Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se! Registrací souhlasíte s podmínkami používání.
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

Nahrává se...

Britská krátkosrstá kočka

Datum5. prosince 2005 / 6. října 2016  |  AutorFilip  |  Zobrazení celkem/dnes184 568x / 5x

Téměř každý zná britské kočky: mohutné, statné a silné kočky s klidnou povahou, velkou odolností a oddaností svým dvounožcům.


Plemeno britská kočka Oscar von Hunady. Britská krátkosrstá kočka s černohnědými odznaky a kresbou (seal tabby point). CHS Cranberry


Historie

Historie těchto krátkosrstých koček sahá pravděpodobně daleko do dob římských, kdy se společně s oddíly Římanů dostaly až do Anglie. I když do 19. století o nich neexistuje snad žádná písemná zmínka, jsou vyobrazeny na mnoha starých malbách a rytinách.

Krátkosrsté kočky byly hodně využívány pro lov myší, jejich výhodou byla proti perským nebo angorským kočkám jejich soběstačnost, nevyžadovaly péči o kožich. O těchto kočkách existuje také spousta záznamů z lodí, které spojovaly Evropu s Novým světem.

Za vznikem uznaného plemena stojí zakladatel výstav koček, pan Harrison Weir. Britské kočky velmi obdivoval, doslova napsal, že „obyčejná venkovní kočka přežila všechny těžkosti. To, že vůbec existuje, je oslavou síly její povahy a odolnosti.“ Společně s Weirem sdílel nadšení pro tyto kočky pan Jung, mimochodem jeden z prvních posuzovatelů na výstavách. Byl přesvědčen, že pokud budou tyto kočky s rozmyslem chovány, vznikne plemeno s aristokratickými rodokmeny a se stejnými ceněnými vlastnostmi. Plemeno bylo pojmenováno britská krátkosrstá a tyto kočky byly na výstavách prvními čistokrevnými kočkami – ostatní byly jednoduše dlouho nebo krátkosrsté kočky dále rozdělené podle barev.


Plemeno britská krátkosrstá kočka Fiona Atmán. Britská krátkosrstá kočka, modrá. CHS Atmán


Plemeno britská kočka Oscar von Hunady. Britská krátkosrstá kočka s černohnědými odznaky a kresbou (seal tabby point). CHS Cranberry


Vzhled

Britské kočky jsou jednoduše velké a statné, typický briťák váží kolem 6 až 9 kilo. Kočky i kocouři rostou a mohutní asi do 4 let. Mají silné nohy a kulaté tlapky, kožich je krátký a hustý. Kocouři jsou ještě více než u jiných plemen větší než kočky. Mají široké hlavy s plnými tvářemi, uši jsou menší a posazené poměrně daleko od sebe. Typický je jejich úsměv – všichni znají kočku Šklíbu Lewise Carrolla, což byla právě mourovatá britská kočka.

Kožich britských koček je krátký a hustý, připomíná hluboký koberec. Nevadí jim zima a vůbec jakékoliv nepříznivé počasí.

Asi nejznámější jsou britské modré kočky, existují ale v celé řadě barevných variet.


Plemeno britská krátkosrstá lilově želvovinová kočka Bibi Atmán. Britská krátkosrstá kočka, lilově želvovinová. CHS Atmán


Plemeno britská krátkosrstá krémová kočka Xirah Gattesco Bella. Britská krátkosrstá kočka, krémová. CHS Cranberry


Plemeno britská krátkosrstá černá kočka Matteo Black Atmán. Britská krátkosrstá kočka, černá. CHS Atmán


Povaha

Říká se, že britské kočky mají opravdu britskou povahu: jsou silné, ale jsou ze své podstaty rezervované.

Britské kočky jsou velmi oddané a dvounožce, které považují za svou rodinu, budou následovat z místnosti do místnosti, až se konečně posadí po jejich boku. Neznamená to ale, že by rády seděly na klíně nebo se nechaly nosit – na to je jejich kožich příliš teplý a bylo by jim za chvíli horko. Nemají také rády, když je někdo k něčemu nutí. Kvůli své velikosti jsou také spokojenější s tlapkami na zemi.

Jsou trpělivé a proto jsou velmi vhodné k dětem, nevadí jim také další zvířata. Své okolí mají neustále pod dohledem – vše pečlivě sledují, o všem musí vědět.

Britky jsou středně aktivní kočky, nejživější jsou asi do jednoho roku, potom postupně zpomalují. Ve věku 4 až 6 let se z nich mohou stát gaučoví povaleči.

Nevadí jim život v bytě, lehce se přizpůsobí jakkoliv velké domácnosti. Nemají sklon k toulání a tak se, pokud mají volný přístup na zahradu, jen zřídkakdy zaběhnou daleko.

Kocouři jsou veselejší a nevybírají si tolik, od koho se jim dostane pozornosti. Kočky jsou naopak oddané menšímu počtu lidí a jsou trochu vážnější.


Plemeno britská krátkosrstá krémová kočka Xirah Gattesco Bella. Britská krátkosrstá kočka, krémová. CHS Cranberry


Péče

I když je jejich kožich opravdu luxusní, vyžaduje jen minimální péči.

Doporučuje se krmit kvalitní suchou stravou, obzvláště u kastrovaných kocourů se potom musí dávat velký pozor na váhu, mají tendenci tloustnout. Předejít těmto problémům se dá například krmivem s nižším obsahem kalorií, dávkováním a krmením pouze jednou nebo dvakrát denně.


Plemeno britská krátkosrstá černě želvovinová kočka Anabel Atmán. Britská krátkosrstá kočka, černě želvovinová. CHS Atmán


Ostatní

Britské kočky bohužel patří dnes mezi plemena, kde se často objevuje onemocnění HCM (hypertrofická kardiomyopatie). Proto je dobré před koupí britského kotěte požádat chovatele, aby Vám ukázal výsledky vyšetření srdce obou rodičů, které by nemělo být starší jednoho roku (pokud jsou rodiče ve věku do 5 let), nebo dvou let (u starších rodičů). Dobrý chovatel Vám také ukáže nebo předá kopie výsledků i prarodičů nebo praprarodičů, pokud je má k dispozici, nebo si je sami můžete dohledat v několika databázích (pokud v nich tedy dané kočky jsou registrované). Zároveň při koupi kotěte vyžadujte výsledky vyšetření rodičů kotěte na PKD (polycystické onemocnění/choroba ledvin).


Plemeno britská krátkosrstá lilová kočka Noris Atmán. Britská krátkosrstá kočka, lilová. CHS Atmán


Plemeno britská kočka Xirah Gattesco Bella. Britská krátkosrstá kočka, krémová. CHS Cranberry


Fotky poskytli:Britské kočky podle paní Věry Ľuptákové

May Blobs, CZ
 • Britská kočka se 100% hodí pro lidičky, kteří netouží po kaskadérce, kočce, které pro samé šprýmy a rošťárny nezbývá ani čas na spaní.
 • Je to už svojí postavou plemeno spíše požitkářské a klidnější, britka se jeví celkově kulatá, tedy ouška, hlava, tlapky, ocásek - vše je zaoblené.
 • Specifické jsou krásné velké kulaté jantarově žluté oči, které tento dojem jen podtrhují. Podle barvy srsti jsou ale i modro nebo zelenooké britky.
 • Britské kočky se vyskytují v různých barevných varietách, takže ne jen modrá je britská kočka. Černá, čokoládová, červená, krémová, lila, bílá, ale také bicolor, tedy například modrobílá, černobílá, modrokrémová a také želvovinové s odznaky různých barev v určitém základě, colorpointi, kouřové a také zlaté i stříbrné, tečkované, mramorované, škála barev i typů je nepřeberná.
 • Britský kocour dokáže narůst i do poměrně "těžké váhy". Děda našeho kocoura váží více než 10 kg, náš 3 letý šampión svojí váhou 8 kg zastraší i leckterého psa. Kočička pocházející z takovýchto "vzrostlých" chovů váží 4 kg i více, ale když těchto kilogramů nedosáhne, rozhodně se nic neděje, jsou i štíhlé a drobné typy. Smutné pro kupujícího by ale bylo, pokud se rozhodne pro kotě bez PP, kdyby z kulatého koťátka vyrostl kocour se špičatým nosem a tenkým ocasem. Tam už zřejmě nepůjde o Britku v čisté linii, tam tatínek je zřejmě jen soused od vedle.
 • Povaha britky je také až na výjimky klidná. Ráda se dobře nají (neexperimentovat, má ráda SVÉ oblíbené jídlo), dobře si zvykne na pravidelný chod domácnosti, neboť dokáže bez přestávky spát i několik hodin, a to jak ve dne, za nepřítomnosti lidí pracujících, tak i v nočních hodinách určených lidem spícím. Tak v poklidu zvládne případnou krátkodobou samotu a nedevastuje svojí nevyčerpanou energií byt.
 • Pozor ale na jednu velice podstatnou povahovou vlastnost. Plemeno pocházející z Anglie je náležitě anglicky konzervativní, a proto se dokáže tvrdě postavit proti třeba jen malé změně. Odmítání jídla, konání potřeby mimo WC, nevyhledávání kontaktu s milovaným majitelem? Důvod hledejte například v novém kusu nábytku, krásném novém koberci, hlučné návštěvě nebo novém členu domácnosti. Na každou změnu je Britku třeba pomalu připravit a pomalu navykat. Zvláště starší zvíře je proti změnám obrněné a dokáže vás opravdu nemile překvapit. Ale to dokáže bohužel i milovaný člověk.
 • Není tak společenská jako například Orientálka nebo Habešanka. Určitě nebude vítat návštěvu u dveří a dožadovat se její pozornosti. Spíš se "uklidí" a pozoruje z povzdálí.
 • Nudit se s Britkou ale rozhodně nebudete. Ráda si pohraje, velmi ráda má vodu, proto není problém jí denně nacházet v koupelně, je čilý pozorovatel dění za oknem, takže krmítko v dohledu je ideální zaměstnání na dlouhé hodiny. Pokud by měla možnost chodit ven, třeba na vodítku nebo za doprovodu majitele, je statečný prohledávač zahradních koutů, miluje sluníčko a občas překvapí i určitým druhem hazardu (náš kocour se jednou měřil s obecním lovcem koček - psem - zvětšil se nad jeho velikost zvednutím ocasu a s ohromujícím křikem vyšel z potyčky jako vítěz; kočička pro změnu vyzkoušela lezení po střeše nebo vyhlídku z půdy štítovým průduchem).
 • Na údržbu je Britka nenáročná. Krátká srst nevyžaduje přehnanou péči, kožíšek stačí jen pročesat a v době línání, kdy je vypadávání srsti vydatnější, vyčesávat kartáčkem k tomu určeným. Zabrání se tím přílišnému polykání chlupů a tím i zažívacím potížím. Občasné vyčištění uší a zastřihnutí drápků je také běžná údržba.
 • Za péči a starostlivost se Britka odměňuje dlouhodobým předením, nočními návštěvami a mazlením v posteli a někdy i různými průpovídkami, nad kterými se člověk od srdce zasměje. Co asi říká kocour, který stojí u misky s vodou a důrazně nadává naší dalmatince, která právě pije?
 • Britku bych proto doporučila lidem, kteří hledají kamaráda nevyžadujícího přehnanou pozornost. Nebude malým klaunem ani plyšovou hračkou. Je to charismatický tvor, který si určitě společnou řeč se svým člověkem najde.Tagy ?

britská kočkaplemeno


Obsah se nahrává...


Sdílejte!  |  O sdílení
Sdílet přes e-mail Sdílet na Facebooku Odeslat pomocí Facebook Messengeru Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+
Související Kočkočtení >

Britská dlouhosrstá kočka

Známá a obdivovaná britská kočka - nyní v dlouhosrstém vydání...

8
  |  Počet zobrazení35 486x
Datum17. dubna 2016

Skotská klapouchá kočka

Proč zrovna Skotská klapouchá? Nedá se jí odolat! Nádherný a nevinný pohled ...

7
  |  Počet zobrazení45 188x
Datum5. června 2017

Plemena koček podle FIFe

Seznam plemen uznaných organizací FIFe.

Počet zobrazení15 239x
Datum5. srpna 201527 komentářů

Pro přidání komentáře se prosím přitlapkujte.

Dan222
KocouřákDan222  Datum12. března 2020 15:27

Pokud se v tom moc nevyznáte, tak si vyhledejte například Brit Care Cat Missy for Sterilised, je to krmivo připravované přímo pro kastrované kočky a korourky.

Zden Ča
KocouřákZden Ča  Datum11. března 2020 14:46

Granule pro kastráty jsou dietnější. Vykastrovaná kočka kocour mají sklon k přibírání na váze. Jsou po kastraci klidnější, lenivější🤣Ale není to pravidlo.

Ludmila Vostrá
KocouřákLudmila Vostrá  Datum11. března 2020 12:58

To já nevím. Ale speciální krmivo pro ně je. Prý je v něm vše, co jim po tom vykastrování chybí! A tady na Modrém kocouřovi, najděte rady a tam o tom bude víc!

Lukovo
KocouřákLukovo  Datum11. března 2020 11:45

Takže je nějaké speciální krmivo pro vykastrovanou kočku? v čem přesně je jiné než to normální? a proč?

Ludmila Vostrá
KocouřákLudmila Vostrá  Datum11. března 2020 1:53

Já jsem také chovatelka začátečnice ( no, už mám svoji Sněhurku třetí rok) ale přečetla jsem si na začátku rady zde a tak vím, že musíte vybírat krmivo podle toho zda je váš miláček kastrovaný nebo ne a podle věku. Ostatní už musíte zkoušet. Kupujte malá balení a zkoušejte, co vašemu mazlíkovi chutná a co ne. Každá micinka má jiné chutě- stejně jako my-lidé! Držím palce a věřím,že dostanete další rady od zkušenějších chovatelů. Určitě se vám tady ozvou!

Lukovo
KocouřákLukovo  Datum10. března 2020 13:57

Podle čeho prosím vybíráte krmivo pro Vaši kočku? jde mi hlavně o kvalitní krmivo, a také pamlsky. Děkuji za každou radu podle čeho vybírat.

Ludmila Vostrá
KocouřákLudmila Vostrá  Datum12. listopadu 2019 16:46

A Šklíbu mi spíš připomíná Nyrinka, podívejte se na její fotky a na výrazy čumáčku! A ta je prý nějaká ruská (také modrá?)

Ludmila Vostrá
KocouřákLudmila Vostrá  Datum1. května 2019 16:48

Jsou to krásní baculáčci, ale já jsem vděčná za svou pouliční směs, která je krásná stejně, jako vaše čistokrevné, ale navíc zdravější, odolnější, chytřejší a ne tak náročná a náladová.

Jarous351
KocouřákJarous351  Datum25. prosince 2015 22:44

Bože, kde ste přišli na to, že britka bez papírů není britka. Jde snad o morfologickou a povahovou stránku zvířete a ne o to jestli máte v šuplíku nějakej papír.

Adam
KocouřákAdam  Datum27. září 2015 12:36

nechápu lidi kteří nechtějí kočku bez PP. Vždyť je jedno jestli má PP i bez PP ji milujete.

mdeknight
Kocouřákmdeknight  Datum14. srpna 2015 11:55

Britskou kočičku máme tři měsíce a je jedním slovem úžasná :-)

Jana0705
KocouřákJana0705  Datum18. března 2015 14:28

Britská kočka bez PP není britská,ale kočka britského typu nic víc

Argiope
KocouřákArgiope  Datum3. srpna 2013 23:25

Myslím, že kočka s bez "papírů" by neměla být nějak rapidně levnější než kočka s papíry, protože vystavení PP stojí jen 150,-. Viz. http://www.schk.cz/schk/cenik.htm
Problém těch bez PP bude asi někde jinde...

wenduska
Kocouřákwenduska  Datum3. července 2013 7:57

To jsou keci o PP! Vždycky se mi až udělá špatně, z těch lidí, co vykládají jak kočky bez PP jsou něco míň!
Ten papír si vymyslel člověk jen kvůli prachům!
A pokud se někdo rozhodne vydělávat na mláďátkách a přepíná maminku, je to idiot Ať už s PP nebo bez

Reketrebn
KocouřákReketrebn  Datum28. listopadu 2012 19:51

ohledně PP - pokud si koupíte koťátko nebo štěňátko bez PP a v inzerátu je, že rodiče jsou s PP, podporujete tzv. množiče. chovatelé mohou dle regulí krýt fenky (předpokládám, že u kočiček je to stejné) POUZE jednou za rok a taková mláďata dostanou PP. je to tak proto, že když je kryto víckrát, nejsou mláďata tak kvalitní a samička se velmi vyčerpává. množiči dělají ze samiček dojnou krávu na peníze, když jednou nakryjí samičku oficiálně - a vrh nahlásí klubu a mláďata dostanou PP, a pak bez nahlášení a to jsou ta koťátka/štěňátka bez PP. Slušný chovatel Vám - pokud mu dopředu řeknete, že chcete koťátko/štěňátko jen na mazlení, dá mláďátko s PP, které jen nebude mít předpoklady na chov (například mu bude chybět zoubek nebo bude mít hůř nesenou hlavičku) za výrazně nižší cenu než za zvířátko s předpokladem pro chov a též od vás bude chtít, abyste mu do určitého věku zvířete dodali potvrzení o kastraci, abyste mu nepoškozovali linii a chov nekvalitním jedincem. tedy - prosím, nepodporujte množiče. oni to dělají hlavně pro peníze a ne z lásky ke zvířátkům.

jakub
Kocouřákjakub  Datum21. prosince 2011 19:52

nevíte někdo jestli britský kocourek muže mít doma britskou kočičku mužou bít spolu jako kamarádi aneprvouse prosim odpověste ???? :)

Lenka Baraniaková
KocouřákLenka Baraniaková  Datum12. listopadu 2011 7:02

Od , P. Aleny jsou tady psané samé nesmysly ! Každý nepotřebuje mít britskou jen na nějaké výstavy, ale jako mazlíka , a kdo si jí jak vychová, tak jí má !!!!! Jednou to je britská a nemusí mít PP !!!

Chillhousová
KocouřákChillhousová  Datum1. ledna 2008 18:47

Díky za vysvětlení.
Hodně štěstí do nového roku.

Alena V.
KocouřákAlena V.  Datum20. prosince 2007 20:09

Žádný solidní chovatel vám neprodá kotě bez PP a ten který to udělá u mě není solidní chovatel. Chovatelský řád to totiž přísně zakazuje. Všechna koťata narozená v CHS mají nárok na svůj průkaz původu. PP není určen jen pro koťata která se chystají na výstavy. Je to vlastně něco jako rodný list kotěte, papír který je důkazem že oba rodiče jsou s PP a splnili všechny náležitosti. Pokud chcete levnější kotě může vám chovatel vybrat takové, které se nehodí pro výstavní kariéru a dostanete k němu PP, který může být s přetiskem "nevhodné k chovu". Děkuji za pochvalu stránek a mých koček a doporučuji vám přečíst si na nich v rubrice O nás článek Než si koupíte koťátko. Snad vám to potom bude jasné.

Chillhousová
KocouřákChillhousová  Datum7. prosince 2007 14:17

Omlouvám se, že to tady "zaplácávám"...
Ještě jsem chtěla Aleně napsat, máte moc krásné kocouře a kočičky... To myslím upřímně a vážně... Naprosto mě "dostali" Stuart, Shari a samozřejmě Jaffa. Navíc, Jaffovy deníčky jsou dokonalé. ;-)

Chillhousová
KocouřákChillhousová  Datum7. prosince 2007 14:09

Nebo ještě jinak... je chovná stanice koček. Narodí se koťata. Chovatelé některá koťata prodají s PP (nový majitel je chce chovat, jezdit na výstavy apod.) a protože jsou i chudí lidé a touží po čistokrevné kočce (kvůli vzhledu, povaze... to je jedno) a domluví se s majitelem, že by jim tedy koťátko prodal dejme tomu za poloviční cenu s tím, že nedostane PP, tak je to jen kočka podobná té rase ze které vlastně pochází. Možná to začnu chápat... i když nevím, patřím k těm natvrdlejším :-D

Chillhousová
KocouřákChillhousová  Datum7. prosince 2007 14:04

to jako že... třeba ve Škodovce (automobilce) vyrobí auto.. dokud má nalepený znak na kastli a TP, tak je to Škoda a až se znak uloupne a TP třeba spálí, tak už to bude jen auto podobné Škodovce?

Alena V.
KocouřákAlena V.  Datum4. prosince 2007 11:40

Nikdo neříká že by kočka která má matku britskou a tatínka od sousedů nebyla faj, ale není to britka, stejně jako není britka ani čistokrevná kočka bez PP, byť mají rodiče PP. Právě ten "papír" tedy průkaz původu dělá britku britkou a pokud ho nemá tak je to prostě jen kočka, která se může podobat britce.

Chillhousová
KocouřákChillhousová  Datum20. listopadu 2007 21:22

No já nevím, já mám britskou, čistokrevnou po rodičích s PP, ale bez PP a evidentně existuje...

Jirka
KocouřákJirka  Datum31. října 2006 20:47

Žádná napůl britka, Evo, stejně jako britka bez PP, jaksi neexistuje, to je (nejen) Váš omyl. Vy máte zřejmě obyčejnou kočku domácí, kterých jsou plné kočičí útulky. Nic proti obyčejným kočkám, ale tento článek je o čistokrevných britkách. Mezi námi - kočka je vždy kočka (díky za to!) a nikoliv člověk.

Eva
KocouřákEva  Datum31. října 2006 16:13

Ano ale pokud netoužíte mít čistokrevnou britku tak koťátka půl Britka půl tatínek odvedle není špatná kombinace.Náš kocourek je z takového spojení a je povahou po britce a vzhledem po tatínkovi.No a co?až Vám zase Vaše čistokrevná britka s rodokmenem porodí klubíčko strakatých koťátek,uvědomte si,že kočka je taky jenom člověk. E

Jitka
KocouřákJitka  Datum31. října 2006 15:07

Moc pěkně napsaný článek. Pravdivý a vtipný! :-)

Výše uvedené názory a komentáře nevyjadřují stanovisko Modrého kocouře.cz. Modrý kocouř.cz si vyhrazuje právo příspěvky odporující dobrým mravům, v rozporu se zákony nebo obsahující reklamu smazat.

Reklama

Cena koťat britských koček

Přibližná cena koťat na mazlíky se pohybuje od 5.000 do 9.000 Kč, kočky do chovu stojí od 12.000 Kč výše.

Má Váš kočičák už svou stránku ve Zlaté knize?

Víte, že svému kočičákovi tady můžete vytvořit osobní stránku? Víte, že pak může mít své vlastní kočkoalbum, deníček a další?

Registrujte se!

Registrace není povinná, ale umožní Vám využívat všechny funkce, které Modrý kocouř.cz nabízí - jednoduché vkládání fotek, komentování nebo komunikace s ostatními Kocouřáky.

Reklama

Modrý kocouř.cz (c) 2024

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube

Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?

Top