Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se!
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

Poplatok za krytie

Fórum: Rady

Jdi na stránku 1, 2  Další

<< Zobrazit předchozí téma | Zobrazit následující téma >>  
Autor Zpráva
figaro



Založen: 21.12.2006
Příspěvky: 46

Předmět: Poplatok za krytie
PříspěvekPřitlapkováno: 23. 1. 2007 10:56:56
Odpovědět s citátem

Prosím o radu:
V akých cenových reláciách sa pohybuje poplatok za krytie kocúrom (plemeno britská krátkosrstá)? Je mi jasné, že u každého chovateľa sú ceny iné. Ale aspoň približne. Mám chovného kocúra a je "záujem o jeho služby", lenže zatiaľ som nie v tejto oblasti zorientovaný, koľko sa za krytie pýta. Aspoň mi odporučte nejakú rozumnú cenu, lebo všade som našiel "cena za krytie dohodou"

Je mi jasné, že cena sa odvíja hlavne od výstavných úspechov kocúra.

Dakujem.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
J.B.
Anonymní





Předmět: Re: Poplatok za krytie
PříspěvekPřitlapkováno: 23. 1. 2007 11:24:36
Odpovědět s citátem

figaro napsal:
Prosím o radu:
V akých cenových reláciách sa pohybuje poplatok za krytie kocúrom (plemeno britská krátkosrstá)? Je mi jasné, že u každého chovateľa sú ceny iné. Ale aspoň približne. Mám chovného kocúra a je "záujem o jeho služby", lenže zatiaľ som nie v tejto oblasti zorientovaný, koľko sa za krytie pýta. Aspoň mi odporučte nejakú rozumnú cenu, lebo všade som našiel "cena za krytie dohodou"

Je mi jasné, že cena sa odvíja hlavne od výstavných úspechov kocúra.

Dakujem.


Ceny se mohou pohybovat v tisích i desetitisících. záleží na kvalitě kocoura, zda a jaká jsou po něm koťata, na poptávce, na dohodě mezi chovateli. Krytí není rohlík s pevnou cenou Laughing Myslím, že Vám není možné odpovědět.
Odpovědět 
figaro



Založen: 21.12.2006
Příspěvky: 46

Předmět: Re: Poplatok za krytie
PříspěvekPřitlapkováno: 23. 1. 2007 11:32:18
Odpovědět s citátem

J.B. napsal:
Ceny se mohou pohybovat v tisích i desetitisících. záleží na kvalitě kocoura, zda a jaká jsou po něm koťata, na poptávce, na dohodě mezi chovateli. Krytí není rohlík s pevnou cenou Laughing Myslím, že Vám není možné odpovědět.


Presne takúto odpoveď som očakával, ale môj problém to nerieši, pretože nie som o nič múdrejší ako predtým. PS: Už ani rožky v potravinách nie sú dnes za rovnakú cenu.
Opýtam sa teda inakšie. Aká je minimálna cena za krytie? Razz Very Happy
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Alice
Anonymní





Předmět: Re: Poplatok za krytie
PříspěvekPřitlapkováno: 23. 1. 2007 13:00:23
Odpovědět s citátem

figaro napsal:
Prosím o radu:
V akých cenových reláciách sa pohybuje poplatok za krytie kocúrom (plemeno britská krátkosrstá)? Je mi jasné, že u každého chovateľa sú ceny iné. Ale aspoň približne. Mám chovného kocúra a je "záujem o jeho služby", lenže zatiaľ som nie v tejto oblasti zorientovaný, koľko sa za krytie pýta. Aspoň mi odporučte nejakú rozumnú cenu, lebo všade som našiel "cena za krytie dohodou"

Je mi jasné, že cena sa odvíja hlavne od výstavných úspechov kocúra.

Dakujem.


Odpověď na vaši otázku není jednoznačná, opravdu se to odvíjí od výstavních úspěchů kocoura, dosažených titulů, ale i skutečné kvality. Takže pokud má váš kocour pouze chovnost (na Slovensku tuším stačí k trvalé chovnosti jedna známka výborná), nemůžete požadovat příliš vysoký poplatek za krytí. Taky záleží na tom, jestli váš kocour je testovaný na různé kočičí choroby, nebo i na krevní skupinu (tam bych se nebála započítat si podíl nákladů do krycího poplatku). Samozřejmě záleží na barvě - např. u colorpointů bývá poplatek vyšší.
A taky záleží, na jakém způsobu platby se rozhodnete. Někdo požaduje jednorázovou sazbu (může se pohybovat od 3000,- nahoru) - tam ale záleží na tom, pokud třeba kočička nezabřezne, zda poskytnete náhradní krytí zdarma, nebo se narodí jen 1 kotě - nakryjete podruhé třeba za polovic nebo zdarma. Druhá možnost je paušální nevratný poplatek v rozmezí třeba 500,- až 3000,- + poplatek za každé kotě (tam už je to zase podle dosažených titulů a kvality, např. od 500,- za kotě (kocour s chovností bez titulu).
Ty ceny, co zde uvádím, berte pouze jako velmi orientační, opravdu se to nedá stanovit jednoznačně.
Odpovědět 
figaro



Založen: 21.12.2006
Příspěvky: 46

Předmět: Re: Poplatok za krytie
PříspěvekPřitlapkováno: 23. 1. 2007 13:24:35
Odpovědět s citátem

Alice napsal:
Odpověď na vaši otázku není jednoznačná, opravdu se to odvíjí od výstavních úspěchů kocoura, dosažených titulů, ale i skutečné kvality. Takže pokud má váš kocour pouze chovnost (na Slovensku tuším stačí k trvalé chovnosti jedna známka výborná), nemůžete požadovat příliš vysoký poplatek za krytí. Taky záleží na tom, jestli váš kocour je testovaný na různé kočičí choroby, nebo i na krevní skupinu (tam bych se nebála započítat si podíl nákladů do krycího poplatku). Samozřejmě záleží na barvě - např. u colorpointů bývá poplatek vyšší.
A taky záleží, na jakém způsobu platby se rozhodnete. Někdo požaduje jednorázovou sazbu (může se pohybovat od 3000,- nahoru) - tam ale záleží na tom, pokud třeba kočička nezabřezne, zda poskytnete náhradní krytí zdarma, nebo se narodí jen 1 kotě - nakryjete podruhé třeba za polovic nebo zdarma. Druhá možnost je paušální nevratný poplatek v rozmezí třeba 500,- až 3000,- + poplatek za každé kotě (tam už je to zase podle dosažených titulů a kvality, např. od 500,- za kotě (kocour s chovností bez titulu).
Ty ceny, co zde uvádím, berte pouze jako velmi orientační, opravdu se to nedá stanovit jednoznačně.


Alice, Ďakujem Vám za odpoveď. Áno kocúr má iba chovnosť, bez ďalších výstav a titulov. Posudok však dostal dobrý. Je to pekný mohutný kocúr. Farba je bežná, najčastejšia t.j. modrá BRIa. A za tie ceny (ja ich aj považujem za orientačné) Vám ďakujem. Problém je v tom, že som doteraz nemal o tom žiadnu predstavu.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Adéla



Založen: 07.09.2006
Příspěvky: 277
Bydliště: moravské luhy a háje :)

Předmět: Re: Poplatok za krytie
PříspěvekPřitlapkováno: 23. 1. 2007 17:58:17
Odpovědět s citátem

Já si myslím, že jednoznačně nejdůležitější nejsou tituly, ale kvalita linií, z nichž kocour pochází. Protože krytí kocourem s kvalitním rodokmenem, klidně i bez titulu může stát tak 2000Kč i více za každé narozené kotě. Naopak i krytí eurochampionem ze starých, ne příliš kvalitních linií může být levné. Takové jsou ceny u nás, v Evropě to bývá kolem 500 Euro u pěkných kocourů. Myslím, že se celkem dobře v britských liniích orientuji a o kocourech mám celkem dost informací, pokud Vás zajímá názor zvenčí, pošlete fotku a rodokmen na katango@seznam.cz Smile

Myslím, že celkově kvalitu kocoura utváří následující (v sestupném pořadí):

1.) Typ
2.) Kvalita linií - rodokmenu
3.) Výstavní úspěchy a to především vysoké ohodnocení jako: BIS, BOB, BOS, BIV

Pochopitelně kocour musí být zdravý a testovaný, ale to je snad samozřejmost.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Anonymní






Předmět: Re: Poplatok za krytie
PříspěvekPřitlapkováno: 24. 1. 2007 9:03:43
Odpovědět s citátem

to samé jsem chtěla napsat také,určitě nezáleží na dosažených tiltulech,ale především na rodokmenu,z jakých kocourek pochází, bohužel,ale na výstavách se uchovní kde co a třeba podpruměrný kocour je třeba GIC,ten kdo má kvalitního zvíře a dá za něj třeba 30-40 tis,raději výstavy nepokouší,je spousta nemocí,tak proč honit tituly,aby měl ten nejvyšší,některým chovatelům jde především o zdraví...

Adéla napsal:
Já si myslím, že jednoznačně nejdůležitější nejsou tituly, ale kvalita linií, z nichž kocour pochází. Protože krytí kocourem s kvalitním rodokmenem, klidně i bez titulu může stát tak 2000Kč i více za každé narozené kotě. Naopak i krytí eurochampionem ze starých, ne příliš kvalitních linií může být levné. Takové jsou ceny u nás, v Evropě to bývá kolem 500 Euro u pěkných kocourů. Myslím, že se celkem dobře v britských liniích orientuji a o kocourech mám celkem dost informací, pokud Vás zajímá názor zvenčí, pošlete fotku a rodokmen na katango@seznam.cz Smile

Myslím, že celkově kvalitu kocoura utváří následující (v sestupném pořadí):

1.) Typ
2.) Kvalita linií - rodokmenu
3.) Výstavní úspěchy a to především vysoké ohodnocení jako: BIS, BOB, BOS, BIV

Pochopitelně kocour musí být zdravý a testovaný, ale to je snad samozřejmost.
Odpovědět 
Anonymní






Předmět: Re: Poplatok za krytie
PříspěvekPřitlapkováno: 24. 1. 2007 9:06:44
Odpovědět s citátem

a ještě jsem zapomněla dodat,že většina chovatelů s kvalitním kocourem ani nekryje cizí kočky,nemá to zkrátka za potřebí

Anonymous napsal:
to samé jsem chtěla napsat také,určitě nezáleží na dosažených tiltulech,ale především na rodokmenu,z jakých kocourek pochází, bohužel,ale na výstavách se uchovní kde co a třeba podpruměrný kocour je třeba GIC,ten kdo má kvalitního zvíře a dá za něj třeba 30-40 tis,raději výstavy nepokouší,je spousta nemocí,tak proč honit tituly,aby měl ten nejvyšší,některým chovatelům jde především o zdraví...

Adéla napsal:
Já si myslím, že jednoznačně nejdůležitější nejsou tituly, ale kvalita linií, z nichž kocour pochází. Protože krytí kocourem s kvalitním rodokmenem, klidně i bez titulu může stát tak 2000Kč i více za každé narozené kotě. Naopak i krytí eurochampionem ze starých, ne příliš kvalitních linií může být levné. Takové jsou ceny u nás, v Evropě to bývá kolem 500 Euro u pěkných kocourů. Myslím, že se celkem dobře v britských liniích orientuji a o kocourech mám celkem dost informací, pokud Vás zajímá názor zvenčí, pošlete fotku a rodokmen na katango@seznam.cz Smile

Myslím, že celkově kvalitu kocoura utváří následující (v sestupném pořadí):

1.) Typ
2.) Kvalita linií - rodokmenu
3.) Výstavní úspěchy a to především vysoké ohodnocení jako: BIS, BOB, BOS, BIV

Pochopitelně kocour musí být zdravý a testovaný, ale to je snad samozřejmost.
Odpovědět 
Adéla



Založen: 07.09.2006
Příspěvky: 277
Bydliště: moravské luhy a háje :)

Předmět: Re: Poplatok za krytie
PříspěvekPřitlapkováno: 24. 1. 2007 9:18:31
Odpovědět s citátem

Ano, je to tak. Znám chovatele, kteří mají doma špičkové kočky a často je mají jen uchovněné nebo CH - trvalou chovnost. Vědí, že mají doma špičku a nemusí to nikomu dokazovat. Ostatní chovatelé, kteří se v liniích orientují to zas vědí o nich, že mají doma kvalitní kočky a i tak mají o koťata velký zájem.
Co se výstav týče, je to u britek celkem legrační a nevyrovnané. Více méně mají tituly nějakou vypovídací hodnotu u modrých a lila koček, ale britky mají povolené obrovské množství barevných variet, takže v méně početné varietě není problém nasbírat tituly dle libosti a bez konkurence... Vzhledem k tomu, že u nás není problém uchovnit cokoliv a každá "obluda" dostane známku "výborná" a pěkný posudek, nemá se moc smysl výstavními výsledky řídit. Takže není CH jako CH! CH u modré kočky, která na každý CAC musela porazit dalších 10 koček, na druhé straně např. kočka krémová s bílou, která o konkurenci nezavadila...
Navíc jsou výstavy ze zdravotního hlediska dost rizikové, protože je bohužel dost nezodpovědných lidí, kteří tam bezohledně berou nemocné kočky s plísní, virozami, parazity....
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
J.B.
Anonymní





Předmět: Re: Poplatok za krytie
PříspěvekPřitlapkováno: 24. 1. 2007 14:03:28
Odpovědět s citátem

Co se výstav týče, je to u britek celkem legrační a nevyrovnané. Více méně mají tituly nějakou vypovídací hodnotu u modrých a lila koček, ale britky mají povolené obrovské množství barevných variet, takže v méně početné varietě není problém nasbírat tituly dle libosti a bez konkurence... Vzhledem k tomu, že u nás není problém uchovnit cokoliv a každá "obluda" dostane známku "výborná" a pěkný posudek, nemá se moc smysl výstavními výsledky řídit.
Laughing zkuste tyhle "obludy" uchovnit u posuzovatelky Kneifel - to kočky a zrovna britky jen lítají bez titulů a tak by to mělo být. Takže pokud má britka dobrý posudek od této posuzovatelky, je dobrá Laughing A pozor, někteří zahraniční posuzovatelé netuší že přidělení určité známky kočku "uchovnují" protože v rozsahu jako my v ČR uchovnění nemá skoro nikdo a mnozí vůbec pojem Uchovnění neznají.
Odpovědět 
Alice
Anonymní





Předmět: Re: Poplatok za krytie
PříspěvekPřitlapkováno: 24. 1. 2007 14:15:02
Odpovědět s citátem

J.B. napsal:

Laughing zkuste tyhle "obludy" uchovnit u posuzovatelky Kneifel - to kočky a zrovna britky jen lítají bez titulů a tak by to mělo být. Takže pokud má britka dobrý posudek od této posuzovatelky, je dobrá Laughing A pozor, někteří zahraniční posuzovatelé netuší že přidělení určité známky kočku "uchovnují" protože v rozsahu jako my v ČR uchovnění nemá skoro nikdo a mnozí vůbec pojem Uchovnění neznají.


Se slovy "dobrá známka", "dobrý posudek" v chovatelském slovníku opatrně!!! Protože známka "dobrá" kočku neuchovní!!!!!!! Na to musí být pouze "výborná"!!!!!!
A máte pravdu, v zahraniční k chovu zpravidla nepotřebují uchovnění na výstavě a hrozně se našim podmínkám diví. A v mnohých zahraničních stanicích najdete krásné kočky a přesto se tituly nehonosí. Rolling Eyes
Odpovědět 
Adéla



Založen: 07.09.2006
Příspěvky: 277
Bydliště: moravské luhy a háje :)

Předmět: Re: Poplatok za krytie
PříspěvekPřitlapkováno: 24. 1. 2007 14:16:57
Odpovědět s citátem

Já prostě jen upřímně nechápu, proč se nezadávají VD a D. U psů je to naprosto běžné a nikdo to nebere jako katastrofu. U nás dostane VD jen zvíře, které je extrémně mimo nebo v hodně špatné kondici Sad
Stačilo by, aby se kočky bodovaly dle standardu. Pokud se to tak nedělá, je to naprosto o ničem, když všechna zvířata dostanou výbornou.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
J.B.
Anonymní





Předmět: Re: Poplatok za krytie
PříspěvekPřitlapkováno: 24. 1. 2007 16:07:36
Odpovědět s citátem

[quote="Alice"]
J.B. napsal:

Laughing zkuste tyhle "obludy" uchovnit u posuzovatelky Kneifel - to kočky a zrovna britky jen lítají bez titulů a tak by to mělo být. Takže pokud má britka dobrý posudek od této posuzovatelky, je dobrá Laughing A pozor, někteří zahraniční posuzovatelé netuší že přidělení určité známky kočku "uchovnují" protože v rozsahu jako my v ČR uchovnění nemá skoro nikdo a mnozí vůbec pojem Uchovnění neznají.


Se slovy "dobrá známka", "dobrý posudek" v chovatelském slovníku opatrně!!! Protože známka "dobrá" kočku neuchovní!!!!!!! Na to musí být pouze "výborná"!!!!!!
Ale já napsala dobrý POSUDEK - tj, slovní hodnocení / když už se to bodové nevyužívá / ne bobrá známka Laughing K uchovnění je potřeba V = výborná ne VD = velmi dobrá tj. špatná kočka nebo D = dobrá tj. už to ani není podobné kočce Laughing Laughing
Odpovědět 
Eva Iltisová



Založen: 26.03.2006
Příspěvky: 35

Předmět: Re: Poplatok za krytie
PříspěvekPřitlapkováno: 31. 1. 2007 20:34:16
Odpovědět s citátem

Máte pravdu, pojem "uchovnění" je pro většinu zahraničních chovatelů k nepochopení. ZO CBCFN podává na letošní plenární zasedání znovu návrh, tentokrát jen na omezení počtu nutných výstav k získání trvalé chovnosti na jednu. Návrh na úplné zrušení této archaické povinnosti jsme si ani netroufli formulovat s ohledem na to, jak dopadl stejný návrh před dvěma lety. Když se na tomto plénu sejdou i zástupci ZO, které nemají "osobní" zájem na naplňování výstav tímto nařízením, mohlo by se stát........ Laughing
Pokud jde o paní Kniefel, zažila jsem její posuzování naposled na Smíchově.Postupně rozebrala kvality každé kočky, řekněme, že jich většinu "strhala". Ty moje byly mezi nimi Embarassed Ale, co slovo, to perla. Škoda, že takových posuzovatelů není víc. Evil or Very Mad
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
J.B.
Anonymní





Předmět: Re: Poplatok za krytie
PříspěvekPřitlapkováno: 1. 2. 2007 8:49:34
Odpovědět s citátem

Návrh na úplné zrušení této archaické povinnosti jsme si ani netroufli formulovat s ohledem na to, jak dopadl stejný návrh před dvěma lety. Když se na tomto plénu sejdou i zástupci ZO, které nemají "osobní" zájem na naplňování výstav tímto nařízením, mohlo by se stát........ Laughing
Návrhym jsem četla - budu držet palce, když se tak člověk ale dívá na naše politiky - proč by to proboha mělo jinde fungovat jinak - pro blaho lidu Laughing některé věci jsem vzdala i jen v myšlenkách. No každopádně budu držet palce, protože smysl uchovnění mi uniká a argumenty o kvalitě chovu který lze zajistit jen a pouze uchovněním na výstavě mi vždycky vykouzlí úsměv na rtu. Ale pokud bych si měla sázet jak to dopadne............ Crying or Very sad
Odpovědět 
Adéla



Založen: 07.09.2006
Příspěvky: 277
Bydliště: moravské luhy a háje :)

Předmět: Re: Poplatok za krytie
PříspěvekPřitlapkováno: 1. 2. 2007 10:19:17
Odpovědět s citátem

Také bych zrušila povinné 3 výstavy na trvalou chovnost. Bohužel si myslím, že alespoň jedna výstava je nutná, protože znám českou povahu a "vychcanost" Sad Nepochybuji, že by úplné zrušení vedlo k ještě větším podvodům a množení ve velkém. Možná by mělo smysl pro kočku neuchovněnou na výstavě zavést nějaký paušální poplatek pro uchovnění, aby si to dotyčný ještě rozmyslel, než kočku nakryje. Kdyby Češi nebyli takoví jací jsou, nebála bych se toho.
Ale asi by díky tomu bylo méně koček bez PP, ale mnohem více nekvalitních s PP....
_________________
Adéla - KATANGO*CZ
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
J.B.
Anonymní





Předmět: Re: Poplatok za krytie
PříspěvekPřitlapkováno: 1. 2. 2007 13:57:47
Odpovědět s citátem

[quote="Adéla"]Také bych zrušila povinné 3 výstavy na trvalou chovnost. Bohužel si myslím, že alespoň jedna výstava je nutná, protože znám českou povahu a "vychcanost" Sad Nepochybuji, že by úplné zrušení vedlo k ještě větším podvodům a množení ve velkém.

Jako Čech bych se asi měla urazit - necítím se jiná než Ital, než Slovinec a ostatní národy a pokud je to s Čechy opravdu tak strašné Laughing podvádí a množí a dělají podvody už teď - tak jaký rozdíl to bude bez uchovnění ?? Laughing
Mluvila jsem na TICA výstavě se Slovenskou žijící v Itálii registrovanou kdysi pod FIFe - ona vidí velký rozdíl ve volnosti chovu pod jednotlivými organizacemi, ale také vidí tu větší osobní zodpovědnost za svá rozhodnutí - jestli použije v chovu tu či onu kočku. A já myslím, že Česši jsou také schopni se rozhodovat - nedělejme z nás nezodpovědné a neschopné blbce.
Odpovědět 
Adéla



Založen: 07.09.2006
Příspěvky: 277
Bydliště: moravské luhy a háje :)

Předmět: Re: Poplatok za krytie
PříspěvekPřitlapkováno: 1. 2. 2007 15:08:48
Odpovědět s citátem

Já si bohužel opravdu upřímně myslím, že jsou Češi národ "vychcaných" blbců. Už jen to, že se u nás může stát hrdinou Švejk nebo hloupý Honza je toho smutným důkazem.... Samozřejmě takoví nejsou všichni, ale bojím se, že by úplné uvolnění rukou přineslo další profit těm, co by na kočkách chtěli vydělávat.
Další problém bych viděla v tom, že by se do chovu s PP dostala řada velmi nekvalitních zvířat (ještě horších než teď).... Povinné uchovnění na výstavě určitě řadu majitelů ošklivých koček odradí, už jen tím, že musí zaplatit klecné a dopravu... I přes toto síto se jich na výstavy dostane hodně, ale jsem přesvědčená, že by to mohlo být i horší.
_________________
Adéla - KATANGO*CZ
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Eva Iltisová



Založen: 26.03.2006
Příspěvky: 35

Předmět: Re: Poplatok za krytie
PříspěvekPřitlapkováno: 1. 2. 2007 16:55:41
Odpovědět s citátem

Samozřejmě takoví nejsou všichni, ale bojím se, že by úplné uvolnění rukou přineslo další profit těm, co by na kočkách chtěli vydělávat.
Další problém bych viděla v tom, že by se do chovu s PP dostala řada velmi nekvalitních zvířat (ještě horších než teď).... Povinné uchovnění na výstavě určitě řadu majitelů ošklivých koček odradí, už jen tím, že musí zaplatit klecné a dopravu... I přes toto síto se jich na výstavy dostane hodně, ale jsem přesvědčená, že by to mohlo být i horší.[/quote]

Všichni víme ze zkušenosti, že to, co projde sítem výstav a povinným uchovněním je leckdy v pláči. Každá mince má rub i líc. Myslím, že zodpovědní chovatelé s kvalitními odchovy by se časem vyprofilovali sami, stejně jako je tomu v jiných zemích. Na druhou stranu je třeba vidět i to, že mnoho kvalitních zvířat neí v chovu využíváno jen proto, že jejich majitelé se nechtějí zúčastnit výstav. No a tak utíká spousta výborných koček "na mazly" nebo do chovu bez PP.A to, že by se do chovu dostala i nekvalitní zvířata? Ano dostala, nicméně, stejně jich tam je spousta. Otevřel by se jen prostor pro využití kvalitních, jejichž majitelé na výstavu zkrátka nepojedou. V neposlední řadě by vznikl prostor pro rozšíření genofondu. Nelze chovat (především u málopočetných plemen ) jen na kvalitních jedincích. To by nám ten genofond pěkně prořídl. A řekněme si upřímě, úzká příbuzenská plemenitba by nadělala větší škody, než využití v chovu i méně kvalitních zvířat s následnou selekcí.Povinné uchovňování,jak je v současné době nastaveno nic neřeší. Důležitý je soudný, selekce schopný chovatel.Ten se ale povinným zúčastňováním se výstav nevyselektuje.Kdyby chovatelé a rozhodčí i poradci chovu věnovali tolik času co výstavám, práci s mladými, začínajícími chovateli.......jenže nováček se většinou dozví kolik platit a kde jsou jaké výstavy. O zdravotních a chovatelských aspektech se jaksi "zdvořile" mlčí. Je velmi smutné, když jsou v chovatelské organizaci upřednostňovány tituly z výstav před chovatelskou prací a s tím spojenými vědomostmi.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
liw



Založen: 03.05.2006
Příspěvky: 152

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 2. 2. 2007 20:13:09
Odpovědět s citátem

nie som chovatel, ale vcelku ma desi predstava "niekolkychy etablovanych chovov". ked si totiz zacinajuci mackar chce obstarat maciatko s PP, je naozaj prenho problem uz teraz, rozlisit medzi kvalitnou a nekvalitnou chovatelskou stanicou Sad bohuzial, zacinajuci mackar nema vacsinou dostatok vedomosti o povahe, presnom vzhlade a inych dolezitych charakteristikach daneho plemena. ak by to mal tazsie este o to, ze by sa musel pokusit vyhnut pokutnym chovatelskym staniciam, myslim, ze by s tym mal velky problem. majitelom maciek s PP sa totiz nestavaju len ludia s chovatelskymi ambiciami.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Anonymní






Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 3. 2. 2007 12:33:12
Odpovědět s citátem

liw napsal:
nie som chovatel, ale vcelku ma desi predstava "niekolkychy etablovanych chovov". ked si totiz zacinajuci mackar chce obstarat maciatko s PP, je naozaj prenho problem uz teraz, rozlisit medzi kvalitnou a nekvalitnou chovatelskou stanicou Sad bohuzial, zacinajuci mackar nema vacsinou dostatok vedomosti o povahe, presnom vzhlade a inych dolezitych charakteristikach daneho plemena. ak by to mal tazsie este o to, ze by sa musel pokusit vyhnut pokutnym chovatelskym staniciam, myslim, ze by s tym mal velky problem. majitelom maciek s PP sa totiz nestavaju len ludia s chovatelskymi ambiciami.

Proto by každý začátečník, který má zájem o chov měl trochu času věnovat přípravě - rozhodně by měl navštívit několik výstav, při posuzování si všímat jak vypadjí nejúspěšnější zástupci plemene a nastudovat nějakou literaturu a pokud má možnost tak se porozhédnout po internetu. O kvalitách chovatelské stanice si nejlépe může udělat obrázek pokud ji navštíví, ideální je když jich pro srovnání navštíví několik. Tam si udělá i nejlepší představu o povaze koček daného chovatele.
Odpovědět 
liw



Založen: 03.05.2006
Příspěvky: 152

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 3. 2. 2007 15:58:44
Odpovědět s citátem

Anonymous napsal:
Proto by každý začátečník, který má zájem o chov měl trochu času věnovat přípravě - rozhodně by měl navštívit několik výstav, při posuzování si všímat jak vypadjí nejúspěšnější zástupci plemene a nastudovat nějakou literaturu a pokud má možnost tak se porozhédnout po internetu. O kvalitách chovatelské stanice si nejlépe může udělat obrázek pokud ji navštíví, ideální je když jich pro srovnání navštíví několik. Tam si udělá i nejlepší představu o povaze koček daného chovatele.


samozrejme suhlasim. ale co myslite, kolki novi majitelia maju tu trpezlivost? Ked sa rozhodnu pre macicku, chcu ju mat co najskor doma. V lepsom pripade si vacsinou len nastuduju, co macka potrebuje, spravia nakup a vyberu maca, ktore je dostupne co najskor alebo za najvyhodnejsiu cenu. O com je potom PP, ked nevypoveda o tom, ci je macicka zastupcom daneho plemena? (nie som naivna, viem aka je realita. vdaka priatelovi sme jedni z tych, co absolvovali velky prieskum, ale ani napriek tomu sme sa nevyhli problemom Sad ) osobne ma napriklad strasne skrie, ze je mozne, aby sa v PP medzi predkami objavila 3x ta ista macka... zjavne je to kazdemu lautr-fuk, co z toho nakoniec moze byt...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
J.B.
Anonymní





Předmět: příbuzenská plemenitba
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 2. 2007 8:28:28
Odpovědět s citátem

osobne ma napriklad strasne skrie, ze je mozne, aby sa v PP medzi predkami objavila 3x ta ista macka... zjavne je to kazdemu lautr-fuk, co z toho nakoniec moze byt...[/quote]

Moc nerozumím co jste tím chtěla říct - co z toho může být Laughing předpokládm tedy že kočka. Příbuzenský plemenitba je jedna z metod chovu. Musí se k ní přistupovat zodpovědně, musí se sledovat zdravotní problémy zvířat, která chci k příbuzenské plemenitbě použít. Touto metodou zjistíte, jestli zvířata nesou nějaké vady - samotná příbuzenská vady nevytváří, ale pouze časteji ukazuje ! Šmahem tuto metodu zatratit vypovídá o tom, že jsem nezvážila všechny aspekty - myslíte, že v přírodě se "taťka " ohlíží na to, že kočka která říjí je jeho dcera? Laughing Pevně věřím tomu, že kdyby si kočky domácí vedly PP divili bysme se, kolikrát je tam jeden a ten samý kocour Laughing Já osobně mám kočičku s mnoha příbuzenských / dovoz RU / - jak jinak také postupovat u plemene začínajícího, málopočetného a světe div se - je z toho krásná kočička.
Odpovědět 
Adéla



Založen: 07.09.2006
Příspěvky: 277
Bydliště: moravské luhy a háje :)

Předmět: Re: příbuzenská plemenitba
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 2. 2007 9:15:54
Odpovědět s citátem

Příbuzenská plemenitba, především liniová, kdy se v rodokmenu vícekrát objeví nějaký vynikající jedinec, je jedna ze základních metod chovu nejen u koček, ale i psů, koní...
Pokud se dělá uváženě, může přinést skvělé výsledky, ale samozřejmě i komplikace. Měl by se do ní pouštět jen chovatel, který ví co dělá a ne, že někdo kryje příbuzným kocourem jen proto, že nepříbuzný je o 50 km dál.
Vidím velký rozdíl mezi úzkou příbuzenskou (např. matka x syn) - z té bych si kotě rozhodně nekoupila, rizika jsou příliš velká - vyplavou problémy daných linií...a pak liniovka, ze které bych si koupila kotě klidně. Dokonce se traduje, že nejkrásnější jsou koťata ze spojení kočka x a její dědeček, samozřejmě za předpokladu, že je právě ten dědeček vynikající jedinec.
Jiná situace je u malopočetných nebo vznikajících plemen. Tam je to všechno mnohem těžší a mnoho plemen by bez příbuzenské vůbec nevzniklo.
_________________
Adéla - KATANGO*CZ
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
liw



Založen: 03.05.2006
Příspěvky: 152

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 5. 2. 2007 20:37:32
Odpovědět s citátem

v nasom pripade slo o britsku modru, co rozhodne nie je zacinajuce plemeno alebo farebna varianta... bohuzial sme ako zacinajuci mackari pri kupe kocurika nevenovali dostatocnu pozornost rodokmenu - celu jednu liniu mal spolocnu - jeho stari otcovia boli surodenci a otec jednej zo starych mam bol aj predkom v tej spolocnej linii.
Nehnevajte sa na mna, ale pri psoch sa o pribuzenskej a liniovej plemenitbe aspon hovori. Uvadza sa, v akom stupni sa pribuzne jedince v rodokmeni nachadzaju. Pribuzenske krizenie je pod drobnohladom a dava sa nan pozor. Myslim, ze zvaz chovatelov (aspon na slovensku) zvysoka kasle na to, ze z takehoto spojenia moze vzniknut problem... povoluje sa zacinajucim chovatelom, ktorym nie je odporucene, aby to zvazili.
Nas kocurik mal od 9-tich mesiacov problemy s oblickami, v roku a jednom mesiaci umrel na zlyhanie metabolizmu. Krmeny bol kvalitne, s najvacsou pravdepodobnostou slo o vrodeny problem. Ano, bol nadherny, najkrajsi kocur, akeho som kedy videla.... Ale to nie je viac, ako zdravie.
Nehnevam sa konkretne na chovatela, je to zacinajuci chovatel, ktory po zisteni problemu urobil co mohol a z tohto spojenia uz ziadny dalsi vrh neodchoval. Ale rozculuje ma, ze ho nik neupozornil predtym. Ak mate nejake clanky alebo poznatky o takejto plemenitbe, rada sa vzdelam.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
J.B.
Anonymní





Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 6. 2. 2007 12:14:48
Odpovědět s citátem

Ak mate nejake clanky alebo poznatky o takejto plemenitbe, rada sa vzdelam.[/quote]
Doporučila bych Vám knihu hlavní poradkyně chovu v ČR pí Říhové - ona tam popisuje jak liniovou plemenitbu a má k tomu krásné obrázky aby to bylo jasné i začátečníkovi - využívají třeba polosourozenci a tak se prostě nutně musí objevit vícekrát v PP jedno zvíře nebo se nakrývá vnučka s dědou. Já bych se nebála ani matka x syn, pokud bych znala předky a jejich zdravotní stav, počet koťat ve vrhu a pod. tuto metodu jsme nyní použili a je z toho 5 dnes již téměř dospělých koček - zatím bez problémů - dvě jsem si nechala, abych to mohla sledovat. Navíc jsem koupila Peterbalda z Ruska - je tam jak otec na dceru ta i přímí sourozenci z jednoho vrhu - to jem už trochu trnula abych pravdu řekla - ale byla 4 koťata / u nahatých to není tak snadné odchovat koťata !! / a všechna jsou zdravá. Možná by Váš kocourek měl problémy i bez příbuzenské - jak jsem už psala - příbuzenská NEVYTVÁŘÍ vady, ale pokud tam vady jsou, tak se projeví! Takže tato metoda přímé příbuzenské se využívá i k testování zvířat. zda tam vady jsou či ne. Svádět zdravotní problém na metodu příbuzenské plemenitby asi není úplně správná cesta hledání jádra problému.
Odpovědět 
J.B.
Anonymní





Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 6. 2. 2007 12:40:02
Odpovědět s citátem

Nehnevajte sa na mna, ale pri psoch sa o pribuzenskej a liniovej plemenitbe aspon hovori. Uvadza sa, v akom stupni sa pribuzne jedince v rodokmeni nachadzaju. Pribuzenske krizenie je pod drobnohladom a dava sa nan pozor. Myslim, ze zvaz chovatelov (aspon na slovensku) zvysoka kasle na to, ze z takehoto spojenia moze vzniknut problem... povoluje sa zacinajucim chovatelom, ktorym nie je odporucene, aby to zvazili.

Je znám vzorec na výpočet příbuznosti a její "bezpečné" míry. Takže si klidně můžete tuto příbuznost spočítat - zda to by takový risk od chovatele jak tady líčíte, či zda postupoval rozumě. Z Vašeho popisu není jasné, jak příbuzný kdo byl. to, že jedno zvíře je v rodokmenu 3x nic až tak neznamená - jde o to, kde to zvíře v rodokmenu je. Zkuste nám to upřesnit - třeba děda s vnučkou, nebou přímí sourozenci mezi sebou, nebo babička s vnukem atd. atd. A pátrala jste, zda ostatní sourozenci jsou v pořádku? Nebo zda otec či matka žijí a pod. ? Víte - nemoci prostě existují a kdyby se šlo jim vyhnout jen tím, že se nebude využívat jakákoli míru příbuzenské plemenitby - to by bylo snadné, ale bohužel i bez příbuzenské budou umírat jak kočky tak lidé Crying or Very sad
Odpovědět 
liw



Založen: 03.05.2006
Příspěvky: 152

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 9. 2. 2007 8:44:56
Odpovědět s citátem

J.B., to ja vsetko viem, ze macicky umieraju aj bez pribuzenskej / liniovej plemenitby. Ak by som bola presvedcena, ze to bolo vyslovene sposobene tymto typom plemenitby, nesedela by som doma, ale nieco by som s tym spravila. Osobne si vsak myslim, ze zlyhavanie obliciek u kocura, ktory ma 9! mesiacov nie je normalne... (u nas mu nic neublizilo, krmeny bol kvalitne, chemikalie ani rastliny doma nemame, nechodil von... skratka nerobil a neprisiel do styku so ziadnymi rizikovymi faktormi).
Kocurikova mama aj otec mali otcov, ktori boli surodenci - tzn. ze jeho stari otcovia boli bratia (rovnaky otec aj mama). Zaroven, stary otec oboch tychto bratov bol otcom jednej starej mamy. Kocurikov otec a mama su vlastne bratranec a sesternica (kedze ich otcovia su bratia)... Cize krizenie brata/sestry, deda/vnucky v tomto rodokmeni nenajdete, ale myslim si, ze takyto sposob krizenia dost zvysuje riziko, ze sa nejake geneticke vady prejavia...
Ked kocurik zomrel, chovatel (podla jeho slov) kontaktoval vsetkych majitelov ostatnych maciciek z vrhu a v tej dobe nemal ani jeden z nich ziaden problem. Ale urcite uznate, ze problem sa nemusi prejavit na kazdom macati z vrhu. Otec je ok, vyuzivany dalej ako kryci kocur, o mame macke nemam info, chovatel ju vyradil z chovu. (Je pre mna tazke komunikovat s nim, hoci nanho nemam tazke srdce. Ale naposledy na vystave, ked sme prechadzali okolo jeho miesta a obzerali macky, oslovil nas jeden z jeho pomocnikov, ci by sme od neho nechceli maciatko. Uprimne, skoro som tam skolabovala...)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
J.B.
Anonymní





Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 9. 2. 2007 9:21:26
Odpovědět s citátem

liw napsal:
J.B., to ja vsetko viem, ze macicky umieraju aj bez pribuzenskej / liniovej plemenitby. Ak by som bola presvedcena, ze to bolo vyslovene sposobene tymto typom plemenitby, nesedela by som doma, ale nieco by som s tym spravila. Osobne si vsak myslim, ze zlyhavanie obliciek u kocura, ktory ma 9! mesiacov nie je normalne... (u nas mu nic neublizilo, krmeny bol kvalitne, chemikalie ani rastliny doma nemame, nechodil von... skratka nerobil a neprisiel do styku so ziadnymi rizikovymi faktormi).
Kocurikova mama aj otec mali otcov, ktori boli surodenci - tzn. ze jeho stari otcovia boli bratia (rovnaky otec aj mama). Zaroven, stary otec oboch tychto bratov bol otcom jednej starej mamy. Kocurikov otec a mama su vlastne bratranec a sesternica (kedze ich otcovia su bratia)... Cize krizenie brata/sestry, deda/vnucky v tomto rodokmeni nenajdete, ale myslim si, ze takyto sposob krizenia dost zvysuje riziko, ze sa nejake geneticke vady prejavia...
Ked kocurik zomrel, chovatel (podla jeho slov) kontaktoval vsetkych majitelov ostatnych maciciek z vrhu a v tej dobe nemal ani jeden z nich ziaden problem. Ale urcite uznate, ze problem sa nemusi prejavit na kazdom macati z vrhu. Otec je ok, vyuzivany dalej ako kryci kocur, o mame macke nemam info, chovatel ju vyradil z chovu. (Je pre mna tazke komunikovat s nim, hoci nanho nemam tazke srdce. Ale naposledy na vystave, ked sme prechadzali okolo jeho miesta a obzerali macky, oslovil nas jeden z jeho pomocnikov, ci by sme od neho nechceli maciatko. Uprimne, skoro som tam skolabovala...)


Křížení, které popisujete, je zcela povolené bez zvláštní žádosti / o přímou příbuzenskou se musí u koček žádat a uvést důvovd totoho úmyslu, třeba málo vhodných jedinců, upevnění některých znaků a pod. / Selhání orgánů je jistě velmi závažné a pro majitele velmi bolestné, ale já nevidím pochybení či nezodpovědnost chovatele v tom, že použil / či možná někdo před ním / v chovu polopříbuzné jedince. Pokud jsou všichni ostatní sourozenci i rodiče zdraví, neviděla bych to jednoznačně jako gen. vadu. Můj vzdálený příbuzný má v 7mi letech rakovinu ledviny Crying or Very sad prostě nastat může cokoli - bohužel. Co je ale asi důležité - informovat nové majitele, že byla použita příbuzenská plemenitba / ve vašem příadě to ale nevidím jako zcela nutné - nebyla to přímá příbuzenská / . Neznám chovatele a pokud si nebyl vědom nějakého zdavotního problému u svých zvířat , asi mu není co vytknout. Vás je mi líto, chápu, co jste prožili, ale někdy není možné najít příčinu, které by bylo možné se jednoznačně vyvarovat.
Odpovědět 
liw



Založen: 03.05.2006
Příspěvky: 152

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 9. 2. 2007 19:55:30
Odpovědět s citátem

dakujem J.B. Vasho pribuzneho je mi uprimne luto, verim, ze to nakoniec dobre dopadne.
Ja to nikomu nevycitam. Vsetci zucastneni vratane nasich veterinarov urobili, co bolo v ich silach. Len si rada o tom viac precitam a skusam to pochopit. Nadhernych britskym modrych maciek a kocurov su take "mraky", ze mi napriek vsetkemu pride divne, ze slo (z mojho pohladu) o take blizke krizenie... Mame doma dalsich troch kocurov, jeden z nich je modry, a ziaden nema v rodokmeni opakujuce sa linie alebo konkretne macky.
Jednu vyhodu to ale malo: pri kupe dalsieho kocurika sme boli neskutocne opatrni - mame maciatko z overeneho spojenia, jeho mama ma maciatka maximalne raz rocne, bol to jej treti vrh a boli v nom 4 maciatka... toto su veci, ktore sme sa pri vybere prvych milacikov nepytali.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Zobrazit příspěvky z předchozích:   

Jdi na stránku 1, 2  Další



Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Přejdi na:  

Reklama

Víte, že...

Víte, že základní informace najdete v části stránek Kocouřovy rady?


Další pomoc Vám může poskytnout naše veterinární poradna.
Kocouřova veterinární poradna Reklama
E-mňauněte nám

Reklama

Modrý kocouř.cz (c)

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube
Top