Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se!
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

farba očí

Fórum: Plemena

<< Zobrazit předchozí téma | Zobrazit následující téma >>  
Autor Zpráva
figaro



Založen: 21.12.2006
Příspěvky: 46

Předmět: farba očí
PříspěvekPřitlapkováno: 12. 3. 2008 14:59:57
Odpovědět s citátem

Mam britskú mačku 8 mesačnú v sfarbení ns 22 64 (čierno-strieborná mramorovaná so zelenými očami). Aspoň v PP má zapísaný takýto EMS kód. Obidvaja rodičia sú BRi ns 22 64. Nedávno som s ňou bol prvýkrát na výstave (trieda 11) a mali sme problémy pri posudzovaní. Posudzovateľke sa nepáčilo sfrabenie očí. Vraj nie sú zelené ale oranžové. Mne je to ťažko posúdiť, predsa len nemám toľko skúseností a nevidel som toľko zvierat v tejto farbe ako posudzovateľka. No, pokiaľ som si stačil všimnúť iné mačky na výstave v tomto sfarbení nemali o nič zelenšie oči ako moja mačka. Samozrejme u tých to bolo všetko OK a posudzovateľke farba očí u druhých mačiek neprekážala. Je mi jasné, že výrazne zelené oči v tomto sfarbení je veľmi ťažké dosiahnuť. Týmto sa nechem v žiadnom prípade kritizovať posudzovateľku, iba ma to zaskočilo. Ako je možné, že obaja rodičia majú oči zelené a moja mačka ich má mať oranžové? Odporučila nám preto na najbližšej výstave nechať mačku posúdiť v kontrolnej triede (13), kde sa definitívne určí farba očí.

Moje otázky:
1. Ak mačke prisúdia v kontrolnej triede oči oranžové (rozhodne ich oranžové nemá, skôr také žltozelené) musím si zažiadať o znovuvydanie PP??

2. Potom by mala EMS označenie BRI ns 22 62. Bude možné potom takúto mačku nakryť kocúrom so zelenou farbou očí ns 22 64?, pretože podľa pokynov v chovateľskom poriadku sa neodporúča krížiť mačky so zelenými a oranžovými očami medzi sebou. Prípadne je možné kryť kocúrom BRI ny 22 62 (čierna-zlatá mramorovaná s oranž. očami)???

Ďakujem za odpoveď.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Alena V.



Založen: 23.02.2007
Příspěvky: 683
Bydliště: Praha

Předmět: Re: farba očí
PříspěvekPřitlapkováno: 12. 3. 2008 15:26:24
Odpovědět s citátem

figaro napsal:
Mam britskú mačku 8 mesačnú v sfarbení ns 22 64 (čierno-strieborná mramorovaná so zelenými očami). Aspoň v PP má zapísaný takýto EMS kód. Obidvaja rodičia sú BRi ns 22 64. Nedávno som s ňou bol prvýkrát na výstave (trieda 11) a mali sme problémy pri posudzovaní. Posudzovateľke sa nepáčilo sfrabenie očí. Vraj nie sú zelené ale oranžové. Mne je to ťažko posúdiť, predsa len nemám toľko skúseností a nevidel som toľko zvierat v tejto farbe ako posudzovateľka. No, pokiaľ som si stačil všimnúť iné mačky na výstave v tomto sfarbení nemali o nič zelenšie oči ako moja mačka. Samozrejme u tých to bolo všetko OK a posudzovateľke farba očí u druhých mačiek neprekážala. Je mi jasné, že výrazne zelené oči v tomto sfarbení je veľmi ťažké dosiahnuť. Týmto sa nechem v žiadnom prípade kritizovať posudzovateľku, iba ma to zaskočilo. Ako je možné, že obaja rodičia majú oči zelené a moja mačka ich má mať oranžové? Odporučila nám preto na najbližšej výstave nechať mačku posúdiť v kontrolnej triede (13), kde sa definitívne určí farba očí.

Moje otázky:
1. Ak mačke prisúdia v kontrolnej triede oči oranžové (rozhodne ich oranžové nemá, skôr také žltozelené) musím si zažiadať o znovuvydanie PP??

2. Potom by mala EMS označenie BRI ns 22 62. Bude možné potom takúto mačku nakryť kocúrom so zelenou farbou očí ns 22 64?, pretože podľa pokynov v chovateľskom poriadku sa neodporúča krížiť mačky so zelenými a oranžovými očami medzi sebou. Prípadne je možné kryť kocúrom BRI ny 22 62 (čierna-zlatá mramorovaná s oranž. očami)???

Ďakujem za odpoveď.

Tohle je trochu problém, zvlášť pokud má kočka někde v předchozích generacích předky s oranžovýma očimatak je potom velmi obtížné získat čistou barvu oka ať už oranžovou nebo zelenou. Vzhledem k věku vaší kočky bych radila trochu vyčkat, zelená barva očí se vybarvuje poměrně pozdě. Měla jsem kdysi perského kocoura ve zbarvení ns12 a jeho oči byly jasně zelené až kolem druhého roku věku, do té doby byly spíš žluté. Zelená barva totiž není podmíněna žádným zvláštním genem, je to vlastně "špatně" vybarvená hodně světlá oranžová, což je způsobeno působením stříbřitého genu inhibitoru, který barvu oka zesvětluje.

1. Ano původní PP a posudek z kontrolní třídy pošlete na plemennou knihu a dostanete nový PP. Já si ale spíš myslím že je dost málo pravděpodobné že by kočka po rodičích se zelenýma očima byla přeřazena mezi oranžovooké pokud její oči nemají sytě oranžovou barvu.
2. Pro kočku ve zbarvení ns 22 62 opravdu není vhodný kocour se zelenýma očima. Můžete ale zvolit v podstatě jakéhokoliv kocoura s oranžovýma očima, tady třeba i plnobarevného, např. modrého. Já bych ale doporučila spíš kocoura s kresbou. Mimochodem barva ny 22 62 v podstatě neexistuje, kočka která má nestříbřitou mramorovanou kresbu a oranžové oči je černě mramorovaná a bude mít kód n 22, jako zlaté s kresbou se označují výhradně zelenooké kočky.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Zobrazit příspěvky z předchozích:   





Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Přejdi na:  

Reklama

Nejčtenější

1
RSS kanály (22x)
2
Koťata bez PP po rodičích s PP (16x)
3
Veterinární poradna: Britský modrý kocour ... (15x)
4
Proč kočkám v noci svítí oči? (14x)
5
Vídeňská ZOO - naše poslední zastávka (13x)

Víte, že...

Víte, že základní informace najdete v části stránek Kocouřovy rady?


Další pomoc Vám může poskytnout naše veterinární poradna.
Kocouřova veterinární poradna Reklama
E-mňauněte nám

Reklama

Modrý kocouř.cz (c)

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube
Top