočky v reprodukčním věku i v růstu, ev. ještě koťata. Všichni jedí to samé a mám jak špekounky, tak hubeňoury.
_________________
Karolina
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
sanny



Založen: 16.01.2007
Příspěvky: 191
Bydliště: Ostrava

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 14. 10. 2007 8:58:05
Odpovědět s citátem

Karolina Leitnerova napsal:
No jéje! Dainty i Night mají s tloušťkou problém. Jelikož jsou nekastrované, tak to s kastrací asi souviset nebude. S Dainty se to už muselo řešit, protože začínala mít zdravotní komplikace s nadváhou spojené (plicní hypertenzi).
Myslím, že je to (tak jako u lidí) dáno genetickou dispozicí, stravou (množstvím i nutriční kvalitou), množstvím pohybu, stavem i životní fází. Kastráti mají tendenci tloustnout, důvodem ale není samotná kastrace, ale to, že po kastraci kočkoun většinou zleniví, má méně pohybu a pokud rád papá, má to spočítané. Nespotřebované kalorie se ukládají. Nekastrované kočky v reprodukčním věku mají jiné starosti než jídlo, kocouři toužící po kočce a kočky v říji mívají snížený zájem o potravu což může vést k opačnému jevu, a to vyzáblosti.

Pokud je v domácnosti víc než jedna kočka, může být s odděleným krmením problém. Obzvláště u Vás, když máte jednoho špekounka a jedno kotě ve vývinu, které potřebuje pro růst hodně kalorií. Pohybu mají kluci asi dost, pokud ne, tak je hoňte a nuťte ke hrám. To ostatně prospívá i fyzičce, kardiovaskulárnímu systému a dobré psychické kondici. Řešením je krmit odděleně, i když to bude náročné. Zkuste třeba dopoledne jim nechat nasypáno co jedí oba a později krmit odděleně, Mumíka už dospěláckou a Mutíka kotěcí stravou. Až budou oba dospělí, uvidíte jaká bude situace. Těžko říct dopředu, ale nekastrovaný Mutík bude mít zřejmě vždycky vyšší energetické nároky. Moji kocouři se cpou kotěcíma granulema a s váhou problém nemají (teda největší problém s váhou Mutyho mám já, a to s vážením. Moje váha s limitem do 5kg na jeho 6kg nestačí Shocked ), ale on to má naštěstí ve svalech a ne špekách Laughing

U mě je ve smečce problém krmit každého něčím jiným. Ve skupině jsou starší kočky, kastráti, kočky v reprodukčním věku i v růstu, ev. ještě koťata. Všichni jedí to samé a mám jak špekounky, tak hubeňoury.


Dobrý den Karolíno,
děkuji za odpověd. Začnu je krmit už odděleně, ale když Mumik jídlo a různé dobrůtky tak miluje Sad
_________________
Sandra a Mutinci Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Karolina Leitnerova



Založen: 02.02.2006
Příspěvky: 361
Bydliště: La Maison De Lions

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 17. 10. 2007 10:33:24
Odpovědět s citátem

sanny napsal:

Dobrý den Karolíno,
děkuji za odpověd. Začnu je krmit už odděleně, ale když Mumik jídlo a různé dobrůtky tak miluje Sad


Myslm, že pokud Mumík občas dostane nějakou dobrůtku, nijak mu to neuškodí, pokud toho nebude velké množství a moc kalorické věci. Uvidíte, jak se situace změní, když bude jíst dospělácké jídlo.
_________________
Karolina
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
sanny



Založen: 16.01.2007
Příspěvky: 191
Bydliště: Ostrava

Předmět: Granule
PříspěvekPřitlapkováno: 17. 10. 2007 11:27:06
Odpovědět s citátem

Dobrý den Karolíno,
chtěla jsem se ještě zeptat jaké granule dávat normální dospělácké nebo hned můžeme jít na ligh? Wink
_________________
Sandra a Mutinci Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Karolina Leitnerova



Založen: 02.02.2006
Příspěvky: 361
Bydliště: La Maison De Lions

Předmět: Re: Granule
PříspěvekPřitlapkováno: 17. 10. 2007 13:58:58
Odpovědět s citátem

sanny napsal:
Dobrý den Karolíno,
chtěla jsem se ještě zeptat jaké granule dávat normální dospělácké nebo hned můžeme jít na ligh? Wink


Dle mého názoru by ten přechod na méně kalorickou stravu měl být postupný, ne chodackovi ze dne na den omezit jidlo a z bohaté kotěcí stravy ho dát rovnou na light. Přechod by, tak jako při změně na jinou značku by měl být pozvolný, tzn. začít přimíchávat do původního žrádla nové a poměr postupně zvyšovat ve prospěch nového. Take jak máte nakoupenou zásobu, tak by se i rychleji spotřebovala. Jste teď na Orijenu? Ten snad pro koťata není, je jednotný pro dospělé i koťata. Docela o něm přemýšlím, prý v sobě nemá obiloviny, jednu ze složek, která může způsobovat střevní potíže. Možná by Sphynxům vyhovoval. Sestřička Amy ho právě začíná jíst. Hovínko dobrý, ale to měla už předtím.
_________________
Karolina
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
sanny



Založen: 16.01.2007
Příspěvky: 191
Bydliště: Ostrava

Předmět: Re: Granule
PříspěvekPřitlapkováno: 17. 10. 2007 14:10:19
Odpovědět s citátem

Děkuji, krmím RC a právě další problém je, že mi pro Mutika tím pádem zůstane celý desetikilový pytel, který nám přišel den předtím než se veterinář lekl. My máme velké zásoby. Tak já asi pomalu přejdu na dospělé granulky u Mumika Smile
_________________
Sandra a Mutinci Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Karolina Leitnerova



Založen: 02.02.2006
Příspěvky: 361
Bydliště: La Maison De Lions

Předmět: Re: Granule
PříspěvekPřitlapkováno: 17. 10. 2007 14:41:45
Odpovědět s citátem

sanny napsal:
Děkuji, krmím RC a právě další problém je, že mi pro Mutika tím pádem zůstane celý desetikilový pytel, který nám přišel den předtím než se veterinář lekl. My máme velké zásoby. Tak já asi pomalu přejdu na dospělé granulky u Mumika Smile


10kg, to je pěkná zásoba! To je skoro na dalšího Sphynxího strávníka Laughing Laughing Laughing
Ale on to Mutík zpracuje, jestli bude po tátovi, máte se na co těšit. Ten papá jak bezedný, jen udělá takový nevinný oči, jako že už v misce skoro nic nemá. Naštěstí těch 6kg má ve svalech, špíčky žádný nemá. Wink
_________________
Karolina
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
sanny



Založen: 16.01.2007
Příspěvky: 191
Bydliště: Ostrava

Předmět: Re: Granule
PříspěvekPřitlapkováno: 17. 10. 2007 14:51:47
Odpovědět s citátem

Very Happy Ještě jsem se chtěla zeptat já někde četla, že sphynxíci jedí RC pro siamky, tak jestli můžu tyhle, protože těch mám taky celý pytel do zásoby Smile Nebo raději Light?
_________________
Sandra a Mutinci Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Karolina Leitnerova



Založen: 02.02.2006
Příspěvky: 361
Bydliště: La Maison De Lions

Předmět: Re: Granule
PříspěvekPřitlapkováno: 17. 10. 2007 15:05:51
Odpovědět s citátem

sanny napsal:
Very Happy Ještě jsem se chtěla zeptat já někde četla, že sphynxíci jedí RC pro siamky, tak jestli můžu tyhle, protože těch mám taky celý pytel do zásoby Smile Nebo raději Light?


RC stvořil formuli pro Siamky, která by snad měla být uzpůsobená tak, aby štíhlé Siamky zůstaly štíhlé, ale zachovaly si dostatečný přísun bílkovin. Že snad má méně tuku. Setkala jsem se s názorem, že pro Sphynxe, u kterých může být trávení tuku problematické, by mohla být Siamská RC řešením. Ale nikdy jsem to nezkoušela a neznám nikoho kdo by to zkusil, a ani nemám žádné bližší informace o složení těchto granulí nebo jejich účinku. Zkuste se podívat na web RC.
_________________
Karolina
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
sanny



Založen: 16.01.2007
Příspěvky: 191
Bydliště: Ostrava

Předmět: Re: Granule
PříspěvekPřitlapkováno: 17. 10. 2007 15:08:46
Odpovědět s citátem

Děkuji za odpovědi a podívám se na složení Smile
_________________
Sandra a Mutinci Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Karolina Leitnerova



Založen: 02.02.2006
Příspěvky: 361
Bydliště: La Maison De Lions

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 17. 10. 2007 15:28:04
Odpovědět s citátem

http://www.royalcanin.cz/index.php?go=page&id_page=127

Je to jak jsem si myslela, víc proteinů a méně tuku. Uškodit by to určitě nemělo.

Můžete porovnat hodnoty s RC Kitten:
http://www.royalcanin.cz/index.php?go=page&id_page=113
_________________
Karolina
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
sanny



Založen: 16.01.2007
Příspěvky: 191
Bydliště: Ostrava

Předmět: Re: Granule
PříspěvekPřitlapkováno: 17. 10. 2007 15:30:38
Odpovědět s citátem

Tak jsem se ted dívala na web a myslím, že by to nemělo vadit, protože bílkovin mají stejně, jen tuk je o 2% vyšší než u siamek. Nevím, ale asi to zkusim. Díky Smile
_________________
Sandra a Mutinci Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Katka_P



Založen: 19.01.2007
Příspěvky: 11

Předmět: Matěj a Orijen
PříspěvekPřitlapkováno: 22. 10. 2007 16:53:50
Odpovědět s citátem

My jsme nedavno s Matějem měli úplně opačný problém, ze spokojeně tlustého kocourka se najednou stala kostřička (hned jsme jeli k vetovi, i když mu celkem jinak nic nebylo, ale jistota je jistota). No nakonec to vypadá, že to snad bylo tím, jak se venku ochladilo - na nic jiného jsme nepřišli. No a tak milej zlatej Matějíček dostává mnohem víc jíst, aby mohl topit, a zase se zakulatil (a s ním i jeho bráška devon rex Bacardi, který to ale zase vubec nepotřeboval, ale to je chlupaťouš a kapitolka sama pro sebe Smile

Jinak taky jsme zkoušeli Orijen, složní se nám zdálo super, ale kocourům nejel, tak jsme se vrátili zpět na Proplan, který u nás chutná nejvíc.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
tatiana



Založen: 30.09.2007
Příspěvky: 2163
Bydliště: Plzeňský kraj

Předmět: Krmení
PříspěvekPřitlapkováno: 22. 10. 2007 16:58:54
Odpovědět s citátem

Ráda bych se zeptala zkušenějších-kolik má tak vážit 4měsíční kocourek? Ten náš má skoro 2 kg, a jak je pořád při chuti, tak mám obavu z možné obezity. Nemusela bych mít doma chodící váleček na nožičkách. Jak často krmit-chovatelka mi to sice říkala, ale já to zapomněla-těch informací bylo tolik, že tohle mi jaksi vypadlo...

Tatiana
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
sanny



Založen: 16.01.2007
Příspěvky: 191
Bydliště: Ostrava

Předmět: Re: Krmení
PříspěvekPřitlapkováno: 22. 10. 2007 17:12:53
Odpovědět s citátem

tatiana napsal:
Ráda bych se zeptala zkušenějších-kolik má tak vážit 4měsíční kocourek? Ten náš má skoro 2 kg, a jak je pořád při chuti, tak mám obavu z možné obezity. Nemusela bych mít doma chodící váleček na nožičkách. Jak často krmit-chovatelka mi to sice říkala, ale já to zapomněla-těch informací bylo tolik, že tohle mi jaksi vypadlo...

Tatiana


Sice nemám moc zkušeností jen s Mumikem a Mutikem, ale oba měly ve čtyřech měsících + - 2,5 kg
_________________
Sandra a Mutinci Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Alena V.



Založen: 23.02.2007
Příspěvky: 683
Bydliště: Praha

Předmět: Re: Krmení
PříspěvekPřitlapkováno: 22. 10. 2007 17:20:15
Odpovědět s citátem

tatiana napsal:
Ráda bych se zeptala zkušenějších-kolik má tak vážit 4měsíční kocourek? Ten náš má skoro 2 kg, a jak je pořád při chuti, tak mám obavu z možné obezity. Nemusela bych mít doma chodící váleček na nožičkách. Jak často krmit-chovatelka mi to sice říkala, ale já to zapomněla-těch informací bylo tolik, že tohle mi jaksi vypadlo...

Tatiana

U kotěte bych rozhodně zatím obezitu neřešila a v jídle bych ho určitě neomezovala. Přijde puberta a z buclatého koťátka bude nohatý výrostek se kterým mlátí hormony. Rozhodně neexistuje žádná norma kolik by mělo kotě vážit. Moje britky mají ve třech měsících tak 1,5 - 3 kg, v šesti měsících mají od 2 do 6 kg - každá je jiná. Některé kotě roste rychleji v prvních měsících, jiné to dohoní později a tak se nedají mezi sebou potovnávat.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
RadkaK



Založen: 17.07.2007
Příspěvky: 382
Bydliště: Červený Kostelec - Náchodsko

Předmět: Re: Krmení
PříspěvekPřitlapkováno: 23. 10. 2007 14:09:24
Odpovědět s citátem

Já bych to taky s kotětem moc neřešila, je to přesně jako s dětmi, chvilku jsou baculaté a pak se najednou vytáhnou a jsou samá ruka samá noha.
Dávejte mu kotěcí přibližně podle dávkování (bývá na každém balení napsané) a uvidíte jestli mu to stačí, nebo jestli to zblajzne hned ráno a pak bude brečet hlady. Pokud mu to tak přibližně vyjde na celý den, tak si myslím, že je to OK a aspoň budete mít jistotu jestli se přejídá nebo jestli má momentálně zakulacující se období Smile. Sphynx toho možná sní o trošku víc než je doporučená denní dávka, mají trochu rychlejší spalování.
Ale asi se strachujete zatím zbytečně, až bude dospělý a nebude se chtít hýbat, tak pak se teprve začněte znepokojovat. Smile
_________________
Radka a kočičáci
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Karolina Leitnerova



Založen: 02.02.2006
Příspěvky: 361
Bydliště: La Maison De Lions

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 24. 10. 2007 18:34:10
Odpovědět s citátem

V tomhle věku bych to tolik neřešila, pokud není opravdu náznak nějakého problému, tak jako třeba řekl veterinář Sandře. Na jídle rozhodně nešetřete, kotě je ve vývinu a neustále roste. Sphynxové mají rychlý metabolizmus a zvláště když je jim chladno, energii potřebují doplňovat.
Tak jako u lidí, může být dispozice k tloustnutí i genetická. Roli hraje i tělesný typ, jsou linie Sphynxů spíše štíhlejší, úzká delší hlava, vyšší nohy, nebo naopak typ více buldočí, zavalitější-svalnatý, podsaditější s krátkou, kulatou hlavou. Jsou Sphynxové kluci, kteří váží v dospělosti jen lehce přes 3kg, nebo naopak kocouři, dosahující 6kg i víc.
_________________
Karolina
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
tatiana



Založen: 30.09.2007
Příspěvky: 2163
Bydliště: Plzeňský kraj

Předmět: Sphynx a obezita
PříspěvekPřitlapkováno: 24. 10. 2007 19:35:21
Odpovědět s citátem

Na jídle rozhodně nešetřím. Granulky pro koťata a čerstvou vodu má v misce pořád, a pak mu dávám podle chuti kočičí paštičky, přemražené hovězí a vařené drůbeží libové maso s trochou těstovin (to mu moc chutná), měkké sýry, kysanou smetanu, tvaroh, vařenou rybu, krémáčka, jogurt-to mu dávám do extra misky ještě tak 4x denně, je věčně připravený k mazlení i k jídlu-jakmile vidí, že někdo mele pantem a přitom drží něco v ruce, ihned se probere a vydá se hned nevybíravě na průzkum. Takhle mi dlabal z pomalu z pusy syrovou rozkousanou mrkev-to jsem mu dala, ale třeba buchtu mu nedám, nebo chleba s něčím. Je to náš malý velký žrout.

Tatiana
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Zobrazit příspěvky z předchozích:   





Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Přejdi na:  

Reklama

Nejčtenější

1
RSS kanály (43x)
2
Kdy je možné odebrat kotě od kočky? A proč ... (25x)
3
Vyhlášení NEJ fotky listopadu 2023 (18x)
4
PKD - polycystická choroba ledvin (18x)
5
Třicátá pátá Poznávačka vyhlášena (17x)
6
Zajímavá škrabadla a pelíšky (17x)
7
Somálská kočka (17x)
8
Voliéra pro kočky z kočičího pohledu (16x)
9
Naléhavě hledáme dobrovolníka pro pomoc ... (15x)

Víte, že...

Víte, že základní informace najdete v části stránek Kocouřovy rady?


Další pomoc Vám může poskytnout naše veterinární poradna.
Kocouřova veterinární poradna Reklama
E-mňauněte nám

Reklama

Modrý kocouř.cz (c)

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube
Top