Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se!
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

NCHK a odchovy koťat

Fórum: Výstavy

Jdi na stránku Předchozí  1, 2

<< Zobrazit předchozí téma | Zobrazit následující téma >>  
Autor Zpráva
April



Založen: 08.11.2004
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 14. 3. 2007 10:51:58
Odpovědět s citátem

Eva Iltisová napsal:
proč z křížení RAG x SIB a RAG x PER vznikli právě RAGdolové a ne třeba PERšani či SIBiřky


Nechci se moc do téhle specifické diskuze motat, ale neoznačuje se při přikřížení u koťat ze vzniknutého spojení ještě generace?
Co jsem třeba pochopila u shynxů či savanových koček (hodně zjednodušeně řečeno), tam se také přikřižuje a vznikají F1, F2, F3 generace.
Nicméně je to důsledné a kontrolované spojení vhodných jedinců ... a vzniknutá koťata jsou právě takto značena, aby nemohlo dojít k záměně.

Nevím, jak je to tady, také by mě zajímalo, zda koťata ze spojení za výsledkem rozšíření genofondu jsou následně nějak speciálně značena, aby pak právě budoucí majitel nebyl překvapen, že nemá ragdolla ale sibiřku ... pokud by měl třeba "ragdolla F2" generace, tam už by mi to pak bylo jasnější.

April
_________________
Týden samomluvy v rámci vlákna zkrotí ledasjaké bouřliváky.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Winterova.K



Založen: 12.11.2005
Příspěvky: 23

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 14. 3. 2007 11:01:04
Odpovědět s citátem

Fajn, shodli jsme se zatím alespoň na tom, že se nechceme hádat. Takže FIFe mi v žaludku vůbec neleží, jen možná některé názory. Pokud vím chováte sibiřáky tak jako já i když něvy a ani Vám některé věci ve FIFe zrovna nevyhovují viz názory na http://něvy.info. Nebo se pletu? A pokud jste se dívala na naše klubové stránky www.nchk.wgz.cz KNIHA O RAGDOLLECH určitě jste se tam dozvěděla proč a jak. Pokud ne tak se obraťte přímo na Danu Hypšovou , ta Vám velice ráda celou věc osvětlí.
Nikdy nikdo od nás informace o připařovací plemenitbě nezatajoval. Samozřejmě chápu, že co člověk to jiný názor a rozhodně nemám v úmyslu házet všechny lidi do jednoho pytle.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Daniela Hypšová



Založen: 13.03.2007
Příspěvky: 3
Bydliště: Havlíčkova 590/5

Předmět: NCHK
PříspěvekPřitlapkováno: 14. 3. 2007 12:43:53
Odpovědět s citátem

K dotazům co se nám narodilo z křížení sibirka x ragdoll odpovídám :kříženci prvního stupně. Tito jsou zapsáni do plemenné knihy NCHK s označením outcross a jen málo z nich je využito v dalším chovu. Je nutná selekce. K ní slouží posouzení na výstavě NCHK nebo bonitaci (kterou SCHK nemá), kde se posuzuje do bonitační tabulky vypracocané řádek po řádku přesně podle znění standardu. Patrně vysvětlujeme outcross špatně: nikdy nešlo o využití kříženců v dalších chovu peršanů či něv- šlo jen o ragdolly. Kříženec, který je uznán jako vhodný pro další chov, je spářen s čistokrevným ragdollem a tak se postupuje systémem bonitace- selekce- páření až tam, kde jsme nyní (někdo může i říci že třeba v Prčicích, ale já si to nemyslím). Bohužel nemůžeme za to, že jeden člen SCHK, který dostal kočičku z outcrossu zdarma jezdil na výstavy SCHK a vyjezdil titul Ch. On do přihlášky vždycky psal, že se jedná o křížence. Také nemůžeme za to, že druhá chovatelka, členka SCHK, chtěla svou kočičku(dostala zdarma) z 2. generace outcrossu zapsat do plemenné knihy SCHK a vznikla z toho aféra, že ani nevíme o tom, co v rodokmenu máme. A paní Beránková, která dostala Péťu také zadarmo jela jednou jedinkrát na výstavu SCHK do Zdic a tam dostala s křížencem prvního stupně (opět uvedeno na přihlášce) od ing. Šandy CAC. Stalo se. Ti chovatelé nechtěli nikomu ublížit ani nikoho podvést. Nemáme jim to za zlé a není to ani vina NCHK. Pořádající organizace snad zná svůj Výstavní řád...A Plemenná kniha SCHK mohla takový rodokmen prostě odmítnout bez nesmyslného zápisu na webu SCHK: "Potíže jsou s uznáváním rodokmenů z některých klůbů, jmenovitě z Nezávislého klubu chovatelů koček, kde plemenná příslušnost jedince neodpovídá plemenné příslušnosti rodičů". Stalo se... Zápis se ani přes žádost našich chovatelů nezmění. Jinými slovy NCHK jsou troubové, kteří nevědí, co dělají. Bohužel, tak to působí. Ale podíváte-li se do rodokmenů prvních ragdollů, zapsaných do plemenné knihy SCHK zjistíte změť zkomolených jmen, která se dala rozplést jedině díky genetickým kartám z USA. Budeme tedy kamenovat plemennou knihu SCHK? Dáme nějký nenapadnutelný hanlivý článeček na web? Myslím, že ne, máme totiž dost důležitější práce.
K ragamufinům: není to nové plemeno a nikdy nebylo. Je to skupina chovatelů, kteří odmítali podřídit se vyděračským metodám A. Bakerové, zakladatelce chovu ragdollů a chovali dál. Aby se vyhnuli perzekuci za zneužití názvu ragdoll (patentovaného), použili název jiný, který v překladu znamená prakticky totéž. Podíváte-li se na historii vzniku ragdollů (ale nemůžete čerpat z prvního zdroje, na který narazíte), zjistíte, že nikdo přesně neví, co byla zvířata použitá jako zakladatelé, zač. Někteří z nich byli peršani, jiní kočky, které vypadaly jako angory. někde tam musela být siamka ( zálomky na ocase, hluboká modrá barva oka).Paní Bakerová nám to už nepoví.
Osobně nejsem ani příznivcem sporů, ani osočování chovatelských organizací ať se jedná o SCHK či NCHK nebo jinou organizaci. Tak jako Slávista je hrdý na to, že je Slávista, já jsem hrdá na to, že jsem v NCHK. Asi je to taky proto, že o tom něco vím a deset let práce je deset let práce. Máme mezi členy SCHK mnoho přátel. Bohužel- a to všude- je víc vidět na ty, co rádi pomlouvají a házejí klacky pod nohy. Mohu jen znovu opakovat: každá organizace má své předpisy a ty se- chci-li být jejím členem- musí dodržovat. Chci-li na výstavy FIFe, musím dodržovat jejich Výstavní řád. Byli jsme upozorněni, že kříženci na výstavy SCHK nesmí. Tak se tím budeme řídit. Jen bychom rádi věděli, do jakého stupně, protože to se nám nepodařilo ve Výstavním řádu SCHK nalézt. Chce-li být někdo členem NCHK, musí se řídit zase našimi předpisy. Křížení bez hlavy a paty: kdy někdo nakryje ragdolla sibiřkou kočkou nebo čímkoliv jiným, aby měl hezká koťata, je, promiňte mi, pitomost. Je třeba vědět, proč. Sibirky jsme nepustili do chovu kvůli barvě- to byl jen vedlejší produkt. O červenou nešlo, šlo o to, že ragdollům nepřeji krátký život a tři z nich mi zemřeli velmi mladí. Promiňte, ale nesdílím názor, že je to úděl málopočetných plemen- je to naše omezenost, která jim zkrátila život. Jsou nutné importy a ozdravení krve, ale je vhodné i připáření jiným plemenem. Ragdollové jsou kočky mého srdce a jsem ochotná udělat maximum pro jejich vitalitu a zdraví: i s ohledem na imunitní systém. To, že při tom budou krásní, je prima,ale nebyl to ten hlavní cíl.
Píšete, že jediná seriózní organizace v České republice je SCHK. Je to Váš názor, ale jsem přesvědčená, že ani v NCHK nejsou žádní gauneři a že se snažíme chovat podle nejnovějších vědeckých metod. Ale zase je to názor Slávisty proti fanouškovi jiného klubu.
Mám návrh: vykašleme se již na ty nesmyslné spory. Ničí nám nervy, stoupá krevní tlaky. Vy máte spoustu práce a my taky. Připravujeme knížku o sibirkách a uvítáme každou informaci o Kotofeji, o The Fauna Clubu. A také máme před výstavou a každou sobotu na nás čekají naši klienti v Domově důchodců. Pokud někoho skutečně zajímá outcross, doporučuji knihu profesora Wachtela:Chov psů v roce 2000. Stojí za to si ji přečíst.
Přeji Vám všem krásné jarní dny, klid a pohodu.D. Hypšová
_________________
Hypšová
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Winterova.K



Založen: 12.11.2005
Příspěvky: 23

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 14. 3. 2007 14:02:23
Odpovědět s citátem

Děkuji Daně , že vstoupila vstoupila do diskuze a že tento její příspěvek bude stačit k ukončení sporů a dohadů.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Adéla



Založen: 07.09.2006
Příspěvky: 277
Bydliště: moravské luhy a háje :)

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 15. 3. 2007 8:44:30
Odpovědět s citátem

Nechci, aby byl můj příspěvek brán jako navážení se do NCHK. Proti NCHK nic nemám. Jen by mě zajímalo, proč raději nesáhnete po importu. Připařování sibiřek bych pochopila v době vzniku plemene, ale podívám-li se na chovatelskou základnu RAG ve světě, vidím obrovské spousty chovatelských stanic nejen v Americe, ale také Holandsku, Skandinávii, Německu... Určitě existují kvalitní čistě RAG linie, po nichž by šlo sáhnout v cizině. O ragdolly se už pár let celkem zajímám, takže vím, že je odkud brát. Nevěřím, že jsou ragdollové ze všech linií neživotaschopní a umírají v 8 letech.
Smysl outcrossu je pochopitelný u vznikajících plemen nebo plemen velmi silně postižených inbreedingovou depresí, takže určitě třeba u sphynxů ano, ale u RAG v tom přínos nevidím.
Ať si dělají chovatelé v NCHK co chtějí, mně je to fuk, ale nejsem přesvědčená o smyslu tohoto outcrossu.
_________________
Adéla - KATANGO*CZ
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Eva Iltisová



Založen: 26.03.2006
Příspěvky: 35

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 15. 3. 2007 15:05:20
Odpovědět s citátem

[quote="Winterova.K"]Fajn, shodli jsme se zatím alespoň na tom, že se nechceme hádat. Takže FIFe mi v žaludku vůbec neleží, jen možná některé názory. Pokud vím chováte sibiřáky tak jako já i když něvy a ani Vám některé věci ve FIFe zrovna nevyhovují viz názory na http://něvy.info. Nebo se pletu?
Nepletete, já se svými výhradami k některým ustanovením řádu FIFE netajím. Stejně tak mám výhrady i k jiným organizacím, jejichž nejsem sice členem, ale jejichž některé skutky zasahují do chovu čistokrevných koček i v jiných organizacích.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Eva Iltisová



Založen: 26.03.2006
Příspěvky: 35

Předmět: Re: NCHK
PříspěvekPřitlapkováno: 15. 3. 2007 16:46:36
Odpovědět s citátem

[quote="Daniela Hypšová"]K dotazům co se nám narodilo z křížení sibirka x ragdoll odpovídám :kříženci prvního stupně.

Souhlasím, jedná se o křížence F1 generace nikoli o Ragdoly, jak bylo inzerováno.


Tito jsou zapsáni do plemenné knihy NCHK s označením outcross a jen málo z nich je využito v dalším chovu. Je nutná selekce. K ní slouží posouzení na výstavě NCHK nebo bonitaci (kterou SCHK nemá), kde se posuzuje do bonitační tabulky vypracocané řádek po řádku přesně podle znění standardu.

S láskou vzpomínám na bonitační karty, ale v dnešní době je spíš tendence nechat zodpovědnost za vlastní chov na chovateli. Konečně, co odchová, je jho vizitka.


Patrně vysvětlujeme outcross špatně: nikdy nešlo o využití kříženců v dalších chovu peršanů či něv- šlo jen o ragdolly. Kříženec, který je uznán jako vhodný pro další chov, je spářen s čistokrevným ragdollem a tak se postupuje systémem bonitace- selekce- páření až tam, kde jsme nyní (někdo může i říci že třeba v Prčicích, ale já si to nemyslím). Bohužel nemůžeme za to, že jeden člen SCHK, který dostal kočičku z outcrossu zdarma jezdil na výstavy SCHK

Zde s vámi nemohu souhlasit. kotě se dá opatřit kupní smlouvou (darovací) ve které se dá ledasco specifikovat. třeba i neúčast na výstavách jiných klubů.

a vyjezdil titul Ch. On do přihlášky vždycky psal, že se jedná o křížence. Také nemůžeme za to, že druhá chovatelka, členka SCHK, chtěla svou kočičku(dostala zdarma) z 2. generace outcrossu zapsat do plemenné knihy SCHK a vznikla z toho aféra, že ani nevíme o tom, co v rodokmenu máme.
No, zpočátku nejspíš nikdo nečekal, že je to úmysl, co je napsáno v rodokmenu, že není chyba, ale outcross.


A paní Beránková, která dostala Péťu také zadarmo jela jednou jedinkrát na výstavu SCHK do Zdic a tam dostala s křížencem prvního stupně (opět uvedeno na přihlášce) od ing. Šandy CAC.

Martinovi je omluvou, že rozhodčí nevidí rodokmen a jinak musím stále lamentovat nad tím, že i dlouholetí členové vědí jen maloučko z řádů a pravidel a mnoho chovatelů neví téměř nic o veterinárních záležitostech, o genetice....zato , a to mě ve FIFE fakt štve, kdekdo ví, kde se rozdávají "hrnce" a tituly.Co se dostane na výstavě k posouzení je vždy věcí a v uvedených případech nejspíš i chybou,pořádající organizace.

Stalo se. Ti chovatelé nechtěli nikomu ublížit ani nikoho podvést. Nemáme jim to za zlé a není to ani vina NCHK. Pořádající organizace snad zná svůj Výstavní řád...A Plemenná kniha SCHK mohla takový rodokmen prostě odmítnout bez nesmyslného zápisu na webu SCHK: "Potíže jsou s uznáváním rodokmenů z některých klůbů, jmenovitě z Nezávislého klubu chovatelů koček, kde plemenná příslušnost jedince neodpovídá plemenné příslušnosti rodičů".

No, ona ale neodpovídá, že....

Stalo se... Zápis se ani přes žádost našich chovatelů nezmění. Jinými slovy NCHK jsou troubové, kteří nevědí, co dělají. Bohužel, tak to působí. Ale podíváte-li se do rodokmenů prvních ragdollů, zapsaných do plemenné knihy SCHK zjistíte změť zkomolených jmen, která se dala rozplést jedině díky genetickým kartám z USA. Budeme tedy kamenovat plemennou knihu SCHK?


Ano!!! Rodokmen je jediný diklad ke "genofondu", který se nám válí doma po gaučích a tak by měl být jeho obsah precizní!!!!! v každé organizaci. protože ten, kdo rodokmeny píše je taky jen člověk, měl by si jejich správnost ohlídat chovatel. Jenže se zase dostáváme k tomu, že mnoho chovatelů podepíše rodokmen bez kontroly , protože ví houby. Je smutné, když předseda organizace uvede v rodokmenu barvu:"blue point, black tabby with white" k jediné kočce. sealová kočka je EMS kodem označena f 09 22 a podobně. My, co čteme rodokmeny často a pořádně si v tom chaosu udržujeme s vypětím sil jakýsi přehled, ale laik je ztracen. klasickým příkladem je u sibek Gelios, Galeous, Helios atd...což je vše jeden kocour.

Dáme nějký nenapadnutelný hanlivý článeček na web? Myslím, že ne, máme totiž dost důležitější práce.
K ragamufinům: není to nové plemeno a nikdy nebylo.
koukněte pořádně na web, je to plemeno!!!

Je to skupina chovatelů, kteří odmítali podřídit se vyděračským metodám A. Bakerové, zakladatelce chovu ragdollů a chovali dál. Aby se vyhnuli perzekuci za zneužití názvu ragdoll (patentovaného), použili název jiný, který v překladu znamená prakticky totéž. Podíváte-li se na historii vzniku ragdollů (ale nemůžete čerpat z prvního zdroje, na který narazíte), zjistíte, že nikdo přesně neví, co byla zvířata použitá jako zakladatelé, zač. Někteří z nich byli peršani, jiní kočky, které vypadaly jako angory. někde tam musela být siamka ( zálomky na ocase, hluboká modrá barva oka).Paní Bakerová nám to už nepoví.
Osobně nejsem ani příznivcem sporů, ani osočování chovatelských organizací ať se jedná o SCHK či NCHK nebo jinou organizaci. Tak jako Slávista je hrdý na to, že je Slávista, já jsem hrdá na to, že jsem v NCHK. Asi je to taky proto, že o tom něco vím a deset let práce je deset let práce. Máme mezi členy SCHK mnoho přátel. Bohužel- a to všude- je víc vidět na ty, co rádi pomlouvají a házejí klacky pod nohy. Mohu jen znovu opakovat: každá organizace má své předpisy a ty se- chci-li být jejím členem- musí dodržovat. Chci-li na výstavy FIFe, musím dodržovat jejich Výstavní řád. Byli jsme upozorněni, že kříženci na výstavy SCHK nesmí. Tak se tím budeme řídit. Jen bychom rádi věděli, do jakého stupně, protože to se nám nepodařilo ve Výstavním řádu SCHK nalézt.

V F5 se už z rodokmenu nikdo nedozví, že jde vlastně o křížence, tak bych řekla, že nejspíš až tam. to mi právě přijde na tomto křížení nebezpečné, pokud se z rodokmenu dostanou půcodní F1-4 generace, už z něj není patrné, že jde o křížence. Ondyno jsem viděla klapouchého sibiřáka. Z obou stran plný sibiřský rodokmen. Zde patrně došlo kdysi k ilegálnímu "obohacení genofondu" a chudák, komu se takový "nepodařek " narodí. Hned má o dva chovné jedince méně.
Vezmu.li, že genofond Ragů je odhadem 4-5 x širší, než genofond sibiřek, nenacházím v zpětném připařování jiný cíl, než ušetřit za drahý import z prověřené chovné linie "čistých" Ragů.

Chce-li být někdo členem NCHK, musí se řídit zase našimi předpisy. Křížení bez hlavy a paty: kdy někdo nakryje ragdolla sibiřkou kočkou nebo čímkoliv jiným, aby měl hezká koťata, je, promiňte mi, pitomost. Je třeba vědět, proč. Sibirky jsme nepustili do chovu kvůli barvě- to byl jen vedlejší produkt. O červenou nešlo, šlo o to, že ragdollům nepřeji krátký život a tři z nich mi zemřeli velmi mladí. Promiňte, ale nesdílím názor, že je to úděl málopočetných plemen- je to naše omezenost, která jim zkrátila život. Jsou nutné importy a ozdravení krve, ale je vhodné i připáření jiným plemenem. Ragdollové jsou kočky mého srdce a jsem ochotná udělat maximum pro jejich vitalitu a zdraví: i s ohledem na imunitní systém. To, že při tom budou krásní, je prima,ale nebyl to ten hlavní cíl.
Píšete, že jediná seriózní organizace v České republice je SCHK. Je to Váš názor, ale jsem přesvědčená, že ani v NCHK nejsou žádní gauneři a že se snažíme chovat podle nejnovějších vědeckých metod. Ale zase je to názor Slávisty proti fanouškovi jiného klubu.
Mám návrh: vykašleme se již na ty nesmyslné spory. Ničí nám nervy, stoupá krevní tlaky. Vy máte spoustu práce a my taky. Připravujeme knížku o sibirkách a uvítáme každou informaci o Kotofeji, o The Fauna Clubu. A také máme před výstavou a každou sobotu na nás čekají naši klienti v Domově důchodců. Pokud někoho skutečně zajímá outcross, doporučuji knihu profesora Wachtela:Chov psů v roce 2000. Stojí za to si ji přečíst.

Děkuji za informaci, uvedenou knihu určitě opatřím a přečtu. Outcross je u sibek nemyslitelný, ale vědomostí není nikdy dost.Nemohu si odpustit jedovatou poznámku o tom, že outcrossů u sibek bylo dost ve "foundations", tak by se spíš hodila "chytrá kniha" o tom, jak z úzkého gonofondu docílit jednotný typ. Embarassed
Přeji Vám všem krásné jarní dny,

no, to vám taky
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Daniela Hypšová



Založen: 13.03.2007
Příspěvky: 3
Bydliště: Havlíčkova 590/5

Předmět: odchovy NCHK
PříspěvekPřitlapkováno: 21. 3. 2007 11:51:03
Odpovědět s citátem

Milá paní Iltisová,
obdivuji Vaše nasazení a objem času, který věnujete cupování mé odpovědi. Bohužel nemohu se z časových důvodů angažovat stejně. A také- proč , když všechno víte a máte na vše tu správnou odpověď?
Promiňte, ale z mého pohledu je to ztráta času. Dnes ráno jsem jela na kole do práce a stala se mi taková věc: strašně jsem spěchala, zastavila za přechodem, kde stáli lidé, oni začali přecházet, přidala jsem se k nim, a až téměř na druhé straně jsem zjistila, že suverénně přecházím na červenou a tikání přechodu, které jsem slyšela, přicházelo zleva. Jak vidno, není vždy dobré jít s davem. Je dobré se občas, i ve spěchu zastavit, rozhlédnout a řídit rozumem , svědomím i zkušenostmi.
Jak jsem již vloni psala jedné chovatelce ragdollů, která také "rozvířila" vlnu debat, polopravd i pravd, které mě stály nervy, brzdily v práci na knížce o ragdollech, určené všem: nechci s Vámi bojovat a nechci se hádat. Mám ráda klid a mír a k tomu vyzývám i Vás, když už nechcete spolupracovat na knížce o sibirkách. Nemohu jít s davem, je to proti mému svědomí, stejně jako se mi příčí postranní řeči o zvířatech určitých chovatelů, kteří u Vás osobně upadli v nemilost, stejně, jako se mi hrubě nelíbí výpady proti Bohemia Cat Clubu i způsob, jakým píšete o paní Reslové. Znala jsem ji, byla jsem zakládající viceprezidentkou BCC a po roztržce s ní celá naše regionální pobočka BCC odešla, osamostatnila se
a po dlouhé cestě jsme se stali NCHK. Přesto ale, paní Reslová byl člověk, který ukázal chovatelům v ČR, že jsou i jiné cesty chovatelství, že jsou i jiné, svobodné organizace.
Promiňte mi, paní Iltisová, už nebudu dále reagovat a budu se raději věnovat práci. D. Hypšová
_________________
Hypšová
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Eva Iltisová



Založen: 26.03.2006
Příspěvky: 35

Předmět: Re: odchovy NCHK
PříspěvekPřitlapkováno: 21. 3. 2007 23:19:14
Odpovědět s citátem

Ano, máte pravdu, je to ztráta času. Ze stejného důvodu jsem odmítla spolupracovat na knížce o sibiřkách. Vzhledem k tomu, že jsem se dlouhá leta stýkala (a stále stýkám), vím mnoho o počátcích chovu ve všech klubech. Taky jsem vyslechla z mnoha úst spoustu historek, jak to pak pokračovalo a za 7 let jsem již také nějaké zkušenosti získala a leckde jsem narazila na potvrzení či dementi oněch původních historek. no a protože vy máte svou cestu a nemůžete jít s davem....těžko spolupracovat. I já mám svou cestu.


obdivuji Vaše nasazení a objem času, který věnujete cupování mé odpovědi.

nebylo to nic těžkého, ani časově náročného, šlo to skoro samo, vzhledem k textu, na který jsem reagovala


Bohužel nemohu se z časových důvodů angažovat stejně. A také- proč , když všechno víte a máte na vše tu správnou odpověď?


Nemám, ale snažím se i touto cestou poučit z chyb druhých.

Jak jsem již vloni psala jedné chovatelce ragdollů, která také "rozvířila" vlnu debat, polopravd i pravd, které mě stály nervy, brzdily v práci na knížce o ragdollech, určené všem: nechci s Vámi bojovat a nechci se hádat. Mám ráda klid a mír a k tomu vyzývám i Vás, když už nechcete spolupracovat na knížce o sibirkách. Nemohu jít s davem, je to proti mému svědomí,
no, pokud vám svědomí velí křížit kočky k ozdravění chovu, či jak tomu říkáte namísto importu, je to vaše svědomí.

stejně jako se mi příčí postranní řeči o zvířatech určitých chovatelů, kteří u Vás osobně upadli v nemilost,

je jen jedna chovatelka sibiřských koček k jejímuž "chovu" mám veliké výhrady a nikde se s tím netajím. Byla jsem to já (mimo jiné), kdo na ni "žaloval" na svazu. Ale to není věc, kterou bych byla ochotna řešit zde a už vůbec ne s vámi.

stejně, jako se mi hrubě nelíbí výpady proti Bohemia Cat Clubu i způsob, jakým píšete o paní Reslové. Znala jsem ji, byla jsem zakládající viceprezidentkou BCC a po roztržce s ní celá naše regionální pobočka BCC odešla, osamostatnila se

Já vím, slyšela jsem, že dvě silné povahy se zkrátka nesnesou. No, byla jsem to já a ještě další chovatelé z FIFe, kdo s ní strávili pár večerů vzpomínkami a plány než nás opustila. Pokud jde o BCC, mám jedinou výhradu a to, že "nesedí" barvy v rodokmenech. Sama mám z BCC kocoura po seal tabby point kočce a červeném kocourovi. Tolstoj je seal tabby point bicolour a v jeho PP stojí, že je čokoládový!!!! bez kresby a bez bílé. Není to jediný takový rodokmen, ale ani to není vaše věc. Vy jste z klubu pro neshody odešla, že?

a po dlouhé cestě jsme se stali NCHK. Přesto ale, paní Reslová byl člověk, který ukázal chovatelům v ČR, že jsou i jiné cesty chovatelství, že jsou i jiné, svobodné organizace.

Přeji vám vaši svobodnou organizaci, přeji vám klid na práci či na cokoli jiného si přejete. Přeji vám též klid k vytvoření "knihy o sibiřkách". Jen v koutku duše doufám, že v zájmu tohoto báječného plemene a zájemců o jeho chov nebude stejně "svobodná" jako váš klub.
Zabývám se hodně komunikací s chovateli z celého světa ohledně sjednocení typu sibiřských koček. Jak je vidět, obě máme co na práci, tak ještě jednou. Ano, souhlasím s vámi, tato korespondence je ztrátou času. Obě to víme. Jen z toho, co zde bylo uvedeno si mohli učinit obrázek i jiní než my. Tak snad těch pár minut, co jsem tomu věnovala zase tak zbytečně promarněných nebylo.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Jana Babická



Založen: 17.04.2006
Příspěvky: 238
Bydliště: Plzeň

Předmět: Re: odchovy NCHK
PříspěvekPřitlapkováno: 22. 3. 2007 15:11:30
Odpovědět s citátem

Pokud jde o BCC, mám jedinou výhradu a to, že "nesedí" barvy v rodokmenech. Sama mám z BCC kocoura po seal tabby point kočce a červeném kocourovi. Tolstoj je seal tabby point bicolour a v jeho PP stojí, že je čokoládový!!!! bez kresby a bez bílé. Není to jediný takový rodokmen, ale ani to není vaše věc. Vy jste z klubu pro neshody odešla, že?

Jen rodokmenům - zažila jsem nedávno čoko point kocoura / nebudu jmenovat plemeno / který byl evidentně seal. Chovatelka to prý vyhodnotila podle barvy ocásku Laughing nenapadlo ji asi juknout na polštářky či nos a je to chovatelka FIFe ! - takže já myslím, že špatně vyhodnocené byrvy nejsou doménou non FIFe, ale nezkušených chovatelů bez ohledu na příslušnost. Já si taky koupila čoko peterbaldku / u nahatých je ale velmi těžké odhadnout barvu v 8mi týdnech / a je modrá - stálo mě to 50 dolarů za genetický test Laughing Jinak fandím všem, kteří jdou svou, svobodnou cestou - není nic horšího, než když je jen jedna cesta Exclamation !! a vyhrady se najdou ke každé organizaci - jendna dělá lépe to, druhá ono Laughing Laughing
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Zuzkanka



Založen: 03.01.2007
Příspěvky: 98
Bydliště: Luká, Praha

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 25. 3. 2007 0:34:45
Odpovědět s citátem

Nechtela bych se michat do teto odborne diskuze. Jen bych mela par vyhrad k uplne prvnimu prispevku pani chovatelky o umyslu skrizeni ragdolla se sibirkou. Pokud chce kotatka jen pro radost, tak proc si porizovalakocku za 15000. Nechapu.. tuto ideu jsemmela pred dvema lety, kdy jsem si poridila bezpapirovou siamku. Potom jsme ji museli nechat vykastrovat z duvodu neskutecneho kravalu pri mrouskani. Ted jsem si poridila britky a ma touha po kotatech ovsem pretrvala, tak jsem se rozhodla, ze se pustim do chovu. Tak mam dve papirove britky. A ted k veci.. libi se mi treba burmila nebo maincoon. Tak proc je nezkrizit, ze.. potom mi z toho vyleze neco uplne desiveho a co..hlavne kdyz mam krizence dvou kocek,ketry se mi libi.
pokud by toto krizeni bylo mysleno jako plemenitba nejakeho noveho plemeno, tak dobra, ale tady jde vylozene jen o touhu po kotatech. Na to si nemusela porizovat kocku za 15000Kc. To se da vzit kocicka z utulku a najit nejakyho kocicaka na ulici a kotatkajsou tak i tak.. Nevim,proste mi toprijde nezodpovedne, krizit dve rozdilna plemena.
a co se tyka experimentalni knihy.. prave se chystame na dlouhou cestu a to docileni uznani cinnamon zbarveni u britek. to je jisty cil, ale nechapu,k cemu vydavat zbytecne rodokmeny pro kotata, ktera jsou narozena z nerozvaznosti, tzn bez cile(kdyz nepocitam cil mitkoatata dvou plemen, ktera sem libi). Nevim, jaky ma smysl odchovavat takova kotata.. tot vse, co jsem chtela k tomuto dotazu..
je to muj nazor, takze jestli jsem se tim nekoho dotkla, tak se omlouvam..
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Pomněnka



Založen: 12.01.2006
Příspěvky: 137
Bydliště: Ústí nad Labem

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 25. 3. 2007 7:49:38
Odpovědět s citátem

Zuzkanko, ono to křížení dvou plemen, proto, protože se mi líbí, nemá se zodpovědností přeci vůbec nic společného. Patří to tak trochu k lidské povaze, shromažďovat a dávat dohromady to,co se nám líbí. Děti jsou bezprostřední a u nich je to nejmarkatnější, jak si vybírají co nejpestřejší a nejlíbivější věci a chtějí je mít dávají je dohromady a mnohdy pak z toho vzikne takový "zpatalanec", že to přestává být pěkné a ztrácí svou podstatu, ale o tom se musí přesvědčit ony samy...bohužel. Tak proč se divit záměru pořídit si dvě kočky, které jsou jistě velice vzhledově atraktivní, a dát je dohromady? Velkou roli opět hraje zvědavost, když čekáme, co se stane, když ....
Děti je možné usměrňovat a vysvětlovat podstatu věcí, ale pokud se jedná o dospělého, je to mnohem těžší.

Jinak bych se nechtěla více míchat do zasvěcené diskuse okolo NCHK. Ikdyž můj názor je, že výrok "jít vždy s davem není vždy dobré" v tomto případě pokulhává. Zní mi to dost uměle, protože jsou opravdu jiné cesty jak přinést novou krev a pomoci plemeni(importy) , než zkřížit dvě různá plemena. Sama jsem člověk, který nerad chodí s davem a to byl jeden z motorů, proč jsem si pořídila právě Něvské maškarády - nejsou uznané ve FIFe a tím rozšířené jako jiná plemena, zkrátka se vymykají. Ale rozšíření jejich genofondu, který je opravdu u nás úzký, nevidím v tom, přikřížit např. ragdolla či birmu, protože jsou podobné. Chceme přeci mít čistokrevné sibiřské kočky - Něvské maškarády, no ne? Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Zuzkanka



Založen: 03.01.2007
Příspěvky: 98
Bydliště: Luká, Praha

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 25. 3. 2007 10:37:09
Odpovědět s citátem

Pomněnka napsal:
Zuzkanko, ono to křížení dvou plemen, proto, protože se mi líbí, nemá se zodpovědností přeci vůbec nic společného. Patří to tak trochu k lidské povaze, shromažďovat a dávat dohromady to,co se nám líbí. Děti jsou bezprostřední a u nich je to nejmarkatnější, jak si vybírají co nejpestřejší a nejlíbivější věci a chtějí je mít dávají je dohromady a mnohdy pak z toho vzikne takový "zpatalanec", že to přestává být pěkné a ztrácí svou podstatu, ale o tom se musí přesvědčit ony samy...bohužel. Tak proč se divit záměru pořídit si dvě kočky, které jsou jistě velice vzhledově atraktivní, a dát je dohromady? Velkou roli opět hraje zvědavost, když čekáme, co se stane, když ....
Děti je možné usměrňovat a vysvětlovat podstatu věcí, ale pokud se jedná o dospělého, je to mnohem těžší.


Pokud se prirovnavate k rozmrzelemu diteti, ktere nevi roupama co by delalo, tak to se potom neda nic delat. ja jen mluvim o necem, co vy asi nepochopite. Jak rikam, mne se libi maincoon, tak ho nakrizim s britkou.. ano.. parada, budu mit doma mutanta, ale aspon ukojim svoji zvedavost.. Treba pak budu patrat, v jakem utulku se zrovna ted vyskytuje.. Ale kdyz je clovek zvedavej, tak proc ne.. hlavne kdyz ukoji svoji zvedavost..
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Pomněnka



Založen: 12.01.2006
Příspěvky: 137
Bydliště: Ústí nad Labem

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 25. 3. 2007 11:29:40
Odpovědět s citátem

Zuzkanka napsal:
Pomněnka napsal:
Zuzkanko, ono to křížení dvou plemen, proto, protože se mi líbí, nemá se zodpovědností přeci vůbec nic společného. Patří to tak trochu k lidské povaze, shromažďovat a dávat dohromady to,co se nám líbí. Děti jsou bezprostřední a u nich je to nejmarkatnější, jak si vybírají co nejpestřejší a nejlíbivější věci a chtějí je mít dávají je dohromady a mnohdy pak z toho vzikne takový "zpatalanec", že to přestává být pěkné a ztrácí svou podstatu, ale o tom se musí přesvědčit ony samy...bohužel. Tak proč se divit záměru pořídit si dvě kočky, které jsou jistě velice vzhledově atraktivní, a dát je dohromady? Velkou roli opět hraje zvědavost, když čekáme, co se stane, když ....
Děti je možné usměrňovat a vysvětlovat podstatu věcí, ale pokud se jedná o dospělého, je to mnohem těžší.


Pokud se prirovnavate k rozmrzelemu diteti, ktere nevi roupama co by delalo, tak to se potom neda nic delat. ja jen mluvim o necem, co vy asi nepochopite. Jak rikam, mne se libi maincoon, tak ho nakrizim s britkou.. ano.. parada, budu mit doma mutanta, ale aspon ukojim svoji zvedavost.. Treba pak budu patrat, v jakem utulku se zrovna ted vyskytuje.. Ale kdyz je clovek zvedavej, tak proc ne.. hlavne kdyz ukoji svoji zvedavost..


Zuzkanko, bohužel VY jste můj příspěvek nepochopila. NEJSEM zastánce meziplemenného křížením, naopak patřím ke skalním zastáncům čistoty plemene a asi musím polopaticky napsat, že jsem se jen snažila napsat pohnutky, které můžou vést mnohé, dle mého názoru, k takovým krokům...(ne u organizovaných chovatelů.)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Zuzkanka



Založen: 03.01.2007
Příspěvky: 98
Bydliště: Luká, Praha

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 25. 3. 2007 11:58:45
Odpovědět s citátem

citace:
Zuzkanko, bohužel VY jste můj příspěvek nepochopila. NEJSEM zastánce meziplemenného křížením, naopak patřím ke skalním zastáncům čistoty plemene a asi musím polopaticky napsat, že jsem se jen snažila napsat pohnutky, které můžou vést mnohé, dle mého názoru, k takovým krokům...(ne u organizovaných chovatelů.)


Aha, ted jsem si uvedomila svuj omyl..
Nepodivala jsem se, kdo psal ten prvni prispevek, tak jsem myslela, ze jste ho psala vy.. Embarassed omlouvam se Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Jana Babická



Založen: 17.04.2006
Příspěvky: 238
Bydliště: Plzeň

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 25. 3. 2007 19:50:48
Odpovědět s citátem

Pomněnka napsal:
Zuzkanka napsal:
Pomněnka napsal:
Zuzkanko, ono to křížení dvou plemen, proto, protože se mi líbí, nemá se zodpovědností přeci vůbec nic společného. Patří to tak trochu k lidské povaze, shromažďovat a dávat dohromady to,co se nám líbí. Děti jsou bezprostřední a u nich je to nejmarkatnější, jak si vybírají co nejpestřejší a nejlíbivější věci a chtějí je mít dávají je dohromady a mnohdy pak z toho vzikne takový "zpatalanec", že to přestává být pěkné a ztrácí svou podstatu, ale o tom se musí přesvědčit ony samy...bohužel. Tak proč se divit záměru pořídit si dvě kočky, které jsou jistě velice vzhledově atraktivní, a dát je dohromady? Velkou roli opět hraje zvědavost, když čekáme, co se stane, když ....
Děti je možné usměrňovat a vysvětlovat podstatu věcí, ale pokud se jedná o dospělého, je to mnohem těžší.


Pokud se prirovnavate k rozmrzelemu diteti, ktere nevi roupama co by delalo, tak to se potom neda nic delat. ja jen mluvim o necem, co vy asi nepochopite. Jak rikam, mne se libi maincoon, tak ho nakrizim s britkou.. ano.. parada, budu mit doma mutanta, ale aspon ukojim svoji zvedavost.. Treba pak budu patrat, v jakem utulku se zrovna ted vyskytuje.. Ale kdyz je clovek zvedavej, tak proc ne.. hlavne kdyz ukoji svoji zvedavost..


Zuzkanko, bohužel VY jste můj příspěvek nepochopila. NEJSEM zastánce meziplemenného křížením, naopak patřím ke skalním zastáncům čistoty plemene a asi musím polopaticky napsat, že jsem se jen snažila napsat pohnutky, které můžou vést mnohé, dle mého názoru, k takovým krokům...(ne u organizovaných chovatelů.)


A co takové burmilky Laughing jak nádherná kočka vznikla z meziplemenného křížení Laughing a pověsti o tom, že to bylo náhodou můžou a nemusí být pravda - třeba se prostě někomu chtělo experimentovat Laughing také tonkinská kočka je kříženec a jak krásný. Ono nikdy nic není černé nebo bílé. Nezastávám se křížení ragdol sibiřka, ba naopak , ale.........
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Pomněnka



Založen: 12.01.2006
Příspěvky: 137
Bydliště: Ústí nad Labem

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 25. 3. 2007 21:45:36
Odpovědět s citátem

Ano, myslím, že si rozumíme. Joo, pokud se z kříženců či genetických mutací vyvine nové plemeno, buď záměrně či náhodou, budiž. Tonkinky i burmilky jsou překrásné. Ale pokud zkřížím sibku a ragdolla a dál chci kočky nazývat ragdolly.... Confused
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Jana Babická



Založen: 17.04.2006
Příspěvky: 238
Bydliště: Plzeň

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 26. 3. 2007 11:17:27
Odpovědět s citátem

Pomněnka napsal:
Ano, myslím, že si rozumíme. Joo, pokud se z kříženců či genetických mutací vyvine nové plemeno, buď záměrně či náhodou, budiž. Tonkinky i burmilky jsou překrásné. Ale pokud zkřížím sibku a ragdolla a dál chci kočky nazývat ragdolly.... Confused


Jenže ono se nevyvine - nové plemeno/barvu musí vyvinou chovatelé/nadšenci. A předpokládám, že tito nadšenci nikdy neměli cestu snadnou a měli víc odpůrců, než příznivců Laughing A pokud organizace - tuším zrovna NCHK má ve svých chov.řádech podporu meziplemenného křížení musíme to respektovat - souhlasit ale nemusíme.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Lenka V.



Založen: 15.03.2007
Příspěvky: 155
Bydliště: Úžice u Kralup n.Vlt

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 27. 3. 2007 14:54:12
Odpovědět s citátem

Jenže ono se nevyvine - nové plemeno/barvu musí vyvinou chovatelé/nadšenci.

Ano, Jano, tvořit nové plemeno nebo i jen barevnou varietu je práce velmi zdlouhavá, v podstatě nevděčná - zajímavé je, že se vždycky najde spousta lidí, kteří vědí, že když to takhle stačilo dodnes, mělo by i nadále.., s tím máš sama jistě spoustu zajímavých zkušeností. Je to i práce plná slepých uliček - někdy prostě nejde jinak, než si na vlastní kůži vyzkoušet, že když zkřížím siamku a barmu, tonkaneska z toho nebude, ani burmila se nenarodí z vrhu barmy a činčily - na to je potřeba spousta další práce, plánování minimálně na tři až čtyři generace dopředu, prostor pro umístění meziproduktů, které budou (nebo by mohly být) uplatněny v chovu, ale hlavně to chce mít jasnou vizi toho, kam kráčím. Proto je přikřižování jiných (podobných) plemen tak zrádné - většinou vznikají roztomilá koťátka "něco mezi" a postupně se stírají rozdíly mezi plemeny. Někdy to skutečně nejde jinak - z nejrůznějších důvodů - proč ne, někdy i bizarní kombinace mohou dát překvapivě dobrý výsledek (viz třeba použití cornish rexů při šlechtění orientálních bikolorů) ale vždy je třeba vědět kam směřujeme, nedělat to z pohodlnosti. Pokud se týká meziplemenného křížení "ze zvědavosti", proč ne? Pokud jsem připraven nést odpovědnost za narozená koťata, nemám šlechtitelské ambice a nechci si říkat chovatel - proč ne? Ničím se to neliší od chovatelů, kteří mají průměrnou kočku a se stále stejným průměrným kocourem plodí už pátým rokem stále stejná průměrná koťata - přínos k chovu daného plemene taky není velký a experimentátor to většinou zkusí jednou a pak je jeho zvědavost ukojena.
A pokud se týká klubové příslušnosti - ta není vůbec důležitá. Nemá smysl se dohadovat, jestli NCHK má jiná pravidla než třeba BOEC nebo FIFe - není to o pravidlech, je to o osobní odpovědnosti. Buď budu za plemeno cítit odpovědnost a bude mi záležet na jeho rozvoji a je jedno v kterém klubu svou vizi budu uskutečňovat (jen v některém budu muset přesvědčit víc lidí) nebo mi bude všechno jedno a nezachrání (a nezastaví) mě ani sebepřísnější předpisy.
Ono není jednoduché plemeno ozdravit, rozšířit genpool a neztratit typ - cesty jsou různé a jestli ta zvolená byla ta správná, ukáže až čas. Držím palce všem, kteří mají odvahu se pustit po nevyšlapaných cestičkách a vědí, co dělají.
_________________
Lenka Venclíková
Dee burmilky
silver & golden
www.burmilla.snadno.eu
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Zobrazit příspěvky z předchozích:   

Jdi na stránku Předchozí  1, 2



Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Přejdi na:  

Reklama

Nejčtenější

1
RSS kanály (48x)
2
Kdy je možné odebrat kotě od kočky? A proč ... (37x)
3
Rostliny jedovaté pro kočky (25x)
4
Vyhlášení NEJ fotky srpna 2023 (23x)
5
Kočka na Titaniku (22x)
6
Vyhlášení NEJ fotky ledna 2024 (21x)
7
Dvacátá čtvrtá poznávačka vyhlášena (21x)
8
Creepy kočky: Co vlastně chceš?! (19x)
9
Koťata bez PP po rodičích s PP (19x)

Víte, že...

Víte, že základní informace najdete v části stránek Kocouřovy rady?


Další pomoc Vám může poskytnout naše veterinární poradna.
Kocouřova veterinární poradna Reklama
E-mňauněte nám

Reklama

Modrý kocouř.cz (c)

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube
Top