Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se!
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

šedá kočičí ekonomika

Fórum: Ostatní

<< Zobrazit předchozí téma | Zobrazit následující téma >>  
Autor Zpráva
reina



Založen: 07.08.2005
Příspěvky: 24
Bydliště: Praha 4

Předmět: šedá kočičí ekonomika
PříspěvekPřitlapkováno: 21. 9. 2008 13:11:39
Odpovědět s citátem

dle mého názoru, existují 3 typy koček:

s průkazem původu, bez něj, a pak klasické záplotní směsi, k doptání převážně na vesnici či v útulku či depozitech.

kočky s průkazem původu by měly přesně splňovat standardy toho kterého plemene. měly by být bez nemocí či genetických vad, a pokud tomu tak není, dá se dovolat přes chovatelskou organizaci, stejně jako v případech, kdy kotě není předáno tak jak by mělo být (věk, stav, očkování, atd)

kočky útulkové, jsou bezprizorní zvířátka, často vyhozená původními majiteli na ulici, či následující generace těchto koček. kočky po létě ponechané na chatě, z kolonií které je třeba koček zbavit, kočky které byly odchyceny na kastraci, ale projevily se jako úžasné mazlivky na domov zvyklé, kočky od majitelů kteří se jich z libovolných důvodů zbavili, atp.
mají stejná srdíčka jako kočky "von", akorát nevlastní průkaz původu. často se mezi nimi nacházejí i kočky papírové či bezpapírové - peršanek je docela dost, objevují se kočky kouřové, modré, krémové...
občas mají nějaký hendikep, či jsou náchylné k nějaké nemoci, ale to jsou informace, které hned předáváme buducím majitelům.
pokud je zvíře starší 6-7 měsíců, je automaticky již vykastrované; u mladších zvířat je ve smlouvě mj. uvedeno, že jej majitelé nechají vykastrovat.

no a poslední skupinou, skupinou kočičí šedé ekonomiky, jsou kočky bezpapírové. zde se člověk nedovolá ani standardu plemene, ani ničeho jiného.
zvířata nemusí splňovat žádné požadavky, mohou to být i kříženci mezi dvěma plemeny.
jak tato zvířata vlastně vznikla? původně ze zvířat s PP, koupených na mazlíka, tj. levněji s podmínkou kastrace a žádného chovu. od zvířat, která nezodpovědnému majiteli utekla a otcem je sousedův mohutný černý kocour. a pak následnými generaci obojího.
zvířata nejsou geneticky čistá, mohou být nositely různých genetických deformací či přenosných chorob.
a čím se brání ti kdo je tvoří?
- jsou lidé, kteří na papírovou kočku peníze nemají, ale kočku z útulku by si nikdy nevzali (já taky nemám na ferrari, ač se mi mooooooooc líbí, takže si koupím škodovku, a to ještě ojetou. a svůj účel, tj. odvézt mě z místa na místo, jistě splní stejně jako ferrari)
- někteří si chlubí svým propíráním zájemců - ale to by snad měla být samozřejmost, ne?
a spousta dalších důvodů
na druhou stranu, se jedná často o nekontrolované množení, kdy má kočka 3 vrhy za rok, zvířata jsou chována v klecích, na jednom místě je několik různých plemen, atd.
a - kdyby se jim to finančně nevyplácelo tak to asi nedělají....

myslím že každý, kdo chce kotě nebo dospělou kočku, by se měl nad tímto zamyslet
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Raika



Založen: 13.11.2007
Příspěvky: 214
Bydliště: Rožnov p. Radh.

Předmět: šedá kočičí ekonomika
PříspěvekPřitlapkováno: 22. 9. 2008 12:44:34
Odpovědět s citátem

Nedávno ke mně vznesl syn dotaz - za kolik se dá levně sehnat pěkná britka, třeba bez papírů, pro kamarádku. Zajímalo mě, k jakému účelu dotyčná kočku potřebuje. No na koťata přece, střelí je za tři tisícovky! Zatmělo se mi před očima.
Jenže tohle je realita. Takhle uvažuje většina lidí. Nač vyhazovat prachy za nějaký průkaz původu!
Uspořádala jsem synovi přednášku. O problematice chovu, o tom, kolik je koťat v útulcích...že vyhodí peníze za bastardíka a bude na něm odchovávat koťata...a pak mi došlo, že kecám zbytečně. Nic z toho kamarádce neřekne. Aby si nemyslela, že má pošahanou matku. A kočku ji pomůže najít na netu...
(Za výraz "bastardík" mě nekamenujte, nic proti kříženečkům nemám- vždyť ho mám doma - jen bych za něj neplatila, tyhle kočky by měly být jen za příspěvky za očkování a odčervení).
_________________
Raika + Mína + Kira + Denny
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Pomněnka



Založen: 12.01.2006
Příspěvky: 137
Bydliště: Ústí nad Labem

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 26. 9. 2008 12:20:23
Odpovědět s citátem

Zdravím,
ráda bych reagovala na příspěvek reiny, resp. na část, kde píše, že kočky z chovatelských stanic s PP by měly přesně splňovat standart plemene a měly by být bez nemocí či genetických vad. Takto nelze zevšeobecňovat!

To to je ideální stav, ale bohužel i kočky s PP z chovatelských stanic působící v oficiálním chovu a z něj vzešlé, trpí a mohou trpět stejnými nemocemi a vadami, protože to jsou kočky jako každé jiné. Nelze tvrdit, že kočka s PP nebude nikdy nemocná. Jednou z hlavních zásad a priorit chovu je chovné kočky testovat na závažná onemocnění, vyřazovat pak nemocné, postižené či jinak geneticky zatížené rizikové jedince a tím dbát o co nejlepší zdraví chovu.

A šlechtění koček je velmi náročnou cestou, zdaleka si nelze myslet a tvrdit, že všechny splňují standart! Šlechtění je zdlouhavá cesta, která je zároveň cílem co nejvíce se standartu přiblížit.

Samozřejmě chápu, co chtěla reina sdělit, toto jen na doplnění Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Zobrazit příspěvky z předchozích:   





Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Přejdi na:  

Reklama

Nejčtenější

1
Veterinární poradna: Biokill a pipeta Fipron ... (66x)
2
Veterinární poradna: Jak u kočky poznat březost? (65x)
3
Veterinární poradna: Úbytek červených krvinek při ... (64x)
4
Veterinární poradna: Selhání ledvin u siamského ... (64x)
5
K rozšíření populace koček došlo vždy ... (64x)
6
Veterinární poradna: Akutní selhání autoimunitního ... (63x)
7
Jací jsou kočkaři a pejskaři podle Facebooku (63x)
8
Veterinární poradna: 13letá kočka jí a přitom ... (62x)
9
Veterinární poradna: Vnímá kočka mateřství? (62x)

Víte, že...

Víte, že základní informace najdete v části stránek Kocouřovy rady?


Další pomoc Vám může poskytnout naše veterinární poradna.
Kocouřova veterinární poradna Reklama
E-mňauněte nám

Reklama

Modrý kocouř.cz (c)

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube
Top