Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se! Registrací souhlasíte s podmínkami používání.
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

Nahrává se...

Otázka dne: Kdo je podle vás tzv. množitel?

Datum17. července 2017  |  Autorgwen  |  Zobrazení celkem/dnes2 292x / 5x

Kočka
Ilustrační fotka. FreeImages.com/lucasrag


95 komentářů

Pro přidání komentáře se prosím přitlapkujte.

gwen
Kocouřákgwen  Datum25. července 2017 11:23

"A něco konstruktivního: když je chovatel koček s PP, proč by nemohl být chovatel koček bez PP? Přijde mi to přirozené a nikoho neurážející, pokud tedy hledáte normální pojmenování (a stále se přitom držím své definice množitele úplně dole)"
.....protože ten druhý chovatel není tak zkušený, nedělá všechny testy a nemá třeba záměr. prostě vždycky mu "něco " chybí, co ho odlišuje od toho chovatele s PP.

gwen
Kocouřákgwen  Datum25. července 2017 11:21

A ještě jedna věc, která na mě působí - nálepkování (v tom to má MK těžší a myslím, že právě proto se s ním někdy hovoří trošku odměřeněji a tak trošku podřadněji). Jelikož MK nemá žádný akce typu - přispějte, vybrali jsme, hlavně dejte tento variabilní symbol- NEZNAMENÁ to, že to lidé nedělají. Jen to dělají proto, že chtějí, že na to mají prostředky a že se semknou, když někomu se něco děje a napíšou si do vzkazu a pomůžou si. Vidím to třeba na cenách ze soutěží, kdy někdo vyhraje a v tichosti napíše, pošlete to tam a tam, tam to víc pomůže a ne jako na fcb, dejte like je to pro ty a pro ty a je to takové malé vydírání. Jsou tu lidé, kteří mají víc jak deset koček, starají se, milují je a chtějí je mít.V tom je síla lidí, co sem chodí a každýho z nich si vážím a má tu prostor na vyjádření a vlastně využívání MK podle jeho libosti.


Ale to jsem hodně odbočila. S prominutím.

Filip
KocouřákFilip  Datum25. července 2017 11:19

Myslím, že arogance, nevychovanost a neempatičnost řady chovatelů koček s PP vede k tomu, že lidé raději koupí kočky někde jinde. Od někoho, kdo lidem tyká a říká "Ty špíno", jak jsem viděl, bych kočku fakt nechtěl (co když se tak chová i ke svým kočkám?)

Myslím, že nálepkování kohokoliv, ať už jako množitele, špínu, nebo teď tady já jako "zacyklený mazlíčkář", neznamená nic. Je to jen nálepkování, s tématem to nemá nic společného.

Ali, napište mi konkrétně, co se mi líbí a co není správně. Fakt. Ale věcně - jednou větou.

A něco konstruktivního: když je chovatel koček s PP, proč by nemohl být chovatel koček bez PP? Přijde mi to přirozené a nikoho neurážející, pokud tedy hledáte normální pojmenování (a stále se přitom držím své definice množitele úplně dole).

gwen
Kocouřákgwen  Datum25. července 2017 11:08

Ali, možná že v tom čtete něco, co v tom není. A naopak, v tom co píšete to zase ostatní nemusí vidět. tak to prostě bývá.

není v žádném případě pravda, že nad chovatelemi nebo útulkáří někdo ohrnuje nos. Myslím, že takový člověk se na MK nenajde, to říkáte jen VY- o nás.
To, co se tu třeba napsalo, byla jen OSOBNÍ zkušenost, o které by se tedy psát nemělo???(řečnická otázka)
Tak bych to neviděla. právě, každý(a neměl by se bát) by měl napsat o tom, co si myslí a co zažil.
Jinak se to stane instantním, jak je vidět podle zaměření skupin na fcb. Tam, kde je tenhle názor - nesmí se říct opačný(je to dost dobře ohlídáno) a tam, kde je ten druhý, to samé.
Pak vznikají tábory,který bojují proti sobě. A to není správné. Protože je to boj lidí proti lidem. A v tom nejde o kočky.

Ali
KocouřákAli  Datum25. července 2017 11:03

Gwen, o polovině věcí vůbec netuším, o čem píšete, ale je mi to celkem jedno. Když někomu 3x napíšu A, a on mi po čtvrté vyvrací svoje vyfantazírované B, tak to se nezlobte, ale ten může jezdit a shánět informace kde chce, výsledek bude vždycky nula. Jo a víte, kdo pořádá ty vzdělávací semináře, kdo dělá akce? Chovatelé a funkcionáři chovatelských organizací, ruku v ruce s útulkáři. Ti, nad kterýma tady ohrnujete nos. A pokud chcete otevřené názory, tak jsem je otevřeně napsala. Nehodí se, já vím. Ale nikdo mi zde nedokázal reagovat k věci na to, co jsem psala - pořád dokola píšete o tom, co jsem nepsala. Tohle není diskuse, nýbrž zaseknutá gramodeska, a můj poslední komentář. Sbohem.

gwen
Kocouřákgwen  Datum25. července 2017 10:31

A ještě k divokým kočkám. V útulku, kde jsem byla jich měli asi pět. Všechny zalezlé, schované, vyplašené. Říkám paní- že nevím, jestli je správný, je tam mít...Deset, patnáct let. (ano, zvykne si na člověka jedna z?). Paní pokrčila rameny a řekla, že tohle je na majiteli útulku, který to takto chce a cítí. Nic víc, nic míň.
Čím dál víc si myslím, že útulky by měly mít hlavně nemocné a nějak postižené kočky, které potřebují pomoc. Né, že tam bude několik let zdravá kočka, kterou prostě nikdo nechce. Protože proč by tahle kočka neměla mít větší šanci u někoho na zahradě? Nevede i tenhle koncept k tomu, že si vás vlastně kočka "nenajde" a vy se koukáte po Bazoši?

gwen
Kocouřákgwen  Datum25. července 2017 10:24

Paní Ali, to jste mu to tedy fakt natřela. ještě, kdybyste byla majitelka nějaké fcb skupině, kde by Filip vystupoval, byste mohla ihned po odeslání vašeho komentáře ho vyhodit, aby neměla čas, prostor komentovat a vyjádřit svůj názor.

To, že to lidi vidí nebo mají jinou zkušenost je právě to, o čem tu diskutujeme. Není nic špatného na tom, že někomu se nestalo to, co tady popisujete, že si koupil- ano koupil- kotě bez PP a no mu žilo 15 let a měli se rádi. Prostě to tak je. není nic špatného, že si někdo vzal koťata z útulku, dal do nich nemalé peníze a žije s nimi už 13 let. A nelituje ani minuty s nimi. A není nic špatného na tom, že člověk věnuje svůj volný čas k tomu, že tvoří stránky, dělá výzkumy, obtelefonovává útulky, zjištuje pro lidi, co sem chodí- jak to celý je a jak to funguje. Ano, přesně tak, Filip by řekl, že nechce, aby to sem někdo napsal, ale byli doby, kdy on zvedl prdel a šel pomáhat do útulku, kdy posílá peníze, materiální pomoc a víte co, on jezdí na ty přednášky a vzdělává se, aby nepsal o něčem, co neví a nevydal článek, kde by nebyla něco pravda nebo neměl ověřeno.

A to, že něco vidí jinak nebo dokonce nevidí a vy se tady nad něj posazujete, jako že to je jeden zacyklený mazlíčkář...
to je dost mimo...Stejně tak, jako Vierku nazýváte množitelem a vlastně, tak jak je to prezentováno fcb, všichni, kdo si koupili kočku bez PP podporují množitele, zatím co je v pořádku, udělat sbírku na fcb a jet někam do Galanty pro sphynxíky a chovatelky klepat po ramenou, jak udělaly správnou věc a jak jim pomohly. To, že se tu nezmiňují i věci z druhý strany je jen ukázkou toho, že není třeba škatulkovat a ukazovat prstíkem.
Já osobně jsem ráda, že někdo vidí, že existuje i šedá zóna, která je daleko větší než zóna černá anebo bílá.

A včera jsem to říkala- takhle přesně vzniká to, že se lidé bojí diskutovat, říct svůj názor, který je třeba reálný ze zkušenosti, z prožitků. Není to třeba to, co je správný anebo naopak špatný- ale je to reálný názor na danou věc. A to je to, jak se zjišťuje, jak ty věci vlastně doopravdy jsou.
A jestliže se lidí bojí se vyjádřit, je něco špatně. pak tu vládne ten jediný názor, jak by to mělo být správně- a ono se to v realitě neděje.
Pak si lidé myslí, že když nebudou přispívat, nebudou se zúčastňovat nebo nedej bože, natřu to MK, fcb skupině, odhlásím se apod- že se něco jako stane.
Stane se jediné, že se neuvidí kočky a lidé, kteří tomu věnovali čas, komentář a kterým se ty kočky líbí- budou mít o pokoukání míň.

Ale jak už to tu jednou bylo..

Ali
KocouřákAli  Datum25. července 2017 9:53

Pane bože, pane Filipe, proberte rozdíly mezi chováním divokých a domácích koček s chovateli např. F1 BEN, to uvidíte, jak kočka domácí není domestikovaná. Morfologické rozdíly zde jsou také, i když nejsou až tak výrazné. Ono vlastně všichni, kdo se snaží o záchranu divokých koček v přírodě jsou úplně mimo, že, když je to v podstatě jen trochu jiná kočka domácí.

Puppy mill nebo kitty mill, ve výsledku je to jedno, princip zůstává stejný - mill má význam mlýn nebo továrna, jedná se tedy o jakoby strojovou výrobnu štěňat/koťat. V originále není množení nijak zmíněno, to udělal až nepřesný překlad, ve snaze si vše zjednodušit.

Chovatelé nejsou veřejnost? Útulkáři nejsou veřejnost? Naštvaní majitelé nemocných koťat nejsou veřejnost? Ano, je to veřejnost, málo kdo z nich vystudoval obor chovatelství. Ale mají vůli a kapacitu se vzdělávat a hledat správná řešení, a proto je také nalézají.

A samozřejmě, že se chovatelé vymezují proti tomu, aby stejně byli označováni ti, kteří o chovu ví jen málo nebo nic a nemají potřebu na tom cokoliv měnit. Prosím, povšimněte si, že chovatelé se vymezují proti množitelům, nikoliv proti jejich zvířatům, čili ty Vaše procenta jsou trochu (úplně) mimo. To je prostě jinej gang, jenže, já už se tu ptala, jak tedy ty malomnožitele označovat - odpověď žádná. Laikům se nelíbí označení množitel, které je významově správné, ale dokud tedy nenabídnou k tomu lepší alternativu, budou to muset zkousnout. Každý umí fňukat, že se mu něco nelíbí, ať tedy navrhne řešení, které se mu líbit bude. Dejte malomnožitelům nový název, který jim bude sedět. Pokud to neumíte, nestěžujte si, že se stále používá ten starý.

Navíc - množitel je výraz neutrální s významem "ten kdo rozmnožuje zvířata". Množka, špína etc. je expresivní, s negativním nábojem, označujícího toho, kdo tak vědomě činí v rozporu s fyzickými či psychickými potřebami těchto zvířat. Nezaměňujte to jen proto, aby Vám to zapadalo do rétoriky. Docházíte pak k mylným závěrům.

A ještě poznámka - jelikož chovatelé na celém světě nesnáší množky, podobnými výrazy je častují také chovatelé pod TICA, WCF a mnoha dalšími organizacemi, rovněž také útulkáři a napálení majitelé nemocných zvířat po celém světě. Nechápu tedy Vaši narážku na chovatele, poradce a posuzovatele FIFé, leda snad tak, že docházejí argumenty.

Vy jste typický představitel zacykleného mazlíkáře, který nehledá informace, nýbrž omluvu pro to co se mu líbí, i když to není správné. Jakákoliv diskuze s Vámi je zbytečná, takže sbohem.

Filip
KocouřákFilip  Datum25. července 2017 8:49

A ještě mi nějak není jasná věta, jak Ali píše: "A osobně bych neměla ani problém s tím, když si venkovská kočka vybere partnera sama..." Myslím, že kočka není domestikované zvíře (to by bylo na jinou diskusi). Takže mít nebo nemít problém s tím, že si vybere kocoura, je jako mít nebo nemít problém s tím, že včela opyluje nějaké květy nebo že se ryby třou. A to ignoruju problém s tím, že se Země točí :o)

Filip
KocouřákFilip  Datum25. července 2017 8:45

Ali, správný výraz je kitten mill - česky množírna na kočky :o)

A vůbec nesouhlasím, že "veřejnost dala slovu množitel negativní význam". Dle mého tento negativní význam dali slovu hlavně chovatelé s PP, kteří se chtějí vymezit vůči zbytku světa (ve skutečnosti vůči 94 % koček). Když si čtete diskuse, "Ty množko, ty špíno" píšou na Facebooku chovatelé a dokonce poradci chovu, patrně budoucí posuzovatelé za FIFe :o)

Většině veřejnosti se koťata jednoduše líbí :o)

viera
Kocouřákviera  Datum25. července 2017 5:44

dievčence ,vlastne každa mate pravdu ..tu svoju..som za kastraciu mačiek..fakt je smutne vidieť hladne cicuše v mestach ,ale ako pisala Ali ,na dedinach su mačky zväčša každeho a zaroven nikoho..neviem si predstaviť hospodarstvo bez maciek..nikto neriešil či je v maštali viac alebo menej mačiek ,nikdy neboli hladne ,nikdy ich nikto nezabijal..akosi patrili životu..teraz tiež ..pride cudzia mačka a prirodzene sa nažerie s mojimi vonku..nevyženiem nijaku ,ale ani nezasahujem ,neregulujem množenie cudzich mačiek na dedine..v tomto sa mesto a dedina dosť liši ,na dedine hladne nie su nikdy..a predsa nikto konkretny nie je množitel..trvam na tom ,že množitel je ten čo ma profit z predaja

Ali
KocouřákAli  Datum25. července 2017 5:37

Ano, to je ono - tak jak je vnímáte. Veřejnost sama dala slovu množitel negativní význam a teď se čílí, že do toho označení se zahrnují všichni, i malomnožitelé. Řekněte mi tedy, jak je jednoduše označit, když významově správné slovo se nikomu nelíbí. Protože chovatelé to nejsou ani náhodou a nazývat je tak, je urážka chovatelů. Puppy mill - štěněčí továrna, to je správný překlad. Ne množení obecně. A osobně bych neměla ani problém s tím, když si venkovská kočka vybere partnera sama, ale s tím detailem - že, jak píšete, "majitel kočky má zodpovědnost za to, že se koťata nerodí, když nejsou podmínky". To je s prominutním hovadina, protože u venkovských koček je vše v režii té kočky a ten tzv. majitel (protože venkovské kočky mají většinou kolem 4 domů, které si všechny myslí, že je kočička právě jejich) nemá na rození koťata absolutně žádný vliv. Tak za to ani nepřijme zodpovědnost. Jediné, co může udělat, je pomoci kočce mimina odchovat a pak je rozdat. A to má k zodpovědnému chovu asi tak daleko, jako slepice k sokolovi (i když pořád lepší než kukačka).

janarim
Kocouřákjanarim  Datum24. července 2017 21:09

Aha, že by to bylo jenom o tom, jak slovo "množitel" každý vnímá? Ali mluví o množkách, zmetcích.... tohohle osobně já nazývám množitelem, neb to označení má pro mě příliš negativní význam, než abych tím nazvala kohokoliv jiného.
Ali souhlasím s vámi, že chovatel s velkým CH je ten, koho jste jako chovatele popsala. Jenže taky souhlasím s Filipem, že mezi chovateli a množiteli tak, jak je vnímám, je obrovská šedá zóna, která se nedá nazvat chovateli, ale ani množiteli, protože prostě to není fér je házet do jednoho pytli s těmi, co mají zvířata jen jako prostředek k rychlému a snadnému zisku.
Tak jak je nazvat? A je důvod jimi opovrhovat a bez přemýšlení jim nadávat?

Taky jsem si uvědomila, aby to nebylo tak jednoduché, že jsou dva pohledy, jak chovat (nebo množit kočky - vyberte si dle libosti :-)
Ten v našich končinách stále více se prosazující ať v chovu s pp nebo i bez pp - chovný pár vybírá chovatel. Pak je jeho plná zodpovědnost vybrat takové spojení, aby výsledkem byla zdravá a životashopná koťata.
Pak pořád je tu takový ten tradiční, zastaralý (možná), "venkovský" způsob, kdy si kocoura vybírá kočka a kocour se musí hodně snažit v konkurenci ostatních kocourů, aby se mohl spářit. Při takovém chovu je ale majitel kočky také zodpovědný za výsledek - za to, že o koťata bude dobře postaráno a že půjdou do těch správných rukou. A taky za to, aby se koťata nerodily, když na to nejsou podmínky.
Vím, že je to v dnešní době kacířská myšlenka, ale já osobně na druhém pohledu nevidím nic špatného, pokud nechcete získat nějaké konkrétní vlastnosti, jednoduše takhle reprodukujete životaschopná koťata adaptovaná na dané prostředí. Takhle to fungovalo celá tisíceletí a zjevně úspěšně, ten dnes preferovaný chov koček se provozuje až cca posledních 150 let a ruku na srdce, ne vždy tak dobře.

Filip
KocouřákFilip  Datum24. července 2017 19:48

A ke vnímání slova množitel - množírnu má podle mého množitel, množírnu (angl. kitten mills) chápu jako něco negativního, co provozuje množitel. Pokud tedy paní odsud nazvete "množitelkou" a ne "paní, jejíž kočce se narodila koťata", přijde mi to vůči ní urážlivé. Ale přiznávám, že toto je moje vnímání.

Filip
KocouřákFilip  Datum24. července 2017 19:46

Ali, ještě jste mi neodpověděla na případ 1. Paní neuhlídala kočku a ta bude mít koťata. Je množitelka? (Podle mě ne.)

A vyzývat mě můžete k čemu chcete - já chovy bez PP neznám, stejně jako neznám dost dobře chovy s PP. Vy tvrdíte, že žádný chovatel bez PP nesplňuje podmínky chovu (Vaše podmínky), já tvrdím, že nevím, jestli je někdo splňuje.

Navíc, s velkou pravděpodobností Vámi definované podmínky nesplňuje řada chovatelů s PP - tohle náhodou vím, viz např. zachycený rozhovor na výstavě, o kterém jsem psal.

Ali
KocouřákAli  Datum24. července 2017 18:50

Myslím, že lidé vnímají slovo množitel příliš negativně. Množitel je ten, kdo množí kočky, to je vše. Chovatel je vyšší level množitele, který ta zvířata množí se záměrem a se znalostmi. To je celý rozdíl. Jiná sorta množitele je zas... množka, zmetek, kripl, lidská svině, co to dělá jen pro peníze a vědomě zvířata týrá.

Ali
KocouřákAli  Datum24. července 2017 18:46

Pane Filipe - ano, za daných podmínek byste pořád byl množitel. Chov bez záměru, bez výběru, bez důkladné znalosti zdravotního stavu je množení. Peníze nebo PP jsou v tomto případě druhořadé. V případě, že byste znal v rámci možností stav vaší kočky i jejího partnera (vyšetření HCM, PKD, testy Streptococcus canis, FIV, FeLV - popř. mycoplasma, chlam atd. kdybyste chtěl vyšší level) - tohle totiž zprvu příznaky nemá, ale když se projeví, stojí to za to, pokud byste si byl jistý, že alespoň rodiče nejsou přímí příbuzní a jejich spojení byste naplánoval s účelem třeba výroby excelentních lovců myší, a následně byste koťatům dal perfektní zázemí, socializaci a zdravotní péči a nakonec jim našel nejlepší možné domovy dle jejich povahových a fyzických dispozic, pak byste byl chovatel. A pane Filipe, říkám zde už potřetí a naposled, neobhajuji chov s PP, obhajuji chov s rozumem a citem (právě v této kombinaci), a to je nebetyčný rozdíl. Že chovatelům bez pp ta kombinace rozumu a citu bohužel chybí, to není moje chyba. Ukažte mi množitele, který splňuje podmínky chovu, to je to jediné, k čemu Vás vyzývám - mlácení prázdné slámy mě nezajímá.

Filip
KocouřákFilip  Datum24. července 2017 15:59

Marti, možná máš pravdu, vidím to na tom, jak mě Ali vyzývá k obhajobě množitelů, abych napsal, kdo z nich je správný :o)

Já si myslím, že to je tím, že jen nesouhlasím s tím, co se prezentuje. Lidé jsou pak zvyklí říct si, když není s námi (chov s PP), musí být s množiteli! I když to tak není...

gwen
Kocouřákgwen  Datum24. července 2017 15:54

Filipe, ale ty jsi majitel MK. U Tebe se předpokládá, že bys měl mít "vyhranitelnější, jasnější, příkladný a možná jen jediný- správný" názor- jak a co s kočkami. Cokoliv odlišného napíšeš vyzní, že jsi podporovatel množitelů a už Ti to na fcb napsalo dost lidí. Takže jsi možná hůř k pochopení.

gwen
Kocouřákgwen  Datum24. července 2017 15:49

Evelinas- odkaz by nebyl? mně se tomu prostě nechce věřit. Je faktem, že nevím, kolik stojí vyšetření/test HCM, ale tak nějak třeba kolem tisícovky?? FIV a FELV ...? Tak 1500,- Kč. A odčervení, očkování....To znad ten chovatel ještě doplácí, ne?

Nevím, ale furt mám pocit, že jestli se to dělá s láskou, poctivě, se záměrem, tak by ten chovatel měl být i oceněn. Aby měl právě finance na ten další chov/záměr. Mohl se rozvíjet, kupovat chovný kočky, kocoury atd...
Tady v tom případě mi to nějak nejde dohromady....

Filip
KocouřákFilip  Datum24. července 2017 15:45

Paní Ali, ještě jedna důležitá věc by tady měla zaznít - zatímco Vy obhajujete chov s PP (ve smyslu "Work-as-imagined" nebo "Work-as-disclosed"), já neobhajuju nikoho: chov bez PP, chov s PP, ani jedno, ani druhé. Nejsem v tom nijak zainteresovaný. Jen se ptám a píšu o tom, jaký si myslím, že je stav, jak to působí z toho, co jsem zjistil a co kolem sebe vidím.

evelinas
Kocouřákevelinas  Datum24. července 2017 15:44

Ano ,pozrela som sa teraz na Bazos.sk a za 200 eur sú tam v ponuke od CHS v Martine britské modré mačiatka,Takže predpokladám,že sú čipované,očkované a testované.Ano Filip Aladárka som v konečnom dôsledku proti svojmu presvedčeniu zobrala z množiarne,no nebolo to preto aby som ušetrila.Pani nieje množitelka,mačičku nechala porodit a dáva ju vykastrovat.

gwen
Kocouřákgwen  Datum24. července 2017 14:48

Evelinas- "Základné očkovanie plus čipovanie a odčervenie 40eur,vyčetrenie u očného špeciealistu plus lieky 50 eur,test na Fiv,asi 20 eur.Vyšetrenie u internistu ,popočúvanie srdiečka si nepämetám asi 20eur.Všetko ,čo som platila by som mala v balíčku a navyše testy na Hmc a FELV v cene .Britský kocúr na mazlíka s pp sa v pohode dá kúpit za 200eu"......

Opravdu se dá sehnat briťák za 200€ s tímhle vším, co jste napsala????

Filip
KocouřákFilip  Datum24. července 2017 14:44

Ad 1. omlouvám se evelinas, nejde o ni, moje paměť na jména! Neuhlídaná kočka tady z Kocouře má koťata. Je ta paní množitelka?

Filip
KocouřákFilip  Datum24. července 2017 14:11

Paní Ali, já si myslím, že vy mluvíte o 12 % koček, jak jsem zmiňoval níže, ale je tady dalších 88 %.

Myslím, že chápu, že za množitele považujete někoho, kdo nechá zabřeznout kočku (plemene nebo podobnou plemeni) a pak má v plánu prodávat koťata jako dané plemeno. A jde o ten výdělek, bez ohledu na podmínky a zdraví. Tady jsou naše definice blízko nebo shodné (to jsme stále v těch 12 % koček).

Přiznávám ale, že asi úplně nerozumím, co podle Vás znamená (hodně široké) "množitel je ten, kdo množí kočky..." - takže si projděme příklady.

1. Evelinas tady psala svůj příběh, je množitelka? (podle mě ne)

2. Kdybych měl farmu a pořídil si kočku, abych ve stáji neměl myši, dal bych ji očkovat, a kdyby jí něco bylo, šel bych s ní k veterináři atd. A kočka by zabřezla - byl bych já množitel? (podle mě ne)

Ali
KocouřákAli  Datum24. července 2017 13:35

Pane Filipe, vy odmítáte nejen vidět, ale i rozumět psanému textu. Jasně jsem napsala, že množitel je ten, kdo množí kočky aniž by se obtěžoval si o jejich psychických a fyzických potřebách a možných úskalích rozmnožování od chorob po složitosti odchovu zjistit dostatečné množství informací. Je to ten, kdo jen množí a příliš se nestará o základní principy toho množení. A taky jsem napsala, že z tohoto pohledu může být množitel s PP stejně jako chovatel bez PP, ale, z nějakého důvodu, je většina s PP chovatelé a všichni bez PP množitelé (o výjimkách jsem ani neslyšela). Vysvětlete mi laskavě, jak je možné, že kdykoliv někdo do hloubky pochopí chov koček, stane se z něj buď registrovaný chovatele nebo záchranář toulavek, ale ne množitel koček bez PP? Kdykoliv někdo začne obhajovat chov bez PP, ve výsledku se zjistí, že daný "chovatel" neví o chovu ani desetinu toho, co by vědět měl, a jediný důvod, proč mu na hlavu ještě nepřistál průšvih jako hrom, není jeho zásluha nýbrž jeho nehorázné štěstí - nebo schopnost ty průšvihy nevidět, zakecat, omluvit... Navíc mi vůbec není jasné, proč do toho taháte zdivočelé venkovní kočky, když v zadání je dotaz na množitele, kteří s nimi nemají mnoho společného. Nebo jinak - ukažte mi jediného chovatele bez PP, který pravdu ví co dělá, proč to dělá a jaké jsou všechny důsledky takového chování.

Filip
KocouřákFilip  Datum23. července 2017 17:42

Příklad "Work-as-done": Na výstavě koček jsem koukal u klecí a nechtěně zpoza nich slyším rozhovor, něco jako: "No, ona teď nedělá vyšetření na HCM, protože si dělá řidičák, tak na to teď nemá."

Filip
KocouřákFilip  Datum23. července 2017 17:37

Stevena Shorrocka považuji za docela chytrého pána (i když se s ním neshodnu v otázce Brexitu :o)) - tohle je jeho koncept: https://humanisticsystems.com/2016/12/05/the-varieties-of-human-work/

Připusťme, že "všichni chovatelé plní povinné testy a nechávají vyšetřovat kočky na HCM apod." je něco jako "Work-as-disclosed" (od chovatelů) a "Work-as-imagined" (od těch, co jim věří).

"Všechny kočky bez PP jsou od množitelů a ty musíme zničit" je zase "Work-as-imagined" od těch, kteří podle mě neznají a nechtějí znát čísla a zobecňují několik špatných případů.

"Work-as-done" je ale jiná. Pokud to nepřipustíme, nehneme se v diskusi dál :o)

Filip
KocouřákFilip  Datum23. července 2017 17:22

Andreo, napište mi, co odmítám vidět. Fakt. Napsal jsem tady spoustu údajů, ke kterým jsem došel - je v nich něco podle Vás chybně?

Kdybych na titulní stranu Kocouře napsal "Vykastrujte všechny kočky na světě", byl by to nejoblíbenější server. Ale já to neudělám, protože já vím, že by pak nebyla žádná další koťata a jen bych si v důchodu smutně procházel fotky, jaké to bylo fajn mít kočky.

Já myslím, že máme rozdílné zkušenosti, protože se oba pohybujeme v rozdílném prostředí. Snažím se mluvit se spoustou lidí a vnímat, jak věci jsou. A na základě toho mám názor, jaký ho mám. Stejně tak Vy. Co tedy podle Vás nevidím, co mi uniká? Pojďme se bavit věcně, ne o dojmech.

janarim
Kocouřákjanarim  Datum23. července 2017 17:00

Andreo, co se lidí týče, jsem strašný pesimista. Ale přesto jsem si jistá, že pro osvětu je tu ještě spousta prostoru :-)
Já jsem z naprosto nekočkařského protředí. A dokud jsme si nepořídli kocoura, jediní známí, kteří kočky měli, k nim měli stejně, jak bylo na vesnici zvykem už celé generace. A určitě se k nim moc osvěty nedostalo.
A takových lidí po světě ještě pobíhá spoustu...
Navíc je osvěta investice do budoucna, to se počítá.

Andrea Klegová
KocouřákAndrea Klegová  Datum23. července 2017 16:37

Janarim, nieco podobne som napisala hned v mojom prvom komente.
Osveta? - áno. Blažení tí, ktorí ju pochopili a pochopit chceli.....

janarim
Kocouřákjanarim  Datum23. července 2017 16:32

Nedá mi to a musím zase reagovat :-)
Andreo, myslím, že máte pravdu oba, vy i Filip, protože to je tak obsažné téma, že sto lidí, sto zkušeností a úhlů pohledu a přitom ani jeden z nich nebude "mimo" :-)
Pro mě osobně je množitel ten, kdo to dělá pro zisk, aniž by jakkoliv hleděl na zvířata samotná.
Přijde mi nefér házet do jednoho pytle s takovými lidmi ty, kteří chovají kočky nevhodným způsobem ne ze zlého úmyslu, ale z neznalosti.
Navíc, před dvaceti - třiceti lety byl ke kočkám jiný přístup, zvlášť na venkově, a holt tohle patří mezi věci, které se nemění hromadně ze dne na den, takže zvláště ti dřívějc narození prostě stále jedou v přístupu, jaký se naučili od svých rodičů. Tady je na místě prostě trpělivá osvěta, ne opovržení a nadávky.
Na rozdíl od množitelů, kde je tím jediným a nejlepším řešením když ne je rovnou zavřít do kriminálu, tak jim alespoň na doživotí odepřít přístup ke zvířatům.

Andrea Klegová
KocouřákAndrea Klegová  Datum23. července 2017 15:27

Filip, zase sme sa nepochopili. Ale OK. NIKOMU neprajem spatne skusenosti s mackami. Ale odmietat vidiet to, co naozaj je, tomu tiez nepomoze. Ja si za svojim nazorom stojim a stat budem.

gwen
Kocouřákgwen  Datum23. července 2017 11:53

Mirko- ?...Co z toho plyne?

Musím říct, že já v životě neměla kočku (panelákový a sídlištní dítě)...Když jsem poprvé přijela k F. neuměla jsem ji vzít, nevěděla jsem, co potřebuje a když mě poprosil, drž ji, ostříhám ji drápky, byla jsem v šoku. Člověk se pomalu učí, poznává, zjišťuje. Možná, že i to je jeden z důvodů, proč odolávám V. přání mít kočičku. Je v tom obyčejný strach. Ale to jsem odbočila.

Bydlím ve městě, kde přemnoženost koček nehrozí. Vlastně kočku jsem dlouho nepotkávala, až do minulého týdne, kdy okolo domu pro seniory se vyrojilo asi pět koček. Šli jsme s F okolo a byli jsme dost překvapení. Tady by mělo smysl, dojít za vedením, pochytat je a domluvit s nimi kastraci. Protože hned vedle je park, kam stařečkové chodí a kde vyhledávají přítomnost právě zvířat, aby nebyli sami. Je to jejich koření života. Tady to má smysl a je jedno, jestli to jsou kočky s PP nebo bez PP. Protože, které kočky by se sem jinak daly? Na ty s PP by nebyly peníze (a myslím, že ani chovatelé by je tam neprodali) a kočky z útulku? Asi taky těžko. A to je ta otázka....Kde by se tedy pro tyhle stařečky kočky vzaly??
6% jsou kočky s PP
6% jsou kočky bez PP(koupený kočky za peníze)
88%.......jsou tedy ......???? To je třeba naše Lilly s Charlikem. Ale jsou to kočky množitelů? A to je právě to, o čem tady diskutujeme...A pro každého je to prostě jinak.
Kontroverzní téma vždycky budí vášně. Ale je to o diskuzi, možná uspořádání si myšlenek, o komunikace a ujasnění si- jak věci vlastně fungují.
A to je to hezký.

mirkacab
Kocouřákmirkacab  Datum23. července 2017 10:39

Tyhle dvě koťátka jsem náhodou navštivila minulý týden u známé. Její dcera má kočinu asi druhý rok.Neni PP .Vyrůstají v čistém prostředí. ALE...Jsou prý už zamluvená a dá je o měsíc dřív (sou to kočky těm to nevadí ,povídala)A při odchodu se mně ptá...nevíš kolik stojí očkování?Tam ještě musím než si pro ně přijedou. Když jsem se zeptala jaké očkování nechá dát tak prý ňáký to co se dává 😐

Fotka u komentáře
Filip
KocouřákFilip  Datum23. července 2017 9:58

Andreo, já myslím, že všichni návštěvníci Modrého kocouře.cz mají rádi kočky - takhle je to jednoduché. A jediná Vy mi asi přejete, abych měl nějakou špatnou zkušenost. Já bych špatnou zkušenost s jakoukoliv kočkou (s PP, bez PP) nikomu nepřál.

Já jsem osobně zaplatil fakt velké peníze za vykurýrování koťat z útulku, ale nebudu přece pomlouvat útulky.

Já nejsem ten, kdo si myslí, že nálepkováním a rozčilováním se nad něčím se něco vyřeší. Nebo hlásáním nějakých hesel, o kterých vím, že to, co hlásám, stejně nikdy nenastane.

Návštěvou u prodejce koček bez PP jsem si rozšířil obzory, jak to může vypadat, protože svět není černobílý a řešení nejsou jednoduchá, jak řada lidí usuzuje z omezené zkušenosti a bez znalosti rozsahu problémů. Snažím se tohle všechno vnímat a i prostřednictvím Kocouře věnuji čas na zlepšení situace koček. Abychom my, co je máme rádi, z nich mohli mít i do budoucna radost.

Andrea Klegová
KocouřákAndrea Klegová  Datum22. července 2017 22:11

PP kotat???
Majitelka mala CHS?

Filip
KocouřákFilip  Datum22. července 2017 22:01

Andreo, samozřejmě, genetické testy na HCM jsou dnes dostupné jen pro několik plemen, chtěl jsem správně napsat "vyšetření na HCM".

Věřte, že jistou osobní zkušenost mám, schválně jsem šel na inzerát koťat bez PP jako "zájemce". A nesešli jsme se u pumpy, jak se všude říká. Naopak, až na to, že by nám paní dala koťata podle mě brzy, bylo vše zdánlivě OK. I PP jsem viděl a mohl si ho prostudovat :o)

Já vzdělávání věřím, i proto mám tyhle stránky :o)

Andrea Klegová
KocouřákAndrea Klegová  Datum22. července 2017 21:53

Testy na HCM robia laboratoria a nie veterinar. Rovnako tak PKD testy. Takze vysledky su akceprovatelne len podla vysledkov a potvrdenia na to certifikovanych laboratorii.
A testy su povinne podla jednotluvych plemien maciek. Mne by napriklad PP bez testov na PKD pre macata nevydala plemenna kniha.
A vzdelavanie? Nejak tomu neverim.
V tomto sa nezhodneme.
Mozno by to chcelo osobnu skusenost s mnozkou.

Filip
KocouřákFilip  Datum22. července 2017 21:36

Ale také chci napsat, jak situaci zlepšit, to tady také někdo zmiňuje. Já myslím, že tomu, aby se kočky měly líp, nepomůže nálepkování "Tohle je množka! Fuj!" nebo tupé sdílení a rozčilování se nad inzeráty z Bazoše. Jedinou cestou je vzdělávání lidí v tom, co je pro kočky dobré. Od dětství.

Filip
KocouřákFilip  Datum22. července 2017 21:35

Chtěl bych zareagovat na několik věcí:

"Útulky praskají ve švech" neznamená, že by kočky v Česku byly celkově přemnožené. Jsou lidé, kteří se takový dojem snaží šířit, ale obvykle toho moc o realitě nevědí a mají jen informace z druhé ruky. Více asi v článku o počtu koček v útulcích, je čerstvý, z letošního jara - https://www.modrykocour.cz/kockocteni/zajimavosti/kolik-je-kocek-v-ceskych-utulcich-na-jare-2017-mame-vysledky-naseho-pruzkumu

Je podle mě také mylná představa, že by se měly všechny venkovní kočky pochytat a útulky by je měly pak umístit. Kočky, které nejsou zvyklé na lidi, jsou divoké, se vycházet s lidmi nikdy nenaučí (kromě výjimečných případů), takže zavřít je do útulků nedává smysl. Zabraly by jen (po celý zbytek svého života) místo kočkám, které pomoc potřebují. Divoké kočky je podle mého dobré vracet kastrované do lokalit (spousta spolků to tak dnes dělá).

Řada, já si troufnu říct, že většina chovatelů řadu testů nedělá, resp. nebo ne tak, aby dávaly smysl. Na HCM např. skoro nikdo nedrží schéma Pawpeds, které dává velký smysl, ale udělají jeden test u téměř jakéhokoliv veterináře a inzerují koťata. Vyveďte mě z omylu, ale takto to sleduji.

A pak něco, co mi připadá trochu jako míchání jablek a hrušek. Ali a Andrea Klegová mluví o množitelích jako o někom, kdo nabízí kočky "plemene" bez PP - i to je možná definice, samozřejmě. Tady chci ale napsat opět něco k počtům - nemám (zatím :o)) úplně dobrá data, ale z průzkumu věku koček (vzorek 1281 koček) plyne, že asi jen kolem 6 % koček bez PP bylo koupených. To odpovídá zhruba počtu narozených koček s PP, také kolem 6 % z ročního přírůstku. 12 % je koupených - 88 % tedy nekoupených. Přesto na fb jsou všichni, kdo mají kotě bez PP, nazýváni množiteli. Nejen 6 % z nich.

Andrea Klegová
KocouřákAndrea Klegová  Datum20. července 2017 11:56

Ešte by som doplnila 4. typ záujemcu - chcem si založiť CHS, ale absolútne tomu nerozumiem... Takých som vždy radšej odmietla....

Ali
KocouřákAli  Datum20. července 2017 9:36

Když se nepodaří prodat zvíře v chovu s PP? Upřímně, nikdy jsem o takové situaci neslyšela u rozumných chovatelů (s maskovanýma množkama v kontaktu nejsem). Stane se, že někdy se zvíře prodá později než je obvyklé, někdy ho chovatel prodat odmítne. Ale osobně jsem vždy měla koťat málo, zájemců bylo víc, musela jsem odkazovat na spřátelené chovy. Ono je to tak, že jsou 3 typy zájemců. 1. chovatel - ten zkoumá koťata dlouho předem, ptá se na možná plánovaná spojení, rodokmeny, případné restrikce, vyžádá si fotky mimin z 50 úhlů. 2. mazlíkář čekatel - ten již má reference na konkrétní chovatele a jen čeká, co se jim narodí a brzy je kontaktuje, aby byl "v pořadí". 3. mazlíkář "hledám nějaké kotě" - ti se obvykle ozývají až v době odběru koťat, kdy tedy už mají výběr dost omezený, mívají také ale méně požadavků stran kotěte. Hodně začínajících chovatelů propadá panice, když nemají 3 měsíční koťata všechna zamluvená, ale to je normální, téměř v každém vrhu mi některé kotě odešlo až ve 4 měsících nebo později, a ničemu to nevadilo, a i tak jsem musela odmítat zájemce.

viera
Kocouřákviera  Datum18. července 2017 17:36

Evi ,pozriem..je strašne ked zlomia zviera..Sisa je doteraz ako krehky porcelán v obrovskom tele..Andrejka ,nemyslela som teba,verim ,že ty si poctivec a dobry človek.......ale ak sa nejakym nepoctivcom zviera nepodari predať ,čo s nim urobia..či ho daju lacnejšie ..či zadarmo a či sa najdu takí čo idu do krajnosti a zahubia ho..Sisa mala namále vtedy myslim..a ako sa trestaju takí čo v mačičkarskych zväzoch porušuju pravidla..či len vyhodenim ,alebo su aj ine páky.

evelinas
Kocouřákevelinas  Datum18. července 2017 17:22

Teraz trochu od veci.Vierka viem ta pochopit,niektorí ludia si nezaslúžia nazývat sa ludmi.Viem pochopit ,čo si mala so Sisou.Moja sestra si pred 2 mesiacmi zobrala z útulku zo Vsetína týranú sučku labradora Babetku.Mám ju na Fb,ak chceš vidiet.Prvé dva týždne obe preplakali.Nemohol sa zvýšit hlas,nemohli sa zavriet dvere,nemohla sa jej dotknút.Ešte stále ju nemôže utriet uterákom,no už sa dá pohladkat.Nevieme si ani predstavit,čo zažila a u akého zvera bola.

Nikča
KocouřákNikča  Datum18. července 2017 16:34

Andrej, bohužel nejsou všichni chovatelé jako jste vy.Je spousta nezkušených lidí co se týče chovatelských stanic a co má obsahovat smlouva a netýká se to jen kočiček.Bohužel někdy platí pořekadlo "Když ptáčka lapají pěkně mu zpívají".
Je fajn, že jste doposud narazila jen dobré lidi a koťátka se dostala do dobrých rukou a přeji ať je tomu i nadále.
Máme kočky od dvou různých chovatelek, zatím problém nemám, ale mám známe kde tomu tak není.

Andrea Klegová
KocouřákAndrea Klegová  Datum18. července 2017 16:04

Vierka, mne sa este nepodarilo nepredat. Skor som ja bola sebec a ostali u nas. Vies, chovatelia v tejto dobe , poviem to sproste, slapu jeden drhemu po krku a tak sa maloktory, ak vobec, odvazi urobit nieco proti chov poriadku. Ak ano, okamzite sa najde niekto, kto na neho upozorni. Aj teraz je taka mala kauzicka s jednou CHS. Takkze je v zaujem kazdeho chovatela robit veci poriadne. A poviem to ajj z opacnej strany. Radsej nepredat, ako predat za kazdu cenu. Tot moje rozhodnutie. A co sa toho chovatelskeho servisu tyka, kedykolvek ma ktorykolvek z majitelov mojich odchovov o nieco piziadal, nikdy som ich neodmietla. Porusit zmluvu u mna neprichadza do uvahy. Ani z ich, ani z mojej strany.

viera
Kocouřákviera  Datum18. července 2017 15:12

ešte mam otazočku..fakt ma to zaujima..hypoteticky som chovatel ..narodia sa mačiatka s PP..dam inzeraty..všetko je v poriadku..aaaaaale ,čo sa stane s mačiatkami ak sa ich nepodarí predať?

viera
Kocouřákviera  Datum18. července 2017 15:05

ano..to sa vravi nekupovať..ozaj citove vydieranie..nešlo o mačku ,ale o psinu u nas..Chceli sme rasu canecorso s papierami..lenže uvideli sme v inzerate vychudnutu a zničenu sučku ,pohlad dolu sklopeny ..bolo vidno ,že niečo nie je ok..muž sa do nej zalubil na prvy pohlad ..nebola prave lacna na to ,že bola bez PP a teda hoci sme povodne chceli inač ,naš poklad Sisu sme kupili..niekde od Topolčian..hladnu ,chudu..pre ten jej pohlad..je mi luto ,že sme toho debila podporili v zarabani na psoch ,lenže nedalo sa..doteraz je na tom tak ,že ak omylom zvyšim hlas ,tak sa pocika ..zrejme sa mu nedarilo predať ju ,lebo mala už 7 mesiacov ked sme ju kupili..ale nedala by som ju za cely svet...keby sme ju od neho nevzali ,tak ju iste zabije..tak fakt neviem..nie je spravne podporiť množitela ,ale čo ked ten pohlad prosil..

Nikča
KocouřákNikča  Datum18. července 2017 14:59

Tak jsem jsem si početla a přemýšlela o dané otázce.
Kde začíná a končí hranice pojmu chovatel a množitel?Jaké jsou kritéria...?Co pro Vás vlastně doopravdy znamená s PP a bez PP?
Když to vezmu s mé strany, máme dvě kočky s PP a proč?Pro mě osobně PP jsou spíše zárukou toho, že jsem si koupila dané plemeno kočky.Každá chovatelská stanice Vám slibuje doživotní servis a poradenství a kde máme 100% záruku a jistotu, že tomu tak bude?Tak jako kupující může porušit kupní smlouvu, může ji porušit i prodávající.Víte na 100%, že když se u Vaší kočičky s PP objeví nějaká vážná nemoc nebo genetická vada jak se chovatel zachová nebo jestli dodrží smlouvu...
Já nevím a upřímně řečeno ani nevím jak bych to řešila s chovatelem, když by mi šlo o milovanou kočičku.
Vše je to lidech a jejich přístupu.

Ali
KocouřákAli  Datum18. července 2017 13:18

To je přesně co píšu, pokud je inzerát nejasný, podezřelý, ani tam nechodit. Protože soucit se zvířaty je to, na co hajzlíci spoléhají. Jsou to citoví vyděrači a těm umí čelit málokdo.

evelinas
Kocouřákevelinas  Datum18. července 2017 12:52

Ja som sa otočila a noc ,čo noc som rozmýšlala a prenasledoval ma jeho pohlad po 7 dňoch som sa vrátila a on tam ešte bol.

janarim
Kocouřákjanarim  Datum18. července 2017 11:46

Taky souhlasím, nekupovat kotě od množitele. Ale ruku na srdce, kdo to tváří v tvář tomu kotěti dokáže :-) Lidi jsou různí, ne každý má to má, se otočit a odejit. A už zdaleka ne každý má na to, "jít" po tom konkrétním množiteli, když už o něm ví a snažit se dosáhnout toho, aby zavřel krám.

Podle mě pokles stavu koček nevyřeší nic, nanejvýš přiláká další kšeftaře a množitele, protože se zvýší poptávka a tedy i ceny. Protože množitelé existují díky myšlení lidí a jejich vztahu ke zvířatům a okolí obecně. Vlastně tu ani nejde o kočky, ty toho spadly jen proto, že jsou oblíbené. Kdyby byli místo nich v kurzu např. hadi, tak tady řešíme množitele hadů. Osobně jsem přesvědčená, že jediný způsob, jak se zbavit množitelů, je cíleně a důsledně působit na myšlení lidí obecně, což je běh na hooodně dlouhou trať a podle mě i nemožný. Ale to už jsem se dostala někam jinam.

Andrea Klegová
KocouřákAndrea Klegová  Datum18. července 2017 10:41

Mačky, ktorú sú v plemene, po ktorom niekto túži, sa dajú zohnať vždy a nie iba od množky, alebo od chovateľa s PP. Častokrát stačí sledovať chovné stanice, inzeráty, kde hľadajú nové domovy pre svoje odchovy alebo mačky, ktoré vyradili z chovu, ale inak sú bez jedinej vady. Netreba sa báť ani dospelého jedinca. Alebo sú záchranné stanice v zahraničí, kde je plno mačiek aj v konkrétnych plemenách. Len treba hľadať .
A ak niekto veľmi túži po mačke ako takej, verte, nájde si tú svoju aj v útulku, v depozitách, alebo aj na ulici....
A naprostý súhlas s Ali , čo sa týka dostupnosti a poklesu mačiek.

Ali
KocouřákAli  Datum18. července 2017 10:39

evelinas, já nechtěla, abyste litovala, koneckonců ta koupě, tak jak proběhla, ani nebyla Vaším záměrem. Jen jsem chtěla, aby si i jiní uvědomili celé pozadí takové akce, aby předcházeli situaci, kdy jim srdce rozkáže "musíš ho vzít bez ohledu na okolnosti", protože s tím už se dá bojovat jen velmi těžko. A to nezmiňuji finanční stránku věci, která je ve výsledku též velmi výživná, jak už mnozí zjistili. Přeji Vám s Aladarkem ještě hodně spokojených let.

evelinas
Kocouřákevelinas  Datum18. července 2017 10:34

Ali máte pravdu ,v útulkoch niesu všetky kočičky.Už som to tu písala ako sa pani premnožili túlavé kočky v Krumlove na dvore,pani stará,alkoholička ich krmila a ked si nevedela rady,volala do budejovyckého útulku a oni jej povedali,že majú plno ,že nech si pomôže sama.eviem ako to nakoniec skončilo,som velmi daleko,no vyhrážala sa v krčme ,že ich otrávi.

Ali
KocouřákAli  Datum18. července 2017 10:33

Možná, kdyby nebyla kočka vnímána jako samozřejmost, škůdce, téměř bezcenný, běžný tvor, že by to vůbec nebylo špatné. Osobně by mi vůbec nevadilo, kdyby počet koček poklesl a přestaly by být dostupné každému málem na zapísknutí. Což ale nehrozí, kočka je evolučně velmi úspěšná šelmička a po ulicích se jich poflakuje pořád mnohem víc, než jsou útulky schopné umístit.

evelinas
Kocouřákevelinas  Datum18. července 2017 10:28

Ali ja to všetko viem,máte pravdu,no aj tak to nelutujem.Ludia nevedia ,že v konečnom dôsledku ich kočka bez pp vyjde na viac ako s pp.Prepočítam môj prípad,vstupné náklady,len aby ludia ,čo to čítajú vedeli ako to je.Píšem len o Aladárkovi.Kúpila som ho za 100 eur.Základné očkovanie plus čipovanie a odčervenie 40eur,vyčetrenie u očného špeciealistu plus lieky 50 eur,test na Fiv,asi 20 eur.Vyšetrenie u internistu ,popočúvanie srdiečka si nepämetám asi 20eur.Všetko ,čo som platila by som mala v balíčku a navyše testy na Hmc a FELV v cene .Britský kocúr na mazlíka s pp sa v pohode dá kúpit za 200eu

Ali
KocouřákAli  Datum18. července 2017 10:24

No jak, pořizovat kočky od zodpovědných chovatelů. Já jsem nikde nenapsala, že chovatel je jen ten s PP a množitel jen bez PP. Ale že prakticky všichni chovatelé jsou s PP a většina množitelů bez PP, to je bohužel pravda. V útulcích nejsou zdaleka všechny kočky, které by tam být měly. Každou chvíli čtu, jak někde brečí, že mají stop stav překročený a další zvířata už opravdu přijmout nemůžou a musí odmítat, hledat dočasky, vysvětlovat lidem, že už fakt ne a je jim to líto.

gwen
Kocouřákgwen  Datum18. července 2017 10:19

Chovatelský záměr - mně by se to líbilo sledovat. Je to pro mě alchymie a krása, jak ta příroda je kouzelná a jaký barvy a tvory vytvoří. A je v tom samozřejmě i znalost chovatele, který to nastudoval a dal si práci, lásku a všechno co k tomu patří, aby vzniklo kotě právě takové, po jakém touží...
Občas na stránky koukám...Jako laik, samozřejmě...vidím vrhy, vidím chovné kočky a kocoury, ale někdy mi chybí "příběh"...
Jasně, každého věc- ale když píši s Andreou, líbí se mi nadšení, když píše o kočkách a o tom, "co by chtěla"......Je v tom ta cesta....o)))

evelinas
Kocouřákevelinas  Datum18. července 2017 10:15

Ja som sa dostala len po bránu,takže som nevidela ani v čom vyrastal ,ani jeho mamu.Samozrejme žiadna zmluva,ani uistenie o tom ,že je zdravý.To určite nebola chovná stanica,lebo neukázali ,ani tie inzerované výstavne ocenenia,takže som sa zbalila a odišla,no nemohla som ho tam nechat.Hned som s ním bola za špecialistom veterinárom,po 3 mesiacoch, pri dobrej starostlivosti už vyzeral ako ukážkový ,gulatý britský kocúr s nádhernou srstou,miesto tej vypelíchanej.

gwen
Kocouřákgwen  Datum18. července 2017 10:15

Ali a teď, jak z toho ven? Útulky ani chovatelé s PP nemají tolik koček, aby uspokojili poptávku. A Ti lidé tu kočku chtějí. Kde by ji měli vzít? Pořídit si? (když odmyslím případ Evelinas, která nevěděla, že kočka je bez PP, tak lidé s vědomím, že ta kočka je bez PP jedou a koupí si ji- protože
a/ nemají na kočku s PP
b/nechtějí kočku z utulku
c/zrovna jim padl do oka tento tvoreček
d/ prostě kočku chtějí....
e/f/g/...atd....

Ali
KocouřákAli  Datum18. července 2017 10:10

evelinas - vy nám to trošku zosobňujete. Ani vy byste nešla pro zvíře bez PP, kdybyste věděla, že je bez PP. A to je správně. Protože ve chvíli, kdy už znáte konkrétního tvorečka, je velmi těžké se k němu otočit zády, byť by to bylo správnější. Protože vy jste zachránila jednoho úžasného tvora, ale zároveň jste tím dala popud množiteli, aby vyrobil mnoho dalších stejně úžasných, stejně trpících. Prodloužila jste chovné utrpení jeho matky. A neříkejte nikdo, že kdyby ho nevzala paní evelinas, vzal by ho někdo jiný. To není důvod, to je alibismus. Dokud bude převládat stádové myšlení, dotud budou mít vlci hody. Blbé je, že ten jediný, kdo doplácí na lidskou slabost, jsou ty kočky.

Andrea Klegová
KocouřákAndrea Klegová  Datum18. července 2017 10:01

Ali, ano, dakujem, že potvrdzujete moje slová :-)

Andrea Klegová
KocouřákAndrea Klegová  Datum18. července 2017 10:00

Evka, verím Ti. V prípade, že ti chovateľ s riadnou CHS predal kocúrika bez PP, porušil predpisy. Rovnako porušil predpisy aj v tom, že neboli plne očkované vakcínami, ktoré v ich veku treba mať. Nedivím sa ani tomu, že si mu neodolala. Bolo ti ho ľúto a chcela si ho zachrániť. Predpokladám, že kúpnu zmluvu si nevidela, nieto ju ešte dostala.
Ked si tá moja spomínaná kolegyna chcela obstarať mačku, prosila ma, aby som išla s nou. Išla som a ked som prišla, bolo mi vážne zle! Mačatá aj s dospelýmik boli na malej povale, v priestore poodelovanom na malé kóje pletivom. Zima , koniec novembra. Mačatá sopľavé, dospelí detto. Ale ona tak túžila po mačke, že neodolala a zaplatila. Jedna zomrela napriek okamžitej veterinárnej starostlivosti po 2 mesiacoch. Chvalabohu, má veta rovnako dobrého, ako ja a tak jej doporučil pitvu. Tá ukázala na nedovyvinuté pľúcka.
Druhá zomrela po necelom roku u nich, rovnako pitva a potvrdené HCM.
zaprisahala sa, že už nikdy mačku nechce. Ked ale známy hladal nový domov pre svojho kocúra, ktorého si už uz nemohol nechať ( odhliadnuc od dôvodu), spomenula som jej ho. Kocúr s PP, testovaný, si žije už siedmy rok veselo u nich...

Verím aj tomu, že sú prípady CHS, ktoré sú neseriozne, sama taký niekoľko poznám.

Ali
KocouřákAli  Datum18. července 2017 9:47

Ad chovatelský záměr. Základním cílem každého chovu je mít zvířata zdravá, povahově stabilní a kontaktní, typově co nejblíže standardu. To na stránky chovatelé nepíší, protože je to cílem každého z nich, přece si tam nebudou vypisovat celý standard, navíc by to bylo pro laika zbytečné - stejně nebude umět posoudit, jestli je ucho správně posazené, oko není moc šikmé, páteř moc dlouhá - rozhodují někdy milimetry a i chovatelé nabírají správné míry do oka několik let. Pro laika je podstatné líbí - nelíbí. Někteří chovatelé se navíc orientují na barvu, což ale psát ani nemusí, protože je to na první pohled patrné. Co je patrné na druhý pohled: importy k osvěžení krve, pravidelné testy, četnost odchovů, rozsah informací, prostředí kde jsou zvířata focena, zveřejňování i negativních informací o chovu - tzv transparentnost. Na třetí potom komunikativnost, chovatelská vzdělanost, otevřenost chovatele a důležité je také to, nakolik si budete lidsky rozumět. Informace jsou často servírovány na stříbrném podnose, ale sežvýkat si je už zájemci musí sami.

evelinas
Kocouřákevelinas  Datum18. července 2017 9:28

Andrea,nie všetci chovatelia sú taký starostlivý ako ty aj ked si myslím,že je ich väčšina.Ludia začínajú zakladat chovné stanice,lebo je to ich koníček.Tí,čo majú klietkové chovy,nestarajú sa poriadne o zdravie a pohodu,v konečnom dôsledku ich to dobehne a začnú sa u nich rozširovat choroby.Počula som aj to,že si priniesli z chovnej stanice mačku s ušným svrabom,alebo s chorobou srdca.Pár takých chovatelov robí potom zlé meno .Ja som tiež vždy chcela bud pouličky alebo s pp.Nakoniec mám Aladarka bez.Išla som na inzerát výstavne ocenený rodičia.Ani ma len nenapadlo,že sú bez PP.Vo dvore mala pustených dobermanov a mačiatka doniesla v papierovej škatulke.Aladárko mi vyliezol hned na ruky a začal tam vrniet.Bol velmi vychudnutý ,najmenší,vôbec nepripomínal britskú mačku,len farbou.Dokonca ani neboli zaočkované,tak som sa zbalila a odišla.Celý týždeň som na neho myslela,kedže mi môj prvý odišiel za dúhový most a nakoniec som sa po neho po týždni vrátila.Vedela som,že nemusí byt zdravý,ani neni,má slabšie srdiečko.A prejedá sa ,lebo hladoval,nikdo ho nedokrmoval,ked ho ostatní nepustili k mliečku.Ano v istých Fb skupinách by mi nadávali, ako hovorí Filip,že som ho zobrala od množitela,no ja nelutujem.Je to liečitel a najmúdrejší a najodvážnejší kocúrik a velmi ho lúbim.Aj u mňa platí príslovie,reči sa hovoria,no chlieb sa je.Alebo ,človek mieni,Pán boh ,mení.

Ali
KocouřákAli  Datum18. července 2017 9:17

Já nemám nejmenší problém s tím, pokud má doma někdo opečovávanou uličku, dá jí udělat testy minimálně FIV, FeLV, Streptococcus canis, vyšetří srdce a ledviny, kočka je povahově stabilní, kontaktní, vymazlená, v perfektní kondici, výborně krmena a ošetřována, má dostatečný prostor ve všech 3 rozměrech - sežene ke kočce kocoura se stejnými podmínkami, nastuduje si, co ho při odchovu čeká, jaké komplikace mohou nastat, pečlivě miminka odchová a ve správném věku (min. 3 měsíce) a perfektním stavu je předá novým majitelům, které napřed prověří a případně dovzdělá, aby byli pro koťátko nejlepší rodinou, samozřejmě zajistí, že na kotěti se dále nebude chovat (buď kastrací nebo smlouvou, ve které je kastrace zakotvena), zůstává v kontaktu s majiteli a ví o svém odchovu i po té, co tento opustí jeho dům. Takový člověk nemusí řešit standard, rodokmeny, výstavy, do určité míry ani příbuznost (protože tu zjistit stejně nedokáže), přesto projevuje chovatelskou zodpovědnost a lze jej považovat za chovatele. Ale mít rád zvířata a být schopen za ně převzít zodpovědnost jsou 2 naprosto rozdílné věci, které spolu vůbec nesouvisejí a ve většinovém případě malomnožitelů se ani nepotkávají. A to je ten problém.

Andrea Klegová
KocouřákAndrea Klegová  Datum18. července 2017 7:48

Filip, asi sme sa nepochopili - to nie je plán - to je proste niečo ako - ak to mám robiť, prečo to nerobiť podľa pravidiel, aby sa rodili naozaj plemená, ktoré plemenami sú, aby sa rodili jedince zdravé, aspoň čo sa genetických chorôb týka a čo sa ovplyvniť dá. Tie dve nižšie spomenuté britky boli bez PP, keby boli s PP, mali by povinné testy, pretože bez nich by im PP proste nebol vydaný.
A áno, trvám na tom, že nikdy nenastane tá doba, kedy bude každý túžiť po mačke, nikdy nenastane tá doba, kedy budú mačky na pokraji vyhynutia, lebo budú kastrované.
Takže sa ozaj nebojím toho, že niekto, kto po mačke túži, ostane bez nej.
Na druhej strane, ak niekto chce mačku istého plemena, prečo si ju nekúpi ?Častokrát sa odvolávajú na samotný papier PP, že oni to nepotrebujú. Ale ten papier stojí bagateľ, takže to cenu nezníži. Čo je na konkrétnom zvierati to "drahé" alebo "drahšie" je práve to, že kúpi ozaj plemeno, ktoré chce, že kúpi testovaný odchov, že sa bude mať na čo odvolať, lebo bude v ruke držať zmluvu a hlavne, chovateľ je postihnutý, ak urobí niečo proti predpisom. Čo má v rukách človek, ktorý kúpi plemeno od človeka, ktorý nemá CHS, ale množí? - nič, ak mu zviera zomrie, alebo ochorie a vyhodí kopec financií na veterinára, ostanú mu len oči pre plač.
A koľko mačiek umrelo s PP na HCM, alebo iné genetické choroby? - dosť, práve preto, že v minulosti testy povinné neboli, aj preto, že v niektorých organizáciách tieto testy doteraz nie sú a chovať je povolené napríklad aj na mačke, ktorá nesie zálomok chvosta, má krivú čeľusť a podobne.
A koľko icjh zomrelo bez PP? - nikdy sa t onikdo nedozvie, lebo ani jediný "chovateľ bez PP" testy robiť nedá - sú to zbytočne vyhodené peniaze a ak by sa choroba potvrdila, čo potom s takou mačkou, že? Ten s aspon trochou zdravého rozumu na nej odchovávať nebude, ale čo s nou - ved ako zdroj financií už skončila. Ten bez kúska zdravého rozumu na nej bude chovať ďalej - veď čo, mača sa predá, blbý záujemca o takom niečom nemusí vedieť a ak sa niečo stane, čo mu môžu, kedže nemá nič v ruke? Ale ani toto sa nestane, lebo tie testy na genetické choroby proste urobiť nedá!

Sama obyčajné mačky milujem, práve preto ich mám aj ja, ale nemienim podporovať ich bezhlavé rozmnožovanie sa, je ich viac, ako je únosné a narastá to, že bežne vidím malé mača vychudnuté, alebo zrazené, alebo utýrané.
Analýza nikdy nezachytí skutočnosť. Nikdy sa nebude vedieť, koľko mačiek naozaj je, pretože ich je veľa.

Marti, že sa peržanár snaží o malý nos, veľké oko a malé ucho, alebo chovateľ devónov o veľké uši, veľké oko, peknú rex srsť alebo o širokú hlavu, je snáď jasné už len pri pohľade na to, aké plemeno chová, a za moju doterajšiu prax v chove sa ma jediný človek nespýtal, o čo mi ide. A áno, výstavy povinné nie sú a je to škoda, mali by byť aspoň pri uchovnení zvieraťa. Ale testy na konkrétne genetické choroby pri konkrétnych plemenách povinné sú. Bez nich PP proste plemenná kniha nevydá. Chovateľ, ktorý mačku kúpi zo zahraničia, ich potrebuje rovnako, tak isto pri predaji.
Čo sa PP týka, je trojgeneračný, takže sa dopátraš .

gwen
Kocouřákgwen  Datum17. července 2017 22:10

Andrej, ale výstavy přece nejsou povinné, testy taky nejsou povinné a z PP (nikdy jsem ho neviděla, je to pravda) se dozvíš kdo je matkou a kdo otcem. To, jestli se pak dál dopídíš na další příbuzenstvo a třeba následný testy, to je ve hvězdách a hodně lidí v tom neumí chodit, hledat.

"Neverim, ze laika zaujima, o co danemu chovatelovi ide v chove. " já zase nechápu, proč by to na svých stránkách nemohl mít uvedené, kdyby to náhodou někoho zajímalo.
Když nic jiného, myslím, že by se vyčlenil v tom pozitivním slova smyslu z několika stanic, které to neuvádí. Vždyť je supr zjistit, že někdo se snaží o malý nos, velký ocas nebo jen vysněnou barvu.Filip
KocouřákFilip  Datum17. července 2017 21:10

Andreo, k tomu "postoj, čo by keby" - my se v tomto neshodneme. Jsou lidé, kteří systematicky kohokoliv, kdo má koťata bez PP, označují za množitele. A chovají se k nim hnusně (jeden poradce chovu píše na fb takovým lidem "Ty špíno!"). A chtějí, aby žádné kočky bez PP nebyly - tohle je jejich plán.

Podle mě je to blbej plán a nezachrání to ani konstatování, že to nikdy nenastane. Já sám bych z principu nemohl postupovat podle blbýho plánu - proč bych to sakra dělal? :o)

Podle našich analýz se navíc zdá, že se počet koček nezvyšuje...

A co se týká zdraví... kolik koček s PP umřelo třeba na HCM? I lidem tady z MK. Ono se o tom moc nesmí mluvit, ale je jich víc nebo míň než těch bez PP? Jaké je reálné riziko? Odpovídá tomu, co píšete?

Kewinnka
KocouřákKewinnka  Datum17. července 2017 21:08

Množitel je pro mne člověk, který nechává kočky rodit koťata po celý rok jen aby měl peníze a asi si pravděpodobně nevydělává ničím jiným, navíc se nestará o kočky a koťata tak jak by měl tzn. nemá kvalitní krmivo, kvalitní stelivo, nemá veterinární péči, žije ve špatných podmínkách. Jelikož je tam dost koček tak tam můžou nastat různý nemoci a pokud to ten člověk nijak neřeší, tak se to rozvíjí a přenáší dál. Pak je člověk zoufalý, protože kotě pořídí a platí veterinární klinice, aby jim zachránil nového člena rodiny. Lidé, kteří mají kočku čistě jako mazlíka a pokud lítá venku tak by měla být kastrovaná, jelikož koček je spousta a pak končí akorát v útulku nebo se jich někdo zbaví ošklivým způsobem... ale.. pokud má člověk kočku doma a zaběhne se mu, což se stát může (i nám se tahle situace stala a je těžký to řešit, takže celý text píši vlastně z vlastní zkušenosti), tak to neberu jako množitelství, protože ten člověk s tím ani nepočítal, a teď je otázka jak uživit prcky, jediné řešení je, prodat za rozumnou cenu, přiložit dokumenty o veterinární péči, pozvat zájemce na návštěvu, aby se ujistil že to není množírna. :)

Andrea Klegová
KocouřákAndrea Klegová  Datum17. července 2017 19:58

To mi hovor, Vierka... presli sme si niecim podobnym a po par dnoch volna doslova bazim.

Ale este k "mnozeniu" bez PP. Chovatelia maju povinnost dolozit zdravotny stav rodicov pri ziadosti o vydanie PP. Su povinni urobit konkretne testy na rozne geneticke choroby podla plemien. To vsetko preto, aby sa nesirili geneticke choroby a rodili sa zdravi jedinci aspon co sa genetiky tyka. Ale ukazte mi jedineho majitela macky isteho plemena, ktory da urobit geneticke testy na PKD, HCM..... neverim, ze ho najdete.
Videli ste niekto umierat macku na HCM? - ja ano... videli ste niekto umierat macku s nedovyvinutymi plucami? - ja ano. Co mali spolocne???
Jednu majitelku a obe macky boli od mnozitela bez PP. Obe boli "britky". A obe boli ( uz mi je to az blbe pisat, ale sme 150 clenny kolektiv) u mojej inej kolegyne. Nedala si pivedat a vzala si macata od neho. Dnes uz ma macku s PP a zatial bez najmensieho problemu. Takze aj o tomto je to mat macku s PP alebo od mnozky

viera
Kocouřákviera  Datum17. července 2017 19:43

Andrejka ,už budem mudrejšia..len potrebujem pre seba aspoň dva dni...čas je pre mňa momentálne luxus :(

Andrea Klegová
KocouřákAndrea Klegová  Datum17. července 2017 19:42

Filip, ale to je ciste postoj co keby. Ale dobre obaja vieme, ze to tak nikdy nebude.
A nemyslim si, ze najlepsie su len kocky s PP. To by mi doma nebehali tri obycky. Tie nevymiznu NIKDY. Ale co , ak tych maciek bude stale viac a viac a budu bez majitela, bez starostlivosti....
a co sa tyka maciek isteho plemena bez PP.... tak toto je u mna nieco , co by sa dalo nazvat ze idem robit nieco, comu nerozumiem a je mi jedno, ako to dopadne.
A pomaham. A pomaham dost.

Andrea Klegová
KocouřákAndrea Klegová  Datum17. července 2017 19:35

Gwen, o co sa snazia CHS, je jasne uz z toho ake plemeno chovaju. Chccu sa priblizit co najviac poziadavkam na typ daneho plemena. Takze je jasne, o co by sa mali snazit . To nikto pisat nemusi. Ani by to potencionalnych zaujemcov o mazlika nezaujimalo. Naopak, to, v akych pomeroch ziju, ci su vymazlene a komunikativne, by ich zaujimat malo. Vsetko to, co zaujima inych chovatelov, sa dozvedia z PP, vysledkov vystav, z vysledkov testov,....
V neposlednom rade podla "oka". Co znamena, ze i keby bolo kotatko akokolvek mile a rozkosne, ak by nezodpocedalo standardu, chvatel si ho nekupi. Pritom pre laika bude uplne dokonale aspon co sa tej vymazlenosti, zdravotneho stavu a inych dovodov tyka.
Neverim, ze laika zaujima, o co danemu chovatelovi ide v chove.
A rovnako neverim tomu, ze zmiznu vsetky macky , ak by sa davali kastrovat. Nezmiznu.
Vierka, ak si chces byt ista tym, ze mozes dat macku alebo kocurika uspat, vet by mal urobit predoperacne vysetrenie krvi.

Filip
KocouřákFilip  Datum17. července 2017 19:31

Ač si tady notujete, mám pocit, že jsou tady dva takové základní a rozdílné proudy. Jeden odpovídá tomu, co jsem napsal ráno (janarim), druhý jakoby říkal, že správné je mít jen koťata s PP (Andrea, Ali).

(Ještě chci napsat, že se mi líbí oddělení skupiny lidí, co ztratili soudnost, jak zmínila janarim.)

A pak to, co mi teď došlo. Ono se může zdát, jako by útulky praskaly ve švech a jako by bylo dost koček s PP, jen si vybrat. A pak je asi nějaká malá šedá zóna - a tohle je, myslím, velký klam. Podle mě je v Česku každý rok poptávka po asi 90.000 kočkách, pro lidi, kterým umře, nebo pro lidi, co si chtějí kočku pořídit. Chovatelé vyprodukují asi 5.500 koťat - a ejhle! Na 84.500 lidí se nedostane! Tak jasně, vezměte si z útulku! Ale tam jich je celkem asi 5.000 - takže i kdybyste vyprázdnili útulky, 79.500 lidí nebude mít kočku. Neměli by mít kočku? Nebo odkud by ji měli mít? Bylo by správné jim ji upřít?

Pokud budete všechny bez PP nálepkovat "množitel", nálepkujete tak většinu koček v Česku i jinde na světě (situace v Anglii je myslím poměrově PP/bez PP podobná). Stojím si za tím, že než bojovat (i jen slovně shazovat) proti každé kočce bez PP (kterých je ale většina), dávalo by smysl vynaložit úsilí na něco, co pomůže tam, kde se kočky fakt nemají dobře.

Zden Ča
KocouřákZden Ča  Datum17. července 2017 19:18

myslím, že když se k tomu člověk staví s láskou a se zájmem množitel není, kdybych mohla mít koťátka tak je mám...aspoň jednou :-)

gwen
Kocouřákgwen  Datum17. července 2017 19:13

V adresáři rozkliknu všech 625 chovatelských stanic, ani na jedněch stránkách se nedozvím, jaký záměr- chovatelský- mají. Velké čelo, malý čelo, takovýhle ocásek, tuhle barvu apod. NIC. Utajeno. Zatím co všude čtu, jsme malá chovatelská stanice a naše koťátka jsou vymazlena, naučená na záchůdek a krmená co nejlépe. Tak jak se pak člověk má orientovat a věřit něčemu, co tu taky zmiňujete, když si rozkliknu a tam vidím - momentálně máme tři vrhy a 15 koťátek. Co v tomhle bylo za záměr??? Byznys?

Pak je tu pomíjen možná ten fakt, který tu zmiňuje Filip. kdyby se vyprázdnily všechny útulky(a kéž by to tak bylo) a prodali se všechny kočky z chovných stanic, stejně by kočky pro ostatní, kdo je chtějí- nebyly....Tudíž možná- i velká část lidí si právě bere ty vesnický, který tu zmiňuje janarim.

viera
Kocouřákviera  Datum17. července 2017 19:12

nuž v istom zmysle som množitel..kedže Micke zlyhala antikoncepcia ,bala som sa ju dať kastrovať koli tomu že prekonala viac otrav a jednoducho je taka slaba a pokrutena ,že som sa bala ju dať uspať..chyba..a tak sa stalo ,že mam Cililing..a len čo sa mi uvolni čas v tomto blaznivom smutnom kolotoči dam kastrovať Micku a aj Cilku..ja si však pod pojmom ,,množiteľ" predstavujem človeka čo má z toho profit

Zden Ča
KocouřákZden Ča  Datum17. července 2017 19:03

Tak nevím, ale když jsme si kupovali Borůvečku. Od chovatele měla rok. Z pův. majitele normálně vypadlo, že si jí pořídily je bez PP a že se rozhodl, že si pořídí chovnou stanici..už v té době měl asi 6 dospělých koček a koťátka, že kdyby tam někdo našel kočku bez PP, že by mu vzali licenci nebo co. Netuším jací lidé prodají dospělé kočky a tolik, ale naše měla mžurku..vůbec jsem netušila co to znamená, když jsem mu volala tak ho jen zajímalo zda to nemají ty jeho koťátka..prodělali jsme kolotoč po veterinách..uff vše možný..odčervení nezabralo prý měla snad kočičí rýmu..nebo virózu a střevní virózu po vitamínech ji to z části zmizlo a po kastraci s antib. úplně..jen mě zaráží, že jsem poslala x fotek jak se jí daří..a nic bez odpovědi. Rozhodně mi to stálo za to..mám mazlíka, ale jestli to byla množírna nechám na Vás..rozhodně zvláštní přístup...

evelinas
Kocouřákevelinas  Datum17. července 2017 18:19

Súhlasím s oboma,množitel je každý,kto nepríme zodpovednost za to čo odchová,taktiež šírenie genetických vád na dalšom množení papierových kočičiek bez pp.Tak isto mi vadí ak má chovná kočička kotata 2 krát do roka a po pár rokoch je to chorá troska,ktorú posunú dalej.Vadí mi ,ked ludia nedajú peniaze na kastrovanie svojej mačky a kotata po odstavení hádžu do dvorov cudzím ludom.Jedno také som videla vychudnuté plačúce v sobotu.Hodili ho minulý týždeň do záhrady ludom,ktorý mačky nemusia,no aj tak sa rozhodli o neho postarat.

janarim
Kocouřákjanarim  Datum17. července 2017 17:25

Ali, pod vás se můžu podepsat 🙂 Se mi tak zdá, že všichni nějak říkáme totéž, jen to líp nebo hůř vyjádří. Není to o množství. Ani dokonce o pp nebo vesnických kočkách bez rodokmenu. Ale zodpovědnosti a míře ziskuchtivosti. A já si pořád myslím, že i venkovský chov může být v pořádku, když se mu věnuje někdo, kdo tu zodpovědnost přijímá. Ani mě se nelíbí, když je někdo nazván množitelem jenom proto, že nemá čistokrevná zvířata. Ty bez rodokmenu, obyčejné kočky domácí tu mají přece také své místo a byla by škoda o ně přijít.

Andrea Klegová
KocouřákAndrea Klegová  Datum17. července 2017 17:00

Ali, souhlas. Povedali ste to, co ja. Len inak. 😉
Marti, ja s tymi vesnickymi kotatky problem mam. Cim viac sa ich narodi, tym via sa ich reťaz bude zvácsovat. Tym viac bude v utulkoch, utyranych, opustenych. To by som potom kludne mohla povedat, ze odchovam i ja s Patrikom a Zoyou, alebo Miskou. Nijaka babicka nezaruci, ked svoje kotatka rozda, ze takto neskoncia , alebo kotatka nebudu mat nove kotatka.
Mala som moznost vidiet utyrane , opustene a nemocne kocky. Bolo mi zle. Mala som moznost vidiet namackane kotatka bez pp v prepravke. U veterinara. Bolo mi rovnako zle. Jedno na druhom. V horku. Bez vody. Prisli na ockovanie. Aha, toto uz netreba, neprezilo.... dokazes si mozno predstavit moju reakciu...
Doteraz sa divim, ze som tam nedostala xez hubu

Ali
KocouřákAli  Datum17. července 2017 16:46

Množitel je ten, kdo množí zvířata, zde kočky, bez hlubšího porozumění jejich potřebám (ať už je to nevhodné krmení, nevhodné prostředí, nevhodné chování k nim - polidšťování, "popejskování", nebo naopak odpírání kontaktu a klecový chov), bez základních vědomostí týkajících se zdravotních rizik chovu a/nebo bez chovatelského záměru spočívajícího v odchovu zdravých, přátelských a typových jedinců. Je jedno, do jakých slov takový člověk své konání zabalí, pravda je taková, že hlavním kritériem všeho je "já chci koťata, a tak prostě budou koťata, a varování a rady budu ignorovat, protože se mi nelíbí a nezapadají do mého plánu". Společným jmenovatelem množitelů je nemožnost přijmout zodpovědnost za životy, které se z jejich vůle narodí. Vychcaný množitel zodpovědnost přijmout nechce, a množitel trouba ji přijmout nedokáže. Pokud to dokáže, dovzdělá se a začne vnímat celou situaci v souvislostech, přestane být množitelem, stane se chovatelem nebo záchranářem.

gwen
Kocouřákgwen  Datum17. července 2017 15:28

Já s tím slovem mám trošku problém.
Na druhé straně, i kdyby chovatel měl x koček a někdo to už nazval množením(musí přece dodržovat řád) a nějaká kočka by mu onemocněla(může se stát) není to přece na tom ho lynčovat. Nikdo nikomu do "kuchyně" nevidíme. každýmu se zdá vymazlené něco jiného? někdo je rád, že je pohlazeny, umí na záchůdek a další a někdo koťátka láskou umačká(viď, Andrej.-o))
Jde o to, že množiteli jsou nazváni i lidé, kteří chtěli koťátka, jak janarim říká vesnické s tím, že se někomu rozdají nebo si je nechají. A teď je ta argumentace- někomu rozdají? Kde máte jistotu, že se o ně postará, vykastruje nebo neskončí v útulku?

janarim
Kocouřákjanarim  Datum17. července 2017 15:17

Takže se asi shodneme, že množitel je člověk bez jakékoliv odpovědnosti a (nebo) s "velkým" smyslem pro zisk. Jinými slovy jsou výsledkem špatné podmínky pro zvířata a podvedení (úmyslně nebo neúmyslně) lidé.
I když myslím, že u většiny množitelů pro zisk nejde o ztrátu soudnosti, tam jde od začátku jen a jen o zisk.
Jinak nemám problém s domácím vesnickým chovem, pokud je o zvířata dobře postaráno a mláďata putují do dobrých podmínek.

Andrea Klegová
KocouřákAndrea Klegová  Datum17. července 2017 14:28

Janarim, ja by som to práveže dala do jednej línie s tými....
Súdnosť totiž stratili jak jeden, tak druhý.
Marti, u mna je pohľad na chov trochu iný. Ide mi aj o to, ako sa tie zvieratá cítia, ako sú na tom zdravotne a aj po psychickej stránke. Za OK chov nepovažujem ani ten, kde , hoci zvierat nemá nejak extra veľa, ale chová ich v klietkach. A takých chovných staníc je dosť - možno viac, ako si vieš predstaviť.
Ja osobne by som viac, ako 4-5 chovných mačiek a max 4-5 chovných kocúrov nemala. Aj to sa mi už zdá dosť vzhľadom na môj priestor. Na druhej strane, pri veľkom počte zvierat neexistuje, aby si sa im venovala rovnako, aby nebol niektorý zanedbaný viac. Iba, ak by som nemala čo robiť s peniazmi a platila si opatrovateľku, lebo aj také CHS poznám.
A okrem toho, za množku považujem aj to, ked, hoci odchováva s PP, sú zvieratá choré, zanedbané, plaché, nekomunikatívne a mačatá vyrába vyslovene kvôli zisku.
Za množenie z nevedomosti považujem zbytočné množenie mačiek, ktoré potom ostávajú bezprizorné na ulici, končia v lepšom prípade v útulkoch alebo depozitách. Sú to prípady, ked majitelia odmietajú mačku alebo kocúra vykastrovať a namiesto toho sa rodia stále nové a nové mačiatka, ktoré túto reťaz len predlžujú. Naviac, ohrozujú zdravie samotných mačiek - tých svojich.
A za množku bez PP považujem všetko, kde sa rodia mačatá po určitom plemene bez PP. Bez akýchkoľvek znalostí, pravidiel, mnohokrát s genetickými chorobami. Rozdielne sú možno len prístupy jednotlivcov k samotným zvieratám. Že ich napríklad nemajú v klietkach v otrasných podmienkach.
Krásnym príkladom je teraz moja kolegyna... Pred cca 6 týždnami doniesli domov labradoríka. Zaručené plemeno, ale bez PP, bez kúpnej zmluvy zaručujúcej aspon čo to. Psíka už nemajú.... a čo môžu robiť? - NIĆ!
Povedala som, že sa nevyjadrím..... urobila som to .

janarim
Kocouřákjanarim  Datum17. července 2017 13:46

Pro mě je množitel někdo, kdo "vyrábí" mláďata jak na běžícím pásu, aniž by jakkoliv investoval do zvířat samotných (ať už je to prostředí, žrádlo, vet. péče) a koho ani nezajímá, jak se těm zvířatům daří, protože mu jde jen o zisk. Asi bych to nesměšovala s těmi, kdo prostě nemají/ztratili soudnost, tam je to podle mě o něčem jiném, i když výsledek může být dost podobný.

Filip
KocouřákFilip  Datum17. července 2017 13:32

Množení z nevědomosti... jako první mě napadl film Modrá laguna :D

Pokud by "množení z nevědomosti" bylo množení množitelem, pak pro mě nesplňuje podmínku "kvůli zisku". Já bych prostě řekl, že něčí kočce se narodila koťata. Proč by to mělo být "množení"?

gwen
Kocouřákgwen  Datum17. července 2017 13:11

Ano, ano...A to už je to "hodně"....
Víš, Andrej, já kdybych se jako zamyslela, tak jako ne-chovatel neumím odhadnout to, co je hodně. Kolik chovných koček je hodně, aby to bylo všechno v pořádku a kočky byly zdravé, spokojené vymazlené. Tohle si asi musí chovatel odhadnout sám.
Kolik ty bys zvládla, aby to bylo přesně ťip-ťop, jak to máš ? ber na zřetel všechno(dům, byt, čas, atd atd)

Andrea Klegová
KocouřákAndrea Klegová  Datum17. července 2017 12:14

Myslím, že o minimálne jednom prípade určite vieš :-)

gwen
Kocouřákgwen  Datum17. července 2017 11:51

Já si myslím, že je to člověk, který má jen jeden plán- a to, vydělat na těch zvířatech. že jsou mu jedno skutečnosti (testy, zdraví zvířat apod). Pak se vydělává i na tom, že jiným lidem je těch zvířat líto a koupí je. Takový začarovaný kruh.

Zajímalo by mě, kdy u chovatele už je to množení. Vždyť může mít deset koček a deset různých chovatelských plánů a všechny se kočky budou mít dobře a bude je prodávat. Tohle přece není množitel- to je chovatel. Ta hranice je hrozně tenká.

A jasně, Andrej, ať se vyjadřuje jen ten, kdo chce a kdo k tomu má nějaký názor...Svým způsobem mlžeme mít názor každý jiný, ale to neznamená, že někdo ho má správný a někdo špatný.

Andrea Klegová
KocouřákAndrea Klegová  Datum17. července 2017 10:33

Táto otázka sa dá poňať z rôznych uhlov pohľadu. Ja na ňu odpovedať pre istotu asi radšej nebudem.
Ja si však striktne budem stáť za tým, že množiť sa dá jednak z nevedomosti, jednak bez PP za účelom zisku , ale aj s PP za účelom zisku.

Filip
KocouřákFilip  Datum17. července 2017 10:09

Já jsem si vždycky myslel, že množitel je někdo, kdo v nevhodných podmínkách odchovává koťata za účelem zisku z jejich prodeje. A vždycky jsem si myslel, že zásadní jsou ty nevhodné podmínky.

Při čtení diskusí na internetu mě zaráží, že se ze slova množitel stala jednoduchá urážka kohokoliv, kdo má koťata bez PP - bez ohledu na cokoliv ostatního. Přitom nikdy nebude poptávka po koťatech uspokojena koťaty s PP nebo kočkami z útulků, takže je to svým způsobem jen ignorování skutečnosti. A vůbec nejde o kočky. A navíc, místo řešení skutečných problémů je to plýtvání časem na pseudoproblémy.

Výše uvedené názory a komentáře nevyjadřují stanovisko Modrého kocouře.cz. Modrý kocouř.cz si vyhrazuje právo příspěvky odporující dobrým mravům, v rozporu se zákony nebo obsahující reklamu smazat.Obsah se nahrává...


Tagy ?

otázka dne


Obsah se nahrává...


Sdílejte!  |  O sdílení
Sdílet přes e-mail Sdílet na Facebooku Odeslat pomocí Facebook Messengeru Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+
Reklama

Nejčtenější

1
Kdy je možné odebrat kotě od kočky? A proč ... (68x)
2
Kočičí jména (55x)
3
Boston (Do Ameriky jezdí parníky VI) (45x)
4
Veterinární poradna: Zelený trus u kočky (27x)
5
A zase ty myši! (22x)
6
Dál o vedru (21x)
7
Jak se vylepšuji! (19x)
8
Proč by tam mělo ležet dřevo, když tam mohu ležet já? (19x)
9
Naše rána (17x)

Kdo jsem?

Poznáte kočičáka na dnešní fotce?


Dnešní úspěšnost hráčů je 15 %

Bude tohle NEJ fotka měsíce června?

...
Máte fotku svého kočičáka? Právě máte možnost ji do soutěže NEJ fotka nominovat!

Má Váš kočičák už svou stránku ve Zlaté knize?

Víte, že svému kočičákovi tady můžete vytvořit osobní stránku? Víte, že pak může mít své vlastní kočkoalbum, deníček a další?

Registrujte se!

Registrace není povinná, ale umožní Vám využívat všechny funkce, které Modrý kocouř.cz nabízí - jednoduché vkládání fotek, komentování nebo komunikace s ostatními Kocouřáky.

Reklama

Modrý kocouř.cz (c) 2019

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube

Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?

Top