Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se!
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

Rada s výběrem kocoura

Fórum: Plemena

<< Zobrazit předchozí téma | Zobrazit následující téma >>  
Autor Zpráva
Lister



Založen: 05.08.2007
Příspěvky: 23
Bydliště: Česká Ves (U Jeseníku)

Předmět: Rada s výběrem kocoura
PříspěvekPřitlapkováno: 10. 8. 2007 6:49:31
Odpovědět s citátem

Dobrý den.

Chtěl bych vás všechny poprosit o rady při hledání kocoura. Máme doma britskou modrou kočku, která nese geny pouze pro černou barvu, není kresbová. Nyní se ji chystáme poprvé připustit.

Osobně se mi hodně líbí želvovinové kočičky s kresbou, takže hledáme buď červeného nebo krémového kresbového kocoura. Jednoho takového jsem našel, ale při zkoumání rodokmenu jsem zjistil že ani jeden jeho rodič neměl kresbu, takže asi půjde o červeného kocoura u nějž se jen projevila kresba, bez toho aby měl příslušný gen (z toho co jsem četl je to prý u červené barvy běžná situace, ale nejsem si jistý)
Rádi bychom sehnali takového kocoura, který při nakrytí nekresbové kočičky, má koťata s kresbou, což by znamenalo, že nese s určitostí tento gen. (s tím že ani potom se nemusí vždy podařit kresbová koťata, pokud kocour bude heterozygotem pro tento gen, samozřejmě počítáme, ale pochybuju že bychom při tolika podmínkách našli ještě homozygotního kocoura pro kresbu Smile ))

Navíc pokud by byl kocour červený, tak by měl mít vlohu pro ředění, protože se mi nejvíce líbí modřeželvovinové kresbová kočička.

Takže abych to schrnul, hledáme ideálně krémového kocoura s kresbou nebo červeného kocoura s kresbou, který nese vlohu přo ředění.

Nevíte o nějakém takovém???

PS: pokud se ve svých předpokladech pletu, tak mě klidně opravte, genetika koček není zrovna moje silná stránka Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Alena V.



Založen: 23.02.2007
Příspěvky: 683
Bydliště: Praha

Předmět: Re: Rada s výběrem kocoura
PříspěvekPřitlapkováno: 10. 8. 2007 7:18:12
Odpovědět s citátem

Dobrý den,
jen pro upřesnění, modrá kočka nemůže nést vlohu pro černou, protože je modrá barva ředěná a vzhledem k černé je recesivní. Není tedy možné, aby dva modří partneři měli spolu černé kotě. Jinak jsou ovšem vaše znalosti genetiky výborné, jen byste si měl ujasnit problematiku dominantních a recesivních genů. Kresba je dominantní, takže je celkem jedno jestli je kocour v této vlastnosti homozygotní, kresbový kocour bude mít kresbová koťata v každém případě (samozřejmě pokud se jedná o kresbu genetickou - máte pravdu že u červené barvy se kresba velice často projeví, i když geneticky kočka kresbová není. Pokud chcete od své kočky modrokrémové kotě s kresbou mohu vám doporučit pouze jediného kocoura, který je krémový mramorovaný a má kresbu i v genech o čemž svědčí jeho kresboví potomci. Je to krémový mramorovaný kocour EC DK Pasht´s Icey Creame - Soda, který působí v chovatelské stanici Hameja Blue - http://www.hamejablue.com.
Pokud si chcete ujasnit něco o genetice napište mi na e-mail ráda vám poradím.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Lister



Založen: 05.08.2007
Příspěvky: 23
Bydliště: Česká Ves (U Jeseníku)

Předmět: Re: Rada s výběrem kocoura
PříspěvekPřitlapkováno: 10. 8. 2007 8:57:11
Odpovědět s citátem

[quote] Dobrý den,
jen pro upřesnění, modrá kočka nemůže nést vlohu pro černou, protože je modrá barva ředěná a vzhledem k černé je recesivní..........

......Kresba je dominantní, takže je celkem jedno jestli je kocour v této vlastnosti homozygotní, kresbový kocour bude mít kresbová koťata v každém případě. [/quote]

Dobrý den, děkuji za odpověd a za tip na kocoura.

Pokud jde o geny pro černou barvu u naší kočky tak jsem tím myslel že v lukusu por černou barvu nese jen geny pro černou je tedy homozygot BB a nenese vlohu pro čokoládu, v ředícím recesivním genu je samozřejmě homozygotem dd

Pokud jde o tu kresbu u kocoura, tak samozřejmě kocour heterozygotní pro kresbu bude mít kresbová koťata, jen jsem chtěl nazanačit že v nepravděpodobném případě by se mohlo stát, že přenese na koťata jen ten druhý recesivní gen (bez kresby). 100% kresbová koťata bude mít s nekresbovou kočkou jen homozygot pro kresbu.

Jen pro vysvětlenou co jsem tím myslel, ne že bych předpokládal že bych vám to musel vysvětlovat Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
figaro



Založen: 21.12.2006
Příspěvky: 46

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 10. 8. 2007 11:32:32
Odpovědět s citátem

Vo vseobecnosti sa velmi neodporuca (chovatelsky poriadok) krizit jedince s kresbou s jedincami s plnymi farbami (bez kresby)ak sa nejedna o vopred premysleny chovatelsky zamer. V takomto potomstve dojde bud k "vybletnutiu" kresby, resp. na druhej strane u jednofarebnych jedincov s vlohou pre riedenie, k zhorseniu farby. Pre modru macku su vhodni kocuri s plnou farbou s riedenim alebo bez riedenia, príp. bicolor sfarbenie. Musite si ujasnit, ze co vlastne ocakavate od takehoto krizenia. Berte to len ako moj osobny nazor.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
kaci.sy



Založen: 06.02.2007
Příspěvky: 15

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 17. 8. 2007 9:40:09
Odpovědět s citátem

Myslím, že plánovat můžete, ale příroda to naplánuje za Vás. Například mě se po britské modré tečkováné kočičce a modrém tečkovaném kocourkovi narodila koťátka bez kresby. Těšila jsem se na kresbová koťátka, protože kresba je dominantní, kór v případě obou kresbových rodičů, a zažila jsem šok, že z pěti koťátek byla tři bez kresby.
Jinak také doporučuji krémového mramorovaného kocourka EC DK Pasht´s Icey Creame - Soda, želvičky s mramorovanou kresbou jsou po něm nádherné, i když mě se více líbí lilové.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Lister



Založen: 05.08.2007
Příspěvky: 23
Bydliště: Česká Ves (U Jeseníku)

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 17. 8. 2007 9:44:05
Odpovědět s citátem

[quote="kaci.sy"]želvičky s mramorovanou kresbou jsou po něm nádherné, i když mě se více líbí lilové.[/quote]

no lilu asi nedostaneme, protože je pouze 25% naděje že naše míca má v sobě gen pro lilu, po matce má 100% modrou, otec byl modrý, ale měl v sobě gen pro čokoládu/lilu.........
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
kaci.sy



Založen: 06.02.2007
Příspěvky: 15

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 17. 8. 2007 10:16:48
Odpovědět s citátem

No já jsem ve vrhu taky lilu nečekala, otec mojí kočeny byl lilový, ale krycí kocour měl pouze ve třetí generaci čokoládu. A měla jsem dva lilové kocourky (bez kresby......). Takže šance na lilu nebyla veliká.
To nebylo myšleno, že by se Vám narodila, ale že se po tom kocourkovi narodila narodila krásná želvička s kresbou.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Alena V.



Založen: 23.02.2007
Příspěvky: 683
Bydliště: Praha

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 17. 8. 2007 10:24:39
Odpovědět s citátem

Takhle je to u každého vrhu, teoreticky máte všechno promyšlené a praxe může být jiná. Já jsem vloni byla s čokoládovou želvou na krytí u krémového kocoura a chtěla jsem hlavně červená a krémová koťata a nebylo tam ani jedno, přitom stejná kočka krytá lilovým kocourem měla dva červené a jednoho krémového kocourka.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Zobrazit příspěvky z předchozích:   





Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Přejdi na:  

Reklama

Nejčtenější

1
RSS kanály (41x)
2
Kdy je možné odebrat kotě od kočky? A proč ... (35x)
3
Vyhlášení NEJ fotky ledna 2024 (21x)
4
Rostliny jedovaté pro kočky (20x)
5
Dvacátá čtvrtá poznávačka vyhlášena (20x)
6
Kočka na Titaniku (20x)
7
Koťata bez PP po rodičích s PP (19x)
8
Veterinární poradna: Britský modrý kocour ... (17x)
9
Vídeňská ZOO - naše poslední zastávka (17x)

Víte, že...

Víte, že základní informace najdete v části stránek Kocouřovy rady?


Další pomoc Vám může poskytnout naše veterinární poradna.
Kocouřova veterinární poradna Reklama
E-mňauněte nám

Reklama

Modrý kocouř.cz (c)

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube
Top