Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se! Registrací souhlasíte s podmínkami používání.
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

Nahrává se...

Ragdoll

Datum18. května 2015  |  AutorYveta Jehlářová  |  Zobrazení celkem/dnes22 047x / 1x

Plemeno koček ragdoll, Rachel, seal tortie lynx mitted
Rachel (seal tortie lynx mitted)

Charakteristika plemene Ragdoll

Ragdoll je velká, dobře osvalená kočka, s polodlouhou hedvábnou srstí, která je delší kolem límce a na ocase. Srst ragdollů je jemná. Ragdoll má mohutné tělo, krátký krk a plnou dobře stavěnou hruď. Zadní nohy jsou dobře osvalené a výše postavené než nohy přední. Ragdollové mají kulaté tlapky a mezi prsty jsou chomáčky chlupů. Hlava je klínovitá, střední velikosti a má dobře vyvinuté tváře a mohutnou bradu. Uši jsou střední velikosti a mají zakulacené špičky. Nos je lehce prohnutý. Ragdoll má krásné modré oči, které jsou velké a oválné. Ocas je dobře osrstěný a jeho délka proporčně odpovídá velikosti těla.Vlastnosti plemene Ragdoll

Zvláštností toho plemene je, že když ragdolla uchopíte do náruče, zcela se uvolní jako tzv. hadrová panenka. Podle této vlastnosti dostalo toto výjimečné plemeno i svůj zvláštní název (rag = hadr, doll = panenka).

Ragdoll nemá rád samotu, je to kouzelný kočičí zjev s fantastickýma modrýma očima, je velice klidný, snášenlivý, přítulný a společenský, velmi hravý, zvědavý a nápaditý, rád se mazlí, dokáže aportovat oblíbené hračky a předměty, miluje lidi a zvláště děti, je nesmírně trpělivý a nekonfliktní, má poddajný charakter a vysokou odolnost vůči stresu a v případě ohrožení se raději stáhne do ústraní. Jsou to oddané a milé kočky, které nikdy neútočí, když se dostanou do nepříjemné situace, obranu používají až ve velice krajním případě. Potrpí si na mazlení a společnost svých dvounožců. Milovníci tohoto plemene tvrdí, že Ragdoll může nepřítomnost dětí v rodině plně nahradit. Jsou vnímavé, chápavé, inteligentní, přítulné, hravé a s jinými zvířaty se dobře sžívají.

Svým charakterem částečně připomínají psy. Stejně jako oni jsou totiž svému majiteli raději neustále v patách.

Je to kočka velmi vhodná do bytu a výborně se přizpůsobí.

Pro svou úžasně trpělivou a snášenlivou povahu a vysokou odolnost vůči stresu jsou Ragdollové využíváni v tzv. felinoterapii.

Felinoterapie je podpůrná léčba somatických, především však psychických poruch a zátěží lidské osobnosti formou kontaktu s kočkou. Základem felinoterapie je využití vrozeného daru empatie, intuice a léčivé energie koček. Pomáhají člověku zapomenout na bolest a utrpení, nacházet duševní klid a ztracenou životní rovnováhu, vytvářet nový smysl života, zvládnout pocit osamění. Je to také ideální podpůrná metoda pro léčbu závislostí, neuróz, stresů a fóbií. Účinky felinoterapie na snižování krevního tlaku jsou všeobecně známé. Metoda felinoterapie nachází uplatnění nejen v domovech pro seniory, ale i v dětských domovech, nemocnicích u dlouhodobě nemocných pacientů a také u handicapovaných jedinců.


Plemeno koček ragdoll, Zamira Zoe of Blue Miracle. seal mitted
Zamira Zoe of Blue Miracle (seal mitted)

Plemeno koček ragdoll - Pearl Princess Jantario Wittek, blue mitted, 5 měsíců
Pearl Princess Jantario Wittek (blue mitted), 5 měsíců


Historie a legenda vzniku Ragdollů

Koťata plemene ragdoll

Chovatelka Ann Baker a koťata ragdoll
Ann Baker

Chovatelka Ann Baker a ragdoll
Ann Baker

Příběh plemene Ragdoll začíná v roce 1960 u chovatelky perských koček Ann Baker. Ann žila v městečku Riverside na jihu Kalifornie. Její chovná stanice se jmenovala Raggedy Ann. Sousedi paní Ann, jistí Pennelovci, měli kocoura jménem Blackie, který byl podle všeho perského typu. Ann si často půjčovala tohoto kocourka na krytí svých koček. Matka Blackieho, která také patřila Pennelovcům, se jmenovala Josephine a byla to bílá angorská kočka s jasně modrýma očima. Okolo roku 1963 Joshephine srazilo auto. Josephine se však jakoby zázrakem uzdravila. Ann Baker si všimla, že koťátka z vrhů po nehodě měla zvláštní charakteristiku. Na rozdíl od své matky byla velmi přítulná a přátelská a zdálo se, že vůbec necítí bolest. Také jejich kožíšky byly náramně hebké. Když je člověk uchopil do náruče, uvolnila se mu v rukách přesně jako hadrová panenka. Proto se Ann rozhodla pro toto pojmenování plemene. Ann skutečně věřila, že nehoda dokázala změnit Josephinin genetický základ (což byla fikce, úraz může narušit kočce fyzické a mentální schopnosti, ale nemůže ovlivnit její genotyp) a ten měl na svědomí výjimečné vlastnosti potomstva. Tato koťátka byla dobrým základem chovu plemene. Zakladateli plemene ragdoll se tedy stala koťata Fugiana, Buckwheat a Daddy Warbucks. Další chovatelé Denny a Laura Dyton, kteří založili chovnou stanici Blossom Time, importovali první ragdolly do Velké Británie. Tyto stanice jsou považovány za základ chovu ragdollů.Standard plemene

Ragdoll je masivní velká kočka se střední stavbou těla.

Hlava - Forma - střední velikost, modifikovaná klínová forma s rovně působící plochou mezi ušima.

Nos - Měl by vykazovat v horní třetině lehký oblouk.

Tvář - Tváře jsou dobře utvořené, sužující se v dobře vyvinutou bradu a zaoblenou tlamičku.

Uši - Střední velikosti se širokou základnou, zaoblenými vrcholky, široce posazené na hlavě a mírně nakloněné dopředu.

Oči - Velké a oválné, vnější koutek oka by měl vytvářet přímou linii s posazením ucha. Barva modrá, čím intenzivnější, tím lepší vzhledem k barvě těla.

Krk - Krátký a silný.

Tělo - Dlouhé se střední stavbou kostí, svalnaté. Hruď široká a dobře vytvořená, zadní část je svalnatá a těžká. Dospělá kočka má být v ramenou tak široká, jako v zadní části.

Nohy - Středně dlouhé se střední stavbou kostí. Zadní nohy jsou mírně vyšší, čím jde linie těla v zadní části nahoru.

Ocas - Dlouhý, při kořeni středně silný, ke konci zužující se proporciálně k tělu. Dobře osrstěný, huňatý.

Srst - Střední délka, hustá, měkká a hedvábná struktura. Na těle přilehlá, při pohybu se láme. Srst na krku je nejdelší a lemuje vnější okraj tváře, čímž vzniká dojem náprsenky. V tváři je srst krátká a postupně přechází na konci hlavy přes hrudník v srst delší. Na bocích, břichu a zadní části těla je polodlouhá až dlouhá, na předních nohách je krátká až polodlouhá.


Plemeno koček ragdoll - Pearl Princess Jantario Wittek, blue mitted
Pearl Princess Jantario Wittek (blue mitted)


Variety

Colorpoint

Odznaky - uši, maska, nohy a ocas mají být dobře vybarvené a ladit s barvou těla. Hruď, břicho a náprsenka jsou světlé. Lehké stínování na těle a břichu (břišní flek - povolen). Colorpoint nesmí mít žádný bílý flek. Nos a polštářky tlapek musí být tmavé jako barva odznaků.

Mitted

Stejné znaky jako u colorpoint. Na tlapkách bílé ponožky. Přední ponožky kratší, zadní delší až po patu. Bílý pruh od brady až ke kořeni ocasu. Polštářky na tlapkách - růžové. Atraktivní je bílé zrcadélko na nose. Nesmí být tmavé fleky na ponožkách.

Bicolor

Tmavé zbarvení uší, zad, ocasu a masky, na které musí být dobře ohraničené bílé „V". Bílý flek na zádech je povolen. Nohy a břicho bílé, bez tmavých fleků. Na uších a ocase nesmí být žádný bílý flek. Nos a polštářky tlapek musí být růžové.Barvy

Seal - černohnědá

RAG n (seal colorpoint), RAG n 04 (seal mitted), RAG n 03 (seal bicolor)

Tělo je světle hnědé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, odznaky jsou sytě černohnědé až černé. Nosík a polštářky na tlapkách jsou tmavě černohnědé. Barva seal je tzv. plná barva.

Blue - modrá

RAG a (blue colorpoint), RAG a 04 (blue mitted), RAG a 03 (blue bicolor)

Tělo je modravě bílé ve studeném odstínu barvy, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, odznaky jsou sytě tmavošedé s modravým nádechem. Nosík a polštářky na tlapkách jsou břidlicově šedé - intenzita sytosti barvy je individuální. Barva blue je zředěná barva seal.

Chocolate - čokoládová

RAG b (chocolate colorpoint), RAG b 04 (chocolate mitted), RAG b 03(chocolate bicolor)

Tělo je slonovinově bílé, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, odznaky jsou v teplém barveném tónu mléčné čokolády, nikde na těle není žádný odstín do černé nebo černohnědé barvy. Nosík a polštářky na tlapkách jsou skořicově hnědé s růžovým nádechem - intenzita sytosti barvy je individuální. Barva čokoládová je plná barva.

Lilac (frost) – lilová

RAG c (lilac colorpoint), RAG c 04 (lilac mitted), RAG c 03 (lilac bicolor)

Tělo je teple bílé s růžovám nádechem, směrem k břichu a hrudi se barva zesvětluje, odznaky jsou v ledově šedé barvě s růžovým nádechem. Nosík a polštářky na tlapkách jsou levandulové - intenzita sytosti barvy je individuální. Barva lilová je zředěná čokoládová barva.

Red (flame) – Červená

RAG d (red colorpoint), RAG d 04 (red mitted), RAG d 03 (red bicolor)

Tělo je čistě bílé, místy s nádechem odznalů. Odznaky jsou červené v ostré barvě mrkve - preferována sytost barvy. Nosík a polštářky na tlapkách jsou korálově červené - intenzita sytosti barvy je individuální. Barva red je tzv. plná barva.

Cream – Krémová

RAG e (cream colorpoint), RAG e 04 (cream mitted), RAG e 03 (cream bicolor)

Tělo je čistě bílé, místy s nádechem barvy odznaků. Odznaky jsou světle krémově červené - barva není ostrá, preferována sytost barvy. Nosík a polštářky na tlapkách jsou světle korálově červené - intenzita sytosti barvy je individuální. Barva cream je tzv. ředěná barva.

Všechny tyto barvy mohou být ve varietě Lynx – s kresbou nebo Tortie – želvovinová.


Plemeno koček ragdoll - Pearl Princess Jantario Wittek,  blue mitted, 4 týdny
Pearl Princess Jantario Wittek (blue mitted), 4 týdny

Plemeno koček ragdoll - Pearl Princess Jantario Wittek, blue mitted, 4 týdny
Pearl Princess Jantario Wittek (blue mitted), 4 týdny


Text a fotky chovatelská stanice Jantario Wittek*CZ.


Obsah se nahrává...


Sdílejte!  |  O sdílení
Sdílet přes e-mail Sdílet na Facebooku Odeslat pomocí Facebook Messengeru Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+

1 komentář

Pro přidání komentáře se prosím přitlapkujte.

Ludmila Vostrá
KocouřákLudmila Vostrá  Datum14. února 2020 19:54

Bohudíky, zase krásná kočička!Takové mají šlechtit a ne dělat z nádherných zvířátek krysí obludy. Takových je dost!

Výše uvedené názory a komentáře nevyjadřují stanovisko Modrého kocouře.cz. Modrý kocouř.cz si vyhrazuje právo příspěvky odporující dobrým mravům, v rozporu se zákony nebo obsahující reklamu smazat.

Reklama

Nejčtenější

1
RSS kanály (19x)

Cena koťat ragdollů

Standardní cena koťat ragdolla na mazlíka (s podmínkou kastrace) je kolem 10 000 Kč, může být i vyšší v případě již provedené ranné kastrace, např. 12 000 Kč. I u Ragdollů se v liniích objevuje HCM a PKD - uvedené ceny jsou z chovů, kde maji rodiče koťat negativně testované.

Chovná zvířata v Česku stojí od 20 000 Kč, v zahraničí jsou ceny od 1 200 euro, běžně až do 2 000  nebo i 2 500 euro.
Související

Jak jsem potkala anděly

Luci + 4

Co je to felinoterapie?

Eva Kadlecová
Reklama

Bude tohle NEJ fotka měsíce listopadu?

...
Pomozte nám vybrat NEJ fotku!

Má Váš kočičák už svou stránku ve Zlaté knize?

Víte, že svému kočičákovi tady můžete vytvořit osobní stránku? Víte, že pak může mít své vlastní kočkoalbum, deníček a další?

Registrujte se!

Registrace není povinná, ale umožní Vám využívat všechny funkce, které Modrý kocouř.cz nabízí - jednoduché vkládání fotek, komentování nebo komunikace s ostatními Kocouřáky.

Reklama

Modrý kocouř.cz (c) 2023

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube

Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?

Top