Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se!
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

intususcepce

Fórum: Nemoci

<< Zobrazit předchozí téma | Zobrazit následující téma >>  
Autor Zpráva
Marie2



Založen: 28.12.2010
Příspěvky: 2

Předmět: intususcepce
PříspěvekPřitlapkováno: 28. 12. 2010 21:05:27
Odpovědět s citátem

Dobrý den,

23.12. prodělal náš kocourek operaci akutní střevní příhody, diagnóza intususcepce (teleskopické nasunutí tenkého střeva na sebe, což následně způsobí nefunkčnost střeva, nekrózu a dál to raději nebudu popisovat). Operace proběhla v pořádku a náš rekonvalescent se má k světu. Nicméně - vzhledem k tomu, že mám doma dvě kočky (kluk a holka) a oba (!!!) prodělali tuto operaci, kdy jsme je doslova vytáhli hrobníkovi z lopaty, chci zjistit (a na oplátku i poskytnout) co nejvíce informací.

Pokus o anamnézu: oba jsou MCO, z jiných chovatelských stanic, nicméně vzdáleně příbuzní (jejich matky jsou sestry ze stejného vrhu). Kočička prodělala operaci ve svých 5 měsících, teď jsou jí 4 roky, od té doby bez zdravotních problémů. Klukovi je něco přes tři roky, rovněž byl zdravotně téměř bez problémů (resp. za ty tři roky jsme byli dvakrát u veta kvůli nespec.virózám, na které zabraly ATB, dlouhodobě se neléčí s ničím). Oba jsou kastrovaní, 100% domácí, krmeni výhradně RC granulemi + přemraženým hovězím, výjimečně nějaká kapsička, ale v podstatě nic než uvedené granule a hovězí jim nešmakuje, o nějaké laskominy, jak na fóru občas čtu (tvaroh, vejce nebo tak) u nás vůbec není zájem. Na záchod chodí pravidelně každý den. Ona pravidelně (cca 1x týden) zvrací, většinou granule, (které děsně hltá), občas bezoár, (na což dostává maltsoft + pěstuju trávu). On nezvrací vůbec. Ona má spíš sklon k nadváze, takže ji musím hlídat, on je naopak hubeňour. Ještě dodatek – nejsou očkovaní (proti ničemu, moje rozhodnutí), ale to asi nehraje roli.

Zajímalo by mě, zda se najde někdo, kdo má rovněž s touto poměrně neobvyklou a akutní diagnózou zkušenost, a zda je možné vystupovat i nějaké souvislosti. Na zahraničních serverech jsem našla článek, resp. abstrakt, o možné vazbě mezi MCO a intususcepcí: http://www.schattauer.de/en/magazine/subject-areas/journals-a-z/tieraerztliche-praxis-kleintiere/contents/archive/issue/202/manuscript/10527/show.html

Dál jsem našla několik kočičích MCO „blogů“, (ale to nic nedokazuje):
http://4seasonscathospital.com/marcosstory.php
http://www.flickr.com/photos/40443646@N08/sets/72157624283808071/
Našla jsem i další zmínky, ale ty byly v diskuzních serverech a nechci to tady zahlcovat nepřehlednými odkazy.

Mate mě, jako bychom byli v ČR s touto diagnózou sami? Všude se mluví o HCM, FIP, selhávání ledvin a dalších věcech, ale já mám zkušenost s něčím, co bylo opravdu dost hrozné a nikde ani stopa… Setkal se s intususcepcí někdo u svého mazlíka? Existuje doopravdy spojitost mezi MCO a touto diagnózou? Proč se o ní nemluví? Udělala jsem někde chybu? Něco přehlížím? Už mi z toho začíná strašit. Minimálně bych chtěla otevřít debatu na toto téma…

Díky.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Laky



Založen: 11.03.2010
Příspěvky: 37

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 29. 12. 2010 19:05:40
Odpovědět s citátem

To je velmi zajimavé téma - jen nebýt toho, že je to nepříjemný zdravotní problém týkající se Vašich kočiček. Držím palce, aby už bylo kočičákům jen lépe.

Píšete, že neočkujete, a co odčervení? Některé stránky zmiňují spojitost se začervením...
Jinak se mi nezdá náhodné, že ve studii bylo 9 z 13 postižených koček MCO, ale chtělo by to vidět více než abstrakt - jestli se nejednalo o stejnou krevní linii nebo dokonce domácnost.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Marie2



Založen: 28.12.2010
Příspěvky: 2

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 29. 12. 2010 20:30:14
Odpovědět s citátem

Laky napsal:
To je velmi zajimavé téma - jen nebýt toho, že je to nepříjemný zdravotní problém týkající se Vašich kočiček. Držím palce, aby už bylo kočičákům jen lépe.

Píšete, že neočkujete, a co odčervení? Některé stránky zmiňují spojitost se začervením...
Jinak se mi nezdá náhodné, že ve studii bylo 9 z 13 postižených koček MCO, ale chtělo by to vidět více než abstrakt - jestli se nejednalo o stejnou krevní linii nebo dokonce domácnost.

Díky za názor. Naposledy byli odčerveni tuším že Frontlinem (značkou si nejsem jistá, vet mi to dával k domácí aplikaci a nezapsala jsem si to) koncem letošního září... připadám si přinejmenším jako průměrně zodpovědná Embarassed Prostě nechápu, proč zrovna moje kočky? Pokud je to náhoda, jde doslova o statistickou hříčku. Ještě mě napadlo, že třeba tuzemští veterináři nejsou zvyklí tento problém diagnostikovat a u některých úmrtí se zkrátka nepřijde na příčinu?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
andulicka



Založen: 30.09.2007
Příspěvky: 58

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 10. 1. 2011 1:24:23
Odpovědět s citátem

dle mých zkušeností by jsem řekla, že jste měla obrovskou smůlu...já se přiznám, že jsem ještě sama neviděla kočku s intususcepcí...u psů již mnohokrát (tudíž diagnostikovat ji umím) ale je pravda, že pokud je kočka venku a nastane u ní tento problém, dost těžko se vrátí domů...a zůstane to nediagnostikováno...jinak Frontline je na odblešení, ne na odčervení Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Zobrazit příspěvky z předchozích:   





Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Přejdi na:  

Reklama

Nejčtenější

1
Jak jsme kupovali koupelnový závěs (76x)
2
Jak kotě našlo nový domov a dostalo královské jméno (75x)
3
Skládali jsme origami (73x)
4
Historie steliva pro kočky (72x)
5
Odpočinek po rušném dni (71x)
6
Veterinární poradna: Biokill a pipeta Fipron ... (71x)
7
Veterinární poradna: Nakrytí více kocoury (71x)
8
Veterinární poradna: Jak u kočky poznat březost? (71x)
9
Egyptská historie koček (68x)

Víte, že...

Víte, že základní informace najdete v části stránek Kocouřovy rady?


Další pomoc Vám může poskytnout naše veterinární poradna.
Kocouřova veterinární poradna Reklama
E-mňauněte nám

Reklama

Modrý kocouř.cz (c)

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube
Top