V souvislosti s krmením vepřovým masem je občas diskutována tzv. Aujeszkyho choroba. O co se jedná a hrozí opravdu i domácím kočkám v Česku?
Aujeszkyho choroba je nazvaná podle maďarského veterináře Aladára Aujeszkyho, který původce nemoci poprvé izoloval. Někde se kvůli podobnosti příznaků označuje také jako pseudovzteklina.
Nemoc postihuje většinu savců, nakazit se mohou prasata, psi, kočky, fretky, kuny, jezevci, vydry, ale i skot, kozy, zajíci a králíci a další. Člověk a primáti nejsou k nákaze vnímaví. Jedinými přenašeči jsou v podstatě zmíněná prasata, ostatní zvířata nemoci narozdíl od nich velmi rychle podlehnou.
Původcem onemocnění je herpesvirus, který postihuje zejména nervovou soustavu. Virus je poměrně odolný – uvádí se, že při teplotě 25°C zůstává infekční až 40 dní, v chlazeném nebo mraženém mase (-20°C až +4°C) může vydržet až 5-7 měsíců. Ničí ho ale vysoké teploty (tedy pokud maso uvaříte).
U kočky (ale i psa) se onemocnění projeví asi do 3 až 6 dní od nákazy. Objeví se problémy s koordinací, slinění, dýchací problémy a dále apatie nebo podrážděnost – právě ta je podobná vzteklině, ale zvířata nakažená Aujeszkyho chorobou neútočí na člověka. U koček se vyskytuje zvracení a průjem, u psů, ne vždy u koček, se objevuje svědění kůže zejména na hlavě a krku, kdy se zvířata škrábou až do krve. Nemoc postupně zvíře paralyzuje a to, i díky vyčerpání, umírá během 1 až 2 dní.
Léčba nemoci není dnes známa, lze jen tlumit příznaky.
V Česku není dnes registrována žádná očkovací látka pro jiná zvířata, než jsou prasata - ta se ale očkovat nesmí: „Od ukončení ozdravovacího programu od Aujeszkyho choroby v roce 1987 se v naší republice v chovech domácích prasat tato nákaza nevyskytuje a proto je vakcinace zakázána,“ uvádí Státní veterinární správa (SVS).
Logickou prevencí pro kočky (a další masožravá zvířata) je zabránění kontaktu s divokými prasaty a zejména nekrmení syrovým masem a vnitřnostmi prasat, která by mohla být nemocí nakažena.
Ve světě – v zemích, kde se u domácích prasat objevuje Aujeszkyho choroba, tedy ne v Česku – se nemoc vyskytuje typicky u koček žijících na farmách, kde se nakazí přímým kontaktem s nemocnými prasaty, od infikovaných myší a krys, nebo ze syrového vepřového.
„Při vstupu ČR do EU bylo rozhodnutím Komise č. 320/2004 ze dne 31. 3. 2004 celé území republiky prohlášeno za úředně prosté Aujeszkyho choroby prasat,“ uvádí SVS. Jedná se o zemi prostou výskytu nemoci v populaci domácích prasat a kromě Česka jsou dalšími zeměmi v této kategorii Dánsko, Finsko, Kanada, Kypr, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Nový Zéland, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Švédsko, USA a Velká Británie (abecedně, podle Wikipedie).
Maso prasat z českých chovů by tedy mělo být v pořádku. V rámci kontroly se na jatkách provádí vyšetření poražených prasnic a plemenných kanců, zároveň jsou stanovena pravidla pro kontroly plemenných kanců a prasnic, které potratily nebo porodily málo životaschopná selata (SVS, Metodika kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2017).
Podle sledování prasat divokých v letech 2011 a 2012 byly u třetiny z nich (pozitivních bylo 1 538 vzorků ze 4 549, tedy 34 % - tisková zpráva SVS z 27. 7. 2012) nalezeny protilátky – znamená to ale jen to, že se s virem setkala, ne že jsou nemocná a virus šíří. U divokých prasat se nemoc většinou navenek nijak výrazně neprojevuje.
Každý rok je v Česku známo několik (jednotky) případů nákazy u psů (např. tisková zpráva SVS ze 14. 1. 2016), kteří jsou nakaženi krmením syrovým nebo jen přemraženým masem, nebo se jedná o lovecké psy. Na druhou stranu, podle veterinářů je patrně výrazně více psů divokými prasaty zraněno, než kolik se jich nakazí.
Pro kočky u nás se riziko nákazy jeví jako ještě nižší než pro psy, kteří jsou přece jen využíváni při lovu. Pokud víte, odkud vepřové pochází, tedy např. z českých chovů, neměl by být z pohledu Aujeszkyho choroby nejmenší problém. Pokud byste si při krmení nebyli přesto někdy jisti (zejména původem masa nebo vnitřností), přemražení není v tomto případě dostatečné opatření. Vždy ale stačí vepřové jednoduše uvařit.
Tagy ?
Aujeszkyho chorobavepřové masokrmeníSdílejte! | O sdílení
Ruby: Dobrý den, pane doktore, na fcb jsem podala dotaz na kočka a vepřové maso. Bylo mi sděleno...
Správné krmení je zásadní pro vývoj a celkové zdraví kočičáka. Abychom mu poskytli vše, co potřebuje...
38 790x 31. ledna 2016Nela: Dobrý den pane doktore, všude se diskutují granule a ...
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?