Co dělat, když najdu kočku
4. listopadu 2016 |
Filip |
21 196x / 1x
Někdy se vám může stát, že najdete zraněnou kočku. Nebo se v místech, kde pobýváte nebo bydlíte, začne vyskytovat venku nějaká kočka. Pokud by potřebovala pomoci, můžete jí zachránit život. Víte ale, jak to poznat? A víte, co je pro ni nejlepší a jaká jsou pravidla?
Základní postup
1
|
Pokud je kočka zraněná, poskytněte jí první pomoc.
|
2
|
Zjistěte, zda kočka vůbec potřebuje vaši pomoc Má domov? Ztratila se? Nebo je to venkovní kočka, která je na běžné obchůzce svého teritoria?
|
3
|
Pomozte kočce najít jejího majitele, popř. nový domov, pokud je to třeba.
|
Druhý bod je nejtěžší a je třeba mu věnovat zvláštní pozornost. Ale vezměme to postupně.
Ilustrační fotka. FreeImages.com/Carol Moore
Pokud je zranění zřejmé, snažte se poskytnout první pomoc, např. zastavit krvácení nebo uvolnit dýchací cesty. Pokud je třeba, dopravte kočku k nejbližšímu veterináři.
I zraněnou nebo evidentně nemocnou kočku může být někdy těžké odchytnout. Odchytávat zvíře mohou podle zákona jen osoby, které mají odchytový kurs. Kontaktujte obecní nebo městskou policii, která je povinná situaci vyřešit (když ne sami, budou vědět, koho kontaktovat).
Dalším důvodem, proč požádat o pomoc, když si nevíte rady, je možnost, že vás kočka poraní - infekce z kousnutí nebo škrábnutí může být nepříjemná záležitost.
Obecní nebo městská policie také může mít čtečku čipů, stejně tak o pokus zjistit, zda kočka nemá čip, požádejte veterináře. Snad byste tak našli majitele, kterému se mohla ztratit.
V každém případě, nikdy nevozte kočku nikam daleko z oblasti, kde jste ji nalezli. Jedině tak dáváte šanci kočce najít znovu svého majitele.
Toto je nejtěžší otázka a její zodpovězení je úplně zásadní pro další postup.
V řadě případů můžete narazit na „venkovní kočku“, která má majitele, ale ten ji volně pouští ven a vy ji zastihnete na pravidelné obchůzce. Taková kočka nebude vyhublá a bude mít obvykle dobrou a čistou srst. Obvykle také bude přátelská k lidem a může se snažit i vejít do vašeho domu. To, že uteče, když se objevíte, neznamená, že je divoká a vlastní domov nemá.
Některé „venkovní kočky“ mohou mít obojek. Pokud se vám podaří se na něj podívat a bude tam nějaký kontakt, zavolejte na něj a zjistěte, jak to je – ztratila se kočka nebo jen chodí sama ven? Zajímavou variantou také je dát kočce papírový „obojek“ s vaším telefonním číslem a prosbou, aby se vám majitel ozval – opět byste tak mohli zjistit stav věcí.
Může se ale také jednat o čistě divokou kočku. Když jsou kastrované, bývají někdy označeny zastřižením ucha (tak, aby to bylo z dálky vidět), popř. tetováním v uchu, toto ale není pravidlo (a při kastracích v kočičích koloniích jsou pak zbytečně odchytávány a je jim dána narkóza, a až poté se zjistí, že už kastrované jsou). Taková kočka není zvyklá na lidi a patrně by její odchyt a případné umístění do útulku ani nedávalo smysl. Zkuste v tomto případě kontaktovat spolek, který se ve vašem místě věnuje problematice pomoci kočkám, měli by situaci v oblasti znát a určitě vám poradí vhodný postup.
Zákon č. 89/2012 Sb.
Občanský zákoník
§ 1058
(1) Je-li nalezeno zvíře, u něhož je zjevné, že mělo vlastníka, oznámí nálezce nález bez zbytečného odkladu obci, nelze-li z okolností poznat, komu má být vráceno.
(2) Osoba, která nalezené zvíře opatruje, o ně pečuje jako řádný hospodář, dokud se jej neujme vlastník.
§ 1059
(1) Je-li nalezeno zvíře zjevně určené k zájmovému chovu a nepřihlásí-li se o ně nikdo do dvou měsíců od vyhlášení nálezu, nabude k němu nálezce vlastnické právo.
(2) Prohlásí-li nálezce obci, že zvíře nabýt nechce, a svěří-li obec zvíře neodvolatelně osobě, která provozuje útulek pro zvířata, může tato osoba se zvířetem volně nakládat, pokud se o ně nikdo nepřihlásí do čtyř měsíců ode dne, kdy jí bylo zvíře svěřeno. Byl-li nález vyhlášen až po předání zvířete, počne lhůta běžet od vyhlášení nálezu.
Pokud jste došli k závěru, že se kočka ztratila, měli byste postupovat podle občanského zákoníku a nahlásit nález obci - typicky obecní nebo městské policii. Obec musí informaci o nálezu zveřejnit.
Kontaktovat můžete také místní (opravdu kočku nevozte nikam mimo místo, kde jste ji našli) útulek, popř. jinou organizaci věnující se pomoci kočkám, která ale rovněž musí nález nahlásit obci.
Určitě je vhodné vytvořit také jednoduché letáčky a vyvěsit je v okruhu asi 2 kilometrů, popř. se poptat sousedů, zda nevědí, čí kočka je. Určitě dejte její fotku také na internet - na specializovaných zvířecích serverech bude vždy nějaká rubrika ztratil se/našel se, ale pomoci dneska mohou i sociální sítě. Uveďte, kde jste kočku nalezli, a kontakt.
Pokud se o kočku chcete a můžete starat, začíná běžet lhůta 2 měsíců, kdy se může přihlásit původní majitel. Pokud se tak stane, měl by vám uhradit náklady spojené s péčí o kočku. Situace samozřejmě nemusí být ani pro jednu stranu jednoduchá, je obvykle třeba dojít k nějaké rozumné dohodě. Pro úplnost, po uplynutí lhůty patří kočičák formálně vám.
Pokud si kočku vezmete k sobě domů, zvažte alespoň následující:
- Pokud máte další kočičáky, nechte nově příchozího v karanténě (aspoň 5 nebo 6 dní). I kdyby to bylo obtížné, neohrozte své kočky nakažlivou nemocí nebo parazity.
- I když nebude mít nalezenec zjevné zdravotní problémy, zajděte s ním k veterináři nebo se s ním nejprve třeba jen poraďte po telefonu. Určitě s ním podle stavu zkonzultujte, kdy očkovat, kdy odčervit, abyste kočku nijak nezatížili, pokud není v nejlepší kondici. Pro oslabená koťata nebo kočky může být zátěží i vykoupání.
Pokud si kočku nemůžete nechat u sebe, předá ji obec (typicky obecní nebo městská policie) útulku. Tamní personál bude určitě vědět, jak nejlépe kočce pomoci.
Tagy ?
venkovní kočkaztracená kočka
| O sdílení
Nepanikařte. Ani Vám ani Vaší kočce nepomůže, když budete ustaraní ...
21 488x
21. září 2015
Otázka na počet koček je jednou z věcí, které na českém internetu lidé hledají, ale odpovědí ...
39
|
15 716x
7. června 2016
Kdo se pohybuje na internetu, jistě si uvědomuje dlouholetou kampaň za kastrace koček...
9
|
20 362x
5. února 2018
mirkacab 4. listopadu 2016 17:29
U nás na vesnici je to jeden velký průšvih!Kočky se tu strašně přemnožily a nikdo to neřeší ,jen se kolem hádají že to nejsou jejich kočky.A plno jich má kašel a rýmu.Je mi z toho smutno:-(
gwen 4. listopadu 2016 14:12
Mně ta lhůta 4 měsíců přijde hrozně dlouhá. Nevím, jak to útulky dělají a jestli to dodržují, ale chápu, že hledají pro kočku nového majitele dřív. Ovšem, přihlásí-li se před čtvrtým měsícem majitel, útulek mu řekne, kde ta kočka je a on zazvoní a řekne si o kočku, musí to být hrozně divná situace.
Nehledě na to, jak se dokazuje, že právě tahle kočka je moje?
Třeba u pouliční směsi je to dost komplikované, ne?
evelinas 4. listopadu 2016 11:44
Pamätám si osud hluchého bieleho Viktorka,krtorému pracne hladali majitela,aby sa nakoniec dozvedeli,že ho sami majitelia vyhodili na ulicu ,lebo po prestahovaní z domu do bytu bol hlučný.Nakoniec skončil u jedného kočičího andela v domečku so zabezpečeným výbehom.
evelinas 4. listopadu 2016 11:35
U nás je to tak,že ked sa v našej meskej štvrti stratí kočička alebo iné zviera,nahlási sa to na miestnom úrade a do každej domácnosti dôjde mail.U nás bola sporná akurát Lejduška,Aladarko kúpený a všetky ostatné kočičky,čo som mala alebo mám boli vyhodené a nechcené majitelmi.Mne by sa viac páčili zákony ktoré by postihovali ludí,čo vyhadzujú kočičky v igelitkách a škatuliach,z auta alebo sa im už o kočičku nechcu starat.Skúsený chovatel dokáže niekedy rozoznat,či sa jedná o vyhodenú alebo stratenú kočičku.
JohanaK 4. listopadu 2016 10:24
s Megí už jsem si prožila oboje.. nejdříve jsem jí našla a hledala jejího majitele a jak všichni víte, nedávno se mi ztratila...(už se zase doma) i z předešlých případů, už jsem zkušená hledačka kočičáků i majitelů.. je moc dobré vědět, co dělat.. děje se to pořád. Díky za článek.
Filip 4. listopadu 2016 9:20
katyp50: Nedá se házet všechny do jednoho pytle, možná víte, že i lidem tady z MK se někdy ztratily kočky - nedala byste jim je zpět? Není na to jednoduchý recept, nálezce si může ve lhůtě 2 měsíců na kočku zvyknout, ale původnímu majiteli může také hrozně chybět. Není bohužel lehké říct, jak z toho obecně ven...
Filip 4. listopadu 2016 9:18
evelinas: S karanténou ... píšu minimálně, důležité je na ni nezapomenout. Také chci upozornit, že neznám zákony na Slovensku, v Česku se hodně chrání práva majitelů - cože není špatně, taky bych těžce nesl, kdyby se mi ztratila kočka a někdo si ji nechal jen tak.
katyp50 4. listopadu 2016 8:51
Jsou případy, kdy bych majitelům kočku zpátky nevrátila ani za nic.
Krásně a srozumitelně napsaný článek, který by si měl přečíst každý a nejen ti, co chodí sem.
gwen 4. listopadu 2016 8:37
Já myslím, že u nás ve městě to tak je. Že městská předává nalezené kočky nedalekému útulku.
Líbí se mi leták ke stažení a papírový obojek.
Filipe, klobouk dolů.-o)
A sdílím.o)
evelinas 4. listopadu 2016 7:53
Velmi dobrý článok.Akurát karanténu by som predlžila na 14 dní a viac.Ak som našla opustené,začervené,zablšené kote prvý krok bola veterina a potom zriadenie karanténnej miestnosti.Po každej návšteve malého umyt ruky a nikdy sa nikdo nenakazil.Inzeráty som nikdy nedávala,ak sa kočička sama rozhodla,kde bude jej domov a usadí sa u nás,tak to rešpektujem.Lejduška prišla pred 7 rokmi ako krásne zdravé,okrúhla kote.Vtedy som ešte neriešila karanténu,takže mohla hocikedy odíst ,no ona sa bála hoci len opustit dvor.Možno si ju niekto doniesol a hned vyložil von,cítila sa opustená,tak si sama našla domov.Neviem,či by som takým ludom vnucovala kote naspät aj ked by sa to podla zákona malo tak urobit.
Výše uvedené názory a komentáře nevyjadřují stanovisko Modrého kocouře.cz. Modrý kocouř.cz si vyhrazuje právo příspěvky odporující dobrým mravům, v rozporu se zákony nebo obsahující reklamu smazat.