Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se! Registrací souhlasíte s podmínkami používání.
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

Nahrává se...

Sazi teče oko aneb lékárnička smečky

Datum12. května 2016  |  AutorHaniK  |  Zobrazení celkem/dnes10 696x / 3x

Ahoj kočkomilci,

jak užíváte jarní počasí? V Brně je už vlastně zase léto, jaro bylo snad maximálně týden a teď už jsou opět teploty přes dvacet stupňů. Vypadá to, že se budeme zase potit.

Dneska budeme praktičtí. U nás hodně řeším oči a často si chodím pro radu sem. Ale v každém případě, pokud si nejste jistí, jděte k veterinářovi. Následující povídání je čistě na základě mojí zkušenosti (a taky vlastně můj risk, chcete-li).

Už jsem vám někdy povídala o Sazince a o tom, jaké má problémové oči? Občas se stane, že je má zalepené (jako fakt dost) a je nutné je vyčistit. Má to tak od té doby, co měla kočičí rýmu a antibiotika na tři týdny. Tehdy skoro neviděla. A teď stačí, aby si tam zanesla nečistotu, nebo ji lehce ofoukne a zase trpí. Už jako koťátko jsem jí donesla na kliniku zabývající se očními vadami, protože má zvláštní mžurky, ale tam mi tehdy řekli, že je to v pořádku, jen prostě to tak Saze má. Originál.


HaniK a smečka
Panička je kočičí hypochondr


Dřív jsem kvůli tomu, že slzela, chodila pořád k veterinářce. Myslím, že to byla částečně chyba, protože veterinářka jí na to často předepisovala další antibiotika, ačkoli nebylo jasné, jestli to je bakteriálního původu. Určila to z fleku. Od dob této paní doktorky jsem už něco načetla a zažila, a tak už vím, že bakteriální to není určitě. Sazinka má prostě oko podrážděné a musí se čekat, až se jí zase zklidní. Pro tyto příležitosti jsem si kdysi pořídila borovou vodu. Borová voda je prý ale pro kočky nevhodná. Řekl jeden veterinář a druhý ho vzal klackem po hlavě, že plácá nesmysly...

U borové vody jsem se setkala s více názory. Když jsem léčila oči jedné venkovní kočce, tak jsem borovkou oko nejdřív promyla, a až pak jsem kapala oční kapky. Borová voda prý ale může oko kočky nehezky podráždit. Já to u koček sice nezaznamenala, ale řekla jsem si, že náhoda je blbec, a tak podrážděné oči prokapávám už něčím jiným. A to kapkami OCUflash se světlíkem lékařským. Musím říct, že jsem je původně nechtěla, chtěla jsem ophtalmo-septonex, ale zrada. Prý je dlouhodobě nedostupný (mi říkají už dva roky). Ale nakonec koupě nelituju. Když má Sazinka svůj čirý výtok z očí, tak kapu 3x denně dvě kapky do každého oka a za tři dny má klid. Zkoušela jsem oči nechávat i v klidu, ale to se trápila dobře týden. A tak to praktikujeme tímto stylem.

Minulý týden jsem se vyděsila pro změnu kvůli Flekoušovi. Oko měl najednou zarudlé, z části zalepené, ale vyloženě od slz. Protože byl zrovna víkend (sobota) a ordinační hodiny skončily před půl hodinou, řekla jsem si, že to riskneme a zajdeme až v pondělí. Při bližším ohledání jsme zjistili, že to vypadá, že dostal od někoho (Pláma) nebo něčeho (skříň) ránu rovnou do... obličeje.


HaniK a smečka
Né, zas jde s kapkama!


Ale co teď s tím? V mých představách jsem už viděla, jak mu oko vypadne a bude z něj pirát. Mé praktičtější já si řeklo, že to chce klid a opět nastoupily světlíkové kapky. A světe, div se, v pondělí ráno už nebylo s čím na tu veterinu jít. Jestli se to zahojilo samo nebo za to mohly kapky, to nevím, ale říkám si, že OCUflash musím mít zásobu (používám i pro sebe).

Nejsem moc typ, co doma syslí léky a pomůcky, a taky to podle toho vypadá. Ta pro zvířata je mnohem vybavenější než pro lidi (tam mám dvoje prášky – na hlavu a na játra). Ale taky si u kočičí říkám, že nějaké zásoby nebudu přehánět.

A tak naše domácí lékárnička pro bytová (to zdůrazňuju, pro venkovní by byla vymakanější) zvířata obsahuje:

 • obinadla, co jsem kdysi koupila omylem,
 • vatu, co u nás frčí hlavně k čištění uší,
 • vatové tyčinky, kterými sice nečistím, ale občas hrábnu do ucha ohledně stavu svrabu,
 • pinzetu, kterou jsem obětovala, kdybychom si domů přinesli klíště, či jsem musela odněkud tahat předměty, co tam očividně nepatří,
 • injekční stříkačku bez jehly, což se velmi osvědčilo, když Saze při rýmě nechtěla žrát,
 • 3% roztok peroxidu vodíku, kdo má žravé kočky, pochopí, tímhle vyvoláte zvracení nebo taky vydezinfikujete lehké ranky,
 • Otifree k čištění zevního zvukovodu, u nás velmi „oblíbené“,
 • OCUflash na oči,
 • živočišné uhlí na zastavení akutního průs... průjmu,
 • lupu, aspoň nějakou malou, protože občas uvidíte úplné prd,
 • a co je nejdůležitější, na mikrovlnce mám neustále položenou vizitku veterináře.


HaniK a smečka
Co myslíš, nemám něco v nose?

Naše lékárnička má úplný základ, říkám si, že doma toho stejně víc nevyřeším, zbytek by byl na veterináři. Každopádně na internetu se dá najít spousta návodů, jak takovou lékárničku vytvořit (včetně té na cesty). Ale sáhněme si do svědomí. Spoustu věcí, co jsem našla jako doporučených, bych pomalu nevěděla, jak použít. Tak mám tady ten svůj seznam a budu doufat, že ho nebudu muset rozšiřovat.

Občas tedy přemýšlím, že pořídím ještě teploměr. Zas na druhou stranu se znám a nejspíš bych hystericky hlásila teploty, které by se následně třeba nepotvrdily.

V rámci praktičnosti jsem se taky naučila to, že kočka na veterině dělá hrdinu. Takže pokud kašle doma, nemusí kašlat u veterináře. Díky moderní době má na mobilu nebo foťáku možnost natočit video úplně každý. Tudíž si vždycky říkám, že kdyby něco, tak alespoň pár vteřin natočím, že třeba veterinářovi to taky ukáže, kde je možný problém. Snad to v dohledné době nebudu muset použít.

Co vy? Máte doma aspoň něco? Nebo dokonce vytuněnou lékárničku pro domácí/venkovní/jízdní účely?

Příští týden se na vás budu těšit s článkem o lovcích a Flekoušovi, co zažívá své první (bzučivé) jaro.
Tagy ?

HaniK a smečka


Obsah se nahrává...


Sdílejte!  |  O sdílení
Sdílet přes e-mail Sdílet na Facebooku Odeslat pomocí Facebook Messengeru Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+
Související Kočkočtení >

Průšvihy aneb na co máme Ebby

Ahoj kočkomilci, tradičně vás po týdnu opět zdravím a doufám, že si užíváte ...

8
  |  Počet zobrazení8 190x
Datum28. dubna 2016

Zneužívaná HaniK

Ahoj kočkomilci, tento článek bude videočlánek. A já doufám, že se...

10
  |  Počet zobrazení8 628x
Datum21. dubna 2016

Máme rádi vodu, značka: povinně!

Ahoj kočkomilci, zatím co já už makám na chmelu, aby bylo příští rok dost piva pro ...

10
  |  Počet zobrazení8 334x
Datum14. dubna 20167 komentářů

Pro přidání komentáře se prosím přitlapkujte.

Karla z Končin
KocouřákKarla z Končin  Datum12. května 2016 22:19

U nás začla sezónní pohotovost, takže při ruce je pinzeta na klíšťata. Ale asi spíš na psa. Od doby, co měla Dorka zánět močáku, dostává nějakou pastu Urinoněco. Pak pasta na odčervení, ta většinou funguje tak, že se odnese k veterináři když se tam jde s kočkou a veterinář ji vpraví do kočky :-) Doma je to totiž nemožné.
Jinak asi snad nic nemáme.
Kdysi dávno mě kocour taky ztrapnil u veta, doma kulhal, skoro chodit nemohl a u něho chodil úplně normálně, ale vet říkal, že to dělá kopa zvířat :-)
Ohromně mě rozesmála hláška o borové vodě a veterináři s klackem :-))))) To je přesné. Jen pak člověka přejde smích, když s nejlepším vědomím přesně plní vetovy příkazy, pak narazí na druhého a zjistí, že to dělá úplně špatně. To je pak už zoufalé.

MaJ
KocouřákMaJ  Datum12. května 2016 20:39

dík za tip na oční kapky, vyzkoušíme. Karolínce průběžně slzí oči, nezabrala žádná ATB, které náš vet vyzkoušel. Zabral jen Imunobran, ale i ten jen na pár měsíců. Zřejmě má oslabenou imunitu, zlato naše útulkové. Řešíme to borovou vodou, proti které náš vet nic nenamítal. Ve zvířecí lékárničce ještě máme Betadinku a Hemagel na škrábance.

katyp50
Kocouřákkatyp50  Datum12. května 2016 18:40

My máme lékárnu "lidskou" i lékárnu "kočičí". Já moc léků nemám. Prakticky jen na moji alergii, pak oční kapky, nějakou tu desinfekci, mastičku a kdyby náhodou byl bolehlav, tak paralen nebo tak něco. Smrštovací obinadla na mojí deformovanou nohu, náplasti a to je tak asi vše. Pro kočičky mám oční kapky.
Uchošťoury, kozlíkové kapky, šantu a další - to beru jako samozřejmost a ne do lékárny. Prostředky proti klíšťatům nepotřebujeme, žijeme jen doma.

evelinas
Kocouřákevelinas  Datum12. května 2016 17:26

Výborné téma,u nás máme prázdnu škatulu od ATB Azithromicin,je na bakterialnu a virovu infekciu očí.Očná lekárka na univerzite ho predpísala Smudlinke a Jonymu a nikdy sa im to nevrátilo.Poradilo som to zmámej ,ktorá sa stará o choré a opustené kočičky v Tatrách a všetkým to zabralo.Mast Betadine,Chytrou houbu,uchoštúry,mesíčkovou mast,sáček šanty kočičí,kozlíkové kapky,pul litrové balení sprej proti klíštatúm a zásoby Profenderu,sušená levandule.Prajeme Sásinke aby mala stále také krásne očká ako na fotečke.

mdeknight
Kocouřákmdeknight  Datum12. května 2016 11:23

Jéje...u nás nemáme žádnou kočičí lékárničku, ani miniaturní :- ) Zatím jsme nic nepotřebovali, ale kdyby se Dafince něco stalo, šla bych s ní na veterinu. Přece jen jsem kočkochovatelka teprve rok :- )

HaniK
KocouřákHaniK  Datum12. května 2016 10:40

Tady ten seznam jsem taky vypracovala postupně. Jak byl problém, tak přibylo to, či ono. :-D

marcelab
Kocouřákmarcelab  Datum12. května 2016 10:39

Abych řekla pravdu, tak já mám pro Míšu hlavně pinzetu na klíšťata, pro nás oba jodovou tinkturu a pro sebe tak akorát paralen. Jo a náplast, tím to končí. Budu se muset nad sebou zamyslet.

Výše uvedené názory a komentáře nevyjadřují stanovisko Modrého kocouře.cz. Modrý kocouř.cz si vyhrazuje právo příspěvky odporující dobrým mravům, v rozporu se zákony nebo obsahující reklamu smazat.

Reklama

Nejčtenější

1
Kdy je možné odebrat kotě od kočky? A proč ... (107x)
2
Kočičí jména (35x)
3
RSS kanály (34x)
4
Britská krátkosrstá kočka (25x)
5
Vyhlášení NEJ fotky května 2024 (23x)
6
Vyhlášení NEJ fotky března 2016 (23x)
7
Anketa: Dáváte kočičákům vánoční dárky? (19x)
8
Je řešením množíren zákon? Britská Kolumbie chystá ... (18x)
9
Co? Páteř? (17x)
Předchozí díl

Průšvihy aneb na co máme Ebby

HaniK a smečka

Má Váš kočičák už svou stránku ve Zlaté knize?

Víte, že svému kočičákovi tady můžete vytvořit osobní stránku? Víte, že pak může mít své vlastní kočkoalbum, deníček a další?

Registrujte se!

Registrace není povinná, ale umožní Vám využívat všechny funkce, které Modrý kocouř.cz nabízí - jednoduché vkládání fotek, komentování nebo komunikace s ostatními Kocouřáky.

Reklama

Modrý kocouř.cz (c) 2024

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube

Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?

Top